Indie κυκλοφορίες

Εγω παντως θα σας προτεινω το In The Future των Black Mountain. Ειναι μια μπαντα απο τον Καναδα και η μουσικη τους ειναι ενα κραμα απο Neil Young, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Velvet Underground και Black Sabbath. Το 2004 κυκλοφορησαν το ντεμπουτο αλμπουμ τους με τον τιτλο Black Mountain. Ακουστε τα : Angels, Tyrants, Bright Lights και Heart Of Snow… Εμενα παντως μου αρεσουν πολυ γιατι αναβιωνουν τον κλασσικο ροκ ηχο των '70 με εναν δικο τους ομως ξεχωριστο τροπο!:smiley:

Εγω παντως θα σας προτεινω το In The Future των Black Mountain. Ειναι μια μπαντα απο τον Καναδα και η μουσικη τους ειναι ενα κραμα απο Neil Young, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Velvet Underground και Black Sabbath. Το 2004 κυκλοφορησαν το ντεμπουτο αλμπουμ τους με τον τιτλο Black Mountain. Ακουστε τα : Angels, Tyrants, Bright Lights και Heart Of Snow… Εμενα παντως μου αρεσουν πολυ γιατι αναβιωνουν τον κλασσικο ροκ ηχο των '70 με εναν δικο τους ομως ξεχωριστο τροπο!:smiley:

γαμησε το Black Mountain αλλα ειναι Indie?

Δεν είναι και τόσο λάθος να το πεις Indie.

Πάντως ναι τα σπάει τα σπάει τα σπάει :slight_smile:

δεν ξέρω τι είναι indie, αλλά, βάσει αυτής της μη γνώσης, θα έλεγα ότι το “In The Future” δεν είναι indie. το πρώτο είχε μεγαλύτερη επαφή με τον όρο, αλλά και πάλι…

Τους έχω προτείνει και στο thread με τις δισκάρες.
Klimt 1918 : http://www.myspace.com/klimt1918
Ολόκληρο το dopoguerra (2005) το έχω λιώσει και τα σπάει. 8)

Δισκάρα. Υπάρχει και σε καλή τιμή κάπου 10 euro στο pmw νομίζω. Φέτος βγαίνει και το καινούριο

Λοιπόν ένας δίσκος που μόλις κυκλοφόρησε και όπως βλέπω θα μου αρέσει πολύ είναι το The Age of the Understatement από ένα project που ονομάζεται Last Shadow Puppets και στο οποίο συμμετέχει ο Alex Turner των Arctic Monkeys και μέλη από άλλα νέα βρετανικά γκρουπ. Έχω ακούσει μόνο δυο κομμάτια, το ομώνυμο και το δεύτερο σινγκλ Standing Next To Me, αλλά σίγουρα μου έχει προκαλέσει θετικότατες εντυπώσεις και για τον υπόλοιπο δίσκο….

εγώ προτείνω το Carnavas απο Silversun Pickups. Η χροια του frontman ειναι πολυ ιδιαιτερη οπως και τα φωνητικα της μπασιστριας. Η εμμονη όμως με ενα συγκεκριμενο πεταλακι στη κιθαρα του frontman κατανταει εκνευριστικη καποια στιγμη

το rusted wheel ειναι πολυ καλο
όπως και το Lazy Eye…
αλλα το dream at tempo 119 ειναι το αγαπημενο μου

anyway

καλη ακροαση

Sigmatropic - Dark Outside ( 2007 )


[CENTER][/CENTER]


Όσοι ασχολούνται συνειδητά με την ελληνική σκηνή, τότε το όνομα του Άκη Μπογιατζή θα το έχουν τόσο ψηλά στην συνειδησή τους, όσο αρμόζει σε μπάντες ορόσημα, όπως αυτές που έχει στην “προϋπηρέσια” του. Ο λόγος φυσικά για τους Cpt Nefos και Libido Blume, δύο γκρουπς που αποτέλεσαν σταθμό στα 80’ς για την ελληνική ανεξάρτητη σκηνή. Οι Sigmatropic είναι η τωρινή μπάντα του συγκεκριμένου καλλιτέχνη και ξεκίνησαν σαν ένα μουσικό project βασισμένο στα συνθεσάιζερ και στην ψηφιακή τεχνολογία. Μετράνε ήδη 11 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην σκηνή, και πέρισυ κυκλοφόρησε το 4ο ολοκληρωμένο άλμπουμ τους. Υπέροχη δουλεία. Αν σας αρέσουν μπάντες όπως The Velvet Underground, Pere Ubu, Cabaret Voltaire, The Gang of Four, John Foxx, Amon Tobin, Coil, Underworld, Robert Wyatt, Soft Machine, Talking Heads, Brian Eno, Harold Budd, Jon Hassel, Miles Davis, GodspeedyouBlackEmperor, Explosions in the Sky, The Chills, σπεύστε.


