Guns Ν' Roses

κατι μου λέει οτι θα παίξουν στανταρ επισημά και διασκευούλες σε επερχομενη κυκλοφορία…

Νομίζω ότι ο Axl φωνητικά κρατιέται εντυπωσιακά καλά για κάποιον που είναι 57 χρονών, τουλάχιστον 2 χρόνια πριν που τους είδα τον παραδέχτηκα. Ζορίστηκε μόνο στο τέλος του “Coma” και του “You could be mine” που έπρεπε να πει πολλά χωρίς ανάσα.

Δηλαδή τον βλέπεις που είναι χοντρός και τρέχει πέρα δώθε και λες “καλά δε λαχανιάζει;”, αλλά παρόλα αυτά την παλεύει. Τώρα τι τεχνικές, αναπνοές, οξυγόνα κλπ χρησιμοποιεί, δεν ξέρω. Αλλά προφανώς είναι πολύ συγκεντρωμένος και τον ενδιαφέρει να αποδίδει καλά.

Σχετικά με το setlist, κι εγώ δεν παραπονιέμαι με τέτοια διάρκεια, αλλά δε θα με πείραζε να έπαιζαν λίγα παραπάνω από τα Illusions και λιγότερες διασκευές. Το Appetite μια χαρά το τιμούν και το Chinese Democracy (δεδομένου ότι δεν ήταν συλλογική προσπάθεια), αλλά τα Illusions εχουν 30 κομμάτια και παίζουν 8-9. Φαντάζομαι ότι είτε δεν τους ενδιαφέρει ή είναι αρκετά απαιτητικά κάποια κομμάτια, οπότε το πάνε πιο χαλαρά με διασκευές για να βγει το 3ωρο. Δεν είναι κι εύκολο!

2 Likes

ντάξ απο τα πολυ βαριά, έχασε κατι κιλά. Επίσης δεν τρέχει όπως έτρεχε. Όταν “έτρεχε” δεν εβγαζέ φωνή, ή βέλαζε. ψευτο τρίωρο είναι μισή ώρα στη μέση δε λέει τπτ :stuck_out_tongue:
Illusions τα βίντεο θα παίξει που τα ξέρει ο κόσμος. Μην βλέπεις εμένα κι εσένα, οταν έβγαλάν το μπέστ, έδωσε 2-3 μύρια για πλάκα. υπάρχουν επομένως άτομα που κυρίως έχουν τα GH, υποψιν.
Παντώς κι έγω που είχα δεί, τίμιο αν και λίγο ακριβό το show. Τουλάχιστον δεν ψωλοβάραει οπως παλαιά που εβγαινέ στη σκηνή οτι ώρα του κάπνιζε.

@achilleas Λοιπόν το αγαπημένο μου μέλος από τους Guns N’ Roses είναι η Melissa Reese.

Και για να μιλήσω σοβαρά, ο αγαπημένος μου gunner είναι χαλαρά ο Duff “Rose” McKagan.

2 Likes

Χαχα, μου τη φύλαγες για τη μαλακία που έγραψα σχετικά με τον Gers! :wink:

Ο Duff μετράει πολύ και είναι legit επιλογη. Πολύ καλός ως παίκτης και ως προσωπικότητα δεν έμεινε στάσιμος. Φαντάζομαι ότι ήταν και κάτι σαν “ειρηνοποιός” στα δύσκολα χρόνια με τους άλλους τους βλαμμένους. Εμένα είναι ο Izzy Stradlin πάντως.

4 Likes

Επαιξαν το Locomotive στο Bank Arena, Wichita,σοβαρευει το πραγμα.:heart_eyes:

O Slash ξέρει

3 Likes

Αλλο ενα παλιο και ξεχασμενο που ειχε να μπει στο σετλιστ,ανεξαρτητου line up,απο το 1993.Δεν βγαζουν το UYI 3 λεω γω να τελειωνει το παραμυθι και μετα αλλη μια περιοδεια που θα κρατησει χρονια.

