Υπάρχουν αξιόλογα group πια;

Linkin Binking!Kala ama den exei ti na akousei o allos…

Panta ws didumo kanete eisvoles eseis? :stuck_out_tongue:

einai gay pera apo ka8usterhmenoi

Pragmatika einai apistefth periptwsh omws :stuck_out_tongue:

Μια και αναφέρθηκε πιο πριν το nu-metal,μπορείτε να μου λύσετε μια απορία?Τι διαφορά έχει to nu από το hardcore?Απ’ό,τι έχω ακούσει και στο hardcore rap-άρουν(πχ. R.A.T.M.)

Οι Slipknot είναι ιδιάζουσα περίπτωση,λόγω των τυμπάνων.(έχουν καμία σχέση με άλλα συγκροτήματα που θεωρούνται nu-metal?)

NoisyNiagara,ο Whitewolf και ο Antonis32 με καλυψαν,οσον αφορα το nu metal.Τωρα για τους LINKIN PARK.Δεν πιστευω οτι ενα συγκροτημα μπορει να χαρακτηριστει απλοικο επειδη παιζει κομματια διαρκειας μεχρι 4 λεπτα.Ουτε επισης επειδη η θεματολογια του ειναι περιορισμενη,αλλωστε μπορω να σου απαριθμησω χιλιαδες !!!συγκροτηματα με περιορισμενη θεματολογια που δεν θεωρουνται απλοικα π.χ. Manowar.Επισης δεν πιστευω οτι η δομη των τραγουδιων τους ειναι ιδια,ισα ισα καθε τραγουδι τους ειναι αρκετα διαφορετικο.Βεβαια εχουν ενα συγκεκριμενο στιλ που πρεπει να ακολουθουν για να ξεχωριζουν απο τους αλλους, οπως ολα τα μεγαλα συγκροτηματα.Αnyway δεν προσπαθω να σε πεισω,αλλωστε δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου.Για μενα σημασια εχει οτι τα τραγουδια τους μ’αγγιζουν και με κανουν να χτυπιεμαι,οταν θελω να χτυπηθω.Οπως επισης οτι ενα χρονο και πλεον απο την κυκλοφορια του, το Meteora μπορω να το ακουω το ιδιο ευχαριστα.

Οι R.A.T.M. δεν θεωρουνται hardcore…

Nai,oi RATM de thewrountai hardcore.

To’katharo’ hardcore,san eidos,ksekinhse tis arxes tou '80 apo to punk;htan mia polu pio,em,‘agria’ ekdoxh tou,ap’oti kserw toulaxiston.Hardcore sugkrothmata thewrountai oi D.R.I,oi Sick Of It All,Refused ktl.
To hardcore omws anakatefthke kai polu me to metal (Nuclear Assault px,kathws epishs kai sugkrothmata opws oi Killswitch Engage), me to rap-metal(Biohazard).Oi Slipknot ‘thewrountai’ nu-metal,upothetw logw twn rap fwnhtikwn kai twn stoixeiwn apo electronica pu exun; den thewrountai hardcore,alla profanws exoun ephreastei arketa apo to eidos.
Oi RATM mallon dhmiourghthikan prin vgei o oros numetal kai htan enas apo tous logous pou gennhthikan sugrothmata opws oi Linkin Park,Limp Bizkit ktl.

Suggnwmh an gia ta parapanw kanw lathos,diothwste me.

Φιλε theloner, σε αυτα που εγραψα δεν αναφερομουν συγκεκριμενα στο nu metal, αλλα γενικα σε ολο το φασμα του metal, φυσικα πιστευω οτι αυτο μπορει απο κατι γενικο να γινει αναφορα ειδικοτερα σε καποιο παρακλαδι του metal.
Το nu metal, για να πω την αληθεια δεν το συμπαθησα ποτε μου, ισως λογω του οτι ειμαι λατρης του παλιου κλασσικου ηχου και λογω του οτι αυτα που παιζουν μου φαινονται αρκετα επιπεδα και χωρις καποιο ιδιαιτερο στοιχειο που να μπορει να με κανει να το συμπαθησω. Για μενα το θεμα ειναι οχι τι στοιχεια βαζεις στο metal, πχ rap,κλπ, αλλα πως τα χρησιμοποιεις και πως τα ενσωματωνεις μεσα στο metal.

