Kreator

θεωρω οτι ακομα και με αυτο το κονσεπτ επανασταση στους δρομους και μολοτοφ, το βιντεο μπορουσε να γινει πολυ πολυ πολυ καλυτερο

Βασικά όπως είπα και πριν, ένα βίντεο με τη μουσική απο πίσω, και στιγμιότυπα απο τις συγκρούσεις αρκεί.

Μόνο πράγμα που ίσως έπρεπε να λείπει είναι ο Petrozza ντυμένος ως rapper. Προσωπικά δε με χάλασε καθόλου από κει και περα.

Ακριβώς τα ίδια σκέφτηκα, εκτός από την τελευταία πρόταση. Μέσα στη λογική του βιντεο κολλάει το φούτερ με την κουκούλα, όμως σημειολογικά η επίδειξη της μάρκας είναι φειλ.

Σοβαρά τώρα, είναι γνωστές οι πεποιθήσεις του Μιλλε εδώ και χρόνια, όχι από την αρχή των κριειτορ -άλλωστε υπάρχουν και τα ομοφοβικά σχόλια στο οπισθόφυλλο του Terrible Certainty-, πάντως δεν πουλάει αναρχοκομμουνισμό και επανάσταση χωρίς να τα πιστεύει έστω και λίγο. Και γενικά είμαι της άποψης πως αν συμφωνείς με κάποιες ιδεολογίες ή πολιτικές απόψεις, υποστηρίζεις και χαίρεσαι την προώθησή τους από συγκροτήματα που γουστάρεις άσχετα αν η προσέγγισή τους είναι καμιά φορά όχι αυτή που ακριβώς θα ήθελες ή θα περίμενες.
Και οι Κριειτορ δεν είναι παιδάκια που κινούνται στο αντεργκραουντ, μια χαρά αμοιβή παίρνουν, οι τιμές των εισιτηρίων τους είναι ακριβές, πουλάνε μπλούζες με το λογκο τους και σφυροδρέπανα ενίοτε, γενικά είναι πλήρως εμπορευματοποιημένοι. Δεν γνωρίζω αν τα κέρδη πηγαίνουν σε τίποτα επαναστατικά ταμεία, αλλά δύσκολο το κόβω. Οι στίχοι τους έχουν εδώ και αρκετούς δίσκους άμεσες πολιτικές αναφορές και η επιτυχία στην Ελλάδα είναι δεδομένη, οπότε δεν φάνηκε περίεργο που αποφάσισαν να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά έγινε με τελείως επιδερμικό τρόπο σε φάση θρας + μισανθρωπία-μηδενισμός + γκρις νοους χαου το ραιοτ = το βιντεο κλιπ της επανάστασης.
Μπορεί οι προθέσεις να είναι αγνές και τίμιες, αν και ποτέ δεν είμαστε σίγουροι, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα για μένα είναι μια αποτυχία στο όριο του αστείου.
Χίλιες φορές Betrayer με τη γιαγιά, το Ηρώδειο και το Ρόδον να βράζει.

Παιδια, οι σκηνοθετες εδω μαζευομαστε και μιλαμε ?

Εγω αυτο κραταω :

τι εννοεις ? οτι πρεπει να ειμαι σκηνοθετης για να κρινω ενα βιντεοκλιπ αν ειναι ωραιο η οχι ? αρχιδια. τα κλιπ γινονται για τους οπαδους και σαν οπαδος εχω να πω οτι ενω σαν ιδεα μετραγε, στην πραξη βγηκε ψιλομαλακια… απλα.

Το ψειριζετε και το αναλυετε υπερβολικα…

:roll:

ε μην ανοιγεις το τοπικ ρε, τι να σου πω…

ανεργοι ειμαστε, χρονο εχουμε, θα αναλυουμε! τελος. :stuck_out_tongue:

εμένα πάλι αυτό μου φαίνεται αστείο περισσότερο σαν παρατήρηση παρά ως εικόνα στο βιντεο. Τι πάει να πει περισσότερος σαν rapper φαίνεται παρά σαν μεταλάς; Να έβγαινε τότε με κανένα γούνινο σώβρακο ξέρω γω να φαίνεται περισσότερο μεταλάς. Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Δεν νομίζω πως η εμπορική απήχηση που έχουν οι Kreator τους κάνει ακατάλληλους για προώθηση επαναστατικών ιδεών με όποιον τρόπο και αν γίνεται αυτό. Δηλαδή κάποτε οι rage against the machine για κάποιους (βασικά για πολλούς) ήταν ο ορισμός της επαναστατικής μπάντας και έβγαζαν τα άλμπουμ τους από την sony πουλώντας τα κέρατα τους. Το αναφέρω γιατί αρχίζω να πιστεύω πως δεν είναι τόσο το video που χάλασε πολλούς αλλά το ότι αυτό έγινε από τους σημερινούς kreator. Από άλλη μπάντα η αντιμετώπιση θα ήταν πολύ διαφορετική.

