Help για κιθάρα.. ;)

Και στο μελλον μια Strat Fender θα την παρω!!!

ξυλωσου και παρε αυτην

Προσανατολιζομουν σε κατι τετοιο!!!

:D:D

ίδιες είναι πάνω κάτω…μαγνήτες αλλάζει μόνο κ η ταστίερα δν είναι maple στην μία. αλλά και οι δύο είναι αρκετά ακριβές :stuck_out_tongue:

Οι μαγνητες αλλαζουνε,αλλα και η ταστιερα που δεν ειναι μονο το οτι ειναι maple αλλα στου Malmsteen ειναι και σκαμεννη…
Αλλα κατι τετοιο μιλαμε σε μεξινακιο πραμα…που θα μ βγει κανα 500αρι…και αυτο οχι τωρα!!!Μιλαμε για οταν παρω πρωτα καποια αλλα πραγματα!!!

Bah pola einai afta ego 8a eperna me 500 tin Yamaha mono epeidi mou arese san shediasmos den 3erw kai polla gia ki8ares alla tosa pola ligo dyskolo xD

και του μπλακμορε ειναι σκαμεννη η ταστιερα:wink:

Σοβαρα δεν τον ηξερα οτι και ο ριτσι επαιζε με σκαμμενη ταστιερα…:-s

Αλλα δυστυχως εγω δεν την μπορω καθολου την σκαμεννη ταστιερα…8)

ρε συ Simple καταλαβαινω οτι δεν ξερεις απο κιθαρες…
αλλα λες δεν θα εδινες με τπτ 500 για Fender και θα τα εδινες για Yamaha…
Και εισαι σαν εκεινον στην διαφημιση…σ δινουν ενα RX8 και ενα αλλο που του φευγει ο προφυλακτηρας και εσυ θα παρεςις το αλλο…

Βασικά νομίζω ότι τον μπερδέψαμε οπότε ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή, μπας και βγάλει άκρη:

  1. Οι Pacifica καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα τιμών. Από άλλους έχω ακούσει ότι είναι αξιόπιστα όργανα από άλλους ότι είναι σάπιες. Πάντως εγώ δε θα εμπιστευόμουν μια εταίρεία που βγάζει πιάνα, κιθάρες, μηχανές, κλιματιστικά, τηλεοράσεις, βίντεο και αν δεν απατώμαι και στυλό (αν και στυλό μπορεί να βγάζει η mitsubishi δεν είμαι σίγουρος).
  2. Οι Fender Squier είναι πάμφτηνες αλλά όσους ξέρω τους είχαν βγει σάπιες
  3. Οι Fender made in mexico παίζουν γύρω στα 500 ευρά και είναι πολύ αξιόλογα όργανα.
  4. Οι Fender made in USA είναι κορυφαία όργανα αλλά δεν παίζει να βρεις κάτι κάτω από 800.

Ανάλογα του τί θες να παίζεις μπορείς να δεις και σε Ibanez με αυτά τα λεφτά. Η δική μου (ARX 320, πλέον δεν κυκλοφορεί) έκανε 410 από τον τρίμη και με έναν ψιλομέτριο ενισχυτή είναι εξαιρετική (λίγο στο drive ο ήχος είναι μουντός αλλά φταίει ο ενισχυτής 1000%). Δεν έχει τρέμολο αλλά γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν μπορούσα πάντως να χώσω 520 μόνο για κιθάρα και όχι για σύνολο (και πάλι τεντώθηκα όσο δεν παίρνει, το budget που χα ήταν γύρω στα 100 ευρώ λιγότερο με αποτέλεσμα να πέσω σε αναγκαστική δίαιτα για τον υπόλοιπο μήνα :p) σίγουρα τη μεξικάνα θα τη χτύπαγα. Όπως είπα και παραπάνω θα ναι το επόμενο μωρό μου (κάαααποια στιγμή που θα τα χω μαζέψει τα 500+ γιατί την Ibanez δεν παίζει να την πουλήσω).

Και από τις Epiphone σε αυτά τα λεφτά έχω καλή προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις με μέτρια προς κακή ποιότητα κατασκευής και γι αυτό τις απέφυγα.

Κι εδώ σταματάω για να μη μου πείτε ότι τα παίρνω από τη Fender για να της κάνω διαφήμιση. :stuck_out_tongue:

Αλλο ενα τσιρακι της Fender…:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Παντως αμερικανικες Fender βρισκεις και κατω απο 800,αλλα μεταχειρισμενες και αυτο που μενει να δεις ειναι ποσο καλα τις προσεχει(τις κιθαρες του) ο προηγουμενος κατοχος…
Ειχαμε παει με ενα φιλο να δοκιμασει μια american std σε ενα που πουλαγε μεταχειρισμενη και την εδινε 750
και οταν πηγαμε ειδαμε οτι τις κιθαρες του τις ειχε μεσα σε γυαλινο επιπλο που ειχε μεσα μετρητη υγρασιας,κατι αλλα μαραφετια που κραταν την θερμοκρασια και την υγρασια σταθερη και κτλ…
Απο ανθρωπο που τις προσεχει ετσι εγω θα επαιρνα την κιθαρα και μεταχειρισμενη…

Χαχαχαχαχα :Ρ
Για αφτο αποφασισα να μιν παρω τιν Yamaha ααλλα μια απο τις δυο που μου προτινες και θα παο να κοιταξω και σε ενα μαγαζι στην Σολωνος τι εχει. :stuck_out_tongue:

2 άτομα ξέρω που είχαν Squire, ο ένας είχε βγεί ασπροπρόσωπος, αλλά ο άλλος μέσα σε 3 μήνες είχε αλλάξει κιθάρα :stuck_out_tongue:

Ποια εννοεις?

γεια τhν eppiphone λεv μορε xD
Αλλα θα κοιταξω και για αλλες, παντοσ τα ερπλυ σας με βοιθισαν πολη :wink:

Λοιπόν διάβασα μόνο την 1η σελίδα του thread και αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις 500 γιούρα για 1ο set ένας πολύ καλός συνδυασμός είναι ο εξής:

Epiphone LP Standard + ένας Marshall 15W από Thomann, σύνολο κάτω από 500. Πιστεύω πως για αρχάριο είναι απλά ό,τι πρέπει και με αρκετά μεγάλη διάρκεια ζωής, θα έλεγα…

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ YAMAHA.

ok thanks logika kapou eki 8a kataliksw xD