H.I.M. Enjoy Group Masturbation

telisvas:
Όποιος πεθαίνει τον κάνουμε ήρωα…

Den nomizw na ekane pote kaneis hrwa ton Michael Hutchence h’ thn banda tou (tous INXS) epeidh aytoktonhse, etsi? Kai, ayth einai mia apo tis polles periptwseis pou mporw na sou anaferw.

Oson afora tous Doors, ama, estw gia plaka, tous sygrinoume me tous HIM, 8a mas piasoun ta gelia. Ta polla gelia. Apo apopshs epidrastikothtas, apo apopshs mousikhs, apo ermhnias, stixwn, apo synolo apsegadiastwn album (me proswpikh mou epilogh to debouto tous). Ase, kalytera kapoious kallitexnes na mhn tous agizoume ka8olou…

Ok! Ώρα να βγεί ο Ville απο την μέση! Ποιός θα τον φάει?

ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ? Ασχολείστε με HIM? Έλεος!

Δεν υπάρχουν όρια στην πλάκα

Mηπως η πρωτη λεξη που θα πει θα ειναι : ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑX,ο Ville :?: :slight_smile:

[quote=“childofthegrave”]

Mηπως η πρωτη λεξη που θα πει θα ειναι : ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑX,ο Ville :?:[/quote]

Ποτέ… Δηλώνω αδιάφορος για τη μουσική των HIM, ωστόσο γουστάρω τρελά να πειράζω όλους εκείνους που θέλουν να μας υποδηλώσουν την ποιότητα των μουσικών τους ακουσμάτων (και κατ’ επέκταση την πνευματική τους ανωτερότητα), με το να χλευάζουν μπάντες που πουλάνε…
Αυτούς προσωπικά όπως έχω ξαναγράψει και έγινε χαμός εδώ μέσα, τους θεωρώ κομπλάρες περιοπής και δεν αξίζει να χαλάω ούτε δευτερόλεπτο να κάνω σοβαρό διάλογο μαζί τους…
Οπότε η πλάκα δεν έχει όρια…
Και η πρώτη λέξη της κόρης θα είναι JOHN NORUM ρε μουνιάαααααα…
Κι ας μην είναι της κουλτούρας της ποιότητας και του '“αδερφάτου” ο JOHN…

A, dhladh k ayta pou les gia tous Europe, gia plaka ya les e? Ouf, pali kala. Ma elega kai gw yparxei an8rwpos (mias hlikias panta, giati stous mikrous sygxwrountai sxedon ola) pou na 8ewrei tous Europe (nai, tous Europe…) ws thn agaphmenh tou banda? :lol: :lol:

Απο την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν τους Him αγαπημενη τους μπαντα, ολα τα αλλα ειναι παραπτωματα.

[quote=“The_Arcade”]

A, dhladh k ayta pou les gia tous Europe, gia plaka ya les e? Ouf, pali kala. Ma elega kai gw yparxei an8rwpos (mias hlikias panta, giati stous mikrous sygxwrountai sxedon ola) pou na 8ewrei tous Europe (nai, tous Europe…) ws thn agaphmenh tou banda? :lol: :lol:[/quote]

Όντως η πλάκα δεν έχει όρια… Εδώ υπάρχουν άτομα ανεξακρίβωτης ηλικίας σαν εσένα που θεωρούν τους τσοπάνηδες (συγνώμη τους Nirvana ήθελα να πω) μουσικούς… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Πολύ ατυχής η εκτίμηση σου για το πως κατανέμονται ηλικιακά τα μουσικά γούστα εδώ μέσα τουλάχιστον… Αν κάνεις ένα γκάλοπ θα δεις ότι οι μικρότεροι σε ηλικία προτιμούν τους Nirvana για παράδειγμα , ενώ οι κάπως μεγαλύτεροι προτιμούν τους Europe… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Από τις πιο κλισέ εκφράσεις, που χρησιμοποιούνται κατα κόρον (και όχι μόνο στη μουσική)… Μου θυμίζει κάτι από παλιό metal hammer. Καθαρά μεσαιωνική νοοτροπία… Τα πάντα τίθενται υποα αμφισβήτηση… Εδώ ο άνθρωπος αμφισβήτησε τον ίδιο το θεό… Στον άφωνο επαναστάτη του “τίποτα” τον Jim Morrison θα κολλήσουμε… Αν τους doors δεν πρέπει να τους αγγίζουμε, για τους Thin Lizzy θα πρέπει να θεσπίσουμε παγκόσμια ημέρα μουσικής…

tesilvas1:
Όντως η πλάκα δεν έχει όρια… Εδώ υπάρχουν άτομα ανεξακρίβωτης ηλικίας σαν εσένα που θεωρούν τους τσοπάνηδες (συγνώμη τους Nirvana ήθελα να πω) μουσικούς…

Kala re, TI SHMASIA EXEI, to poso kaloi mousikoi htan apo th stigmh pou vgalan tetoies Diskares? Prepei na eyxaristoume tous Nirvana giati me ton erxomo tous glitwsame apo ta vareta anebneysta 18lepta solo. K se parakalaw mhn 3anarxiseis kouventa gia Nirvana enantion Europe. Mia (oute) tritoklasath rock banda htan oi Europe, kai dystyxws yparxoun an8rwpoi pou asxolountai akoma mazi tous.
De diafwnw oti mporei na megalwses me aytous kai na sou 8ymizoun wraies stigmes kai gia ayto na tous exeis toso pshla, kati pou me to dikio sou 8a ekanes edw pou ta leme (kai ase emas na tous douleyoume). To kako einai oti pas na doulepseis tous allous (sthn prokeimenh emena) pou goustaroun px tous Nirvana.

telisvas2:
Από τις πιο κλισέ εκφράσεις, που χρησιμοποιούνται κατα κόρον (και όχι μόνο στη μουσική)…

Eides pou einai swsth omws?

Αν τους doors δεν πρέπει να τους αγγίζουμε, για τους Thin Lizzy θα πρέπει να θεσπίσουμε παγκόσμια ημέρα μουσικής…

E3isou shmantikoi oi men me tous de.

Και η πλάκα συνεχίζεται… Aν πιστέυεις ότι οι Europe είναι τριτοκλασάτη μπάντα είσαι επιεικώς άσχετος… Δεν σε κατηγορώ γι’ αυτό, αλλά υποθέτω ότι έχεις ακούσει άπ’ αυτούς μόνο το The Final Countdown, αφού σε προηγούμενο post σου έγραψες “ότι μόνο ένα καλό cd έβγαλαν, δηλαδή το The final countdown”. Όποιος γνωρίζει από Europe, το θεωρεί το πιο αδύναμο cd τους… Αν θες ν’ ακούσεις πρώιμο power/progressive metal “κατέβασε” το Εurope, Wings of tomorrow, αν θες ν ακούσεις AOR “κατέβασε” το Οut of this world, αμά γουστάρεις ν’ ακούσεις αμερικάνικο Poser hard rock “κατέβασε” το Prisoners in Paradise και αμα γουστάρεις ν’ ακούσεις πως παίζεται το hard rock το 2004 “κατέβασε” το Start from the dark…
Άξιος τελικά ο μισθός μου ως γραφείο προπαγάνδας των Εurope στην Ελλάδα…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Κλισέ αλλά σωστό… Μάλιστα… Το άσπρο μαύρο για να μην φανεί ότι γράψαμε ανακρίβεια

1…H’ apla exw kako gousto e? Gia to an eimai asxetos apantaw parakatw…

  1. Agaphte tesilvas, egw (anti8eta me sena) protou milhsw gia kapoia banda Prepei na exw akousei ena antiproswpeytiko kommati kai ths mousikhs ths alla kai tous eidous tou opoiou antiproswpeyei (kati to opoio esy, fysika, den ekanes me tous Nirvana k me to grunge genikotera) giati alliws 3ERW pws 8a kanw la8os kai 8a pw kai kamia “anakriveia”.Apo ta men 2 prwta album (sta opoia symeteixe kai o “JOHN NORUM RE MOUNIA A A”) to prwto einai apisteyta metrio kai to Wings of Tomorrow ligo kalytero kai toulaxiston a3ioprepes kai me ena dyo tragoudia pou na 3efeygoun. Sto Final Countdown twra 3efeygoun kata poly, einai h alh8eia, kai ftiaxoun enan poly kalo rock disko. Alla meta ti? Tipota apolytws. Apolyta problepsima kommatia kai stous 2 epomenous diskous kai h metriothta, meta apo ena dialhmataki, synexeizetai.
    H alh8eia einai pantws pws me to persino “Start From the Dark” vre8hka pros mias mikrhs ekplh3hs giati meta apo merikes akroaseis fanhke oti kanane enan arketa kalo hard rock disko (kai ean to sygrineis me ta prohgoumena tous poly kalo), kati sto opoio mporei kai na ftaei h epistrofh tou Norum.
    Alla giati na akouseis emena, enan asxeto e?

