Ghost

Καλά, ο μόνος λόγος που μάλλον θα παραμείνουν μεγάλοι και σε 5 χρόνια , είναι επειδή ο Τομπιας είναι one man band . Και είναι εντυπωσιακά προσηλωμένος στο όραμα του ( respect ) …Αλλιώς δε θα ήμουν τόσο απόλυτος για να το σχολιάζω με κάθε ευκαιρία

ακόμα π.χ. περιμένω δίσκο από Soad & tool . Μπάντες που όταν ήμουν σχολείο λέγανε όλοι περίπου τα ίδια με τώρα με τους Ghost . Εκεί όμως λαλούσαν πολλά κοκόρια ( όχι τα ντρογκια, τα αληθινά πτηνά :grin: )

2 Likes

Που βέβαια είναι μεγαθήρια και γεμίζουν στάδια και το ότι το κάνουν έχοντας να βγάλουν δίσκο καμιά δεκαετία μεγεθύνει το κατόρθωμα τους

Σιγα μη δεν τους θυμούνται σε 5 χρόνια. …Καταρχάς θα ξεσκιστούν να περιοδέυουν για δύο με τρία χρόνια γεμίζοντας μεγάλους χώρους τόσο στις ΗΠΑ όσο και στην Ευρώπη.
Πιασάρικα τραγούδια δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα να γράψουν …
Επίσης σημαντικό είναι ότι τα τραγούδια τους ακούγονται το ίδιο έυκολα από πολλές ηλικίες και ανθρώπους με διαφορετικά ακούσματα.
.Ειλικρινά δεν το βλέπω να ξεχνιούνται τόσο σύντομα.Και σίγουρα ο ήχος τους είναι πιο προσβάσιμος από Tool και SOAD, είναι ο ήχος που διαχρονικά γεμίζει αρένες

5 Likes

Με όλο αυτό το σούσουρο που έγινε για το δίσκο, είπα κι εγώ να κάτσω να ακούσω αυτούς τους Ghost (είχα ακούσει μόνο 2-3 κομμάτια όλα αυτά τα χρόνια από τα οποία είχα ξεχωρίσει, φυσικά, το “Square hammer” σαν instant hit που σου τρυπάει τον εγκέφαλο για πάντα).

Γενικά πολύ θετική εντύπωση μου άφησαν, κολλάς χωρίς να το καταλάβεις. Με εξαίρεση τον πρώτο δίσκο που κινείται σε πιο “γήινα” μονοπάτια (χωρίς αυτό να αναιρεί ότι περιέχει κομματάρες -βλέπε “Elizabeth” (μα τι μελωδία είναι αυτή στο refrain), “Ritual” κλπ.), όλα τα υπόλοιπα μου βγάζουν κάτι πολύ φρέσκο, ιδιαίτερο και προσωπικό. Παρά τις διαφορές τους, όλοι οι δίσκοι χαρακτηρίζονται από μία απίστευτη φροντίδα στην ενορχήστρωση, στις ιδέες, στα “hooks” που λένε και οι ντόπιοι, στον pop χαρακτήρα κλπ. Μου βγάζουν μία ωραία μεγαλομανία, να το πω κι έτσι.

Το “Infestissumam” (που παραμένει και το αγαπημένο μου) μου φαίνεται σαν μία τρομερή τομή σε σχέση με το ντεμπούτο και μέχρι σήμερα το θεωρώ το πιο pop/ευκολοάκουστο album τους. Σε στυλ Queens of the Stone Age σε σημεία, τόσο radio-friendly. Έπαθα πλάκα με το πόσο εύκολα φτιάχνουν φωνητικές μελωδικές γραμμές που σου μένουν από το πρώτο άκουσμα (“Ghuleh/Zombie queen”, “Body and blood”, “Monstrance clock”. Δε με νοιάζει καθόλου αν δεν έχει βαριά riff ή solo ή οτιδήποτε άλλο, η ουσία βρίσκεται στο τραγούδι.

Το “Meliora” μου φαίνεται σαν μία στροφή σε καθαρά metal καταστάσεις. Με πιο σφιχτά riff, κάποιες μεγαλύτερες συνθέσεις κλπ. Μια χαρά τα πάνε κι εκεί, αλλά θεωρώ ότι το άλλο στυλ, το “φλώρικο”, το έχουν περισσότερο. Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι περισσότερη εντύπωση μου έκανε το “Deus in absentia” και το “ξεφωνημένο” refrain του “Absolution” παρά τα “Mummy dust” ή “Majesty”.