White Wolf οι αποψεις σου ειναι σωστες,οπως και ολων μας εδω μεσα.Απλως ο καθενας μας βλεπει την μουσικη απο διαφορετικη σκοπια.Οταν ημουν εφηβος την εψαχνα τη φαση πολυ.Ενδιαφερομουν για την πρωτοτυπια και την πολυπλοκοτητα και ειχα συγκροτηματα οπως οι VOI-VOD για θεους.Σημερα που εχω πλεον περασει τα τριαντα και εχω πολλες σκοτουρες στο κεφαλι μου,το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να χρειαζεται να ακουσω ενα δισκο πανω απο δεκα φορες για να τον καταλαβω.Πιστευω οτι ειναι πολυ κουραστηκο και μοιαζει πολυ με την πληση εγκεφαλου,οπου υποβαλλεις τον εαυτο σου προκειμενου να τον πεισεις οτι κατι πρεπει να σου αρεσει. Για μενα σημασια πια εχει ενας δισκος να μου αρεσει απο το πρωτο ακουσμα.Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι δεν μπορει να αρεσουν σε καποιον και οι ACCEPT και οι LINKIN PARK, και οι AC/DC και οι EVANESCENCE,και οι PRIEST και οι BON JOVI.

Να Βαλω και εγω το “λιθαρακι” μου εδω . Ευτυχως βγαινουν μπαντες ακομα που μετρανε και εχουν αυτο το κατι που θα σε συνεπαρει οπως τα παλία χρονια , (δεκαετια 80). Παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν νεα group που θα αξιζουν . Ειναι αποδεδειγμενο , δεν μιλαω με την στενη εννοια του σκληρου ηχου και μονο , και ουτε θα βαλω ταμπελες , που ανηκουν , αυτα τα κανουν τα περιοδικα και οι σταθμοι και οι δισκογραφικες που κατι εχουν να κερδισουν περισσοτερο , δεν νομιζετε ?
Το καλο ειναι οτι μαζι με τα νεα groups , και τα παλια συνεχιζουν και μας “χαριζουν” πολυ καλες κυκλοφοριες . Ιδιως τα τελευταια 2 με 3 χρονια … (για τα παλια μιλαω).

Το θεμα ειναι οτι ο καθενας απο εμας διαλεγει ποια απο αυτα ειναι κοντα στις απαιτησεις του .

Καλο ειναι να μην βαζουμε ταμπελες , αυτο ειναι Gothic , αυτο ειναι power κλπ κλπ .

Στην τελικη πρεπει να ειμαστε ευτιχισμενοι που εχουμε το δικαιωμα της επιλογης .

Προσωπικα εχοντας μεγαλωσει στι δεκαετια του 80 και εχς ακουσματα απο τα γνωστα και μη εξαιρετεα group της εποχης εκεινης , ωστοσο , υπαρχουν μπαντες , τοσο απο το χωρο του μελωδικου Hard Rock , και φτανουν μεχρι το Gothic και το Τhrash. και παει λεγοντας .

Δεν θεωρς τον εαυτο μου ως τον παντογνωστη … αλλα τον θεωρω τυχερο , λογω της υπαρξης του Ιντερνετ πλεον , και εχοντας την δυνατοτητα απο την δουλεια μου να κατεβαζω ολα σχεδον τις καινουτγιεσ κυκλοφοριες στον ευρυτερο χωρο του Rock και Μetal γενικοτερα .

