House Of The Dragon [GoT thread]

Εξυπακούεται, αλλά οι σκηνές μάχης του game of thrones και αυτά που είδαμε στο 3ο και στο 5ο επ. φέτος θα πρέπει είναι μπούσουλας για τους επόμενους

Νομίζω τα έχουν πάει εξαιρετικά σε αυτό τον τομέα. Όπως έχω ξαναπεί είναι όσο ρεαλιστικό γίνεται για σειρά φαντασίας με δρακους και πάγοζομπι

Συμφωνω. Ειδικα το τριτο επ για μενα ασχετα τωρα αν το κραζουν πολλοι η το συγκρινουν με το Helms Deep, ηταν σταθμος και αυτο σε πιο σκοτεινο φαντασυ.

Ο άλλος δεν έχει τελειώσει ακόμα το 6ο βιβλίο λέει κι εμείς περιμένουμε να δούμε το “ορίτζιναλ” τέλος :joy::joy::joy:

Αρυα, σκότωσε την να πάει στο διάολο…

2 Likes

Ενδιαφέρον βιντεάκι

Αλλά απο κει και πέρα κύριοι αυτό είναι το GoT μας αρέσει δεν μας αρέσει, τώρα οι συγκρίσεις με lotr κτλ δεν αξίζουν και όσο για το τέλος lost δεν παίζει να γίνει…

Στα παπαρια μας το LOTR.

Περιμένω τον Μαρτιν να μπει φυλακή, αφού κυκλοφόρησε το Dance Of Dragons όσο έπαιζε ήδη η σειρά. Προφανώς έσπασε το συμβόλαιο που έχει να μην βγάλει τα βιβλία μέχρι να τελειώσει η σειρά.

1 Like

Nαι βρε θα ακυρωνανε εκδοση βιβλιου που χε ανακοινωθει καιρο πριν επειδη επεφτε 2 μηνες μετα την εναρξη της σειρας

1 Like

meh

6 Likes

Άσε που το 2011 που κυκλοφόρησε το “A Dance with Dragons” η σειρά είχε μόλις καλύψει το πρώτο βιβλίο. Η χρονική απόσταση ήταν ακόμα τεράστια. Εγώ λέω ότι ακόμα κι αν είχε καταφέρει να τελειώσει το “The Winds of Winter” μέχρι το 2014-2015, μια χαρά θα το κυκλοφορούσε και η σειρά θα συνέχιζε να βασίζεται στα βιβλία.

Αφού δεν τα κατάφερε, λογικό μου φαίνεται το σενάριο να συμφώνησαν να μην συμπέσουν τώρα που το πράγμα έχει ξεφύγει.

Προσωπικά η τελευταία σεζόν με κάνει να περιμένω με περισσότερη ανυπομονησία τα επόμενα βιβλία. Αν βγει κάτι μέσα στο τρέχον έτος θα είναι ιδανικό.

1 Like

Αυτα πες το στο Martin που εχει επιρροες απο τον Tolkien

Ένα σχόλιο και για τους διαλόγους του john μιλάμε ότι σε τούτη τη σεζόν και η ειδικά στο τελευταίο, νομίζω ο Αρνυ στο Conan έλεγε πιο πολλά. Όλο την ανάσα του μόνο άκουγες κάνα αααα σε κάνα σφάξιμο…

2 Likes

2 Likes

Βρήκα το επεισόδιο σε γενικές γραμμές καλό. Η εναλλαγή σκηνών μεταξύ Αρυα και Hound ήταν εξαιρετική. Η αλληγορία με το λευκό άλογο το Highlight της σεζόν ως τώρα.