Ο νέος δίσκος, τώρα, εμένα μου φάνηκε σαν ένα tribute στο 80’s pop METAL. Δηλαδή, ΟΚ, refrain, δομές, ήχος κλπ. είναι λες βγήκαν την εποχή του “Trash” του Alice Cooper, με Desmond Child παραγωγό κλπ. Γαμώ, το λατρεύω το “Trash” ούτως ή άλλως. Δε μου φαίνεται, δηλαδή, ότι παίζουν κάτι νεωτερικό εδώ οι Ghost, στροφή στο παρελθόν κάνουν, αλλά εμένα δε με πειράζει καθόλου γιατί τα τραγούδια είναι και πάλι κορυφαία.

Εγώ, δηλαδή, βρήκα μία μπάντα που οι δίσκοι της, 4 στα 4, με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο και όταν τους βάζω στο shuffle δύσκολα (μπορεί και ποτέ) θα κάνω skip. Έχει προσωπικότητα το κάθε κομμάτι, ρε, θα βάλουν από ένα στοιχείο που θα σου τραβήξει την προσοχή, είναι έξυπνοι σ’ αυτό.

Τα φωνητικά, by the way, είναι πολύ ιδιαίτερα και καταλαβαίνω όσους λένε ότι τους ακούγονται περίεργα. Έχουν ένα υπνωτιστικό/κατατονικό στυλ που σε στιγμές έρχεται σε αντίφαση με το δυνατό background. Αλλά προσωπικά δε μ’ ενοχλεί και νομίζω ότι είναι από τα βασικά στοιχεία που κάνουν τον ήχο των Ghost αναγνωρίσημο.

Όσον αφορά την όλη προώθηση τους ως η νέα ελπίδα του metal ή τα κόλπα του marketing με τις μάσκες κλπ: εγώ, παραδόξως, βρίσκω ότι οι Ghost ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω του image τους δε θα μπορέσουν ποτέ να γίνουν πραγματικά τεράστιο όνομα και να βγουν από τα όρια του metal. Γιατί ο μέσος οπαδός της μουσικής δεν μπορεί να ταυτιστεί με κάτι τέτοιο. Και δε μιλάω για τις μάσκες αποκλειστικά. Μιλάω π.χ. και για τους στίχους. Πόσο σοβαρά να τους πάρει κάποιος ώστε να συνδέσει καταστάσεις της ζωής του, συγκινήσεις, ζόρια κλπ. με στίχους των Ghost; Το όλο concept τους είναι στημένο σε πολύ σφιχτά metal πλαίσια (ακόμα και οι pop διασκευές τους είναι προσεκτικά διαλεγμένες ώστε να συνάδουν με το “σατανικό” concept) που δεν αφήνει περιθώρια, νομίζω, να εξελιχθεί και να αγκαλιαστεί από άλλους. Απλά, πιστεύω, επειδή οι μεταλάδες γενικά μπορεί πρώτη φορά να ακούνε τόσο “ξεδιάντροπα” ευκολομνημόνευτες μελωδίες να νομίζουν ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα συγκρότημα bigger than life που θα αφήσει εποχή. Δεν το πιστεύω αυτό, και όχι μόνο λόγω διαφοράς συνθηκών με τη μουσική βιομηχανία με παλιότερα, αλλά κυρίως, όπως είπα, λόγω της κατεύθυνσης των Ghost. Παίζουν καταπληκτική μουσική, πραγματικά με φρέσκο αέρα, πιστεύω ότι οι συναυλίες τους μπορούν να είναι τέλεια party, αλλά ως εκεί. Αυτά από εμένα.

Υ.Γ. Η διασκευή στο “Here comes the sun” από Beatles υπάρχει πουθενά αλλού εκτός από το demo τους; Εννοοώ σε καμία special έκδοση δίσκου ή κάτι τέτοιο. Γιατί η έκδοση που έχω εγώ από το demo δεν έχει καλό ήχο.

10 Likes

Υπαρχει στη γιαπωνεζικη εκδοση.

Οι στίχοι πάντως στο τελευταίο είναι αρκετά προσωπικοί, βλέπε το See The Light , και γενικά θα έλεγα ότι το έχει δουλέψει πολύ καλά και σε αυτό το κομμάτι σε αυτόν τον δίσκο.

Αψογο ποστ. Συμφωνω με καθε λεξη.

Υπεροχα πραγματα

2 Likes

Τι επος χαρισαν στην ανθρωποτητα με αυτο το Miasma ρε !!!

2 Likes

Όλα σούπερ με την μουσική αλλά Tobias μας τα άρπαξες με την limited edition μεγάλε.Δύο σελίδες booklet μωρέ? Είναι δυνατόν?

