Καλύτερος James Bond;

Daniel Craig…Οι μοναδικες ταινιες Μποντ που μπορω να δω και να ευχαριστηθω τοσο και που με κρατησαν…ειδικα,το Καζινο Ρουαλ,καταπληκτικη περιπετεια…επιπλεον,εχουν και σεναριο και ερμηνειες…απο κει και μετα,συνηθως οπωτε εβλεπα μποντ γελαγα ή αλλαζα καναλι…Βεβαια,και τα 2-3 πρωτα με Κονερυ,ειναι ωραιες κατασκοπευτικες ταινιες με τρομερη μορφαρα τον Κονερυ…κατι Μουρ,κτλ,μονο σαν παρωδιες μου φαινοντε…

ΡΟΤΖΕΡ ΜΟΥΡ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ…ετσι μαθαμε τον μποντ.μονο με τον μουρ αποκτουσε λογικη το φλεγματικο αγγλικο χιουμορ του 007!τι να λεμε τωρα,επιχειρηση οκταπουσι και τα μυαλα στα καγκελα!!!α,μην ξεχασω και την θρυλικη μονομαχια του με τον κριστοφερ λι(ας μου θυμησει καποιος πια ταινια μποντ ηταν αυτη-το μουνρεικερ ισως?)!!!

και ο μπροσναν με αρεσει, και ο κονερι βεβαια.ολοι οι αλλοι ειναι οδοντοκρεμες.παροτι μου αρεσε πολυ το καζινο ρουαγιαλ(η πιο προσφατη ηταν χοντρολακαμια), ο ντανιελ κρεγκ παραειναι σοβαρος!!!και στον μποντ παιδια,τα παντα ειναι στο χιουμορ!!!

Η ταινια ηταν " Ο Ανθρωπος Με το Χρυσο Πιστολι" και οντως ειναι απο τις καλες του Μουρ ( τι μ…νι η Μπριτ Εκλαντ!!!) μαζι με την Κατασκοπο που με Αγαπησε (η οποια θεωρειται μια απο τις καλυτερες συνολικα)
για μενα ο j.b. σταματησε στον τιμοθι νταλτον, γιατι απο εκει και περα τζεημς μποντηδες που βγαινουν απο τη θαλασσα με την ηλιοκαμενη “απολλωνια” ατριχη κορμαρα δεν εχει καμια απολυτως σχεση με μποντ, να πανε να γ…θουν.

1 ROGER MOORE
2 SEAN CONNERY
3 PIERCE BROSNAN

Ο CRAIG θελει 2-3 ταινιες ακομα για να μπορει απλως να συγκριθει μαζι τους αλλα εχει πολυ καλα δειγματα…

Όντως η μοναδική είναι:p:!:

Roger Moore. Εχει οντως αυτο το στυλακι του Αγγλου χιουμοριστα υπερκατασκοπου καλυτερα πιστευω.
Και ο Pierce μ’αρεσει προς το παρον. Ελπιζω οι ταινιες να συνεχιστουν με αυτον και οχι με τον Craig. Ο Craig παραειναι τουμπανο και φερνει πιο πολυ στις αμερικανιες παρα στο ολο concept του Bond.

Από ότι κατάλαβα εδώ κρίνουμε πρωταγωνιστή και όχι ταινίες. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν ιδού η λίστα μου:

  1. Daniel Craig: Μέχρι να φύγει από το ρόλο δεν ξαναβλέπω Bond. Και βρίζω τον Clive Owen που δεν ήθελε, λέει, να παίξει…#-o
    Ο μόνος από τους έξι που δεν έδωσε κάτι δικό του στο μύθο του 007.
  2. Pierce Brosnan: Φρου Φρου και αρώματα. Δεν ήταν καλή επιλογή για '90s Bond. Με έπειθε μόνο στο Goldeneye
  3. George Lazenby: Τον ήθελαν να συνεχίσει αλλά αυτός το έπαιζε ιστορία…Ε δε μπορείς κύριε να βγαίνεις να προωθήσεις James Bond με δυο μηνών γεννιάδα! Είχε τη φρεσκάδα που ήθελαν για την ανανέωση του ρόλου. Τι και αν δεν ήταν ηθοποιός; Ούτε κι αυτός που είναι στο νο 3 ήταν…
  4. Sean Connery: Από φορτηγατζής και body builder ξεκίνησε ο άνθρωπος. Τυχερός, τον πήρε το επιτελείο της παραγωγής και ο σκηνοθέτης και τον κάνανε άνθρωπο - δηλαδή υπεράνθρωπο, James Bond - αν έγινε πολύ καλός ηθοποιός μετά το χρωστάει στο James Bond. Ο James Bond τον έκανε μάγκα και όχι το ανάποδο. Ήταν ο πιο εναρμονισμένος με την εποχή του 007. Και ο πρώτος που έπαιξε το ρόλο. Κι αυτό εξηγεί τη μεγάλη αγάπη του κόσμου.
    2…
  5. Timothy Dalton - Sir Roger Moore.
    Αδυνατώ να διαλέξω. Ισοψηφία. Ο 1ος ήταν ό,τι πιο κοντινό έχουμε δει στο James Bond του Flemming. Αδικημένος. Είχε όλα τα στοιχεία του χαρακτήρα σε ίσες δόσεις: χιούμορ, δράση, ευστροφία, σεξ απήλ. Δεν είχε την ευκαιρία να παίξει σε περισσότερες από δύο ταινίες. Έπρεπε να έχει αντικαταστήσει το Moore νωριτερα και να παίξει και στο Goldeneye.
    Ο 2ος ήταν ο μακροβιότερος, φλεγματικότερος, “Βρεττανικότερος” όλων. Ναι, ώρες ώρες τον λες “γλυκανάλατο”. Αλλά αυτοσαρκαζόταν. Και ήξερε ότι ο κόσμος πάει να τον δει για δυο ώρες για να ξεχάσει τα προβλήματά του και περιμένει μια ταινία μα δράση, χιούμορ, γυναίκες και γκλαμουριά. Και όλα αυτά ο James Bond του Roger Moore τα είχε πλούσια…Θα έπρεπε να είχε προσληφθεί 2 - 4 χρόνια νωρίτερα και να είχε αντικατασταθεί από το Dalton επίσης 2 - 4 χρόνια νωρίτερα. Δε συμβάδιζε απόλυτα με την εποχή του αλλά δεν υπήρχε άλλη αξιόπιστη επιλογή όταν ανέλαβε. Πραγματικός Κοσμοπολίτης όπως και ο Bond
    Ο συνδυασμός αυτών των δύο ηθοποιών θα ήταν για μένα ο ιδανικός BOND. JAMES BOND
    Επιφυλάσσομαι για το άνοιγμα thread με τίτλο “Καλύτερη ταινία James Bond”