Προφανώς όμως το μεγάλο πρόβλημα των τελευταίων σεζόν ειναι πως τρέχουν να κλείσουν τα μέτωπα. Ειδικά η εξέλιξη με τον Βαρύς χάνει σε όλα. Όχι γιατί δεν είναι ένα σενάριο που έπαιζε, αλλά γιατί δεν είδαμε τη διαδικασία που ο μέγας συνωμοτης περνάει από το στάδιο του να αλλάξει με τον τρόπο του την κατάσταση στην απόγνωση του ότι κάτι πρέπει να γίνει παίζοντας τα όλα για όλα. Σε άλλες σεζόν δε θα είχαμε δύο ατάκες σε 2 επεισόδια που να οδηγούν εκεί (η στη mad queen ένα ξεμάλλιασμα και μαύρους κύκλους). Το ίδιο και με τον Euron που ξεπηδήσει από το πουθενά για να κλείσει η ιστορία Cercei, Euron, kingslayer. Άρπα κόλλα να κλείσουμε τρύπες. Μου άρεσε πάντως η σκηνή με Σερσει και Τζειμι. Ούτε wall of shame, ούτε κεφάλια στο πάτωμα, κόντρα στις προσδοκίες.

Εκεί χάνει η σειρά φέτος και όχι στη σκηνοθεσία, το σενάριο, τη φωτογραφία, τις ερμηνείες κλπ.

2 Likes

Nα πω και γώ σαν παντελώς αδιάφορος θεατής κάτι, που περιμένω επιτέλους 1 επεισόδιο να τελειώσει η σειρά για να σταματήσουν να μαζεύονται σπίτι μου 10 νοματαίοι με τις κυράδες τους κάθε βδομάδα και να μου τρώνε τα junk μου και να πίνουν τις κοακολες και τις μπύρες μου?
Που έπρεπε να την είχα κόψει μαχαίρι από 3-4η σεζόν που σταματησε να μου αρεσει αλλά με ‘‘κράτησε’’ λόγω παρέας/γυναίκας/παραπάνω φάσης? Που 1 στις 2 φορές κερνάω εγώ τα σουβλάκια επειδή είμαι ο ‘‘οικοδεσπότης’’?
Που αναγκάστηκα και ακύρωσα πόσες μπάλες και πόσα πρωταθλήματα αυτό το διάστημα, για να μην ακούω γκρίνιες Δευτερες βραδυ ότι ‘‘βλέπουμε μόνο τα δικά σου’’?
Που έγινε νύξη να σταματήσουμε το session που παίζουμε στο Witcher για να ξεκινήσουμε pen and paper GoT και πήγα να γυρίσω το τραπέζι ανάποδα?

Ναι η σειρά προφανώς έχει μια κατάφωρη πτώση ποιότητας από τότε που ξέφυγαν από τα βιβλία σε σχεδόν Michael Bay επίπεδα γιατί οι DnD είναι άχρηστοι και μια ματιά στο CV τους το αποδεικνύει (Troy, Wolverine origins κτλ, μόνο ο Μπενιόφ χρεώνεται μια επιτυχία -και μια από τις καλύτερες ταινίες των 00ς γενικότερα αλλά η πορεία του δεν τον δικαίωσε επουδενί).
Ναι κάθε σχεδόν δράμα έχει χαθεί γτ η σειρά πάει μπάλα και γίνονται αναμενομενα πράματα επί πραμάτων σε χρόνους dt.
Ναι έχει χαθεί κάθε σχεδόν λογική που θεωρούνταν δεδομένη στις πρώτες σεζόν πάνω στο κομμάτι της απεικόνισης βασικών γεγονότων (στρατηγικες κτλ), χαρακτηρων (Τυριον βλακας, Τορτμουτ καρτουν), κάθε έκπληξη και κάθε επεισόδιο εδω κ καιρο είναι fan service, οι διάλογοι έχουν πέσει σε τραγικά χαμηλά επίπεδα cockjokes μεταξυ Τυριον κ παρεας -ακόμα θυμάμαι πόσο καλογραμμένες σκηνές είχαμε σε φάςεις υπηρέτρια Άρυα+Μπαμπάς Λάνιστερ ή Μπαμπάς Λάνιστερ+ξεκοίλιασμα ελαφιού κτλ, μικροσκηνές που όμως ήταν το αλατοπίπερο της σειράς-, και έχουμε μείνει με ερμηνευτικά κομοδίνα όπως η Σάνσα ή η Καλίσι -που είναι επιπέδου Λάμψης στη καλύτερη το emotion range τους- κτλ κτλ πάρα πολλά ακόμα, ΑΛΛΑ still 2 πράματα:

