House Of The Dragon [GoT thread]

Και οι Μαρτέλ διατηρήθηκαν.Υπάρχει ο νέος πρίγκηπας του Ντορν στην εκλογή του βασιλιά.Υποθέτω ότι στο βιβλίο την θέση αυτήν θα την έχει η Αριέν την οποία δεν είδαμε στην σειρά.Επίσης ο Τύριον πέρα από χέρι του βασιλιά, κληρονόμησε και το Rock το οποίο δεν ήθελε με τίποτα ο πατέρας του να καταλήξει σε κείνον.

Κατά τα άλλα εγώ θα προτιμούσα οι νεκροί να αγνοούσαν τελείως το winterfell και να πήγαιναν προς τα κάτω σαρώνοντας τα πάντα στο διάβα τους.Σερσέι ας διέφευγε για να την σκοτώσει η Άρυα μετά.Αλλά η μεγάλη μάχη του 3ου επεισοδίου να γινόταν στο τέλος και John-Night King να αλληλοσκοτωνόντουσαν.Με τον Μπραν να έχει πιο ενεργό ρόλο.Βασίλισσα ας έμενε η Καλήσι χωρίς την τρέλα της με τον Βορρά ανεξάρτητο.

Ίσως φαίνεται happy ending αλλά με νεκρούς Snow Jaimie Cersei Jorah Greyworm Sam Gentri Davos Bronn Brienne μια χαρά θα ήταν.

1 Like

Να πω και γω τη παπάτζα μου

Χτες αναγκάστηκα κ έφαγα πίτσα 12 το βράδυ + κάτι κομμάτια από την δεύτερη (γιατί έπρεπε να παραγγείλω 2 γαμώ το κέρατό μου) για να δω τελευταίο επεισόδιο GoT (και ψιλο-είμαι της υγιεινής και αθλητισμού) αντί να συνεχίζω να παίζω Assasin’s Creed Odyssey -που είναι btw επικώς άθλιο όπως όλα της σειράς, ΑΛΛΑ το γεγονός ότι είναι στην αρχαία Ελλάδα και όλοι μιλάνε αρχαία ελληνικά που δεν βγάζουν νόημα γιατί είναι λέξεις σε τυχαίες σειρές και έχουν κάνει recreate Αθήνα, Ηράκλειο κτλ με γελοίες ονομασίες προαστίων, μπαστάρδεμα μύθων και ιστοριών κτλ, βγάζει απίστευτο γέλιο και ψήνω αν πέσει σε μερικούς μήνες στο 10εύρο, να το αγοράσω και κανονικά αντί ενοικίαση που κάνω τώρα- που ήμουν στο τσακ να φτάσω Κρήτη στην Mesara που δεν έχει καμία σχέση με την actual Μεσσαρά και να κάνω καγκουριές… αλλά φευ!

Τα είχα πει και πιο πάνω, φαν δεν είμαι, το βλέπω braindead εδώ και 3-4 σεζόν γιατί η ποιότητα που είχε στην αρχή έκανε ελεύθερη πτώση στο κενό σαν τον γιό της Σέρσι που του σκότωσε το πατόμ@@νο τη γυναίκα του η κάρχια η Σέρσι μαζί με το παπαδαριό σε εκείνο το επεισόδιο πριν κάτι σεζόν.
Κυρίως όμως γιατί με πρήζει η δικιά μου και επειδή το βλέπει όλος ο κόζμος και θέλω να κάνω blend όταν τρώμε στο γραφείο -και να μην κουνάω καταφατικά το κεφάλι μου όταν μιλάνε ή για GoT ή για ζώδια ή για ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου που και στα 3 δεν έχω ιδέα και δεν με νοιάζουν- και τέλος γιατί αν μη τι άλλο είναι ευχάριστο + εντυπωσιακό σε scale…

