Jim Matheos Vs. John Petrucci

Για άσχετη δεν ξέρω αλλά χωρίς ενδιαφέρον σίγουρα.

Πιστεύω πως ο John Petrucci είναι πιο καλός κιθαριστάς και ο πιο διάσημος. :smiley:

petrucci…
dream theatre 4ever

Χωρις να κοβω φλεβα ουτε για DT oυτε για FW, προτιμω τον Matheos γιατι συνολικα ειναι καλυτερος μουσικος. O Petrucci καλος αλλα πολυ φλυαρος και τραβαει τα σολος του σε σημειο που ο ακροατης κουραζεται, ειδικα στα 2 τελευταια studio album των DT. Και στα προυγουμενα το εκανε αλλα εκει δεν ξεπερναγε τα ορια, τωρα το παρακανει.

Σημειώσατε Χ… :wink: Ο Matheos βγάζει ένα απιστεύτο συναίσθημα στις συνθέσεις του που σε αγγίζει αμέσως…κοινώς βγάζει τα εσώψυχα του και τα μετεουσιώνει σε συνθέσεις…λίγοι καλλιτέχνες το καταφέρνουν αυτό (τρανό παράδειγμα το Dont follow me και πολλά άλλα) Από την άλλη ο Petrucci άνοιξε μια σχολή μόνος του την δεκαετία του 90.Ενας κιθαρίστας που μπορεί να πιάσει μια απίστευτη γκάμα ρυθμών…Δύσκολο topic.Kαι οι 2 απλά κορυφαίοι… 8)

Jim Matheos που συνδυάζει συναίσθημα και Ελλάδα…

Μatheos γιατί είναι πιο σημαντικός για τους Fates από ότι ο Petrucci για τους Theater. Πιστεύω ότι ο Jim είναι καλύτερος συνθέτης ενώ ο John καλύτερος κιθαρίστας

Παρολο που εμφανως λειπει ο Chris Degarmo,θα πω τον Matheos γιατι ειναι καλυτερος συνθετος και για μενα αυτο μετραει

μαλλον συνθετης ηθελα να πω…:smiley:

Aδερφέ, χωρίς καμία διάθεση προσβολής, έχεις καμία άλλη ιδιότητα εκτός από “Ryche fan”?
17 ποστς μόνο για ράιχ και DeGarmo. Πήγαινε από το Introduce Yourself και γράψε κάνα δυο πράματα :wink:

Και πάλι no offense e :slight_smile:

@neue regel

Χωρις παρεξηγηση ε…

Τωρα πως σε μια προσωπικη συγκριση αναμεσα σε Jim Matheos και John Petrucci καταφερες να πεις DeGarmo χρηζει εξετασης…:lol:

Νταξ, αγία τριάδα οι Queensryche - Fates - Theater, μάλλον με αυτή τη λογική.

Οντόπικ, η ψήφος μου στον Πετρούτση.

Matheos, Matheos, Matheos. Δε λέω, τεράστιος και ο Petrucci, αλλά, έτσι κι αλλιώς, οι FW είναι η μεγάλη μου αδυναμία… Μεγάλος συνθέτης, φοβερό συναίσθημα, low profiler,

Συγνώμη τι να συγκρίνω; Τεχνική; Petrucci. Και μόνο εκεί.
Γιατί σε σημαντικοτερους τομείς (τραγούδια/συναισθήματα/μουσική/ΣΤΙΧΟΙ/projects ακόμα και αυτή η στάση ρε παιδί μου που βγάζει αυτός ο άνθρωπος) κερδίζει ο Jim Matheos. Επίσης τα project του (OSI,Gordian Knot,solo) μου φαίνονται πολύ πιο ενδιαφέροντα από τους ΟΚ Liquid Tension Experiment. Επίσης έχει τον ιδανικότερο άνθρωπο να ερμηνεύει τους τραγούδια του.
Μιλάμε για ΕΙΔΙΚΗ περίπτωση μουσικού.
Ώρες ώρες στεναχωριέμαι γιατί οι FATES WARNING δεν είναι η νούμερα 1 μπάντα του πλανήτη αλλά σε τέτοιο σκληρό και φιγουρίτζικο πλανήτη ποιος ενδιαφέρεται για ΤΟ συναίσθημα;

Fates warning 1-0 Dream theater
Matheos 1-0 Petrucci
Thrasyvoulos 3-3 A.E.K:D

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Από την άλλη μεριά, ίσως αυτή η αδικία να είναι και η ευλογία τους…

Petrucci γιατί οι DT είναι μια από 3 σημαντικότερες μπάντες των 90’s. Άσχετο αν τα τελευταία χρόνια δεν με συγκινούν ιδιαίτερα. Από την άλλη ο Matheos είναι πολύ συναισθηματικός και δεν τον αντέχω για πολύ…θέλει και λίγο τσαμπουκά το πράμα και λίγο όγκο βρε αδελφέ. Γούστα είναι αυτα…

Matheos φυσικα !!

Fates Warning με τα χιλια.
Τους Dream Theater τους βαριεμαι απιστευτα.

καμμια παρεξηγηση!επισης η μονη μου ιδιοτητα ειναι του ρεμπελου που περιφερεται στα διαφορα φορουμς υποστηριζοντας τους ραιχ…για ντεγκαρμο με καλυψες απολυτα

χαλαρα petruci . τι λεμε τωρα? και απο τεχνικης αποψης και απο συνθετικης και απο σκηνικη παρουσια!!!
και ο matheos θεος ειναι αλλα δεν τιθεται θεμα συκγρισης παιδια . ασχετα αν τωρα εχει ψονιστει ο petrucci