3.Ama twra goustareis na akouseis pws paizetai to Kalo hard rock, pare akou to De Stijl twn White Stripes.

  1. Eipa egw pou8ena oti ayto pou egrapsa den einai cliche? :roll:

Ante geia.

Πραγματικά είσαι ο πρώτος που θεωρεί το πρώτο απίστευτα μέτριο και το Wings of tomorrow απλά αξιοπρεπές… Νομίζω ότι δεν τα έχεις ακούσει ποτέ…

Dhladh apo OLA ayta pou eipa, vrhkes oti prepei na kaneis sxolio gia AYTO? Ti na pw…

Eimai o prwtos fysika apo aytous me tous opoious exeis milhsei esy, etsi? Gia dieykrinish to rwtaw.
Exei perasei ligos kairos apo tote pou akousa aytous tous “diskous”, alla 8ymamai mia xara tis entypwseis pou mou eixan prokalesei (kai edw pou ta leme, den exw skopo na tous 3anakousw).

Συγνώμη που επεμβαίνω κι’όλας, απλά νομίζω ότι πρέπει να πω κάποια πράγματα, και ελπίζω και κάποιοι άλλοι πιστοί του φόρουμ (όπως το πιστό τσοπανόσκυλο που σε όλα επεμβαίνει, ο Ανχόλης) να με στηρίξουν :

α. Arcade δοκίμασε να πατήσεις shift+alt. Θα βοηθήσει πιστεύω !! :stuck_out_tongue:

β. Τέλη, σόρυ κιόλας, αλλά : νομίζω ότι όλοι πλέον έχουμε πιστεί για την αγάπη σου για τον norum και τους Europe. Απλά θεωρώ πως πρέπει να σταματήσεις να στρέφεις ΟΛΑ τα τόπικ στα οποία γράφεις σε αυτούς. Μέχρι στιγμής έχουμε δει : Europe vs nirvana, europe vs pink floyd, europe vs bon jovi και τόσα άλλα που δεν θυμάμαι πλέον. Τί θα γίνει ; Θα δούμε και europe vs Σουγκλάκος ; Κοίτα εδώ : ανοίχτηκε ένα τόπικ για να κάνουμε πλάκα με τους him και τελικά καταλήξαμε να μιλάμε ΠΑΛΙ για τους europe. Ο καθένας έχει τις μεγάλες του αγάπες, αλλά πες μας και κανένα επιχείρημα. ΄Με όποιον κοντράρεσαι πάντα αναφέρεις ότι οι europe τον πατάνε. Αλλά δεν είναι νομίζω αυτό το θέμα… Το να θίγεις τις προτιμήσεις των άλλων πάντα με το επιχείρημα ότι ο norum το 198-κάτι έκανε το τάδε θαυμαστό ή το δείνα ή περπάτησε στο νερό ή έδειρε τον king kong δεν ξέρω πλέον που αποσκοπεί. Υπάρχουν και άλλα θέματα, ή όχι ;; Είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν πρόκειται να σε πείσει για την καλλιτεχνική (ή μη) αξία των europe. Αυτά τα πράγματα είναι εντελώς υποκειμενικά. Αλλά αν μιλήσουμε λίγο εμπορικά, παίζει (χωρίς να έχω στατιστικά) το nevermind (μόνο) να έχει πουλήσει παραπάνω από ότι όλα τα album, singles,b-sides, bootlegs κτλ των Europe. και αυτό είναι ένα θέμα που δεν μπορείς πάντα να το αγνοείς.