Προσωπικα , θεωρω πολυ αξιολογους τους The Gathering , Evanesense , Dream Evil , Nightwish , Dream Theater , Adema , Saliva , Monster Magnet , Wasp , Scorpions , Shakra , Rush , Last Autumn Tears , Queensryche , Jaded Heart , Circle II Circle και ο καταλογος συνεχιζετε …

Συμφωνω απολυτως και με τους δυο σας, δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω περα απο το πιο υποκειμενικο πραγμα μετα την ομορφια, ειναι η μουσικη…

Από ότι βλέπω μάλλον το εξαντλήσαμε το θέμα…Ήθελα να τονίσω μία διαφορά που παρατηρώ εγώ! Ενώ μπορεί κάποιο νέο στγκρότημα να μου αρέσει αρκετά,πχ hoobastank, το βαριέμαι πιο γρήγορα από ότι ένα παλιό!!! Τα cd από Led zeppelin , Deep purple, Europe κτλ κτλ τα ακούω 5 χρόνια χωρίς την παραμικρή βαρεμάρα! Έχω μάθει ακόμα και σε ποιο δευτερόλεπτο μπαίνουν τα ντραμς(βλ stairway to heaven) και όμως μαρέσει να τα ακούω συνέχεια! Ενώ με νέες μπάντες(βάλτε μία εξαίρεση σε Sonata arctica) τις ακούω κάμποσο καιρό και μετά δε γουστάρω να τις ακούω για κάποιο διάστημα…

Συμβαίνει και σε καναν άλλον αυτό? :?

(Κατ’αρχήν,600 hardcore points που αποφάσισα να απαντήσω νωρίς)Ίσως να είναι το γεγονός ότι υπάρχει μουσική με την οποία έχεις μεγαλώσει κι έχει γίνει κομμάτι του εαυτού σου,κι έτσι,παρόλο που την ξέρεις απ’έξω,δεν τη βαριέσαι.Μπορεί να λέω και σαχλαμάρες,αλλά το έχω πάθει και ανάποδα,να βαριέμαι γρήγορα ορισμένα κομμάτια του '70 που ακούω τώρα,και να μην έχω πρόβλημα να ακούσω πάνω από 100 ακόμα φορές ένα CD που κυκλοφόρησε το 2000…

Σίγουρα,υπάρχουν συγκροτήματα που έχουν μεγαλύτερο,εμ,"Replay value"από άλλα,(Sonata Arctica>Hoobastank :stuck_out_tongue: )αλλά νομίζω ότι εξαρτάται από το τί σημαίνει αυτή η μουσική για σένα.

Vasika sorry gia thn apoxh apo to forum alla e3etaseis,mpania kai polla alla me empodisan.Loipon.File theloner pistevw oti eisai arketa psagmenos me th mousikh kyriws thn pro 90s.Omws den exeis e3ereunhsei idiaitera tis shmerines ptyxes ths.Ara efoson dn 3ereis 8a htan kalytero na mn pianeis sto stoma sou sygrothmata opws arcturus kai coroner.Symfwnw apolytws me tis apopseis gia ta palia sygrothmata.Sigoura an dn yphrxe h 8elhsh tou iommi na synexizei na paizei ki8ara meta to atyxhma tou sto xeri,dn 8a yphrxan polla doom alla kai heavy metal sygrothmata.Tespa,8elw na s pw omws oti dn mporeis na katakrineis sygrothmata epeidh dn ta akouei polus kosmos.Afto symvaine logw ths diaforetikothtas ths mousikhs pou prosferoun.Synh8ws o kosmos protimaei to tetrimmeno.Oi ligoi pou akoune ta nea paraksena sygrothmata epilegoun to diaforetiko.AAAA kai akou to cd isis - oceanic an mporeis kai pes m an moiazei me tpt pou exeis 3anakousei sto parel8on apo ta palia sygrothmata.AAA kai oi Psychotic Waltz dn einai kaloi kata th gnwmh sas??Telos hail to Rush,Psychotic Waltz,Isis,Coroner,Cynic,Converge,Watchtower,Dillinger Escape Plan,Black Sabbath,Pink Floyd.Kai as m pei kaneis tpt gia afta ta sygrothmata!!! \m/

Φιλε οι Psychotic Waltz ειναι μακραν ενα απο τα πιο αδικημενα συγκροτηματα στο χωρο του metal και ειδικοτερα στο progressive.

