Kreator - 20/01/18 Θεσ/νικη, Principal - 21/01/18 Αθήνα, Piraeus 117 Academy

Havok και Vektor θα γουσταρα τρελα

Vektor δεν υπάρχουν πια μέλη, έμεινε μόνος του o DiSanto, ακόμα δεν έχει βρει νέα μέλη. Havok κολλάνε σίγουρα πάντως.

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να φέρουν Nekromantheon (θεοί) ή Antichrist (από το 3ο λεπτό ΤΙ ΕΠΟΣ) που βγάλανε και μεγάλη δισκάρα φέτος. Ίσως να είναι πολύ ολντ σκουλ καφρίλα βέβαια για την τωρινή φάση των Kreator και τους Dagoba…

Πιο στην φάση καλή περίπτωση θα ήταν οι Revocation ή οι Exmortus που βάλανε και αυτοί χέβυ μέταλ θεματολογίες και σημεία σαν τους Kreator.

warbringer παρακαλώ

Καλά ετοιμαστείτε για τίποτα Exarsis ή κανένα άλλο ελληνικό θρας

1 Like

Δεν είναι και κακό να μπει ελληνική μπάντα, πλέον έχει ανέβει το επίπεδο.

1 Like

Ναι μια χαρά, είδα και Chronosphere το καλοκαίρι

1 Like

Μπορείς να supportaroun οι Amken

Εάν είναι να παιξει καποιο Ελληνικο, εγω θα γουσταρα πολύ να ξαναδω Karma Violens που τα παλικαρια παιζουν μουσικαρα. Παναξιο support πριν 2 χρονια στους Amon Amarth.

κανενα πιο γνωστο ονομα δεν παιζει να ειναι ? 9 στις 10 βαριεμαι τα support, καλυτερα κανεις…

Οι απο πάνω τζογάρατε και χάσατε.
VADER

Έπρεπε δηλαδή να είναι πολωνικό ντε και καλά ; γιατί δεν παίρνανε τους hate ;

Γιατί μείναν κρεμασμενοι σε απλήρωτο ξενοδοχείο πριν 3 μήνες

[quote=“lostparadise, post:71, topic:60634, full:true”]
Έπρεπε δηλαδή να είναι φτηνό ντε και καλά ;[/quote]

fixxxed

1 Like

Εντάξει με καλύψατε …

Ανεκδιήγητος κάποιος Βασίλης Μαζάρης στο Metal Hammer που “δεν παίρνει θέση για το περιστατικό”, αλλά όχι απλά κλείνει το μάτι στη σεξιστική βία, αλλά εκεί που “και καλά πάει να το σώσει”, τελικά καταλήγει να μιλάει και ρατσιστικά για τους Πολωνούς γενικότερα! Ό,τι να 'ναι πραγματικά. Όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο, φυσικά -και τα metal περιοδικά μία αποτύπωση των απόψεων που διαβάζουμε στο Internet είναι. Πάλι καλά κάτι Αρβανίτηδες, Σκούρας κλπ. πάνε να το σώσουν κάπως τα πράγμα. Αλλά γενικά είναι λυπηρό το πόσο σεξισμός βγήκε προς τα έξω με αυτήν τη φάση.

(Sorry για το off-topic, απλά το θυμήθηκα διαβάζοντας όλες αυτές τις απόψεις στο Hammer του μήνα)

1 Like

Τι ελεγε δηλαδη?

Έχουμε μάθει τι ακριβώς έχει γίνει;

Έλεγε ότι “δεν παίρνει τη θέση κάποιας πλευράς” (όλοι ίσα κι όμοια, δηλαδή) και ότι “είναι λίγο ακραίο για μία μπάντα που περιοδεύει τόσο πολύ να προβεί σε ομαδικό βιασμό”. Σαν αντίλογο έλεγε ότι… “βέβαια, Πολωνός και αλκοόλ είναι κακός συνδυασμός” (!!!). Άρα, εντάξει, ρε μεγάλε, αφού είναι Πολωνοί, ας την ψάξουμε λίγο περισσότερο την ιστορία, παίζει να έχει και δίκιο τελικά η κοπελιά. Ό,τι να 'ναι, πραγματικά.

Όσον αφορά την ερώτηση του Παντελή, εμένα εκεί βρίσκεται η όλη διαφωνία μου με την αντιμετώπιηση των πειρσσότερων σχετικά με το θέμα (ακόμα και μέσα στο forum). Ουσιαστικά απ’ ό,τι θυμάμαι, μόνο ο freedomofrock είχε πάρει μία ξεκάθαρη θέση (μπορεί να ΄ταν και κανένας άλλος -δε θυμάμαι τώρα). Αλλά όλα αυτά, τα “ας περιμένουμε”, “να δούμε τι πει και το δικαστήριο”, “δεν μπορούμε να ξέρουμε” κλπ. απλά είναι υπεκφυγές και αποφεύγουν να στηλιτεύσουν την ουσία, ότι δηλαδή τέτοια σκηνικά γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται με συχνότητα. Ότι ανεξάρτητα του πόσο ντετέκτιβς θέλουμε να το παίξουμε, ανεξάρτητα από τις “αστυνομικές λεπτομέρειες” του είδους “υπήρξε διείσδυση; Ήταν ένας; Ήταν περισσότεορι; Υπήρξαν μελανιές;” κλπ. κλπ., η ουσία είναι ότι ένα μεγάλο μέρος των μεταλάδων (ακόμα και μέσα στο forum) δήλωσαν ότι “ε αφού η τύπισσα μπήκε εκεί μέσα και τα ήπιε, μάλλον τα ήθελε ο κώλος της!”. Ανεξάρητα του τι θα πει το δικαστήριο, ανεξάρτητα το τι δήλωσαν οι γιατροί (άσχετα αν εδώ είπανε από την αρχή για εκδορές/μελανιές), αυτό που εμείς πρέπει να κρατάμε είναι το πόσο συνηθισμένη είναι η σεξιστική βία και πόσο εύκολα, τελικά, την αποδεχόμαστε. Δηλαδή, αν δεν υπήρχαν μελανιές, όλα cool; Αν αθωωθούν, όλα cool; Για μένα δεν είναι όλα cool. Γιατί περίμενα άλλες αντιδράσεις από όλους και όλες μας. Εμένα αυτή είναι η άποψη μου, γενικά με αφήνει εντελώς αδιάφορο το αστυνομικό δελτίο. Η ουσία βρίσκεται εντελώς αλλού.

