Kαφριλες ή μελωδια?

Τα βοθροτραγουδα αυτα οπως λες μαθανε σε πολυ κοσμο να παιζουν μουσικη και παρακινισαν πολλους απο αυτους τους πιτσιρικεδες που λενε πως παιζουν Nu metal να πιασουν μια κιθαρα και να μαλακιζονται…
Αρα λοιπον ας δειχνουμε λιγο σεβασμο και σε αυτους που δεν μας αρεσουν.

ΑΣ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ ΤΗΣ ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΛΗΚΤΡΩΝ JIM MORRIS ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟΥ DEATH METAL KAI ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ…ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΤΑΜΕ ΕΝΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ…

Καποια death metal συγκροτηματα εχουν οντως μεγαλη τεχνικη καποια αλλα ομως ειναι για τα μπαζα(απο τεχνικης αποψης παντα). Ας μην ειμαστε απολυτοι στους χαρακτηρισμους μας… 8)

Τα διάφορα είδη μουσικής έχουν τις καλές τους μπάντες και τις κακές τους! Άσχετα με το τι μας αρέσει δε μπορούμε να πετάμε ολόκληρη κατηγορία μουσικής στα σκουπίδια! Προσωπικά το death metal δε μπορώ να το ακούω για πάνω από 20 λεπτά,όμως αυτό δε σημαίνει ότι είναι χάλια γενικότερα…Πχ πόσοι ακούνε και αγαπάνε τη jazz? Οι πιο πολλοί όχι…όμως τα drums στη jazz είναι μοναδικά,άντε να τα βγάλει κανείς,και με αυτό το παράδειγμα εννοώ ότι μπορεί το είδος της jazz να μην αρέσει(παράδειγμα είπα)αλλά δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει…

Ετσι μπραβο, λιγο τεχνικοι ειναι οι Death, οι Cynic, οι Atheist;
Οτι υπαρχουν και αυτοι του στυλ “κοπαναμε ολοι μαζι”, ναι υπαρχουν αλλα ευτυχως δεν χαρακτηριζουν ενα ιδιωμα.

Παιδια κατ’αρχας συγνωμη αν εθιξα τα γουστα καποιων απο σας χαρακτηριζοντας το death βοθρο.Βεβαια εδω υποτιθεται οτι μπορουμε να λεμε ολοι τις αποψεις μας και ο χαρακτηρισμος βοθρος χρησιμοποιηται και απο τους ιδιους τους deathαδες.Παντος απο οτι καταλαβα οι περισσοτεροι απο εσας που αντεδρασαν στις αποψεις μου,ακουνε συγκροτηματα που στην εποχη τους πουλουσαν παρα πολυ και εκαναν τρελη επιτυχια.Ας μη ριχνουμε λοιπον το αναθεμα σε group που κανουν τωρα επιτυχια, γιατι καπως ετσι ξεκινησαν και τα μεγαθηρια DEEP PURPLE, LED ZEPPELIN,THIN LIZZY,IRON MAIDEN,METALLICA,αν και παλιοτερα ο ανταγωνισμος ηταν πολυ μικροτερος.Οταν εγω ξεκινησα να ακουω αυτη τη μουσικη,το 1983,τα μεγαλα συγκροτηματα εκεινης της εποχης, οι ACCEPT,SCORPIONS,IRON MAIDEN,DIO,KISS,AC/DC,OZZY πουλουσαν τρελα σε ολοκληρο τον κοσμο και ειχαν υπογραψει στις μεγαλυτερες εταιριες.Αυτα τα συγκροτηματα εμειναν στην ιστορια και ακουγονται εικοσι και τριαντα χρονια μετα.Δεν πιστευω οτι μπορει να ισχυριστει κανεις το ιδιο για τους OBITUARY,MORBID ANGEL η ξερω 'γω τους NECRONOMICON κ.α.

Οτιδήποτε είναι Metal είναι τρομερό αλλά το τρομερότερο είναι…

CLASSIC HEAVY METAL RULEZ! 8)

H epituxia den sumvadizei panta me to talento.(Kai,eidika stis meres mas,mallon sxedon pote).Oi prwimoi Beatles htan aplws ena pop sugrothma kai to mono pou eixan na poun htan eukoles melwdies(aneksarthta apo to gegonos oti argotera ekselixthikan ekplhktika)omws ekanan tromerh epituxia,kai fusika akougontai kai mexri shmera.Epishs,kata thn tapeinh mou gnwmh,arketa sugrkothmata tou’60, '70 kai tou '80 einai tromera uperektimhmena.Auto pou ta krataei zwntana einai oi thavmastes tous apo tote,pou metaferoun th mousikh.