That been said, το χτεσινό ήταν η λογική κατάληξη μιας κακής σεζόν, μιας προηγούμενης λιγότερη κακής αλλά μέτριας σεζόν, μιας προ-προηγούμενης μέτριας επίσης σεζόν κοκ…
Οκ οι DnD είναι κακοί -ούτε μέτριοι- σεναριογράφοι και αυτό το ξέραμε και το βλέπαμε εδώ και καιρό, αλλά το χτεσινό ήταν κακό beyond any mind, οι τύποι πήγαν full retard και το ξεπέταξαν με εντυπωσιακά αστείο τρόπο…
Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post, η ιστορία σαν ιστορία εμένα μια χαρά μου φαίνεται ακόμα και τώρα -το πολύ βασικό main story δηλαδή-, το πως όμως υλοποιήθηκε αυτή, ήταν τηλεόραση 30 χρόνια πίσω σε κάθε επίπεδο: σεναρίου, σκιαγράφησης χαρακτήρων, βασικών plot points, consistency με το προηγούμενο υλικό κτλ κτλ κτλ…

[spoiler]Θα σταθώ μόνο σε 1-2 σημεία:
Το συμβούλιο στο Dragon’s pit, εκτός από μια ροχάλα στα politics τόσων σεζόν μέχρι τώρα, ήταν και τόσο απλοϊκά στημένο, γραμμένο και δοσμένο σαν να απευθυνόταν σε 12χρονους, ή anyway σε θεατές 30 χρόνια πίσω το 90% της τηλεόρασης ήταν cheesy και απλοποιημένη as fuck λογική των πάντων.
Η κατάληξή του τα ίδια, η μεγάλη συνεισφορά του χρήσιμου ηλίθιου #2 των τελευταίων σεζόν και ο λόγος που έβγαλε ήταν τόσο αστείος, που actually περίμενα να σταματήσει η μουσική απότομα, να πέσει ένα γέλιο από τους παρεβρισκόμενους και να του πουν κάτι τύπου ‘‘οκ στα σοβαρά τώρα, τι προτείνεις’’.
Ο Μπραν έτσι όπως τον έστησαν εκεί πήγαινε η φάση του, αλλά δεν το κέρδισε 110% έτσι που έγινε. Για αντιδράσεις Grayworm και λοιπών δεν έχει να σχολιάσει κανείς κάτι, είναι σαν να κοροιδεύεις ένα παιδάκι 5 χρονών πχ που χαιρετάει στην σκιά του ξέρωγω.
Γενικά αυτή η σκηνή ήταν μάλλον η χειρότερη όλων των σεζόν γιατί ήταν και η πιο κομβική για το βασικό θέμα της σειράς, ποιός θα κάτσει στο θρόνο δηλαδή.
ΤΟΝ ΘΡΟΝΟ, που ο δράκος είπε ‘‘καριόλη θρόνε πέθανε η μάνα μου εξαιτίας σου, πάρτα τώρα και λιώσε’’ επειδή ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. Οκ συμβολισμός. Για 8χρονα. Ή για τον Τζον. Που έγινε ηλίθιος.Ή και τον Τύριον. Που έγινε και αυτός ηλίθιος. Μακάρι να ήταν και ο Τύριον εκεί.

Οκ Καλίσι θα πέθαινε, από Τζον προφανώς, και αυτό προφανώς κακοδοσμένο και διόλου κερδισμένο, όπως η μεταστροφή της μισή ώρα πριν που έφαγε όλο το Κινκς Λάντιν γιατί αποκεφάλισαν ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Μ@@ΝΙ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ…ΟΚ πάσο, αυτό της το δίνω μάλλον…
Η κατάληξη των Σταρκ μ’άρεσε λίγο, κυρίως Τζον ακα χρήσιμου ηλίθιου #1 που έφαγε όλο το σκατό 8 σεζόν και ξαναγύρισε μπάσταρδος στον ‘‘πραγματικό Βορρά’’ που άνηκε, μόνο και ατιμασμένος? ίσως αλλά γενικά, αυτό ήταν μάλλον το πιο ωραίο κομμάτι του επεισοδίου. Προβληματικό και πάλι, αλλά δοσμένο at least λίγο καλύτερα και πιο ‘‘κερδισμένο’’ από άλλα…
[/spoiler]

Γενικά σκηνή σκηνή να το πάρεις, έχει κάθε 5 λεπτά αφορμή για γέλια και memes -δράκος πίσω από Καλίσι με φτερά, ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ, ΟΛΗ Η ΤΑΞΗ 10’ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ, με λίγες σκηνές να την παλεύουν όπως και του Τύριον στην αρχή στα χαλάσματα…

Overall για να μην σπάω μπάλες γιατί δεν ήμουν ούτε προφανώς είμαι φαν, εγώ καλά πέρασα. Ακόμα και όταν γαμήθηκε η σειρά και έγιναν όλα ένα κουλουβάχατο ταχύτητας και ανοησίας, εγώ στο χαβαλέ την είχα και πέρναγα καλά, δεν έχασα το χρόνο μου σαν το σκουπίδι το Lost και την υπομονή μου, ούτε όπως το σκουπίδι το Lost ένιωσα ότι με κοροίδεψαν. Με το σκουπίδι το Lost. To Lost.