3 Likes

Χρόνια πολλά στον Richard Fortus, κιθαρίστα των Guns N’ Roses, που κλείνει τα 53 σήμερα! :birthday:

thedeaddaisies-richardfortus

3 Likes

Duff McKagan: Izzy Stradlin Just Didn’t Want to Return to Guns N’ Roses

“I just don’t think he ever wanted to do it,” McKagan told Classic Rock in a new interview (via Blabbermouth). “We tried to make it work, but it just didn’t. And in a situation like this you’re really in it, man. You either get on it or you don’t, because the train’s moving forward. The good thing is, Slash really likes playing with Richard Fortus, and Slash is somewhat picky about that kind of stuff. They get on great as far as a two-guitar player relationship goes.”

He added: “To be honest, I haven’t taken a lot of time to go back on the Izzy thing because we just move forward, and things are so good. And as I’ve found out many times in my life, things are supposed to happen as they happen.”

Earlier in 2019 McKagan explained that Guns N’Roses had a guitar rig set up for Stradlin to join them at rehearsals, and kept the option open for at least three months in 2016. “We definitely wanted to do it, and I think he entertained the thought, but he never came down and rehearsed,” the bassist explained. “We had amps for him, ready to go. The first month of rehearsal went by … nothing. The second month of rehearsal came by, and we’re talking to him: ‘We’re getting close, Iz.’ The third month of rehearsal went by … nothing.”

The previous year, Stradlin himself commented on the stituation, saying: “The current GN’R tour has been a great success for the guys. My nonparticipation was simply not being able to reach a happy middle ground through the negotiation process. That’s life. Sometimes things don’t work out."

κοινώς αντι να τα τσεπώνουν ίδια, θα του είπαν εμεις οι 2 ΤΟΣΑ, ο duff ΤΟσα, κι εσυ τοσά. Σ’αρέσει ?

Πώς πιστεύεις ότι θα έπρεπε να τα μοιραστούνε;

Σε μπάντες. Publishing αναλογά με τα credits κι αν δεν είσαι λαλάκας, δια του όσοι είναι οι μουσικοί. Αλλιώς μείνε μόνος σου και αλλαζε μέλη, όπως το κάνουν διαφορές μπάντες. Μην ξεχνάμε οτι πολλοί θεωρούσαν εαυτους αναντικατάστατους και τον ήπιαν, αφου το όνομα πουλάει τα εισητήρια. Δλδ ο Axl όσο είχε το όνομα τσέπωνε καλά λεφτά και μόνος - δεν περιοδευέ και τόσο πολύ βεβαίως. Τώρα δεν ξέρω πως ελύσαν τα προβληματά τους, αλλά ψιλοσοβαρεύτηκαν και προσφέρουν καλό show, χωρίς τρελούς εγωισμούς. O Stradlin ήταν αρκετά σημαντικός στους guns και κρίμα που δεν έκατσε να γυρίσει και αυτός.

Απο τα πιο τίμια προς τα έξω τουλάχιστο ριγιουνια, είναι των Helloween, όλοι (σχεδόν εκτός απο 1-2 που δεν σεβάστηκαν) σαν μελη και γενικά όσο πιο ισομέρεια μπορούσε να παίξει. Και τα λεφτά με το παραπάνω σκεπτικό αν ισχύει κάτι που είπε ο περουκας.

Ισχύει πάντως οτι ΔΕΝ ηθελε ο Izzy…
Τρελο respect για οτι εχει προσφερει, απλα το ατομακι πλεον δεν θελει.
Τα λεφτα ηταν μια ωραια αφορμη για να κανει πισω.
Στο Λονδινο το '12, σε ενα τραγουδι επρεπε να κανει co-vocals (14 years), και ακομα κ σε αυτο ξεχασε τους στιχους.
Λογικα όταν οι 3 τρεις του είπαν οτι ετοιμαζονται για σετ των 3μιση ωρων πρεπει να λιποθυμησε…

Aπο τη στιγμη που αποχωρησε απο το συγκροτημα,δεν πιστευω εδειξε και ποτε πραγματικο ενδιαφερον επιστροφης,reunion η εστω συμμετοχης σε νεο υλικο,απλα διεγραψε το κεφαλαιο GN’R και αποστασιοποιηθηκε,καποιες σκορπιες guest live εμφανισεις για 1-2 κομματια ποτε με τους VR,ποτε με τους New GN’R δεν μου λενε κατι.

