Katatonia

Η ξεχνας το brave murder day η δε το χεις ακουσει :stuck_out_tongue:

ωχ!!το ξέχασα αυτό!! #-o #-o

μπαίνει κάπου στο 4-5… :slight_smile:

Aπο DVD, το Were you there ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο το A moment in time???

Ριξε μια ματια(η ενα χερι) στο youtube και συγκρινε.

Κοιτα, το A moment in time το εχω σε DVD οποτε δεν θα μπορω να κανω αντικειμενικη συγκριση βλεποντας το αλλο στον σωληνα.

ΥΓ.: Η ξανθια ή η μελαχρινη της φωτο μου απαντησε??

:tomato:

Εχω δει μονο το were you there το οποιο μ αρεσε αρκετα. Ευκαιρια να τσεκαρω και το αλλο.:wink:

Οι Anathema είναι από τις μπάντες που πρέπει να δώσεις μεγάλη σημασία και προσοχή στη μουσική και τους στοίχους τους! Με το πρώτο άκουσμα μπορεί να τους απορρίψεις με τη μια, αν όμως ασχοληθείς λίγο μπορεί να γίνουν το αγαπημένο σου συγκροτημα! Δεν είναι και η πιο εύκολη η μουσική τους για το αυτί του καθενός.
Η άποψη μου είναι πως οι Anathema είναι απο τις πιο αξιολογες σύγχρονες μπάντες από τις πρώτες δουλειές τους εως και σήμερα. Απο τα σημαντικότερα doom metal groups (μαζι με My Dying Bride και Paradise Lost) στα ξεκινηματα τους. Στη συνέχεια έκαναν “στροφή” σε πιο atmospherical-emotional-alternative rock μονοπάτια. Άλλοι σταμάτησαν να τους ακούν και άλλοι τους λάτρεψαν. Εμένα με χάλασε στην αρχή όλη αυτή η αλλαγή αλλα στην πορεία κόλλησα αφάνταστα! Ίσως να κουράστηκε το αυτί μου μετά απο χρόνια ακούγοντας thrash, doom κτλ και να έψαχνα κάποιο άλλο μονοπάτι στον τομέα μουσική.
Δεν θα έλεγα οτι φλώρεψαν η διάφορα άλλα που λέγονται για τους Anathema. Δεν είναι απαραίτητα κακό για ένα συγκρότημα να κάνει “στροφή” στη μουσική του. Όπως είναι τώρα πάντως σαν μπάντα για’μένα είναι φανταστικοί! Δημιουργούν ΜΟΥΣΙΚΗ… ΤΕΧΝΗ… !!! Και όπως είπε ο Danny σε μια συνέντευξη, δεν τους νοιάζει τόσο να βγάλουνε γρήγορα ένα CD όσο όταν αυτό θα βγεί να έχει μουσική με συναίσθημα, στοίχους ψυχής κτλ…!
Είναι μεγάλη αδικία, όπως προειπώθηκε, ένα συγκρότημα όπως τους Anathema να μη βρίσκουν εταιρία! Έλεος δηλαδή. Κάτι άλλοι της πλάκας και των “σουξέ” βρίσκουν! Αυτό να το δούν και μερικοί που λένε πως “φλωρέψανε” για να γίνουν πιο εμπορικοί!
Να τολμήσω να το πώ και αυτό; Θα μπορούσαμε να πούμε οτι είναι οι Pink Floyd της εποχής μας;

Αυτές ήταν οι καθαρά υποκειμενικές μου απόψεις!

Pink Floyd της εποχής ε? Όσο και αν αγαπώ τους Anathema, δε θα φτανα να πω κάτι τέτοιο. Πολύ όμορφο και σωστό ποστ κατα τ’ άλλα, έτσι είναι όπως τα λες φίλε μας. Καλως όρισες στο φόρουμ.

Mε τιμάει οτι προτιμώ Riverside πλέον παρά Anathema?

Σε τιμά βεβαίως:D

thanks και καλώς σας βρήκα!
Είναι καθαρά υποκειμενική η αποψή μου όπως είπα και δεν θέλω να πείσω κανεναν για αυτό! Άλλωστε η μουσική είναι θέμα γούστου και τρόπου αντίληψης του καθενός. Ισως να κάνω και λάθος (δεν είμαι απόλυτος) αλλα οι Anathema και οι Porcupine Tree μου θυμίζουν πολύ Pink Floyd… anyway…

Καλοί και οι πολωνοι Riverside :thumbup:

μίξη opeth kai porcupine tree μου ακουγονται…

Ναι βρε, ασφαλώς και θυμίζουν και οι μεν και οι δε, εξάλλου οι Floyd υπήρξαν η σημαντικότερη τους ίσως επιρροή (για τους Anathema μετά τις πρώτες doom/death δουλειές τους). Απλά - κατ’ εμέ - οι Floyd είναι ένα μεγαθήριο, που επηρέασε το ήμισυ και βάλε της μουσικής (και όχι μόνο) σκηνής, γι’ αυτό και λέω πως δύσκολα μπορεί να λέμε για κάποιον πως είναι ο “διάδοχος” του.

Αυτό δεν αναιρεί την αξία φυσικά συγκροτημάτων όπως οι Anathema φυσικά, που εναρμόνισαν τις φλουδικές επιρροές στον ήχο τους παράγοντας δισκάρες του ατμοσφαιρικού ήχου…

ΥΓ - Πάτα το εικονίδιο με το "+ που βλέπεις κάτω απο τα ποστ για να κάνεις παράλληλα σε περισσότερο απο ένα ποστ quote. :slight_smile:

Κανα νέο για την κυκλοφορία του album?Δεν μπορώ να περιμένω άλλο!


Now playing: Anathema - Sleepless
via FoxyTunes

Να περιμενεις.Ακομα καμια επισημη ημερομηνια

To xoυν χεσει το θεμα παντως…6 χρονια…

dying wish ρε μ****ια :metal::metal::metal::metal::metal:

Δεν πειράζει!Αρκεί να είναι καλό το album!Που από τα 3 τραγούδια που έχω ακούσει δεν περιμένω να είναι και τίποτα άλλο…:smiley:

Απο τα 3 τραγουδια που εχουμε ακουσει μουφα θα ναι το δισκακι.

Παει η εμπνευση του παρελθόντος:(

Ντανυ πεσε σε καταθλιψη ξανα

Βαση των δειγματων…Που ενταξει τι δειγματα τα παιζουν κατι χρονια τωρα εχουμε βαρεθει να τα ακουμε το αλμπουμ ειναι οκ…Κοντα σε natural disaster…Περισσοτερο μου τη σπανε οι δηλωσεις του γαμωτο…Πρεπει να ναι αρκετα μαλακακος γενικα…Οι αγγλοι οσο μας πορωνουν τοσο μας πληγωνουν:p