Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

αν και βουλγαρια με συμφερει πιο πολύ (απέχω 700χμ απο μαλακασα) ,
προτιμώ κάτω για λογους κοινου και κοσμου

Αυτό που εννοούν οι αποπανω είναι ότι οι volbeat είναι κλεισμένοι για Αθηνα

Λεει θα πάει Βουλγαρία γιατι οι Volbeat (μάλλον) του χαλάνε την μεταλοσύνη. Θεός αν κατέβεις από εκεί που μένεις μέχρι Αθήνα για Maiden. Ως κάτοικος εξωτερικού συμφωνώ απόλυτα οτί το κλίμα που βρίσκεις σε συναυλίες της Ελλάδας δεν το συναντάς αλλού Ευρώπη (αν και τα Βαλκάνια είναι πολύ.θερμά). Πάντως όνειρο να δω συναυλία κάποια στιγμή Λατινική Αμερική με όλους τους τρελάκιδες εκεί κάτω

3 Likes

θα κατέβω για volbeat , oχι πως maiden με χαλανε .
metallica που ειχα παει βουλγαρια το 2008
δεν ξετρελάθηκα απο το κοινο

Όχι ρε παίδες τι Βουλγαρία. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα. Και ας φάω και 50-100 παραπάνω. Υ.Γ. ΡΕ ΛΩΡΗ ΆΝΤΕ ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΕ ΚΑΝΑ ΣΑΠΟΡΤ ΤΗΣ ΠΡΟΚΌΠΗΣ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΑΝΤΊΧΡΙΣΤΟ ΜΟΥ.
Υ.Γ.2. ΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΚΕΤΟ Α.Μ.

2 Likes

ναι προφανως και μου χαλάνε τη μεταλλοσύνη και μπορώ να εκφράσω την αποψη μου, you know δημοκρατιά ναουμ κ’ετσι. Εκτος αν όλες οι αντιθετες αποψείς είναι καταδικαστεές. 2 φορες που εχω δεί volbeat, δεν μου είπαν τπτ. Αλλα έτσι κι αλλιώς οπου και να πάω θα πάρω εισητηριο 1-2 μήνες πριν. Ελπίζω δε σε τπτ σοβαρότερα σαπορτ απο τα μεχρι τώρα ανακοινωθέντα. Το οτι ο Ελληνας βαυκαλίζεται με τα ίδια και τα ίδια και αντιλαμβάνεται καποια γκρουπ μετά απο χρόνια δεν πρέπει να παραξενευεί κανέναν. Τα Volbeαt τα CD δεν πουλάγανε ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ελλάδα και γίνανε “μόδα” μετα απο 6-7 χρόνια που είχαν κάνει “όνομα” έξω.

Εδώ εξω είναι όνοματα οι Powerwolf (βγαζουν δίσκο), οι Myrath (βγάζουν δίσκο), οι CyHra (2 πρωην μελη inflames που περιοδευουν με KREATOR & SABBATON) - εβγαλαν δίσκο, οι Amaranth και οι Dynasty αλλά σιγά μην φέρει κάτι απο αυτά. Iced Earth - Fates - Paradise Lost + μνημονια, α ναι και volbeat. Συναυλιακά είμαστε 100 χρόνια πίσω και μας “αρέσει”. και με εξαίρεση του Powerwolf τα άλλα είναι φτηνά. Θα μπορούσε να έχει ολα αυτά, εκτος απο powerwolf για τα μισά λεφτα απο Volbeat. Τα νεοκόπα ΔΕΝ τραβάνε. Korn, Deftones, Slipknot, όλες έχουν πάει ψιλο-κουβά.Τεσπά. ΟΤαν περιοδευάνε Maiden με King Diamond, δεν τα φερνανε. Τώρα… τουλάχιστο ας βάλουν και τπτ megadeth, ή κατι άλλο κλασσικό.

Ας παραδειγματιστούν απο εδώ…

ιδια λεφτά κάνει 150-3μέρες δλδ 50 βγαίνει η μέρα. αλλα εκει πανε 20-30.000 αντι για 5-10 αντε 15 στο τσακιρ κέφι (στο μεσο προς παλιο καλο rockwave - προ χαρούλη,μποφίλου,ψαροτονυ)

Μόνος σου αυτοαναιρείσαι. Πως θα “παραδειγματιστούν” όταν μιλάμε για διαφορετικού μεγέθους φεστιβάλ; Επίσης από που και ως που είναι κακό να έρχεσαι σε επαφή με μια μπάντα στην πορεία, όσο μεγαλώνουν σε μέγεθος; Όλοι έπρεπε να μαθαίνανε τους Volbeat από το “The Strength…” του 2005? (προσωπικά του έμαθα στο Rock The Rebel/Metal The Devil). Αλλά ξέχασα φταίνε οι κακες εταιρείες που χώνουν φράγκα για να προωθήσουν τους πουθενάδες και αφήνουν τα διαμάντια κρυμμένα στις λάσπες.

