Jack (ένας είναι ο Jack)

Έχοντας δει τις μισές μόνο από τις ταινίες του poll δυστυχώς, ψηφίζω The Shining. Φοβερή ερμηνεία του Νίκολσον σίγουρα, αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι στην επιλογή μου παίζει κάποιο ρόλο και το μεγάλο μου κόλλημα με τον Κιούμπρικ.

Nα το δεις. Και τρομερη μορφή ο παππούς μαφιόζος, όλα τα λεφτά…

μιλαω για αυτο

During the scene with the doctor, Wendy reveals that Jack hurt Danny’s shoulder some time ago(we find out that it was 3 years ago, when Jack talks to Lloyd)”

ποια ειναι η σκηνη με τον γιατρο???

One Flew Over The Cuckoo’s Nest

Οντως αυτό λέει η Βικιπέδια. Περίεργο…:-k

δεν υπαρχει Jack, μονο Chuck…

λογικα θα ειναι κομμενη και δεν θα συμπεριληφθηκε μεσα…αν καιγεται καποιος να μαθει περισσοτερες πληροφοριες ας δει την 4ωρη τηλεταινια (εγω παντως δεν την εχω δει) που εξηγει πολλα πολλα

ναι και νομιζω η τηλεταινια εχει και τα ευσημα απο τον king
ενω και καλα του Kubrick δεν του πολυαρεσε

ναι ο Κιουμπρικ ηθελε να αλλαξει το τελος κιολας , αλλα δεν τον αφησε ο Κινγκ

μα το αλλαξε το τελος!
δεν πεθαινει ετσι ο jack!

αλλο τελος ηθελε να βαλει

ηθελε ολοι οι πρωταγωνιστες να επιστρεφουν σαν φαντασματα

Εγω παλι προτιμω Jack Sparrow…

Γιατί όταν είδα τον τίτλο “ένας είναι ο Jack” το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης? :-s

Ο μοναδικός Τζόκερ στο Μπάτμαν, η απίθανη ερμηνεία στη Φωλιά του Κούκου, το Wolf και φυσικά το βλέμμα του παράφρονα και το “heeeeere’ s Johny”! στη Λάμψη, μερικές απο τις στιγμές του που έχω ξεχωρίσει, απο τις ταινίες που έχω δει ως τώρα. Μοναδικός.

τωρα που ξαναβλεπω το poll θα μπορουσε και το Chinatown να ναι μεσα οπου (και εκει) ηταν εξαιρετικος
το θεωρω πολυ πιο σημαντικη ταινια απο το Wolf

Ε, έχει βγάλει του κόσμου τις ταινιάρες…:dunno:

ναι θα μπορουσες να αγνοησεις το αδιαφορο Wolf για να βαλεις το θρυλικο φιλμ - νουαρ…:wink:

κατι ψιλοσχετικο , ηταν αρχικα προτεινομενος να παιξει τον ρολο του συγγραφεα στο εξαιρετικο Misery αλλα αρνηθηκε ευγενικα , λεγοντας πως δεν ηθελε να ξαναπαιξει σε ταινια βασισμενη σε βιβλιο του Stephen King

Παρότι το Γουλφ δεν είναι και φοβερό, η ερμηνεία Του σπάει κόκκαλα.

Το Misery είναι εξαιρετική ταινία και αν έπαιζε σε αυτή ο Νίκολσον αντί του Τζέημς Κααν θα μιλούσαμε για φιλμ-θρύλο.

Πού είναι το Chinatown οέο

ο,τι και να πει κανεις λιγο ειναι…

Ψηφισα The shining, ειχα ανατριχιασει!
Το γουλφ και οι μαγισσες του Χαρλεμ ειναι παντως κατ’εμε αποτυχιες. Επισης μια αλλη ταινια οπου με συγλονισε το παιξιμο του νικολσον ηταν το ‘‘3 μερες προθεσμια’’. Δεν προσεξα αν ηταν στην ψηφοφορια:p Στο τελος κλαιει πανω απο τον ταφο της κορης του, ειχα συγκινηθει, θεος:(