το χθεσινό επεισόδιο από τη μέση και μετά ήταν από τα καλύτερα των προσφάτων σεζόν… βασικά όπως λέει και ένας φίλος, Arya and the Hound adventures in Westeros spinoff έβλεπα all day long + το κομματι POV Αρυα σκηνοθετικα/σκηνογραφικα ηταν 10’. Το άλλο μου ΑΛΛΑ πάει στο ότι ναι, τα παραπάνω αρνητικά ισχύουν μαζι με αλλα τοσα, αλλά η ιστορία που θέλει να πεί η σειρά, αν και κακοδοσμένη πλέον, είναι καλή ιστορία και βγάζει νόημα και η κατάληξη των πολύ βασικών χαρακτήρων και του arc τους έχει μια χαρά λογική και flow (νταξ των 5-6 βασικων μονο). Ασχέτως που η εκτέλεση είναι σκατά και ξεπέτα στη καλύτερη κ ολα ειναι εδω κ πολλες σεζον 1+1=2 λογικης…

Αυτά, φαν δεν είμαι, το βλέπω γιατί είμαι παντοφλάκιας -αυτό είμαι ναι-, κ μου αρεσουν τα memes (οτι καλυτερο γεννησε η σειρα) αλλά truth to be told, το χτεσινό ήταν κατά τα 2/3 πολύ οκ + η πορεία που δείχνει ότι έχει πάρει η ιστορια και θα καταλήξει, δεν είναι παράλογη και ακραία+ Its still fun to watch εστω κ με πολλες παραδοχες κ λιγο braindead. Μονο το μυθολογικο κομματι εχει μεγαλο προβλημα πλεον (WW, NK κτλ) που εκει συμφωνω οτι τον παιξαν αγριως in every possible way…

αυτά, my two cents, 1 επεισόδιο ακόμα και FreedOOOOOOOOMMMM

Υγ.

ρε τα μουνια μου καναν τη Καλισι ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧ ΣΤΑΛΙΝΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ, ΤΥΠΟΥ ΔΕΞΙΑ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ που εσκασε με τα ΚΝΑΤ στη πολη κ τα γαμησε κ «φατε τωρα μλκες που θελατε κ Αριστερα» κ τωρα τυπου Τζον Σνοου αγνος φιλελες Πασοκος του Ορθοδοξου, θα φερει την εξυγνιαση απο τη παλιο κομμουνιστρια καλισι ΡΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΤΕ ΑΥΤΑ

Θελω παραταυτα Τζον Σνοου στο επομενο, καβαλα σε δρακο με καλισι απο πισω, προσγειωση στο Κινκς Λαντινγκ κ να γινει αυτο:

και η Καλισι να παρει αναποδες

Εκει σειρα στα συγχωρω ολα, με κερδισες!!

5 Likes

Είτε υπάρχει συμβόλαιο είτε όχι. Δεν είναι γκρι τα νομικά.

Πέραν του νομικού του θέματος… Αλήθεια δηλαδή τώρα πιστεύετε εσείς εδώ μέσα ότι αν μπορούσε και τα είχε έτοιμα, δε θα είχε κυκλοφορήσει τα βιβλία ο Μαρτιν παράλληλα με την σειρά? Το hype και μόνο θα είχε πάει τις πωλήσεις στα ύψη. Και θα είχε δημιουργήσει και περισσότερο hype για την σειρά.