Tο μεριδιο μπορει να ηταν μικροτερο που του προσφερθηκε αλλα αν δεν ηθελε και full time συμμετοχη,τοτε ισως δικαιολογειται,δλδ μεχρι και ο Adler που παρακαλουσε γονατιστος,ηρθε και επαιξε δυο κλασσικα τραγουδια,για το γαμωτο,για τον κοσμο,για την ψυχη της μανας του,δεν ξερω.Ο Izzy,πολυ περηφανος στυλ,να πω οτι δεν τον γουσταραν οι fans η οτι δεν ειχε καλες σχεσεις με Axl/Slash,δεν ισχυει αυτο προφανως.Το οτι τον καλεσανε να παει για rehearsal και δεν πηγε καθολου.

Αντε να δουμε ποσο θα τραβηξει αυτη η Not In This Lifetime Tour,ηδη παμε για την 4η συνεχομενη χρονια,προφανως ειναι σουπερ πετυχημενη οικονομικα,δεν το συζηταμε αυτο,ομως καπου θα πρεπει να βρουν χρονο να γραψουν κατι,να προετοιμασουν τους fans πως θα υπαρχει νεος δισκος,διοτι αν το πανε απλα με συναυλιες και περιοδιες μονο δεν ξερω,εκτος αν αυτο ειναι αυτοσκοπος,δηλαδη οσο βγαζει το tour ενα σκασμο λεφτα συνεχιζουμε ακαθεκτοι και πεταμε και καμια δηλωση για νεο αλμπουμ γενικα/αοριστα.

2 Likes

Το tour δεν πιστεύω ότι έγινε για καλλιτεχνικούς λόγους :stuck_out_tongue:. Όσο λοιπόν εκπληρώνει τους λόγους για τους οποίους έγινε, δε βρίσκω τον λόγο από τη μεριά τους για να το σταματήσουν (άλλο η δική μας μεριά). Μιλάμε για την κότα που κάνει τα χρυσά αυγά: χωρίς να έχουν κάνει τίποτα εδώ και δεκαετίες με αυτή τη σύνθεση, τα εισιτήριά τους ξεπουλάνε σαν τρελλά σε υπέρογκες τιμές. Ό,τι και να λέμε, τα (πολλά) λεφτά είναι γλυκά.

EDIT: Παρεμπιπτόντως, το tour είναι πάρα πολύ τίμιο, μιας και η μπάντα σκοτώνει στη σκηνή, είναι καταπληκτικοί.

5 Likes

Δεν θα ήταν καλύτερα αν ήταν ο Steven Adler στο reunion ?? Θα ήταν πιο Guns N’ Roses η φάση. Είναι πριν 4 χρόνια το βίντεο αλλά κοιτάξτε πόσο πορωτικά παίζει !!

1 Like

Γιατί δεν παίζει καλά οποίος έχουν ? Ferrer νομίζω ?
Να πάρουν τον Adler και να τους πρήζει ?
Εδώ δεν ήταν στα illusions και πιθανά να μην το έχει να παίξει όλα αυτά που είναι πιο μετά.
Προφανώς και θα τους είπαν για guest και νομίζω ο SA έκανε μερικές εμφανίσεις, αλλά όπως και στους KISS καλά, χρυσά τα κλασσικά μέλη, αλλά αν δεν την παλεύουν γενικά … θα πάρεις κάποιον που δεν θα γίνεται κουρούπελο, που θα είναι στην ώρα του, που δεν θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη στο δρόμο.

1 Like

Όχι.

2 Likes