Είχε εφεδάρες,τρομερό production value, σκηνοθεσία/μουσική/μοντάζ/σκηνογραφία κτλ top notch και γενικά ότι πιο κοντά σε χολυγουντιανή υπερπαραγωγή έχει περάσει πρόσφατα από tv… αλλά μιλάμε επίσης για μια βαθιά προβληματική και κυρίως άνιση σειρά, με ένα πολύ κακό κεντρικό συγγραφικό δίδυμο που το βοήθησε τα μέγιστα ο συγγραφέας του πρωτότυπου υλικού στις πρώτες σεζόν και μετά χαόθηκε όσο πήγαινε μπροστά η σειρά.

Στο σύμπαν που η σειρά θα γραφόταν αφότου είχαν βγεί τα βιβλία, τα τελευταία πχ 2 επεισόδια θα γινόντουσαν κάπως έτσι

1 σεζόν ολόκληρη η Mad Queen σε full development και glory, τέλος σεζόν θα την ψόφαγε ο Σνόου, 5 ολόκληρα επεισόδια μετά 9η σεζόν -ή και μια σεζόν ολόκληρη- η δίκη του Τζον Σνόου και τα politics διαδοχής με καταγωγές και σόγια κτλ και καπάκι μετά φινάλε με κάμποσα επεισόδια politics και ατζέντες στο Dragon’s pit και fin, προφανώς με διαλόγους επιπέδου όπως στις αρχικές σεζόν με μπάρμπα λάννιστερ που έσφαζε το ζωάδι και γλεντούσε Jamie για την σημασία του οικογενειακού ονόματος, ή τότε που ο Τύριον ξεφτύλιζε τον Τζόφρυ στα συμβούλια και στην αίθουσα του θρόνου, ή ο Μικροδάχτυλος γλεντούσε το Κινκς Λάντιν σε κάθε του εμφάνιση κτλ κτλ κτλ… αυτό, θα ήταν σωστό μάλλον. Επίσης κάπου εκεί και more WW και μυθολογία πλιζ, αυτό ήταν μεγάλη ξεπέτα επίσης.

Anyways my two cents, στο 1/3 τουλάχιστον της η σειρά ήταν πάρα πολύ καλή και μετά είχε τις πολύ καλές στιγμές της (και το 1/3 άδικο είναι δλδ αλλά short of speech τώρα λέμε), ήταν όμως και μια άνιση και προβληματική υπερπαραγωγή με ένα πολύ άσχημο φινάλε που και εγώ χαίρομαι -για πολλούς λόγους άσχετους με τη σειρά και σχετικούς με την ανοχή μου στις απαιτήσεις των τζαμπατζήδων φίλων μου και των γούστων της δικιάς μου (που οκ μετά από μαραθώνιους πχ easbound and down της δίνω ένα ελαφρυντικό να απαιτεί να βλέπω και γώ μαζί της GoT)- που τελείωσε… δεν -προφανώς- νομίζω ότι η σειρά είναι κοντά στις breakthrough σειρές που εξέλιξαν το μέσο ανα τις δεκαετίες (TwilightZone/TwinPeaks/XFiles/Wire/Sopranos/Oz/BandofBrothers κτλ) αλλά σίγουρα στο production value τις προσπερνά και at least έκανε κινηματογραφική την μικρή οθόνη σε blockbuster θέαμα…δεν είναι και λίγο.

5 Likes

Τι σεντόνια γράφατε ρε? Anyway Ο Tyrion είναι ο πραγματικός ruler διότι έγινε King Without Crown, και ξεκινούσε την ουσιαστική διακυβέρνηση στο Small Council ενώ ο άλλος είναι ενδιαφερόταν μόνο για τον Drogon.

