Indie κυκλοφορίες

Το νέο XX είναι εκεί έξω!!! :bounce: :bounce:

και γαμει :slight_smile:

εντάξει με το ντεμπούτο δεν μπορεί να συγκριθεί…
αλλά και πάλι κάνουν όλες τις μπάντες ‘‘που θέλουν να παίζουν αέρινη ονειρική μουσική σε minimal μωσαϊκό’’ να φαίνονται ερασιτεχνικές μπροστά τους…
Θαρρώ πως εάν ο ο Jamie άφηνε λίγο ελεύθερες τις ηλεκτρονικές του ικανότητες σε δίσκο των XX θα ήταν καλύτερα… αν αναλογιστείς πως θα συνδυαζόταν με αυτόν τον τέρμα ερωτικό διάλογο που επικρατεί στις περισσότερες των τραγουδιών τους… τότε άστα να πάνε…

Μόνο σε μένα έκανε εντύπωση το minimal post rock;

είναι της ψαγμένης μοδός η οτιδήποτε minimal ρε :stuck_out_tongue:
εδιτ: και εγώ περίμενα να χώσει τίποτα σε future garage/2 step ο Jamie να γουστάρουμε αλλά… :confused:

Θετική (εντύπωση) ξέχασα να γράψω.
Θα παίξει αρκετά τα επόμενα βράδια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Ντάξει, θα την γράψω την άποψή μου, δεν κρατιέμαι. Στο ντεμπούτο υπήρχε η αίσθηση πως κάτι πάει να ξεσπάσει, ότι εκείνα τα 10τόσα τραγούδια παλεύουν να κρατήσουν τα κύματα ενέργειας που σίγουρα θα διέλυαν τα πάντα σε κάποιον από τους επόμενους δίσκους. Και μείναμε να περιμένουμε πως ο τζέιμις θα βγει μπροστά, θα γιομίσουμε μπιτς και ότι κάπως οι xx θα τρυγήσουν την αγγλική ηλεκτρονική σκηνή και συσκευασμένη θα μας την δώσουν ξανά πίσω. OK, οι ονειρώξεις είναι για μας που ψάχνουμε κάποιον να καλύψει όλο το μουσικό φάσμα σε τρεις δίσκους -όταν δε σχολιάζουμε ποιος άξιζε το μέρκιουρι και ποιος όχι- κι όταν θα χουμε αφομοιώσει τον ήχο του Coexist, δε θα’χει αλλάξει τίποτα από τις απαιτήσεις μας.

Θα’χει όμως μεσολαβήσει η πραγματική μετουσίωση των xx από ένα μοντέρνο κλώνο των young marble giants σ΄ένα θερμό νυχτερινό ρεύμα που γεμίζει τη σιωπή με ήχους. Το coexist είναι υπερπλήρες, σφιχτοδεμένο, πολύ πιο αλμπουμένιο (δηλ όχι τόσο συρραφή τραγουδιών) από τον προκάτοχό του, αλλά εξίσου σίγουρο για τους δρόμους που τραβάει κι αφού μας αφήνει να θέλουμε παραπάνω, ε ακόμα καλύτερα. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος, πολύ καλύτερες εντυπώσεις από το καινούργιο των Beach House ας πούμε. Το γράφω τωρα για να μην επηρεαστώ όταν θα πάρει μόνο 7,7 από το pitchfork :stuck_out_tongue: Αυτά

Πολύ ωραία τα λες… και εγώ μετά από τόσες ακροάσεις που το έχω στο αμάξι να παίζει ακατάπαυστα το λάτρεψα ακόμα περισσότερο… αλλά ρε πούστη μου είναι και εκείνο το intro στο ντεμπούτο τους… αυτό το γαμημένο τραγούδι… που είναι από αυτά που γράφονται μια φορά στα 10 χρόνια και αν… και σε κάνει πάντα να περιμένεις να ακούσεις έστω και κάτι κοντά στην μεγαλειότητα του σε οτιδήποτε βάζει το χέρι του ο jamie…

Αν και το ίντρο δεν είναι η αγαπημένη μου στιγμή στο xxxx μπορώ να σε καταλάβω. Πάντως η δύναμη του καινούργιου άλμπουμ για μένα είναι εκεί, δεν υπάρχει κράχτης, δεν μπορώ να σκεφτώ ποια θα είναι τα singles (τα δύο είναι ήδη γνωστά, αλλά και πάλι πόσο μπορεί να σταθεί μόνο του το angels δίπλα στο islands ξερωγω;) και πως θα τα αποσπάσεις από την οργανικότητα του συνόλου; Τεσπά ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά είχα καιρό να χαρώ δίσκο έτσι. Ο χρόνος θα μας πει τα υπόλοιπα.