Συμφωνώ με τα χίλια…

ο extrememusic εγραψε:File theloner pistevw oti eisai arketa psagmenos me th mousikh kyriws thn pro 90s.Omws den exeis e3ereunhsei idiaitera tis shmerines ptyxes ths.Ara efoson dn 3ereis 8a htan kalytero na mn pianeis sto stoma sou sygrothmata opws arcturus kai coroner.
Aυθαιρετο συμπερασμα.Ποτε δε μιλαω χωρις να ξερω,φιλε extrememusic.Απλως τα γουστα σου ειναι αρκετα διαφορετικα απο τα δικα μου.Ας ελπισουμε οτι θα μεινεις σταθερος στις αποψεις σου και στο μελλον.Το λεω αυτο,γιατι τα περισσοτερα μεταλλα της εποχης μου,ψαγμενα και αυτα σαν εσενα,το γυρισαν στα σκυλαδικα.

File theloner an les oti oi arcturus kai coroner dn a3izoun sigoura dn 3ereis.Kai an ennoeis oti to na akouseis ena kommati otan pas gia ypno shmainei gnwsh tote eisai gelasmenos.H pragmatikh gnwsh dn erxetai meta apo mia feuga akroash an afto nomizeis.Prepei na parakolou8hseis thn e3eli3h twn sygrothmatwn sthn parodo twn xronwn.Kai dn 3erw ti ‘gnwsths’ eisai esy pou les oti oi coroner kai arcturus dn einai prwtoporiakoi.Mporei h 8elhsh gia na grapsoun mousikh na prohl8e apo ta palia sygrothmata alla h idees tous einai prwtoporiakes.Kai mhn fovasai agaphte m file gia to mellon m.Dn prokeitai na ginw skylas.Akouw akraia mousikh apo to 89 kai psaxnw akoma me thn idia trela.Na fovasai esy na mhn gineis skylas me to myalo sou pou einai kollhmeno sta palia.Den m enoxlei toso afto oso o synexhs mhdenismos pou se diakatexei otan akous tis apopseis twn allwn…

Φιλε EXTREMEMUSIC,δε μπορω να καταλαβω γιατι βγαζεις συνεχως αυθαιρετα συμπερασματα.Εγω ειπα την αποψη μου για τα ακραια συγκροτηματα και πεσατε να με φατε ολοι οι οπαδοι της ακραιας μουσικης.Συμφωνα με την αποψη σου θα πρεπει να παω να αγορασω ολους τους δισκους των CORONER και των ARCTURUS για να σχηματησω αποψη.Ευχαριστω δε θα παρω,γιατι μετα θα κλαιω τα λεφτακια μου,οπως τα κλαιω με τους OPETH,τους MEKONG DELTA κ.α.Καλα εγω ειμαι μηδενιστης,ενω εσεις οταν συγκρινετε τους LED ZEPPELIN με τους CORONER,την κορυφη δηλ. με τον πατο,δεν ειστε. Ποιος σου ειπε οτι ειμαι κολλημενος με τα παλια ? Σε πληροφορω οτι ακουω πολλα αξιολογα σημερινα συγκροτηματα,αλλα δεν τα συγκρινω με τα παλια μεγαθηρια παρα μονο οταν καταφερουν να φτασουν σε παρομοια μεγεθη. Τελος,ποτε δεν ακουω μουσικη πριν απο τον υπνο,και ασχολουμαι μ’αυτη πολυ περισσοτερο απ’οσο μπορεις εσυ να φανταστεις.