Gothic... Likes / dislikes

Fields Of The Nephilim, Paradise Lost, Lake Of Tears, οι Draconian αν και είναι περισσότερο doom , οι Nightfall, η μεσαία φάση των Rotting Christ, οι Leaves` Eyes

εκτός από τους Fields, όλα τα άλλα που λες ειναι μεταλ, οπότε μάλλον και εσύ για γκοθικ μεταλ μιλάς

Τo topic γενικά για gothic αφού λέει. Με τα μη metal gothic , εκτος των Fields δεν τα πάω και πολύ καλά…

εγώ νομίζω ότι εννοεί gothic rock, darkwave κτλ, αφού το gothic metal ειναι παρακλάδι της metal. Έτσι επίσης εννόησαν και πάρα πολλοί παραπάνω. Τέλοσπαντων…whatever

Εγώ τους fields δεν τους αντέχω καθόλου…
Sisters όμως :thumbup: (οι sisters δε θεωρούνται gothic και όχι gothic metal?)

Fields και Sisters καμμία σχέση με το μεταλ (παρά την απεγνωσμένη προσπάθεια ένταξης των ύψιστων Nephilim στη μεταλ, απο τον μεταλ τυπο, μπας και πουλήσουν και σε μεταλλαδες - εμ, στην εταιρεία που πήγε…#-o )
Οι Sisters όχι μονο ειναι gothic rock, αλλά ανήκουν και στους πατέρες του είδους, ενώ έχουν πέσει αντικείμενο κραυγαλέας αντιγραφής απο τυχάρπαστα γκρουπακια τυπου 69 Eyes.

My Dying Bride, τσεκαρε τα The Angel And The Dark River, Like Gods Of The Sun, The Dreadful Hours

Θα επιμεινω λιγο για Tiamat. Ψαξε λιγο παραπανω τα Wildhoney, Deeper Kind Of Slumber…

osoi pantws goustarete thn 80’s fash tou gothic a la sisters of mercy psaxteite me ta ekshs albums:

the mission - children

clan of xymox - creatures

(eidika to kommati “jasmine and rose” apo to creatures einai isws to kalitero gotihc kommati pou exw akousei)

Και πολύ καλά θα κάνεις… Οι Tiamat είναι θεοί!!:thumbup:
To wildhoney τα σπάει

Αναφέρω και τους Crematory, μιας και χθες άκουγα τo Illusions, έναν καταπληκτικό δίσκο.

καλοί δίσκοι αυτοί, αλλά και τα 2 γκρουπ -ειδικά οι The Mission - έχουν κυκλοφορήσει πολύ καλύτερα και σημαντικότερα άλμπουμ, όπως το ανυπέρβλητο the gods own medicine.
άσχετο > τελικά εδώ μιλάμε για gothic ή για metal? :?

aneta apo clan of xymox pshfizw ton prwto disko, se periptwsh pou prepei na ton sistinw se kapoion na psaxtei gia gothic. egw sigoura protimw k tin there’s no tomorrow fash tous alla ti na leme twra…
oso gia tous mission mporei na epeleksa stin tixh anamesa sta 3 prwta tous (fovera) album. mallon epeidh mou aresei poli to beyond the pale.

Clan Of Xymox…Medusa πρώτα και μετά όλα τα άλλα για μένα…όσο για The Mission και έμενα μου αρέσουν τα περισσότερα που έχουν κάνει, αλλά τα 2 πρώτα (εννοώ και first chapter που δεν είναι βέβαια κανονικό άλμπουμ) ξεχωρίζουν σαν την μυγα μεσ το γαλα :smiley:

pantws aksiologo einai k to neo twn mission pou istera apo arketes “patates” kataferan k vrikan ligo tin forma tous…

έλα ρε, βγάλανε νέο? πότε? έχω χάσει επαφή με το γκρουπ :lol:

exei ena mina mou fainetai “God is a bullet”. para8etw kapoies simmetoxes:

Simon Hinkler, (ιδρυτικό μέλος των Mission), Tim Bricheno (All About Eve), Julianne Regan (All About Eve) η οποία είναι γνωστή για τα γυναικεία φωνητικά στα κομμάτια “Severina” και “Beyond The Pale”. Στο άλμπουμ επίσης συμμετέχει η βιολοντσελίστρια Caroline Dale η οποία έχει δουλέψει με τους Page & Plant, Dave Gilmour των Pink Floyd…

αχα, καλά τα καταφερε απο συμμετοχες, ελπιζω και το περιεχομενο να ναι καλο, μπαινει και αυτο στην μεγαλη λιστα με τα “να το ακουσω” αλμπουμ. :stuck_out_tongue:

Τώρα θυμήθηκα και τους Moonspell καθώς ακούω τη δισκαρα Irreligious

Για ακούστε από Love like blood το Enslaved and condemned(LP) και τα λεμε…

London After Midnight, Clan of Xymox, Wake, Diary of Dreams, Dead Can Dance δεν το συζητώ…:slight_smile: