House Of The Dragon [GoT thread]

Μιλάμε για πολύ αιμομιξία. Τι τζειμι και σερσει , εδώ να δείτε…

2 Likes
8 Likes

Με τα βιβλία έχουμε κανα νέο?

Οσμίζομαι μεγαλείο

Φοβερο το τρεηλαρακι, και γουσταρω παρα πολυ οσους παιζουν.

Φαινεται πως θα εστιασει αρκετα σε δολοπλοκιες και παιχνιδια εξουσιας, οπως οι πρωτες 4 σεζον του GoT, ή εστω αυτη ειναι η ελπιδα μου.

Δεν ειμαι απο αυτους που ριχνουν καταρες και καρκινους στους συντελεστες του GoT για την τελευταια σεζον, αφου ναι μεν δεν μπορω να πω οτι την βρηκα ουτε εξαιρετικη ουτε ιδιαιτερα καλη, αλλα δεν εφτασα ουτε στο αλλο ακρο να λεω για “χαμενα χρονια απο τη ζωη μας” και αλλα τετοια γραφικα.

Ειναι μια σειρα που δεν τελειωσε οσο καλα οσο αρχισε, και ειμαι οκ με αυτο. Οι πρωτες 4 σεζον του GoT ηταν τελειες, στις σεζον 5-6-7 μπορω να βρω μερικα απο τα καλυτερα επεισοδια της σειρας, και η 8η ηταν μετρια. Θελω να πιστευω οτι το House Of The Dragon θα παει καλυτερα.

Matt Smith :heart_eyes:

4 Likes

Καλό ΟΑΕΔ στο δίδυμο της απληστίας :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Σε εμένα πάντως - ίσως είμαι από τους λίγους- το τέλος του GOT μου άρεσε σε σημεία και μάλιστα πολύ. Ασφαλώς η μετάβαση από την “καλή” στην τρελή/κακή dainerys ήταν οπωσδήποτε απότομη (αν και όχι και τόσο, εάν παρακολουθήσει κανείς προσεκτικά τη σειρά από την αρχή η τύπισα όλο απειλές είναι ότι θα τα κάψει όλα , δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο κλπ και κάποιες φορές μάλιστα το κάνει , κάποιες άλλες όχι - όπως τότε που φρίκαρε με τους δράκους που έκαψαν ένα παιδάκι και τους κλείδωσε δεν ξέρω πόσο καιρό…ουσιαστικά σε όλη τη σειρά παλεύει μεταξύ καλού/κακού). Όπως και να έχει όφειλαν να προσέξουν το τελείωμα κάπως περισσότερο (ότι και να μου λέτε πάντως η πολιορκία του winterfell και το λαμπάδιασμα της πρωτεύουσας έχουν φοβερές στιγμές).

Το τρειλερ - όπως και το teaser - προμηνύουν μία στιβαρή/σκοτεινή σειρά. Δεν ξέρω αλλά φαίνεται ότι θα μας πάρει τα κεφάλια

2 Likes

ΕΙΔΙΚΑ το character arc της Daenerys δε με χαλασε καθολου βασικα, μια χαρα εβγαζε πληρως νοημα η στιγμη που αποφασιζει οτι θα τους καψει ολους. Οι λιγες ενστασεις που ειχα απο το τελος ηταν το τελειωμα που εδωσαν στον Jon Snow κατα κυριο λογο, και λιγο η φαση με τους δρακους που ο ενας εφυγε ακλαφτος χωρις κανεναν λογο.

Στα παραπονα για το οτι οι White Walkers αποδειχτηκαν εντελως μουφα απειλη και side story δεν δινω και πολλη σημασια. Δεν περιμενα ποτε οτι η σειρα θα τελειωσει με το πιο σημαντικο της κομματι να ειναι κατι ζομπια με μπλε ματια, και θα το εβρισκα και αρκετα βαρετο.

3 Likes

Ωραίο φαίνεται, και όντως μπορεί να γίνει μεγαλείο… Ευτυχώς που υπάρχει και το βιβλίο στο οποίο μπορεί να στηριχθούν… Μην γίνει όπως το got στις τελευταίες σεζόν… Δολοπλοκίες στο φουλ μυρίζομαι :sunglasses:

Πολύ δυνατο το μουσικό θέμα που συνοδεύει το trailer!

3 Likes

Έχει και μοτίβα από το βασικό του GoT

2 Likes

Kι όμως είναι αλήθεια: το Game of Thrones ετοιμάζεται να δώσει συνέχεια στα γεγονότα του φινάλε του που δίχασε όσο λίγα στην τηλεοπτική ιστορία.

Το THR αποκαλύπτει σε ρεπορτάζ του ότι το HBO αναπτύσσει την πρώτη sequel σειρά του Game of Thrones, η οποία θα επαναφέρει έναν από τους πιο λατρεμένους χαρακτήρες όλου του τηλεοπτικού σύμπαντος του George R.R. Martin , τον Jon Snow του Kit Harrington .