Μια αγορά οφείλει να προσαρμόζεται στις εκάστοτε συνθήκες. Αν ο κόσμος θέλει Metallica/Maiden/Priest/Iced Earth/Fates Warning κλπ, ο X promoter θα φέρνει (ή θα προσπαθεί να φέρνει) τις μπάντες που δεν θα τον βάλουν μέσα. Επίσης θα πρέπει κάποια στιγμή να κατανοήσουμε πως ο Έλληνας δεν έχει φεστιβαλική νοοτροπία. Στο εξωτερικό ο κόσμος αγοράζει εισιτήρια πριν καν ανακοινωθούν τα ονόματα. Εμείς εδώ ανακοινώνουν το Y όνομα και αρχίζουμε να συζητάμε τα σαπορτ, αν είναι μαλάκας ο διοργανωτής και αν μας χαλάει το μεγάλο σαπορτ γιατί εμας δεν μας αρέσει η μουσική τους. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Αυτοί είμαστε, αυτά τα φεστιβαλ μας αξίζουν. Ακούγεται αφοριστικό αλλά πιστεύω πως ο κόσμος φέρει το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης, αν κ πιστεύω πως πλέον και οι δυσμενείς οικονομικές συνθήκες είναι παράγοντας καθόλου αμελητέος. Δεν δίνω προφανώς συγχωροχάρτι στους διοργανωτές, κι αυτοί έχουν χεσμένη τη φωλιά τους, αλλά καλό θα είναι να κοιτάμε συνολικά το πρόβλημα και να μην απομονώνουμε ευθύνες

5 Likes

μην μιλασ ετσι στον αλεξανδρο τον 90 - ειναι σκληρο αντρακι και ψαγμενοσ γιατι ανακαλυψε τους tool.

1 Like

δεστο κι αλλιώς, φέρνεις τους volbeat με ενα δυσανάλογα μεγάλο κόστος, αντι να φέρεις 10-20 άλλες μπάντες “ψημένες” με τα ίδια λεφτά και να το κάνεις με 2-3 σκηνές. Ο κοσμός ακουλουθάει αυτο που θα τους βάλεις. Δλδ απο το σχετικό “πουθενά” μπάντα που ανοιξε προ ετών εγιναν τόσο φιρμουλέτα, που γνωστος “διοργανωτης” φώναζε οτι τους είχε κάνει παλαιά με ΧΧΧ, και μετά θελάνε ΧΧΧΧ που ήταν 3-4 φορές παραπάνω. Παίξε στον άλλο “τερλέκγα” που λεει ο λόγος, θα έχει ρεύμα. Και τα δύο (βλ Powerwolf + Volbeat) χωρίς πλάκα ή ίχνος υπερβολής, παρακαλάγανε πριν απο χρόνια, να παίξουνε και δεν τα βάζανε (τυπικες συμπεριφορές) αλλα σιγά σιγά ανέβηκαν και μάλιστα Σουηδία αποθεώθηκαν και μετα με ένα καλο timing και ενα δυο χιτάκια κάνεις δουλειά. To κανανε οι ghost, το κάνανε αυτοί, στην Αμερική έχουν ψιλογίνει όνομα οι Avatar, και το κοινό σε όλα αυτα σχεδόν τα γκρούπ εκτος απο volbeat + μερικά άλλα είναι το “gimmick”. Πάντως, αν συμφέρει και γλιτώνω Volbeat, το εννωούσα για Βουλγαρία και Barcelona και αγιος ο θεός.

1 Like

Το παραπανω διαβαζεται μονο με δραμαμινη. Ειλικρινα δεν καταλαβα λεξη lol. Καλη συνεχεια στο debate, σας διαβαζω αν τυχον ανησυχειτε!

4 Likes

Δεν φταίει η φεστιβαλική νοοτροπία του Έλληνα. Φταίει το ίδιο το φεστιβάλ. Στο εξωτερικό ο κόσμος, ναι, αγοράζει εισιτήρια πριν καν ανακοινωθούν τα ονόματα. Είναι προφανές να συμβαίνει αυτό από τη στιγμή που ο κόσμος εκεί πέρα γνωρίζει ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ότι το φεστιβάλ για το οποίο αγοράζει εισιτήριο θα του φέρει Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ περιοδεύει στην Ευρώπη το καλοκαίρι. Download, Pinkpop, Hellfest, Reading και λοιπά φεστιβάλ στο εξωτερικό φέρνουν τα μεγαλύτερα ονόματα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

Στο Rockwave να αγοράσεις από πριν εισιτήριο για ποιο λόγο? Για να σου ανακοινώσει μετά o Λώρης 3ήμερο φεστιβάλ με headliners τους Artic Monkeys, Black Keys και Lana Del Rey? Με τέτοιους headliners θα ξενερώσει απίστευτα ο Έλληνας οπαδός του hard rock και του heavy metal. Τζάμπα τα λεφτά που θα έχει δώσει. Είναι προφανές λοιπόν ότι θα περιμένει να ανακοινωθούν τα ονόματα και μετά να αποφασίσει αν θα πάει ή όχι. Δεν φταίει λοιπόν η φεστιβαλική νοοτροπία του Έλληνα, φταίει το ίδιο το φεστιβάλ.