Ο Bran δεν ήθελε και δεν θέλει μέχρι το τέλος να κυβερνά. Απλά ανέλαβε τον συμβολικό ρόλο του Βασιλιά για να έρθει ειρήνη στο Westeros, και άνθρωποι που θέλουν και μπορούν να κυβερνήσουν (βλέπε Tyrion) να το πράττουν χωρίς να φοβούνται πραξικοπήματα, αναταραχές κλπ!

περιμένουμε να πάει 5+ να αδειάσει το γραφείο πίσω των μανατζαρέων να φύγουμε :stuck_out_tongue: oπότε κάτι πρέπει να κάνουμε

6 Likes

NAI και ΝΑΙ

1 Like

α. και ΝΑΙ

1 Like

Εννοεί αρχιδατος Taywin που τον έτρεμαν όλοι. :wink::wink::wink:

1 Like

1 Like

Εγω θα πω οτι απο την ομιλια την Ντενερυς στον Τζον εβγαλε λιγο παραπανω νοημα το προηγουμενο επεισοδιο, δεν εγινε ξαφνικα Χιτλερ, απλα οπως ολοι οι τυρρανοι το delusion της εφτασε σε ενα σημειο που πλεον θεωρει οτι ειναι η μονη σωστη και δικαιολογει καθε πραξη της βασει του υπερτατου σκοπου (breaking the wheel) της, αδιαφοροντας για τις παραπλευρες απωλιες αφου ο σκοπος αγιαζει τα μεσα. Υπο αυτην την εννοια ναι, τρελαθηκε αλλα δεν ειναι η ιδια τρελα που ειχε ο πατερας της, αλλα η τρελα που μπορει να χτυπησει ανθρωπους οι οποιοι εχουν αισθηση του καλου και του κακου και του δικαιου και νοιωθουν την πιεση να “σωσουν τον κοσμο”, πολυ καλη η παρομοιωση με την ατομικη βομβα στην Χιροσιμα, δες τι κανανε οι “καλοι”…

Φυσικα η βλακεια των D&D ειναι οτι αντι να χτισουν ολο αυτο πηγαν στο αναπαντεχο και σοκαριστικο (αλλο να σκοτωσεις αμαχους πολεμώντας και αλλο να κυνηγας αποκλειστικα αμαχους χωρις λογο) θυσιαζοντας την λογικη ωστε να φτιαξουν αλλη μια σοκαριστικη σκηνη που θα εβγαζε viral βιντεακια με αντιδρασεις.

Το τελευταιο επεισοδιο και το κλεισιμο γενικα ηταν καλο αν εξαιρεσουμε καποια στραβοπατηματα (Μπρον, η σκηνη στο Dragonpit κτλ).

1 Like

Ήρθε η ώρα για σεντόνι. Μιας και είναι τελευταίο επεισόδιο και τελείωσε μια από τις καλύτερες σειρές.

----> η Άρυα βρίσκεται δίπλα από τον Τζον και του υπενθυμίζει πως κοιτά μια δολοφόνο.

Ότι έβγαλαν μια κεντρική ηρωίδα σήριαλ κίλερ και ότι πάντα σκότωνε, ενώ όλοι τους έχουν φάει άνθρωπο, και κούνησαν το δάχτυλο ηθικά; Και μην μου πεις κανείς για το KL γιατί δολοφόνος είσαι όταν σκοτώνεις από 1 εως 1.000.000 άτομα, δεν μπορείς να χαρακτηριστείς εφόσον είναι ατύχημα. Άλλωστε όπως αναφέρει και ο John Dryden ο πόλεμος είναι η επαγγελματική απασχόληση των βασιλιάδων (άσχετο! Ειδικά το Astraea Redux του Dryden που γράφτηκε για έναν μονάρχη θα μπορούσε άνετα να χαρακτηρίσει την Νταινέρυς που σημαίνει “μια εποχή που ξεκινά με την επιστροφή της βασιλείας της δικαιοσύνης στη γη”).

