Iron Maiden - The Final Frontier

Πιστεύω ότι έχετε φύγει offtopic… Το topic γράφει The Final Frontier και όχι NPFTD + FOTD… Τώρα άμα πετάει ο καθένας την φιλοσοφία του και θέλετε να ασχολείστε είναι άλλο θέμα…

Πολύ σωστό και αληθινό το post του 21grams δυο τρεις σελίδες πίσω.

Αμα θέλετε να βρείτε το μετριότερο Maiden , Metallica και δεν ξερω γω τι album ανοιχτε ενα topic στα δημοψηφισματα ρε παιδιά.

Και επειδή ξεφύγατε πολύ πάρτε samples από το TFF

http://www.metalhammer.gr/magazine/hammer-tv/630-iron-maiden-the-final-frontier-----.html

Edit: οκ αν και δεν μπορούμε να καταλάβουμε ακόμα έχω την αμυδρή εντύπωση ότι ο δίσκος ΣΠΕΡΝΕΙ!!!

Δεν ξέρω τι θα λέει όλος ο δίσκος αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως έχω φάει τρελό κόλλημα με το ομώνυμο κομμάτι
“The Final Frontier”!
Up the irons!!!:respect::walkman::metal:

Και εγώ… Ο π… o Βρασίδας καταπληκτική ερμηνεία…

Ετσιιιιι :stuck_out_tongue: …και προτοτυπη συνθεση για Maiden, ο ηχος διαφορετικος επισης αλλα περιμενω το CD. Θετικα δειγματα παντως μετα απο 100ς ακροασεις :lol:

Ειδικα στο τελος, το επαναλαμβανομενο ρεφρεν (με τον Smith να το εμπλουτιζει με φοβερη lead κιθαρα) ειναι το κατι αλλο. Βγαζει πολυ συναισθημα…

ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΣΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ SMITH:!:

αν θες εξήγησε λίγο παραπάνω το “πρωτότυπη σύνθεση”.

εμενα παντως σαν πρωτα δυο κοματια που ξεκινουν αυτον τον δισκο τα γουσταρω πιο πολυ απο τα πρωτα δυο του AMOLAD…

οχι ρε φιλε για το final frontier με το different word ναι αλλα το these colours don’t run ειναι μεγαλη κομματαρα κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερο απο το ελ ντοραντο!

Με ηδη 2 σκαρτα κομματια δυσκολα θα ξεπερασει το AMOLAD που νομιζω ειναι ο,τι καλυτερο εχουν κανει μετα το 7th son.Εκτος αν ολα τα υπολοιπα ειναι υπερ-κομματαρες :stuck_out_tongue:

Η γνωμη που εχω σχηματισει απο τα samples και τα 2 κομματια ειναι οτι ο δισκος θα ειναι οπως ο προηγουμενος σε υφος αλλα με πιο prog ηχο στις κιθαρες. Εχει τα επικα κομματια μεσα εχει τα κλασσικα openers και εχει και κομματια οπως στο στυλ των The longest day & Out of the shadows.

Χαλαρα στους maiden-αδες θα αρεσει (δηλαδη σε κατι εκκατομυρια κοσμο…) και θα πεσει παλι απειρο θαψιμο και κλασσικες ατακες του στυλ “30 χρονια ιδιος δισκος”.

Επισης κατι μου λεει πως τα Starblind & When the wild wind blows θα ειναι τραγουδια που θα πρεπει να διδασκονται στα σχολεια :smiley:

Χαχα… κλασικό αυτό με τα μπλουζάκια.
Οποιος φορούσε μέταλ ρουχισμό φοβόταν την ανάκριση από τέτοιους true metal-άδες της εποχής.

Όσον αφορά το Final Frontier τα δείγματα που ακούσαμε δεν με πολυενθουσίασαν, πάντα συγκριτικά με το πολύ καλό AMOLAD.

…τι μου θυμήσατε…έφαγα τέτοιου είδους ανάκριση, από Manowερά:):!:

Σακης Φράγκος και Δημήτρης Σειρηνάκης στο τελευταίο rock hard μάλλον το ψιλοθάψαν το άλμπουμ. Παρομοιες οι απόψεις τους μιλαν για πιο ροκ άλμπουμ και αρκετά κουραστικο λόγω των μακροσκελων και ίδιων εισαγωγών σε κάθε κομμάτι σχεδόν. Μάλλον αντιθετη άποψη απο τον, ετσι και αλλιώς fanboy, Χακο.

9/10 το Classic Rock,

… κάτι βινύλια TFF ήδη υπάρχουν από δω κι από κει.

Δεν μπορεσα να εχω εστω μια τυπικη αποψη απο τα samples, ειναι πολυ μικρα τα αποσπασματα, παντως μου εκανε ‘‘κατι’’ το Isle Of Avalon…

Αποψη σου και σεβαστη, αλλα οχι και σκουπιδια… Και ειδικα το Fear Of The Dark ειναι δισκαρα, το No Prayer For The Dying πιο μετριο, ειδικα αν το συγκρινεις με τα πρωτα 7, αλλα πιστευω οτι ειναι τραβηγμενη η αποψη σου οτι ειναι η χειροτερη περιοδος του γκρουπ… Και θα ηθελα αν μπορεις να δωσεις καποια επιχειρηματα για αυτο που λες…

απο τα samples και μενα μου αρεσε το starblind…

pou na to akousete kai olokliro…

Εκπληκτικο αλμπουμ , ισως αντιστοιχο των κλασσικων των eighties .Εχω παθει την πλακα μου !!! Πολυ φρεσκαδα, απροσδοκητα θα ελεγα !!! Με καποια στοιχεια 70s κυριως στην μεση καποιων μεγαλων τραγουδιων . Αν εξαιρεσουμε τις εισαγωγες (που καποιες ειναι πολυ μικροτερες του αναμενομενου, βλεπε π.χ Starblind ) δεν νομιζω οτι μοιαζει με τα αλλα post-reunion αλμπουμς. Ο καλυτερος ηχος που ειχαν με Shirley . Τα 2 singles μακραν τα χειροτερα του αλμπουμ (και μου αρεσουν και αυτα !!!) .Oι δε κιθαρες σπερνουν !!!

Παντως το αλμπουμ εχει μια “παραξενια” που εμενα μου θυμιζει το Somewhere in Time και πιστευω οτι οπως και το SIT αρχικα θα ξενισει, ισως, καποιους αλλα στην πορεια θα μνημονευεται σαν ενα κλασσικο αλμπουμ.

Eνας τελικος χαρακτηρισμος…περιπετειωδες αλμπουμ !!!
.