Απλά ο Μαρτιν βολεύτηκε και άραξε. Δεν ξέρω καν αν τον ενδιαφέρει να τελειώσει την ιστορία πλέον.

ΥΓ. Θα ήταν ωραίο το τελευταίο επεισόδιο να λέγεται A Dream Of Spring.

1 Like

Ακόμα καλύτερα “A Dream Of Spring No More” πιστεύω.

1 Like

Δεν παιζει να ειναι ετοιμα τα βιβλια, οπως ειπε και ο ιδιος θα μεγαλωνε το hype για την σειρα οχι απλα δεν θα την εβλαπτε, γιατι να μην θελει το ΗΒΟ να βγουν.

Μια ενδιαφερουσα αναλυση που διαβασα για την αλλαγη στο γραψιμο της σειρας εχει να κανει με την διαφορετικη διαδικασια συγγραφης. Ο Μαρτιν ανηκει στην σχολη που φτιαχνει χαρακτηρες και μετα τους αφηνει να πηγαινουν το πλοτ οπου θελουν αντιδροντας στις καταστασεις (το καλο αυτου ειναι πιο ρεαλιστικοι χαρακτηρες, το κακο ειναι οτι το πλοτ ξεχειλωνει μιας και δεν ειναι αυστηρα καθορισμενο και σχεδιασμενο απο την αρχη και μπορει απο εκει που λεγαμε τρια βιβλια να παμε στα 7 και μετα να λεμε για 8 κτλ), ενω οι showrunners κοιτανε που θα παει το πλοτ αυστηρα και χωρανε τους χαρακτηρερς εκει μεσα. Οποτε οταν τελειωσε το υλικο ειπανε οκ, πρεπει σε τοσες ωρες οι ταδε χαρακτηρες να βρεθουν εκει (ειτε απο αποψη χωρου, ειτε συναισθηματικα) και μετα δουλεψαν αναποδα, πως θα βρεθει η Ντενερυς ετσι και εκει, πως ο Τζον κτλ. Οποτε ειναι σαφες γιατι νοιωθουμε οτι το GOT τις τελευταιες 3-4 σαιζον ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ (τονιζω το διαφορετικο, δεν λεω καλυτερο/χειροτερο), διοτι εχει αλλαξει ο τροπος που γραφεται η ιστορια. Ετσι εξηγουνται και οι τηλεμεταφορες κτλ, οι χαρακτηρες πρεπει να ειναι εκει τοτε, δεν ειναι “α ριξε τον Τυριον στο Πεντος και αμα του παρει ενα βιβλιο ολοκληρο να φτασει την Ντανυ so be it”.

Φυσικα αν “φταιει” καποιος για αυτο ειναι πιο πολυ ο Μαρτιν που ειτε θεωρουσε οτι θα τελειωσει τα βιβλια πριν το '18 ειτε οχι, εδωσε στο ΗΒΟ μη ολοκληρωμενο υλικο.

3 Likes

Δηλαδη ειναι δυσκολο ενα συμβολαιο που συμφωνουν οτι “ναι εχω τελειωσει το 5ο κ θα βγει το 2011, αλλα συμφωνω οτι τα επομενα θα βγουνε αφου τελειωσει η σειρα.” Δεν λεω οτι εγινε ετσι αλλα θα μπορουσε καλλιστα. Σιγα το γκριζο

άποψη μου , ότι αν δεν βγουν τα βιβλία το πολύ σε 1 χρόνο απ τη λήξη της σειράς , δεν θα έχει την ίδια ανταπόκριση όσο τώρα που το hype είναι στο θεο

ο casual ξεχνάει γρήγορα , οι πιστοί βιβλιάκηδες θα μείνουν αν αργήσει πολύ

2 Likes

Για το 3ο επ αλλά τι σημασία έχει, αγαπάω Ρούμπο, θα μπορούσε να είναι ο @_Dead, “η Arya…παπArya” :joy:

3 Likes