Αξιοσημείωτο είναι ότι στο προηγούμενο άλμπουμ τους, συμμετείχε και η τραγουδίστρια των The Walkabouts.


Τσεκάρετε τα τραγούδια στο myspace τους, είναι υπέροχα.

http://www.myspace.com/stropic

Και δύο παλιά τους τραγούδια

Ours At Least (από τα καλύτερά τους)


**** βασικά δεν ξέρω αν μπορείς να τους πεις indie group, δεν είμαι τόσο καλός με τις ταμπέλες, αλλα αν τυχόν δεν είναι, μεταφέρετε κάπου αλλού, όπως πχ στην ελληνική underground σκηνή.

indie 3ε-indie εγω το γουσταρα πολυ…ειδικα αυτο το white ειναι για βραδακι οτι πρεπει για…μοναχικες σκεψεις…πολυ καλο

χαίρομαι που συμφωνούμε :smiley:

Τείνει προς το ποπ με τις πολύ πιασάρικες μελωδίες του και τα πολύ ιδιαίτερα -σχεδόν θηλυπρεπή φωνητικά- του τραγουδιστή τους. Και είναι ένας πραγματικά πάρα πολύ καλός δίσκος, που σημείωσε και αρκετή επιτυχία στην Αγγλία. Ο λόγος για το You See Colours, το δεύτερο άλμπουμ των βρετανών The Delays, που κυκλοφόρησε το 2006. Τσεκάρετε το. :wink:

Λοιπον, ολοφρεσκο το ντεμπούτο των Βρεταννών White Lies με τίτλο To lose my life. Δεν ξέρω αν εμπίπτουν στην κατηγορία αλλα στο wikipedia αναφέρει χαρακτηρισμούς όπως “Quite danceable indie”. Αυτό που ξέρω είναι ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση ένα κομμάτι τους που άκουσα στο MTV με αποτέλεσμα να τους ψάξω αμέσως. Καιρό είχε να συμβεί κάτι τέτοιο έτσι άμεσα.

Είδα λοιπόν ότι το άλμπουμ τους που κυκλοφόρησε στις 19 του μήνα πήγε κατευθείαν στο νο1 στην Αγγλία. Και τι μ 'αυτό θα μου πείς, κλασσικό Βρεταννικό Hype. Και εγώ αυτό θα πίστεύα αλλα στην προκειμένη περίπτωση πρώτα άκουσα το κομμάτι και μετά πήρα είδηση ότι γίνεται πολύς ντόρος με αυτούς στην Αγγλία.

Αν όντως αξίζει τόσο πολύ το άλμπουμ αυτό θα φανει στη συνέχεια, όμως πιστεύω ότι θα αρέσει σε όσους βρίσκονται ανάμεσα σε Interpol, Arcade Fire, Editors συνδιάζοντας με τις επιρροές τους από Joy Division Talking Heads κ.α. απο τα παλιά…

ναι οι white lies ειναι φοβεροι
οι κριτικες που λαμβανουν ειναι φοβερες

και αλλη μια αξιολογη μπαντα
απο τη σκωτια ειναι οι glasvegas
ντεμπουτο και αυτοι υστερα απο ενα “χριστουγεννιατικο” ep

Καλό και το Glasvegas αλλα λίγο “δήθεν ελιτίστικο”. Ωραιότερο νομίζω το άλλο και πιο προσιτό…

μετα απο 6 μηνεσ αναφορα σε indie? συνεχιστε παιδια κρατηστε το ζωντανο

Get Well Soon - Rest Now, Weary Head! You Will Get Well Soon

Είναι ένας εξαιρετικός συνδυασμός Beirut με Radiohead από Γερμανία.
Κρίμα που το πήρα είδηση τόσο αργά.

http://www.youwillgetwellsoon.com/

http://www.myspace.com/youwillgetwellsoon

Το πολύ καλό συγκρότημα των Maximo Park μετα τα δυο χαρακτηριστικά δείγματα τυπικού Βρεταννικού indie, τα εξαιρετικά άλμπουμ Certain trigger και Our Earthly Pleasures, επανέρχεται το Μάιο στο προσκήνιο με την τρίτη δουλειά του που θα φέρει τον τίτλο Quicken The Heart. Απο τις μεγάλες ελπίδες του είδους, μακάρι να μην τους εξαφανίσουν…

αρκετά καλός είναι και ο νέος δίσκος των The Riffles. Δεν κάνουν το βήμα παραπάνω, αλλά δεν κάνουν και το βήμα παρακάτω. Για τους φανς των The Kooks, Zuttons, etc…

mando diao εκ σουηδιας