[B]PS I LOVE YOU - Death Dreams[/B]

Εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο.Και ναι ειναι το ιδιο βρωμικο και γαματο οσο το ντεμπουτο .

ΑΚΟΥΣΤΕ το , ακουστε και το πρωτο ([B][I][U]click[/U][/I][/B]),βασικα [B]ακουστε [/B]τους . :slight_smile:

Θα επανελθω μολις το λιωσω !

κουβαλάει πολύ ασχήμια το νέο tame impala πάνω του ή είναι η ιδέα μου? :?
οι νέοι grizzly bear αρκετά διαφορετικοί σε μια αυτιά που τους έριξα… θα δούμε…

Νέα ελληνική μπάντα , post-punk revival φάση.Θυμίζει interpol και editors και φαίνεται πολύ ωραία δουλειά.Το physical kai to obsession είναι obsessive και έχω σκαλώσει
8O

ΥΓ.Το Wonky doll and the echo είναι και από τα πιο παράξενα ονόματα :stuck_out_tongue:

Chet Faker έχετε ακούσει? Έχει βγάλει ένα ep που λέγεται Thinking in Textures και το πρώτο δείγμα κρίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον

Με το hipster-hobo στυλάκι του και το υφάκι και όλα έχει βγάλει τρελό χιτάκι το άτομο για πολλά repeat.
Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα το υπόλοιπο.

:roll: Ναι αμέ!

δοκίμασε και alex clare που είναι λίγο διαφορετικός αλλά θα σ αρέσει


ώπα ,δενκακός που λεν και στο χωριό

Λοιπόν,το τελευταίο PS I LOVE YOU μου άφησε μία πικρία τελικά.όχι πως δεν είναι καλό,δεν άγγιξε όμως σε καμία περίπτωση τα στάνταρ του meet me at the muster station.Όσες φορές και αν τ’άκουσα,δεν κατάφερα να ξεχωρίσω κάποιο κομμάτι ,όπως αντιθέτως είχε γίνει με το αγαπημένο facelove του ντεμπούτου .Γενικότερα άρεσε πάντως .

Ακούτε το καινούργιο Maximo Park ,γιατί καταρχάς είναι [B]τίμιο[/B](σπόντα για την αηδιούλα των Killers ήταν αυτή :P) και έχει κάποια πολύ καλά κομμάτια μέσα.

Eπίσης το περσινό ομώνυμο ντεμπούτο των Wild Flag,punkίζει και ξεσηκώνει όσο πρέπει .Αξιόλογο θα έλεγα .Για πάρτε >> [B][I][U]Boom[/U][/I][/B]

Μιας και 15 Νοεμβρίου έρχονται οι The Cribs για live,έχει ακούσει κανείς τον καινούργιο δίσκο που βγάλανε φέτος . ?Λέει τίποτα . ? :-k

αληθεια βρισκεισ τιμιο το νεο maximo park? μπα…

Ναι μου άρεσε να μην πω ψέμματα. :smiley:

Hips and lips και undercurrents είναι όμορφα.Και άσχετα αν αρέσει,ακούγεται σαν Maximo Park,γι’αυτό και είναι τίμιο .

βασικά, ξέρετε πόσο λατρεύω την Αγγλική μοντέρνα ‘‘Indie’’ και πόσο έχω απογοητευτεί τον τελευταίο καιρό!
σε αυτόν τον πιτσιρίκο όμως βρίσκω κάτι από Turner μέχρι Coral, από παλιό Brit μέχρι ανάλαφρο NME-indie-rock και όλα αυτά κάτω έναν Bob Dylanίστικο χιτώνα!

http://www.youtube.com/watch?v=fY0oPg1h8fQ :smiley:

έχοντας το approve από Noel Gallagher και Monkey King!