House Of The Dragon [GoT thread]

Ίσως επειδή πλέον έχει καταντήσει σε αλαζονεία και ύφος να είναι ακριβώς όπως ήταν ο Βισερις στην πρώτη σεζόν. Κι ενώ μετά την πρώτη σεζόν η Νταενερις είχε εξαιρετικό story arc και την έδειξαν να αποκτάει compassion και λογική και πολύ καλή ισορροπία σε γενικές γραμμές μεταξύ εξουσίας και δικαιοσύνης, τώρα φαίνεται να ενδιαφέρεται μόνο για το αν θα κάτσει στον θρόνο αφού ξεφορτωθούν τους White Walkers.

Και άρα διαφέρει από μια αποψη ελάχιστα από την Cersei, η οποία είναι απλά μια σιχαμένη σκύλα, δε πα να χάσει και 7 παιδιά λόγω κάποιας ότι να ναι προφητείας. Λες και δεν προκάλεσε αυτή τον χαμό και των 3 παιδιών της. Την καταλαβαίνω σαν χαρακτήρα και μπορώ να δικαιολογήσω το να έχει γίνει κυνική και σκληρή, αλλά παραμένει μια σιχαμένη σκύλα που αξίζει να πάθει ό,τι χειρότερο μπορεί να της συμβεί, και της ευχόμαι θάνατο εφάμιλλο των θανάτων του Ραμσεη και του Τζοφρι.

ΥΓ. Μπραν απλά λατρεύω. Δεν τον ενδιαφέρουν πολύ τα εγκόσμια πλέον. Έχει δει τόσα και γνωρίζει τόσα, που μικρή σημασία έχουν οι εγωισμοί και οι ψευτοπερηφανεις του κάθε βλακα στη σειρά. Γαμω οι σκηνές με τον Μπραν.

2 Likes

Καλό ήταν το επεισόδιο. Λογικό να είναι εισαγωγικό/περιληπτικό ως πρώτο της σεζόν.

Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει αλλά η δικιά μου από την πρώτη σεζόν μου έλεγε (χωρίς να έχει διαβάσει τα βιβλία):
Ο Τζον Σνόου είναι Ταργκάριεν θα δεις
Τυπική απάντηση μου: Ναι, μωρή ξερόλα, όλα τα ξέρεις εσύ

Δε ρεστ ιζ χίστορι.

2 Likes

Το μόνο που με προβληματίζει στις δύο τελευταίες σεζόν είναι ότι για να τελειώσουν την σειρά κόβουν τα πολύ ωραία εξτραδακια, για παράδειγμα, βρέθηκε τυριον με σανσα μετά από 4 σεζόν… Ε ρε φίλε δώστε μας λίγο σάλτσα μην μου τα κάνετε όλα to the point, τις συζητήσεις αγαπάμε στο got…

2 Likes

Υπαρχει στο internet το 2ο επεισοδιο τσεκαρετε το

Εχεις βρει κατι που να ειναι λετζιτ? Γιατι το μονο που βρηκα στο ΤΡΒ οταν το ανοιγω μου ζηταει να παω σε ενα url να κατεβασω και καλα ενα κοντεκ, ναι οκ φεηκ και ιος.

Υπαρχει κανονικα… και σε γνωστα μεγαλα τορρεντακια… Εγω μολις το ειδα …

Μολις το ειδα και εγω αλλα αγγλικα

FudgeWaterGiveMeWine, ο τίτλος τα λέει όλα και χωρίς spoiler :stuck_out_tongue:

Η βαρεμάρα η ίδια το 2ο επεισόδιο. Ό,τι αξίζει είναι τα τελευταία 2’-3’. Μιλάμε ότι ούτε ο Τόρμουντ δεν το σώζει. Τόσο χάλια.

Εντάξει, καλό ήταν. Ουσιαστικά η πρώτη και τελευταία φορά που όλοι οι ζωντανοί ήρωες (εκτός από τη Σερσέι) μιας σειράς που βλέπουμε εδώ και 8 χρόνια μαζεύονται στο ίδιο κάστρο. Έχει συναισθηματική αξία, παρόλο που οι περισσότεροι διάλογοι είναι κατώτεροι των περιστάσεων.