Den einai mono to death kai to black metal pou den akougontai logw ‘vothrilas’.H mallon,h ‘vothrila’ den einai o monos logos gia ton opoio den akougontai.Poses fores xreiazetai na akouseis ena death metal kommati gia na to ‘katalaveis’?Perissoteres apo oti einai ena ‘heavy’ metal pantws.
Posoi akoun free (form) jazz?Einai to antitheto ths vothrilas,alla kai to pio underground eidos mousikhs,profanws.Paw stoixhma oti to death metal exei perissoterous thavmastes.

Classic Heavy Metal
Δεν προχωρώ περισσότερο από αυτό γιατί με ελκύουν πολύ το blues και το rock n’roll

Pisteuo oti kai i kafrila kai i melodia boroun na syndiastoun. Parte gia paradigma tous Dark Tranquillity h tous In Flames pou ine bandes pou mou aresoun poli.

Καφρίλα μπα. μελωδία ψηφίζω γενικότερα κι όχι απαραίτητα μεταλ.
Τώρα από τις λίγες μεταλ γνώσεις που έχω προτιμώ progressive με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για κάτι όπως dream theatre έως και tool (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Τι αισθάνομαι όταν τους ακούω; Χαρά, θαυμασμό, έκπληξη,απορία(του στυλ τι παίζει ο πστης) 8O
Επειδή θίχτηκε το θέμα με τις ταμπέλες κι εμένα μου την σπάνε οι ταμπέλες αλλά θεωρώ ότι είναι απαραίτητες σε αυτήν την περίπτωση ετσι ώστε να ξεχωρίζουμε κάποια πράγματα και να μην τα συγχέουμε

kafrila kai melwdia opws poly swsta eipwthike parapanw.
Dark Tranquillity leme…

Προγκρέσηβ! Υπάρχουν και οι Ντρήμ Θήατερ…

Ego protimo ti melodia se alla styl mousikis opos auta ton ozric tentacles kai ton porcupine.Opote tha goustara ligo kaurila styl pantera kai sepultura.Ti melodia sto metal-Hard rock nomizo oti ti varethika.Poli klapsomouniki vre paidi mou.Ta idia kai ta idia.

Slayer, Pantera, Kreator, Black Label Society, Shadows Fall, Dark Tranquility and Dream Theater einai prosopika ta agapimena mou bands.

Ogay,αλλά τί σχέση έχει με το θέμα του thread? :smiley:

Eγώ πρέπει να 'χα πει prog.,και επιμένω,ειδικά αν μπορείς να συμπεριλάβεις και τους Dillinger Escape Plan.

Ogay,αλλά τί σχέση έχει με το θέμα του thread? :smiley:

Eγώ πρέπει να 'χα πει prog.,και επιμένω,ειδικά αν μπορείς να συμπεριλάβεις και τους Dillinger Escape Plan.[/quote]

Σωστο!!! Αλλα και οι Cryptopsy prog παιζουν ,δεν τους βαζουμε ομως σε αυτην την κατηγορια…

Γενικά δεν με νοιάζει το είδος μουσικής. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγαίνει έντονο συναίσθημα είτε αυτό είναι από υπέρβαρες ριφάρες είτε από μια γλυκιά μελωδία.
Παρ’όλα αυτά τελικά ψήφισα Hardcore για τον απλούστατο λόγο ότι τις τελευταίες μέρες είμαι κολλημένος με πανκ/χαρντκορ συγκροτήματα όπως τους Candy Snatchers, H20, G.G. Allin, Antiseen κλπ…
Παράλληλα όμως ακούω και πολύ Spazz Metal (σχεδόν άγνωστο είδος στην Ευρώπη ακόμη) οπότε αν ήταν κι’αυτό στη λίστα, σίγουρα θα το ψήφιζα…

Βασικά όλα…και heavy και doom και power…Εκτός απο death(εξαιρούνται In flames) και black.

ειμαι της αποψης οτι το rock και κατ’επεκταση και το metal ειναι ενα και το αυτο. καποιοι αρεσκονται στο να ακουν σημερα slayer και αυριο queen. αυτο σημαινει να εισαι ροκας. επειδη παντα παιρνω σαν παραδειγμα τον εαυτο μου, καποιες στιγμες ακουω ευκολα dimmu borgir και καποιες αλλες πολυ ευκολα cream & jj cale.
γι’αυτο ROCK IS THE GOD!!!