Katatonia

Βλεπω το Natural Disaster εχει πολλους φιλους εδω μεσα και δεν το περιμενα… Χαιρομαι γι αυτο…

Τα δυο νεα κομματια ποιοι τα χουν ακουσει? Ειδικα το Simple Mistake σπερνει… Αντε να βγει και ο καινουριος δισκος επιτελους…

To “Α natural disaster” ειναι ξεχωριστό album και μυρίζει Danny-ιλα απο μακριά (ετσι κ αλλιώς αυτός το έχει γράψει σχεδόν όλο). Προσωπικα με έστειλε (όπως και όλα των Anathema δλδ)!!!

Το Simple mistake είναι φοβερό τραγούδι, καιρό είχαν να γράψουν ενα 8λεπτο κομμάτι (το regret ηταν το τελευταίο) και μάλλον δίχνει που κοιτάνε οι anathema πλεόν. Το everyhing δε με συγκίνησε ιδιαίτερα.
Περιμένω στο album να είναι καλύτερα αφού οι εκτελέσεις πιο πολύ demo θυμίζουν.

Αντε να δουμε ποτε θα βγεί το “Everything”, ακομα εταιρεία δεν έχουν βρεί πάντως :frowning:

Οι Κatatonia πλέον έχουν βάλει πολύ ψηλά τον πύχη αλλά δεν τους φοβάμαι, περιμένω εκ νέου δισκάρα απο αυτους στο μέλλον :slight_smile:

Απο Anathema έχω τα πάντα εκτός απο τα A Fine Day To Exit και A Natural Disaster.
Tα δύο πρώτα είναι δύο κορυφαίοι doom death δίσκοι, ιδιαίτερα σκοτεινοί και λυπητεροί, απο τους αγαπημένους μου. Το Eternity δεν μου αρέσει και τόσο, ενώ τα Αlternative 4 και Judgement σπέρνουν κανονικά. Όσο για Katatonia δεν την έχω ψάξει μαζί τους καθόλου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Έτσι μου ακούγεται στο αυτί μου, αν είναι να συγκρίνω με Anathema, εντάξει;; :evil: Θα σε βαρέσω εσένα! :twisted: Που δεν ήρθες και στη συναυλία να δεις τον drummer να χασμουριέται πριν βγουν στη σκηνή, και ξενέρωσα μόνο που τον είδα! Χεχε!

Οι Anathema είναι για μένα ένα από τα 3 καλύτερα συγκροτήματα του ατμοαφαιρικού ήχου…Ακόμα θυμάμαι την ήττα που έφαγα όταν άκουσα το Sleepless και το ψάξιμο που έριξα στο καπάκι για το Serenades (αλλες εποχές βλέπετε…Τελικά το βρήκα στην αλείστου μνήμης Unisound…:lol: )…H εξέλιξη τους μετά ήταν πραγματικά αξιοζήλευτη…Ειδικά το Alternative 4 και Judgement δεν νοείται να λείπουν απο καμία σοβαρή δισκοθήκη…(Αυτό το one last goodbye ειδικά…)…Κρίμα που δεν έτυχαν ποτέ της αναγνώρισης που έπρεπε και μακάρι να βρουν συντομα δισκογραφική εταιρεία…Είναι κρίμα και άδικο ολα τα άμπαλα συγκροτήματα να έχουν συμβόλαιο και συγκροτήματα διαμάντια σαν τους Anathema να ψάχνουν από εδώ και από εκεί…Για τους Katatonia τώρα πιστεύω ότι είναι ένα γκρουπ που μέχρι στιγμής έχει προσφέρει πολύ αξιόλογες κυκλοφορίες (ειδικά το Viva Emptiness) και πως και αυτοί είχαν μια πολύ μουσική εξέλιξη και πρόοδο κατά την πάροδο του χρόνου (αν τύχει πάντως ακούστε τα Dance of December souls και το ep For funerals to come…Πραγματικά πολύ αξιόλογα…)…Αυτά…Κατα τα άλλα η ιστορία θα δείξει…

παιδια κανα νεο για τον καινουριο δισκο των αναθεμα?Περιμενω με καθηλωση

Συμφωνώ απολύτως με το πάνω ποστ του Davidian. Βασικά μου είναι αδύνατον να είμαι “αντικειμενικός” ειδικά με αυτό το συγκρότημα, η μουσική και οι στίχοι του οποίου σημαίνουν τόσα για μένα. Οι Anathema κατά τη γνώμη μου είναι ένα απο τα σπουδαιότερα συγκροτήματα των 90ς γενικά. Όλοι τους οι δίσκοι είναι πολύ αξιόλογοι, απο τις doom/death μέρες τους, μέχρι τη σύγχρονη rock/alternative φάση τους. Τα Alternative 4 και Judgement συνιστούν αριστουργήματα της ροκ μουσικής, διαχρονικά έργα-διαμάντια, τα οποία αν ζούσαμε σε έναν δίκαιο κόσμο θα βρίσκονταν στο πλευρό των δίσκων που έχουν αφήσει ιστορία.