----> Ο Τζον επισκέπτεται τον αιχμάλωτο Τύριον που συνειδητοποιεί το μεγάλο λάθος του. Τον προτρέπει να σκοτώσει την Ντάνυ λέγοντας πως πάντα ήταν μια «δολοφόνος». Ότι έκανε μέχρι στιγμής «δικαιολογούταν» γιατί σκότωνε κακούς ανθρώπους.

Απάντηση: Όπως ο Tywin Lannister Τύριον, ε; Τι όχι;

----> Στην μισογκρεμισμένη αίθουσα του Θρόνου το όραμα της Ντάνυ βγαίνει πραγματικότητα. Αυτή τη φορά καταφέρνει να πιάσει το Θρόνο που τόσο ποθούσε. Ο Τζον περνά από τον Ντρόγκον και προσπαθεί για τελευταία φορά να της μιλήσει, παλεύοντας μέσα του γι αυτό που πρέπει να γίνει. Για την Ντάνυ ο κόσμος πρέπει να πεθάνει για να γεννηθεί το όραμα της. Κομμένος στη μέση μεταξύ πίστης και αγάπης ο Τζον την φιλά και της λέει πως πάντα θα είναι η βασίλισσα του. Μετά της χώνει ένα μαχαίρι στην καρδιά!

Απάντηση: Υπέροχη σκηνή παρότι πέθανε η Νταινέρυς. Ειδικά όταν ο Ντρόγκον καταλαβαίνει την τελευταία πνοή της μητέρας του και ορμά στην αίθουσα και αργότερα διαλύει τον Σιδερένιο Θρόνο. Ο Ντρόγκον ήταν το μοναδικό πλάσμα στο συγκεκριμένο επεισόδιο που λειτούργησε με ανθρωπιά και κατέστρεψε αυτό που οι άνθρωποι λάτρευαν. Επιπλέον λειτούργησε άψογα που πήρε τον σωρό της αντί να πέσει στα χέρια των εχθρών της και να εξευτελιστεί.

----> Οι άρχοντες του Γουέστερος έχουν μαζευτεί στο Ντράγκονπιτ για να αποφασίσουν τη μοίρα των Τύριον και Τζον. Η Σάνσα έχε φέρει μαζί της στρατό έτοιμους να πολεμήσουν για την απελευθέρωση του Τζον.

Απάντηση: Λογικά θα τους αγόρασε από το ίδιο μαγαζί με την Νταινέρυς. Πάμε παρακάτω (τώρα ξεκινάει η γκρίνια). Ότι η ύαινα του βορρά (Ναι! Την Σάνσα λέω), ενώ σώθηκε το τομάρι της από τους νεκρούς,αποκάλεσε την ευεργέτιδα της τύραννο. Και μην ακούσω την παπάτζα ότι την κατάλαβε, γιατί ακόμα και αν η Νταινέρυς ήταν η μετενσάρκωση του Τζαιχέρυς Ι του Σοφού Βασιλιά θα ήθελε να εκπληρωθούν οι αρχικοί της στόχοι. Εξαρχής είχε διαπράξει προδοσία διαδίδοντας την καταγωγή του Τζον +επειδή απλά δεν την γουσταρε γιατί είναι κομπλεξική.

----> Η μοίρα του Τζον θα αποφασιστεί από έναν βασιλιά. Οι μεγάλοι οίκοι είναι εκεί για να αποφασίσουν ποιος θα κυβερνήσει. Στο πνεύμα των καιρών ο Σαμ προτείνει δημοκρατικές εκλογές και παίρνει απάντηση τα γέλια των παρευρισκόμενων (το χάρηκα εκεί). Είναι ο Τύριον αυτός που προτείνει τον Μπραν (Bran the Broken) για βασιλιά με όλους να συμφωνούν εκτός φυσικά από την Σάνσα που θέλει τον Βορρά ελεύθερο για την πάρτη της! Αφού διαλέγουν τον νέο βασιλιά τους, ο Μπραν κάνει την ανατροπή και επιλέγει τον Τύριον για Χέρι του. Η τιμωρία του θα είναι να διορθώσει όλα τα λάθη του.