2 Likes

η δικη μου αποψη στο θεμα, τοτε που ειχα γραψει. Δεν εχω καταλαβει βεβαια ποιο ειναι το θεμα σου, τα λες λιγο μπερδεμενα. Τι σε εχει πειραξει ακριβως?

vassilis7Recording first demo22d
Η αληθεια ειναι αυτη, ας μην βγαζουμε συμπερασματα. Επισης αν αποδειχθει οτι αληθεουν τελικα οι κατηγοριες, σιγουρα δεν θα ερθουν, γιατι πολυ απλα θα ειναι στην φυλακη. Δεν νομιζω οτι θα τους ξαναδεχτει γενικοτερα η μεταλ κοινοτητα.
Οσον αφορα αυτο που λετε μεταξυ σοβαρου και αστειου το οτι τα ηθελε η κοπελα αφου μπηκε στο λεοφωρειο…ελπιζω να το λετε ΜΟΝΟ για αστειο. Μιλαμε για βιασμο,αν ισχυει βεβαια και οταν μιλαμε για βιασμο,δεν μιλαμε μονο για το σωμα.

Η διαφωνία μου έγκειται ακριβώς στο ότι μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα απ’ την όλη ιστορία. Για το ποιόν των Decapitated και για το ποιόν των περισσότερων μεταλάδων.

Με ενοχλεί που όλοι (μπάντα και οπαδοί) βλέπουν το γεγονός του βιασμού ως ένα έγκλημα που απλά θα πρέπει να αναλάβουν κάποιοι “ειδικοί” να το διαλευκάνουν. Θα μιλούσαμε με ΕΝΤΕΛΩΣ άλλους όρους αν το συγκρότημα έβγαζε μία ανακοίνωση που δε θα έλεγε απλά “αρνούμαστε τα πάντα, περιμένετε το δικαστήριο”, αλλά θα στιγμάτιζε με κάποιον γαμημένο τρόπο τη διάχυτη σεξιστική βία. Να έλεγαν, ρε παιδάκι μου, ΤΑ ΠΡΟΦΑΝΗ, του στυλ “όχι απλά αρνούμαστε, αλλά δε θα μπορούσαμε ποτέ να είμαστε σε αυτήν τη θέση, ότι η σεξιστική βία μας απωθεί, ότι βλέπουμε τη γυναίκα έτσι” κλπ. κλπ., ΧΙΛΙΑΔΕΣ πράγματα μπορείς να πεις με βάση αυτό. Χιλιάδες πράγματα θα επέλεγα να πω εγώ, προσωπικά, αν με κατηγορούσαν για κάτι που όχι μόνο μετά βδελυγμίας το αποποιούμαι, αλλά το κυνηγώ κιόλας, το δημοσιοποώ κλπ. κλπ. Αλλά προφανώς οι Decapitated ΧΕΣΤΗΚΑΝ για όλα αυτά. Γιατί ίσως και αν μην τους απασχολούν αυτά τα ζητληματα. Ίσως να γαμάνε και άγρια που και που.

Το ίδιο ισχύει και για όλους αυτούς που κάνουν την αντικειμενικότητα σημαία και λένε “δεν ήμουν εκεί, δεν είδα, περιμένω το δικαστήριο”. Ζεις, όμως, σε μία κοινωνία που τέτοια σκηνικά γίνονται με συχνότητα, συνήθως αποσιωπούνται, και πολλές φορές ο θύτης αθωώνεται κιόλας. Δε μου αρκεί, λοιπόν, η αντικειμενικότητα, θεωρώ ότι κρύβει κάτω απ’ το χαλάκι όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω. Θα ήμουν πολύ πιο χαρούμενος αν η “μεταλική κοινότητα” μαζί με την ψυχρή αντιμετώπιση του “περιμένουμε τους ειδικούς να μας ενημρώσουν”, έλεγε και 5 πράγματα για το πώς βλέπει τη σεξιστική βία, τα πεσίματα σε μοναχικές γυναίκες, τα χουφτώματα στο crowdusurfing, τις groupies σαν ρόλο και λειτουργία κλπ. κλπ. Αλλά εγώ ελάχιστους είδα να προσπαθήσουν να αναδείξουν όλα τα παραπάνω που είναι και η ΟΥΣΙΑ τέτοιων σκηνικών.

2 Likes