Insomnium - Shadows Of The Dying Sun

Μόλς γύρισα από κέντρο, με το ένα χέρι κρατάω το cd, με το άλλο πληκτρολογώ και ευτυχώς δεν έχω ελεύθερο χέρι γιατί δεν είμαι μόνος στο δωμάτιο και δεν ξέρω τι θα έκανα

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

Έλα ρε θηρίο, σε ποιο δισκάδικο το βρήκες;

καλα αυτο δε βγαινει σε 10 μερες?

Alone εγγύηση.-

καλα ρε bastard,δεν εχει λικαρει σε ολοκληρο ιντερνετ και εσυ το πηρες απτο alone 7 μερες πριν το release στην Φινλανδια? Wtf δηλαδη…

τουλαχιστον στειλτα μου σε ενα zipακι γτ θα αρρωστησω απτο να περιμενω

άπιστε Θωμά :stuck_out_tongue:

[SPOILER]

[/SPOILER]

δεν ξέρω τι και πώς, ο alone το έχει ανεβάσει κανονικά και στο site και στο fb ότι το έχει, του είχα πει να μου το κρατήσει όποτε έρθει, το είδα, έτρεξα και profit.

στείλε σε πμ οδηγίες για το πώς να σου το στείλω, τα ανεβάζω σε κανένα dropbox, να σ’τα στείλω σε μέιλ, δεν έχω ιδέα από αυτά, είμαι τελείως caveman :frowning:

δισκάρα που λέτε.

Leakαρε, ο δισκος ειναι καλος αλλα θελει λιγο χρονο μεχρι να σε κερδισει ,θα ηθελα λιγο πιο γρηγορο tempo σε μερικα κομματια.Δεν ξερω αν στη limited εκδοση εχει καποιο αξιολογο κομματι,το out to the sea που ακουσα ενα sample δειχνει δυνατο.
:metal:

Η limited έχει το out to the sea και τα 3 instrumental του ephemeral EP

Που βγηκε? Στειλε κανα πμ!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

χαρη στον bastard καταφερα και το ακουσα το σ/κ καποιες φορες.

Γενικα το αλμπουμ ξεκιναει δυνατα και κανει μια μεγαλη κοιλια μεχρι να ξαναπαρει τα πανω του στο προς τα τελευταια 3-4 κομματια.Γενικα δεν ειναι ασχημο αλμπουμ,αυτη η μπαντα δε μπορει να βγαλει κακο δισκο.

Δυστυχως ομως περιμενα περισσοτερα…Το μονο τραγουδι που μπορω να βαλω στο repeat ειναι το Ephemeral,απλα γαμαει η album version.Promethean song επισης φοβερο,το ομωνυμο πολυ καλο επισης,ωστοσο τα υπολοιπα νομιζω κινουνται στη μετριοτητα για το μεγεθος της μπαντας αυτης

διαφωνώ για τη μεγάλη κοιλιά, lose to night έπος, αλλά ας πει καλύτερα και κανένας πιο αντικειμενικός =Ρ

Ψιλογαμεί ο δίσκος ε. Προφανώς ηχητικά δεν υπάρχουν ιδιαίτερες πρωτοτυπίες, αλλά αυτό από μόνο του δεν έχει να πει κάτι. Υπέροχες ατμόσφαιρες, που για κάποιο λόγο αυτή τη φορά μου θύμισαν περισσότερο απ’ ότι παλιότερα Amorphis, οι κιθάρες στα συνηθισμένα εξαιρετικά επίπεδα, ενώ και τα καθαρά όπου χρησιμοποιούνται δένουν πολύ όμορφα.

Μέτρια κομμάτια δε βρήκα, αν και σα σύνολο έχει μερικά σημεία που είναι λίγο πιο κάτω από τα υπόλοιπα. Black Heart Rebellion όμως. Και το κλείσιμο με Promethean Song κι ομότιτλο.

Και κάποιος να βρεθεί να τους φέρει για λαηβ απο δω γύρω.

Εδιτ: παράλειψη, η album version του Ephemeral είναι όντως απίστευτη

Δεν ξέρω αν πιάνομαι ως πιο αντικειμενικός αλλά ναι το lose to night είναι όντως έπος. Συνολικά το άλμπουμ είναι στα γνωστά καλά επίπεδα τους.

:wink:

έχω να κολλήσω τόσο με album πολύ καιρό. Δηλαδή εκεί που έχω ακούσει το δίσκο 5-6 φορές, λέω ας βάλω και κάτι άλλο. Μετά από κάτι δεύτερα ξαναπαίζει από την αρχή. Η δυάδα στην αρχή σκοτώνει πραγματικά. Σταθεροί, αγαπητοί και με ένα απίστευτο δίσκο(για ακόμα μια φορά). Μπορεί να έχουν κρατήσει το ίδιο ύφος αλλά δεν ενοχλεί (βλ Disturbed, απλά ένα παράδειγμα που πιστεύω θα κατανοηθεί).

μαλάκα πνίγηκα με το σποιλερ.

*ναι ναι. ποστ ετών πίσω, αλλά τώρα ξανάπιασα τον δίσκο
**συγνώμη. την δισκαρα εννοώ

αν σου φαινεται δισκαρα αυτος,που εντελει ειναι δε λεω,καλο θα ηταν να ακουσεις και τα παλιοτερα τους.Ειδικα τα Above the Weeping World και τα Since the Day it All Came Down ειναι απο αλλο πλανητη

ο δεύτερος αστερίσκος πάει στον απο πάνω :stuck_out_tongue: πάντως καλός μου ακούγεται και εμένα χωρίς να εχω επαφή με την μπάντα. θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα που είπες με τον καιρό