Grails & Guests 9/5/10 @ Σφεντόνα, Αθήνα

καλο ‘χεσιμο’ :stuck_out_tongue:

τραυματίας mode on: Ερώτηση, η σφεντόνα μέσα πώς είναι? Ειναι ενα επίπεδο? Εχει κανα δυο σε διαφορετικό 'υψος όπως το an? Εχει πάνω όροφο?

εμενα μου αρεσε πολυ σαν χωρο και κριμα που δεν γινονται εκει πχ οι συναυλιες που γινονται στη μαλακια το γκαγκαριν

μου θυμισε ροδον στο πιο ευρυχωρο/ψηλοταβανο

ειχε 1-2 σκαλοπατακια/επιπεδα σαν το ροδον

εχει κ εξωστη αλλα νομιζω τον ειχαν κλειστο με καρεκλες/πραγματα

ο ηχος μια χαρα αν κ δεν ειχα ξαναπαει πριν τους grails

να μιλησουν κ οι λοιποι παρευρισκομενοι

ούτε καν, imo. Το gagarin μπορεί να βγάλει άψογο ήχο -όπως έχουμε δει σε Katatonia, Mogwai και τόσες άλλες συναυλίες-, ενώ στη σφεντόνα ακόμα και το Blue album που είχαν βάλει πριν τους Kylesa χάλια ακουγόταν.

http://www.rocking.gr/article7499.php

ωραιο ριβιου.

συμφωνω, παρολο που η απλα και η ανεση λειπει απο αλλους χωρους, εχουμε ακουσει ακομα και στο Αν καλυτερο ηχο απο τη Σφεντονα

Bασικά στους Afformance εγώ άκουγα τα πάντα, ο ήχος σχεδόν κρύσταλλο. Το ίδιο και Grails. Και απ΄ όσο καταλαβαίνω για τέτοιες οργανικές φάσεις και καταστάσεις η σφεντόνα ενδείκνυται.

Χαρηκα που γουσταρατε το λαιβακι,γτ μολις γυρισα απο του διαολου το κερατο τελικα,οπου ηταν το λαιβ,και ενω πηγα ετοιμος και κ@υλομενος,απογοητευτηκα με τη μπαντα και εξοργιστηκα με τα σαπορτ…

Γαμα δλδ τα σαπορτ,2 ντοπιες μπαντες που με εκαναν 2-3 φορες να βγω εξω για να γλυτωσω απο το ρεσιταλ ανεμπνευσιας που επαιζαν(και δυστυχως λογω ψωλοκρυου ξαναμπηκα μεσα και τους υπεστην μεχρι τελους-μακραν οτι χειροτερο εχω δει σε σαπορτ στη ζωη μου,ουτε μπαντα γυμνασιου δλδ)…

οι Grails ρε γμτ ομως γτ??Περα απο 1-2 κομματια που τα επαιξαν ομορφα, τα εφε των εφε ω εφε που χρησιμοποιουσαν διχως δισταγμο,γαμησαν τα μισα κομματια,ενω το ολο λαιβ εξελιχθηκε σταδιακα σε One man show του ντραμερ(ο οποιος ηταν λιωμα και σταματησε το λαιβ να κατεβει να χαιρετησει κατι δικους του κτλ,και μου ηρθε να του ριξω καμια παναγια),που ναι μεν επιαζε το κωλο του(και σουπερ κιθαριτσα σε εναρκτηριο Reincarnation Blues) αλλα απο την αλλη νιωθαμε λες και βλεπαμε μια μπαντα,που αποτελουνταν απο 4 τυπους για να υπαρχουν,και εναν σταρ ντραμερ…πχ το Take Refuge,που εμενα τουλαχιστον ειναι το αγαπημενο μου,πιασαρικο κτλ,γουσταρω τεσπα,το γαμησαν κανονικα,κοιταζα το ρολοι να δω ποτε θα τελειωσει…ενας γελοιος αυτοσχεδιασμος στο τελευταιο κομματι,εκανε μερικους να χαζογελανε περιεργα,ενω αρχισαν και κατι ακυρα με τις κιθαρες και ενισχυτες,για δημιουργια βαβουρας κτλ,που ηταν ηχητικα και σαν θεαμα,ακυρο και αστεια(και το λεει καποιος που λατρευει sonic youth και τα αναλογα χασιματα που κανουν,καμια σχεση δλδ)…παιξαν και με το ζορι 65 λεπτα,οκ,ομορφα…τωρα ακουω το Burning Off Impurities και πραγματικα ψαχνω να βρω τι πηγε στραβα,και ακουσα σχεδον αλλα πραματα σημερα…

Και παλι,γαμω που επαιξαν ελλαδα ομορφα και γουσταρε ο κοσμος,εδω ηταν απογοητευση…κραταμε τις δισκαρες και τις κομματαρες τους,διαγραφουμε το λαιβ απο τη μνημη μας και συνεχιζουμε…

καλα ειχα παθει το ιδιο περυσι στο αμστερνταμ με μαρς βολτα

πηγα φουλ καυλωμενος περιμενοντας να δω live 5ετιας κ δεν αντεξα ουτε 1 ωρα κ εφυγα στα μισα εντελως ξενερωμενος

ντεφορμαρισμα.συμβαινει κ στις καλυτερες ομαδες.

ον τοπικ

κ μενα ο ηχος στη σφεντονα μου φανηκε μια χαρα.

κι εδω εγιναν μερικα απο αυτα που λες και οντως πειραξαν καποια κομματια (παρα πολυ), αλλα μερικες φορες αυτο ειναι το ωραιο σε ενα λαιβ απο μια μπαντα που διακρυνεται για τους πειραματισμους της…

στην αθηνα ο ντραμερ επιχειρησε 2-3 φορες να φυγει, να κατεβει, να κατεβασει τα παντελονια του… αλλα κατι τον τραβηξε και γυρισε γρηγορα πισω απο τα τυμπανα του… ευτυχως… χεχεχε

α. Στα περί σφεντόνας, ο χώρος χωράει 500 άτομα περίπου άνετα όμως όχι σαν το Αν, έχει σκαλιά, εξώστη, κυριλέ φουαγιέ βλέπουν όλοι, αλλά είναι σκυλάδικο, οπότε ήχος δεν θα υπάρξει ποτέ κει μέσα.

β. Στα περί Γκρέιλς, ντάξει, ο Λούπιν τους πέτυχε σε κακή μέρα λογικά. Και την κυριακή και πέρσι στο ρόντμπερν ήταν φανταστικοί. Σίτ χάπενς. Ο Άμος έτσι είναι παιδιά, αυτό είναι το στυλ του. Πώς ο Ιόμμις παίζει τα τάρταρα και κάθεται ακούνητος? Ε αυτός είναι ακριβώς το αντίθετο. Παίζει παπάδες και ταυτόχρονα σηκώνεται, δένει τα κορδόνια του, ξεσφίγγει τη ζώνη του, πιάνει κουβέντα κλπ.
Στους ΟΜ τον είχα μπροστά μου και έπιανε κουβεντούλα με τον Λίχενς ανάμεσα στα κομμάτια.