1 Like

Μια ωραία συνέντευξη στο Guitar World αυτουνού του ατάλαντου που σπρώχνουν οι δισκογραφικές:

You’ve hinted in the past that, even though you’re surrounded by Nameless Ghouls onstage, on the studio albums you play the majority of the instruments.

At some point or another I’ve played everything. But then to give you an example, you have heard the new album—I can’t play saxophone. But I can hum how I want a saxophone solo to be played. And I’m an able drummer, I can play Top 40 rock okay, but I can’t record hard-rock drums in a studio situation. That would be a waste of time. So I had a real drummer come in to do that work, even though I wrote the drum patterns. And that goes for all the records and all the songs. Even the songs that were co-written, I always played all the instruments at one point. So, when you hear Ghost, it’s my drum style. It’s my bass style. It’s my keyboard style. It’s my guitar style.

Are you playing all the guitars on Prequelle?

Yes. I performed all the guitars and all the bass. With one exception—in the song “Helvetesfönster,” there was a nylon-string part. I originally recorded it with electric guitar but it sounded weak. It didn’t sound cool. So I wanted it to be played with a nylon string. Now, I stopped playing nylon string when I was seven years old, so I called a friend of mine, Mikael Åkerfeldt from Opeth, who is very good at playing nylon string, to do it.

3 Likes

Και οι darkness πουλάγανε 2 μύρια, και μόλις έφυγε η πολυεθνική πουλησαν ΕΝΑ μύδι. Just wait n see. or bleed.

Οταν λες οι Darkness, εννοεις την μπαντα απο την Αγγλια με τα 3.5 συνολικα καλα τραγουδια στην δισκογραφια τους και τους 3 δισκους μετα το 2010 για τους οποιους δε νοιαστηκε κανενας?

Ναι φοβερη συγκριση με μια μπαντα που εχει 4/4 καλους εως εξαιρετικους δισκους.

3 Likes

Πες και για τίποτα Airbourne.

αχέμ,σύνολο 7 μύρια πωλήσων, τα 5 με το πρώτο.
Οι ghost έχουν 5-6 καλά κομμάτια, σε όλη τη δισκογραφία.

Ritual - κλέβει megadeth
Year Zero
Ghuleh/Zombie Queen.
Cirice - Κλέβει Slayer
αντε και το Square Hammer στο τσακιρ κέφι.
και 1-2 άλλα, που δεν είναι χιτάκια.

Αν αναλογιστούμε οτι έλεγε ο Tobias οτι δεν είχε λεφτά να πληρώσει τους άλλους, είτε εχει πολλά έξοδα, είτε είναι λιγο μαλέας, είτε όπως λέγανε και οι Mastodon τις προάλες απο Spotify + Πολυεθνική δεν μένει και τπτ να πάρει ο καλλιτέχνης … τέσπα.
Ναι γι αυτούς του darkness έλεγα πουλάγανε μονοι τους συμπαθιτικά, πήγαν σε πολυεθνική και βγαίνανε στα πρωινάδικα, πουλήσανε τα μαλλιοκέφαλα τους και όταν φύγανε - κλαίν. Κάτσε να φύγουν οι ghost απο πολυεθνική και μην είδατε τον παναή μετά, τα περιοδικά αν δεν παίρνουν λεφτάκια δεν θα πολυασχολήθουν ή αν δεν πάνε σε κάμια Blast

Airbourn παιζουν καλά live. Αλλα είναι ενα κακέκτυπο AC/DC με 1-2 χιτάκια, για πές μου κατι άλλο εκτος απο το κομμάτι με το λέμμυ (δεν θυμάμαι καν τίτλο τώρα) στο video ?

Τι να σου πω, απατεώνες είναι (όπως και οι Darkness), γι’ αυτό και πλέον δεν υπάρχουν στον χάρτη. Καμιά πολυεθνική δεν μπορεί να σε σώζει για μεγάλο χρονικό διάστημα αν δεν αξίζεις. Οι Ghost μάλλον αξίζουν.

1 Like

Και ο Misha Mansoor είπε ότι η φάση δεν έχει λεφτά πλέον …

ψιλοάσχετο μάλλον με την συζήτηση , απλά να μην τα θεωρούμε και μπαρούφες αυτά . Κατά πάσα πιθανότητα αλήθεια λένε

1 Like

Εσυ δεν ελεγες “κατσε να φυγουν απτο μανατζμεντ των ατσαλικα και θα σου πω εγω”?

Σε βλεπω σε 2-3 χρονια να λες “κατσε να πεθανουν, να δουμε αν θα τους θυμαται κανεις μετα”

5 Likes

Κατσε να πεθανουμε, να δεις αν θα τους θυμομαστε!

1 Like