Σκοτεινό επεισόδιο, με την αναμονή του θανάτου. Εμένα μου άρεσε κι επίσης χαίρομαι που εκείνο το leak που είχα διαβάσει σαν ηλίθιος πριν 1-2 χρόνια είναι τελείως λάθος ως τώρα, οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει από εδώ και πέρα.

Αύριο με καλύτερη ποιότητα εικόνας και ήχου θα είναι καλύτερο. :slightly_smiling_face:

1 Like

Φοβερό επεισόδιο… Το αντίο των ηρώων πριν την μεγάλη μάχη που δυστυχώς, όπως φαίνεται θα πεθάνει το μισό cast… Ατμοσφαιρικό, συγκινητικό, σου δημιουργεί πολλά έντονα συναισθήματα… σκάλες ανώτερο από το προηγούμενο επεισόδιο. Απλά μπράβο. Θεωρώ ότι τα χειρίστηκαν όλα τέλεια

gx1gq7xepmn11

1 Like

Οπαδός GoT μετά από επεισόδια με δράση, μάχες, εξελίξεις σε πολλά μέτωπα και γρήγορες μεταβάσεις: “Έχει χαλάσει η σειρά, δεν είναι όπως ήταν, τα βιβλία ήταν καλύτερα, γράφε ρε χοντρέ, δεν έχει πλέον διαλόγους, μέχρι κι ο Τυριον είναι ηλίθιος, κτλ”

Οπαδός GoT μετά από αργό επεισόδιο το οποίο εμβαθύνει στις σχέσεις όσων βρίσκονται στον ίδιο χώρο, περισσότερο σε ανάπτυξη χαρακτήρων στην παρούσα κατάσταση και χτίζει κλίμα εν όψει του χαμού: “Βαρεμάρα σκέτη, δεν έγινε τίποτα, πολύ μπλα μπλα, πόσο Τυριον να δούμε ακόμα οκ τον βαρεθήκαμε, δείξε δράκους, αίματα, βυζια, καυλια, βία, αποκαλύψεις και τρελή ανατροπή σε cliffhanger μωρέ τι μαλακιες είναι αυτά?”

7 Likes

Για μένα ήταν από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς πάντως.Όλοι οι χαρακτήρες μέσα στο κάστρο τους να σκέφτονται τις επιλογές τόσων χρόνων και να καταλαβαίνουν το αναπόφευκτο του θανάτου που έρχεται υπερφυσικά με την μορφή νέμεσις, ανεξάρτητα από το house του καθένα , τα χρήματα του καθένα κλπ.

υγ Σιγά ρε Άρυα τον έφαγες τον άνθρωπο!

3 Likes

οπαδοι ξερολισμου πριν προλαβει καλα καλα να δει κανεις το επεισοδιο: “γιατι γκρινιαζετε για το επεισοδιο;”

Πολυ ωραιο επεισοδιο.

Της Σανσα πως της βγήκε αυτός ο έρωτας με τον Θιον :joy::joy:

Ουτε να την ειχε σωσει απο τον Ραμσει! :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν αναφέρθηκα σε σένα, αλλά χαίρομαι που σε ενόχλησε η εύστοχη κριτική μου προς την αδικαιολόγητη και μόνιμη γκρίνια.

Πολύ ωραίο το επεισόδιο όντως. Όλες οι σκηνές είχαν νόημα. Αγαπημένος μου πλέον χαρακτήρας ο Μπραν, δε θα με ενοχλούσε να υπάρχει επεισόδιο στο οποίο να μηδενίζει και να ακυρώνει τα πάντα επί 1 ώρα

1 Like

Απλα δεν ηταν ευστοχη βρε - εγραψες οτι δε μας αρεσει το επεισοδιο που σου αρεσε μονο εσενα, πριν το δουμε, ενω αρεσε και σε εμας τους Οπαδους, οταν το ειδαμε :slight_smile: Εμενα με συγκινησε πολυ.

Χαιρομαι που ενοχληθηκες απο το οτι το υπεδειξα.