Τα φεστιβάλ στο εξωτερικό έχουν χτίσει κάποιον χαρακτήρα που τον ακολουθούν πιστά. Στο Rockwave έχουν φέρει για headliners από Robbie Williams μέχρι Black Eyed Peas χωρίς να υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ με headliner κάποιο μεγάλο όνομα του σκληρού ήχου.

Αυτό το υποστηρίζει πολύς κόσμος αλλά προσωπικά δεν το δέχομαι. Τα παραδείγματα πολλά. Με 70 ευρώ εισιτήριο και γίνονταν ουρές σήμερα για τους Artic Monkeys. Στους Muse με πανάκριβα εισιτήρια και πήγαν 20 χιλιάδες κόσμος στην Πλατεία Νερού. Συν ότι τα vip εισιτήρια στους Muse που κόστιζαν 120 ευρώ εξαντλήθηκαν από τις 2 πρώτες μέρες. Στους Iron Maiden αναμένεται προσέλευση ανάλογη με αυτή που είχαν το 2008. Βάλε και τα εισιτήρια για τη συναυλία του Sting στο Ηρώδειο που ξεκινάνε οι τιμές από 66 ευρώ και φτάνουν στα ύψη, οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αποτελούν αποτρεπτικό παράγοντα οι δυσμενείς οικονομικές συνθήκες από τη στιγμή που έρχονται μεγάλα ονόματα. Ο κόσμος διψάει για μεγάλα ονόματα και δεν φείδεται χρημάτων.

1 Like

Cannibalization factor: σε απλά ελληνικά, έχει πολύ κόσμο ένα event με μεγάλο όνομα και κόβει από αλλα 10 event με μικρότερα ονόματα γιατί ο κόσμος έχει να διαθέσει συγκεκριμένο ποσο που -μοιραία- επιλεγει να διαθέσει στο μεγάλο όνομα.
Μην το βλέπεις αποσπασματικά γιατί ο διοργανωτής εκεί που έβγαζε από 20 live το χρόνο, πλέον βγάζει από 2-3.

1 Like
  1. Τσιλαρε.
  2. Εννοείται να λες την γνώμη σο απλα μη μας λες με καμαρι "παω Βουλαγραια αου αου῾ Αμα δεν υποστηρίξουμε φετος το φεστιβαλ θα τρωμε κονσερβα μια ζωη.
  3. Για τον μεσαιωνα που ζουμε συμφωνω αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις.

Καλό θα ήταν να μην κάνεις προσωπικές επιθέσεις. Τους tool το έμαθα πριν 12 χρόνοα. Σε σενα το είχα πετάξει τελειώς ειρωνικά γιατί το μουσικό σου γούστο έιναι πολύ στενό και περιορισμένο

μάνκας

Σε θρεντ για συναυλια των μειντεν εχουν αναφερθει περισσοτερες φορες οι βολπιτ και οι τοολ :joy:

Τα φεστιβάλ που αναφέρεις και στα οποία προφανώς αναφέρομαι κι εγώ δεν έγιναν τεράστια από τη μια μέρα στην άλλη. Σιγά σιγά έγιναν αυτά που έγιναν με λεφτά και την στήριξη του κόσμου. Τσέκαρε τη συνέντευξη του διοργανωτή του Wacken και τσέκαρε και το line-up διαχρονικά. Αν ο Λώρης και ο κάθε Λώρης ήξερε πως θα έχει στάνταρ, βρέξει χιονίσει, 15χιλ κόσμο είμαι σίγουρος πως θα έκανε και διαφορετικές κινήσεις.

Όσο για τη φεστιβαλική νοοτροπία, επέτρεψε μου να επιμείνω. Έχω πάει σε 3 μεγάλα φεστιβάλ στο εξωτερικό και μπορώ να κάνω τις συγκρίσεις. Πάντως παίζει ρόλο και ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που δεν αναφέραμε και δεν είναι άλλος από τον καιρό. Άλλο το ελληνικό λιοπύρι του Ιουνίου-Ιουλίου και άλλο η δροσιά της κεντρικής-βόρειας Ευρώπης.

Για τα περί κρίσης σου απάντησε και ο Αλέξανδρος

3 Likes

φιλαρακοκαι εγω δεν κανω προσωπικες επιθεσεις ειρωνικα το πεταξα και εγω γιατι το μουσικο μου γουστο μονο περιορισμενο δεν το λεσ. το μυαλο σου ομως σιγουρα. αντε να ακουσεις tool τωρα και να νιωσεις ψαγμενος και cool τυπακι.

Ναι τρομερο το μουσικο σου γουστο και κυριως καθολου περιορισμενο :joy:

2 Likes

Δεν θα κάτσω να επεκταθώ άλλο, τσάμπα spam. Καλή καρδία