Τα παραπάνω γράφτηκαν με την καλύτερη διάθεση και χωρίς να θέλω να θίξω κανένα. Αν κάποιος συμφωνεί, ας με στηρίξει. Σόρυ Τέλη, έχεις και γλυκούλα κόρη. No hard feelings i hope…

Έχεις δίκιο που θίγεις την εμμονή μου με τη συγκεκριμένη μπάντα, ωστόσο αν διαβάσεις προσεκτικά τα post μου, θα παρατηρήσεις πως όταν συνήθως κριτικάρω (πολλές φορές με λίγο υπερβολικό τρόπο, για να κεντρίσω την οργή των πιο νεαρών και ευέξαπτων χρηστών, θέλωντας να τους δείξω ότι η μουσική είναι πολύ δευτερεύον πράγμα για να τσακώνεσαι), κάποια γκρουπ που προσωπικά δεν μου αρέσουν όπως οι Pink Floyd, οι Doors ή οι Nirvana για παράδειγμα, έρχονται όλοι και μου τη λένε για τους Europe… Σα να μου λένε: Εσύ δεν δικαιούσαι να ομιλείς για ποιοτική μουσική, αφού δηλώνεις ότι αγαπημένη σου μπάντα είναι οι κλόουν οι Europe… Καταλαβαίνω πως το κάνουν για να υποβαθμίσουν την άποψη μου, αλλά δεν χαλιέμαι και ιδιαίτερα… Ακούω rock πάνω από 20 χρόνια και έχω τόση εμπιστοσύνη στ’ αυτιά μου, που κανένας χτεσινός δεν μπορεί να μου επιβάλλει τη γνώμη του… Επίσης επειδή η δουλειά μου σχετίζεται με τα media γνωρίζω από πρώτο χέρι, πως χτίζονται καριέρες… Οπότε σε μένα “ποιοτικούρες” και κουλτουροκουράδες δεν περνάνε… Για όσους δεν το έχουν καταλάβει και όσον αφορά τη δική μου παρουσία εδώ μέσα, πρωτεύοντα ρόλο παίζει η επικοινωνία με κάποιους ανθρώπους και δευτεροεύοντως η μουσική (παρόλο που είναι μουσικό το forum). Δεν μπαίνω ούτε για να σας κάνω τον έξυπνο, ούτε για να ρίξω καμία γκομενίτσα…
Όσο για το επιχείρημα σου περί πωλήσεων, αν η ποιοτητα μετριέται μέσω πωλήσεων, για να έρθουμε και on topic, οι HIM έχουν τόσες πολλές για ν’ αποτελούν τον περίγελο του forum… Οι Europe έχουν πουλήσει πάνω από 25 εκατ. cd, οπότε είναι μάλλον οξύμωρο να γίνονται περίγελος (με τα δικά σου κριτήρια εννοώ)…Επαναλαμβάνω δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι ΗΙΜ, πολύ δε περισσότερο το στυλ που παίζουν… Ωστόσο το ν’ ανοίγεται ένα topic για να τους κοροϊδέψουμε κατά την προσωπική μου γνώμη, είναι πολύ ηλίθιο…

A. Δεν κάνω περίγελο τους europe. Απλά δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω ακούσει.
Β. Με τους HIM κάνουμε πλάκα. Τουλάχιστον εγώ. Δεν κοροϊδεύω κανένα που του αρέσουν. Γούστα είναι αυτά.
Γ.Ή You’re missing the point ή το κατάλαβες και το χειρίζεσαι περίφημα. Ο χρόνος θα δείξει.
Δ.No hard feelings, ok ? :roll:

Για να επιστρέψουμε στο τόπικ, έχω μια απορία που είναι ισοδύναμη του “το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό” : η ενασχόληση μας με τους him έκανε τα media (mad tv) να μας τους πλασάρουν τόσο πολύ, ή τα media σχεδόν μας τους επέβαλαν ;; Δεν ξέρω τί λέτε αλλά η αβάντα που έχουν οι HIM από το mad είναι μεγαλύτερη και από αυτήν που είχαν κάποτε οι iced earth από to hammer.

Και για να είμαι ειλικρινής πολύ θα μου άρεσε μια απάντηση τόσο στο παραπάνω ερώτημα όσο και στο τί αξίζει το dark light από κάποιον υπεύθυνο των fan club τους : διαφημίζουν που διαφημίζουν τα πάρτυ τους στο φόρουμ, ας πάρουν θέση και σε κανένα θεματάκι, δεν βλάπτει…

Το fan club τους φαίνεται ότι κάνει εξαιρετική δουλειά… Το ζήτημα είναι αλλού… Κατά πόσο κάνει καλά τη δουλειά του το MAD TV…

Μαλλον το πρωτο.
Ειδαλλως δεν βλεπω το λογο να θελουν τα media εξ’αρχης να μας επιβαλλουν τοσο πολυ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τους Him…