Η sequel σειρά θα αποτελεί ένα χαρακτηροκεντρικό spinoff στον Jon Snow, ο οποίος στην 8η σεζόν του Game of Thrones ανακάλυψε ότι το πραγματικό του όνομα είναι Aegon Targaryen και πως είναι πιθανός διάδοχος του Σιδηρούν Θρόνου. Στο φινάλε όμως αυτοεξορίστηκε από το Westeros και ταξίδεψε μαζί με τη νέα του οικογένεια, τους Wildlings, αφήνοντας πίσω την παλιά του ζωή.

Ακόμη όμως επειδή το sequel σόου του Game of Thrones βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο ανάπτυξης δε γνωρίζουμε πολλά για την πλοκή του πέραν του ότι θα δούμε τον Jon Snow στη ζωή του πέρα από το τείχος.

3 Likes

Που παει ο Γιαννάκης ο Χιονας. Πολύ αδιαφορος χαρακτήρας ειδικά στο τέλος. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει κάτι τέτοιο. Γυρνα απλά τις τελευταίες σεζόν

280057167_2148059318689903_7755622491277245014_n

5 Likes

Πολυ καλη η ειδηση για τον Jon Snow και τον Kit Harrington.

Ισως ο μονος αδικημενος απο το φιναλε, τωρα θα δουμε κατι παραπανω.

1 Like

Όπως τον γάμο του με μια wildling? Σοβαρά τώρα τι να προσφέρει? Ήταν κακό το τέλος και απότομο, για εμένα μου άρεσε ως προς τον John πώς κατέληξε, δεν ήθελε τπτ παραπάνω από όσο ο ίδιος θεωρούσε ότι άξιζε.

Η ζωή του snow ουσιαστικά είναι η υλοποίηση του όρκου που έδωσε ως κοράκι, λέξη προς λέξη, δεν μπορούσε να έχει εξέλιξη, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγω
. Επίσης είναι μια κλασική got περίπτωση: σε ακραία αντίθεση με τον - πουλάω τη μάνα που γέννησε για να ανάβω κοινωνικά bronn που έγινε υπουργός - αυτός που και δικαίωμα στο θρόνο είχε και 1000 δυο άλλα κατέληξε εκεί που κατέληξε, δολοφονώντας τη γυναικά που αγαπούσε …διότι είχε αρχές και ανιδιοτέλεια
tραγικός ήρωας πραγματικά, διόλου αδιάφορος θα έλεγα (ειδικά προς το τέλος)

2 Likes

Ο Τζων ο Σνοου παρα το τραγικο ρολο που του εδωσαν στην 8η σεζον (με καποιες φωτεινες εξαιρεσεις βεβαια) ηταν, ειναι και θα ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας τηλεοπτικης σειρας ever. Παρ’ολα αυτα δε νομιζω οτι πρεπει να μαθουμε τι απεγινε με αυτον μετα το τελος του GoT καθως εκλεισε ιδανικα το arc του πιστευω! Θεωρω παντελως αχρειαστη αυτη τη σειρα εαν και εφ’οσον γινει ποτε!

Για να φτιάχνουν σειρά με αυτόν πρωταγωνιστή, ε μάλλον κάτι καλύτερο από αυτό θα δούμε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Τώρα το τι του άξιζε και τι ήθελε είναι μεγάλη κουβέντα.

Το ότι πήγε κι έγινε κοράκι εξαρχής είναι τεράστια αδικία , αφού ΟΥΤΕ μπάσταρδος του Νεντ είναι όπως έμαθε κι ο ίδιος, ούτε καν μπάσταρδος γενικότερα. Έχει μέσα του αίμα Σταρκ και αίμα Ταργκερυεν. Και είναι ένας εξαιρετικά άμεμπτος χαρακτήρας που θέλει να κάνει το καλό για όλους. Μεγάλωσε τρώγοντας άδικα σκατά από την μητριά του, πήγε κι έγινε κοράκι χωρίς να το θέλει στην πραγματικότητα, έφαγε μαχαίρι πισώπλατα από τους ομοίους του επειδή τόλμησε να δείξει καλό χαρακτήρα από το να γίνει αρχίδι σαν κι αυτούς, και οδήγησε το μισό βασίλειο σε νίκη εναντίον ΚΑΙ των White Walkers, ΚΑΙ των καριοληδων Λαννιστερ. Σόρρυ, αλλά νομίζω του αξίζει κάτι καλύτερο από μια ζωή στην εξορία. Και καλά έκανε και έσφαξε την αποτρελαμενη.

1 Like

Μα θα βγει για να ηρεμήσουν τα πνευματα λίγο για το κακό τέλος. Επίσης ο Τζον πουλαει είναι γεγονός,τον λατρευε ο κοσμος… έως τότε που τον εκαναν…οπως τον εκαναν τελοσπαντων… αυτό προσπαθουν να μαζέψουν.

Αν ήταν με την Αρυα θα είχε πιο ενδιαφέρον.