Συμπερασματικά:
Και φυσικά ο νέος Βασιλιάς αποδεικνύει ότι ήξερε το μέλλον (παρότι το έχει αναφέρει στην σειρά παλαιότερα) λέγοντας την ατάκα αν θυμάμαι καλά “Γιατί νομίζεις ότι ταξίδεψα μέχρι εδώ;”. Πρώτη του απόφαση; να πουλήσουν τον Τζον. Ο Μπραν που ήταν το “χαζεμενο” κοράκι που δεν είχε αξιώσεις για τίποτα δύο επεισόδια πριν, ενώ ήξερε το μέλλον τελικά , δεν απέτρεψε την καταστροφή του θανάτου της Μισαντεϊ, ως εκ τούτου και της Πρωτεύουσας, και απλά περίμενε να κάτσει τον κώλο του στον νέο θρόνο. Και πως θα γινόταν αυτό; βγάζοντας από κάθε αξίωση την βασίλισσα και τον νόμιμο κληρονόμο της! Στην ουσία έκαναν αυτό που κατηγορούσαν την Νταινέρυς ότι θα κάνει.Συν ότι διέλυσαν μια αυτοκρατορία για χάρη μιας ανεξαρτησίας ενός τόπου που (απεδείχθη) ότι ούτε μαγεία κρύβει στις κρύπτες του, αλλά το κυριότερο, η ηθική του είναι ανάλογη με τους σφαγείς τους των προηγούμενων σεζόν. Ηθικό πλεονέκτημα δεν έχει ο βορράς. Και τελικά κατι ήξερε ο Ταϊγουιν που ήθελε να τους σκοτώσει όλους. Όπως καλά έκανε ο Σταννις που τους αποκάλεσε προδότες στην έναρξη του πολέμου των 5 βασιλιάδων. Θα μου πεις ότι το έκανε αυτό το Μπραν για να μην γίνει νέα σφαγή με τους Ντοθράκι και τους Άσπιλους. Μα γαμώτο το είδαμε ότι στο λιμάνι του Κινγκς Λάντινγκ τους Ντοθράκι με τους Άσπιλους να φεύγουν. Λες από το Νάαθ που πήγαιναν να επέστρεφαν; Και άντε πες ότι να παραδώσει ο Μπραν το στέμμα του ήταν too much. Θα μπορούσε να του δώσει το Dragonstone και να τον ονομάσει και επίσημα Αίγκον Ταργκάρυεν άρχοντα του Dragonstone, ακόμη και να τον βάλει στο μικρό συμβούλιο ως Master of War. Απόδειξη της προδοσίας τους απέναντι στον Τζον ήταν η Σάνσα που του ζητά συγνώμη. Το ύφος του τα λέει όλα. Δεν το επέλεξε, ούτε το ήθελε. Και πάμε στο κουλό τώρα πέρα από τον Τζον… ο Μπρον ο οποίος πήρε τελικά το καστράκι που του υποσχέθηκαν έγινε και Master of Coin. Ένας επαγγελματίας φονιάς, αμόρφωτος για τα δεδομένα του Westeros έγινε…Master of Coin!!! Τέλος ο Μπραν αναζητάει Master of Whisperers ενώ κρατάει την δύναμη του ως Κοράκι με τρία μάτια…μια δύναμη που αξιοποίησε ο προκάτοχος του (Μπρύντεν Ρίβερς) ως Χερι του Βασιλιά για να ελέγχει την επικράτεια.

3 Likes

ανατριχιαστικό. είμαι περίεργος όμως που προτιμώ και πάλι την εκτέλεση των national;
Επίσης, δεν ξέρω αν έχει ποσταριστεί παραπάνω, αλλά

7 Likes

Απο οτι φαινεται το νεο βιβλιο δεν αργει

Από που φαίνεται αυτό;

1 Like

Ξερει τι κανει ο χοντρος

Νταξει, εγραψε εκει κατι, μην το παιρνετε τοις μετρητοις. Εχει χασει εως τωρα 10 προθεσμιες που εβαλε ο ιδιος

4 Likes

Ο τυπος απλα τα εχει διαλυσει ολα, δεν θα μπορουσαν να εχουν βρει καλυτερο συνθετη για την μουσικη στην 8η σεζον, η οποια ειναι ισως το μονο κομματι της σειρας που ειναι καλυτερο απο οποιαδηποτε αλλη σεζον (μαζι με τα οπτικα εφφε βασικα).

5 Likes

3 Likes