Νεότερα δεν ξέρω, πέραν των νέων που διάβασα στο rocking (νέο τραγούδι, πιθανόν 80λεπτο άλμπουμ κλπ… πωω διπλό άλμπουμ απο τους Anathema, τρέλαααααα, μακάρι!!!)

Όσο αφορά τους Katatonia, έχω απλά να πω πως τους βρίσκω πάρα πολύ αξιόλογους.

Κλείνω με την στιχουργική εισαγωγή στο Fragile Dreams…

Tonight your soul sleeps
but one day you will feel real pain
maybe then you will see me as I am
A fragile wreck on a storm of emotion

Όντως πολύ κρίμα.
Εμένα πέρα από το judgement+alternative 4,που τα θεωρώ τα καλύτερα cds τους μου αρέσει πολύ και το a fine day to exit,που νομίζω μόνο ο rudolf ανέφερε…:frowning: Ειδικά το panic είναι φοβερό!
Κatatonia δεν έχει τύχει να ακούσω πάνω από 2,οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Ότι έκαναν από το ντεμπούτο τους μέχρι το Eternity μου αρέσει πάρα πολύ. Το A Fine Day To Exit το είχα αγοράσει πριν κανα δίμηνο και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που έσκασα λεφτά.[-X

χμ…γιατί έτσι?ξέρεις τι, κι εμένα την πρώτη φορά που το άκουσα δε μου άρεσε πολύ (σε σχέση με το judgement που είχα ακούσει)αλλά μετά το άκουσα πιο προσεκτικά και ξεχώρισα κάποια τραγούδια,όπως το panic/release/underworld!

Εγώ πάλι το βρίσκω πάρα πολύ αξιόλογο. Όπως και το Natural Disaster. Υπάρχουν ορισμένα καταπληκτικά τραγούδια στα 2 αυτά άλμπουμ. Είμαι πολύ περίεργος πάντως να ακούσω το νέο άλμπουμ μόλις βγει, τα 2 τραγούδια που ακούσαμε όσοι τους είδαμε στο rockwave μου φάνηκαν καλά.

το release ειναι καταπληκτικο κομματι!!!

το Judgement ειναι πραγματικα αριστουργημα, ίσως το καλύτερο τους αλμπουμ, ο,τι και να πω ειναι λιγο. Πολύ βαρύ και μελαγχολικό. Αουα.

απο την αλλη, το A Fine Day To Exit το βρήκα τεράστια μαλακία.

Το Release ειναι απλα ανατριχιλα. Για μενα δεν υπαρχει δισκος των Αναθεμα που να ειναι κατι λιγοτερο απο πολυ καλος…

σωστότατος:wink:

για τη συναυλια που λες υπαρχει εξηγηση. οσοι τους εχουν δει και στο gagarin, αλλα και στο αν κλαμπ το 2003 μου ειπαν οτι στο gagarin ηταν ενα πολυ ωραιο λαιβ, γουσταραν κτλ, αλλα στο An ηταν ημιθεοι. μιας και ειχα παει μονο στο An δε μπορω να σου πω για τη τελευταια εμφανιση, αλλα τη κριση των συγκεκριμενων ατομων την εμπιστευομαι…

700 ατομα στο An παιδια. δε σας λεω τιποτα. δεν αντεξα στο καγκελο και την εκανα προς τα πλαγια μετα απο ενα σημειο.

τα πες ολα.

Eμένα μου φάνηκε εντελώς ανέμπνευστο σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Να πω και εγω την γνωμη μου γιαυτες τις τεραστιες μπαντες.
Anathema μεχρι και το judgement τους λατρευω.Τα επομενα δεν μαρεσουν.Δεν θα πιεστω κιολας να
μου αρεσουν.
Katatonia τελικα ειναι τεραστια μπαντα.Χαιρομαι που και ο μοντε ειναι στο κλαμπ των fan του
Tonight’s Decision.Ολοι τους οι δισκοι εχουν αρκετα καλα να πουν και δυστυχως αν και ηθελα να
τους δω λαιβ δεν το κυνηγησα πολυ και δεν τους ειδα.

Loipon symfwnw me tous prolalisantes gia tous Anathema. Apo Katatonia to prwto pou akousa itan to Viva Emptiness pou me ekseplikse eyxarista kai meta piga pira kai to Tonight’s decision pou einai poly kalo kai akolouthise to Great cold distance. Wraioi.

Oι Anathema ανεβασαν νεο κομματι στο επισημο site τους www.anathema.ws! Λεγεται Angels Walk Amongst Us και θα το βρειτε στην κατηγορια news…

Thanks στον Angmar που μου το υπεδειξε…

Τωρα για Katatonia, επειδη ακουσα μεγαλο μερος της δισκογραφιας τους προσφατα, εχω να πω οτι ειναι μια πολυ αξιολογη ατμοσφαιρικη μπαντα. Θεωρω παντως οτι τους λειπει ενα κλικ για να τοποθετηθουν στις κορυφαιες. Δεν μου πολυαρεσουν τα φωνητικα του Renske βασικα. Θεωρω καλυτερα τους τα Discouraged Ones και Viva Emptiness απο αυτα που εχω ακουσει…