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=14328

Πραγματοποίησα την υπόσχεσή μου!

κυκλοφορεί Boxάκι με όλα τα Bond (πλήν του σόλας) και ελληνικούς υπότιτλους (πλην του καζινο) γύρω στα 60-70 ευρώ στο διαδίκτυο. διπλές εκδόσεις, 42 διβιδιά.

καλη φαση, αλλα μηπως να περιμενουμε να βγει ενα συνολικο μαζι με το καινουργιο? να εχεις μια πληρη συλλογη,

έχει βγει αλλά έχουν μόνο αγγλικούς υπότιτλους (και 20-25 ευρώ παραπάνω :p)

εδώ είναι η αλήθεια σε σχέση με τις συλλογές…ελληνικοί υπότιτλοι+τιμή μπόμπα.!!

αντε και αυτο

*μια ζωη οφ τοπικ

καλυτερος κονερι…αγαπημενος πιρς(γιατι μεχρι μια ηλικια αυτος ηταν για μενα ο μονος τζειμς) και τον ψηφισα…δεν περιμενα παντως να ειναι παραπανω ο ντανιελ γκρεγκ.νταξ το καζινο ωραιο αλλα η αλλη μεγαλη πατατα.οταν την ειχα δει ειχα απογοητευτει πληρως.+οτι τον μποντ τον θελουμε αφθαρτο \m/

x-files πρώτη σεζόν δεν έχει ελληνικούς, προσοχή! κατά τ’ άλλα, έχω ήδη 1-4 και την 9η, αν και σκέτες ψιλοφτηνά βρίσκονται.

μοντυ πάηθονς \Μ/ την έχω βρει φθηνότερο αλλού τη συλλογή αλλά δεν επιβεβαιώνει για greek subs γμτ… λογικά ίδια είναι βέβαια, αλλά ρισκάρεις να μην έχει ελληνικούς το συγκεκριμένο? :lol:

έχεις κάνει quote άσχετο Post Και επίσης στους Python λέει και για Greek Subtitles…λες να μην ισχύει?:-s

[B][I]αλλά ρισκάρεις να μην έχει ελληνικούς το συγκεκριμένο?[/I][/B] χαχαχαχα

[B]edit [/B]για το από κάτω…είμαι αργόστροφος
πάντως η τιμή μια χαρά είναι

όχι ρε, αυτό που λέει ότι έχει ελληνικούς, θα έχει. απλά το χω πετύχει φθηνότερα αλλού και δεν υπάρχει περιγραφή προϊόντος…

Ο καλύτερος είναι ο Σων Κόνερυ, αλλα ο αγαπημένος μου είναι ο Τίμοθι Ντάλτον ο οποίος και θεωρώ οτι είναι ο Τζέιμς Μποντ των βιβλίων του Ιαν Φλέμινγκ.

++++++++++++++++++11111111111111111111 (όσον αφορά το Dalton).

Καλά έχει ψηφιστεί ακόμα και ο Lazenby;;;;;;;;;;;;;;;;; Μήπως ήταν η δική μου ψήφος;:stuck_out_tongue:

ροτζερ μουρ αν και λατρευω τιμοθυ!

Δε μπορω με τιποτα Νταλτον. Παιζει και να τον θεωρω τον χειροτερο.
Ροτζερ Μουρ και απο μενα και Πιρς Μπροσναν. Στην αρχη περιμενα πως θα ειναι πολυ fail για αυτο το ρολο ο τελευταιος αλλα παραδοξως μου αρεσε και νομιζω οτι το επαιξε καλα το τσαμπουκο/γοητειας κατασκοπος στυλακι