Κατά τα άλλα το μόνο αστείο στο βιντεο ειναι η φιγούρα του Ventor. Από την άλλη ο Ventor γίνεται αστείος κάθε φορά που η κάμερα πάει πάνω του αρα…

Εντάξει θα μπορούσε να είναι και καλύτερο, αλλά μου αρκεί που κάποιοι καλλιτέχνες θίγουν κάποια πράματα που είναι επίκαιρα και προβληματίζουν την κοινωνία. Είναι και αυτός ένας σκοπός των τεχνών. Και σκέψου ότι είναι και ξένοι. Όχι σαν τα βολεμένα σκατά που λέγονται καλλιτέχνες, αν και δεν μπορούν να γράψουν καν τραγούδια, εδώ στην χώρα που δεν έχουν θίξει τίποτα 2-3 χρόνια τώρα. Η ακόμα χειρότερα κάτι σιχαμένους, αλά Νότης και Γαιτάνος που βρήκαν αφορμή και είπαν τις μαλακίες τους.

Για πες μια τι γράφει αν είναι εύκολο.

“No thanks to gays and faggots for spreading AIDS!”

Πρόχειρα βρήκα μια συνέντευξη στα γερμανικό [I][U]Rock Hard[/U][/I] που τον ρωτάνε γι’ αυτό το πράγμα:

In der Thanks-Liste der “Terrible Certainty” gibt es etwas Obskures: Da steht “No thanks to gays and faggots for spreading AIDS!” Kommentar?

»Ja, das ist eine eigenartige Geschichte, wir wollten damals - ähnlich wie viele Black Metaller heute - die extremsten und provokantesten Idioten sein. Dabei waren wir damals auch noch nicht so schlau, das muss ich offen zugeben. Wir dachten, so was wäre cool. Wenn ich diesen Ausrutscher heute meinen schwulen Freunden zeigen würde, wären die wahrscheinlich ziemlich angepisst (lacht). Ich denke, jeder hat da so seine kleinen Ausrutscher gehabt.«

Με λίγα λόγια λέει ότι τότε απλά ήθελαν να είναι ακραίοι και να προβοκάρουν -όπως κάποιοι σημερινοί μπλακμεταλάδες- και νόμιζαν ότι ήταν cool, αλλά το έκαναν με ηλίθιο τρόπο και πλέον το θεωρεί μια γκάφα όπως κάνουν όλοι.
Ο σημερινός Μιλλε δεν θα το άφηνε να περάσει έτσι, πιθανότατα δεν θα έπαιζε στο ίδιο φεστιβάλ με τους τότε Κριειτορ όπως έκανε και με τους Taake πρόσφατα για αντίστοιχους λόγους.
Γενικά σηκώνει συζήτηση το θέμα, δεν είναι μονοδιάστατα τα πράγματα.

Όσο για το βιντεο κλιπ αισθητικά το σχολίασα, το κομμάτι μου ψιλοαρέσει, όπως και όλος ο δίσκος, υπάρχουν και χειρότερα βιντεο.
Οι κασατορ γαμάνε, πάμε παρακάτω.

Εμένα αυτό που μου έμεινε από το βίντεο είναι τέσσερα πράγματα.

  1. Τα άπειρα invisible grapefruits που κραδαίνει ο Mille στο κλιπ.
  2. Το ύφος του Βέντορ.
  3. Η κιθάρα που παίρνει φωτιά σε φτηνιάρικο 3D.
  4. Η έκρηξη στο τέλος με χρονοκαθυστέρηση Τοροσίδη όταν πέφτει για φάουλ.

Μου αρέσει το κουπλέ (το οποίο όμως έχω ακούσει πολλές φορές πλέον για να μου κάνει αίσθηση). Μου αρέσει η αλλαγή. Μου αρέσει το σόλο. Το κομμάτι είναι ΟΚ αλλά θα μπορούσε να βρίσκεται σε οποιονδήποτε από τους 3 προηγούμενους και δεν θα καταλάβαινα διαφορά. Ε, όχι και Running Wild σύνδρομα στους Kreator.

Ακόμα δεν έχω ακούσει τον δίσκο με την ησυχία μου.

Έφτασε ο καιρός να τους δω για άλλη μία φορά. 8η ή 9η πρέπει να είναι. Τέλος του άλλου μήνα μαζί με Evile και Xentrix (καλά που τους αναστήσανε τους τελευταίους;)

Σήμερα είναι ωραία μέρα που λέτε :smiley:

Για πες… Γαμησαν ως συνηθως?

Ως συν’ηθως ναι, αλλά πραγματικά το σετλιστ τιποτα το ιδιαιτερο. Μόνη εκπληξη για μένα το endless pain κατά τα άλλα ούτε ένα κομμάτι από terrible certainty, renewal cause for conflict. Νταξ.

To setlist δεν ηταν το ιδιο οπως σε ολη την περιοδεια? Ή δεν το ηξερες απο πριν και περιμενες αλλα? Προσωπικα αν και μου ελειψαν κομματια, το γουσταρα τρελα το setlist.

Πιθανώς να ήταν ίδιο, δεν ξέρω όμως γιατί δεν το κοίταξα καν. Ακόμα κ έτσι, τότε τα ίδια θα έγραφα και για το σετλιστ της περιοδείας. Απλά μωρέ, τους έχω δει τόσες πολλές φορές που είμαι γκρινιάρης πλέον :p, να το πω κ αλλιώτικα θα ήθελα καλυτερή κατανομή των κομματιών ως προς την δισκογραφία τους. Το Riot of Violence δεν νοείται να λείπει, το Terrible Certainty δεν νοείται να αγνοείται παντελώς, όπως και κάποιο κομμάτι από Renewal/Cause for Conflict. (Για endorama δεν συζητώ έτσι και αλλιώς δεν τα παίζαν σχεδόν ποτέ, οπότε προσπερνάμε). Το Voices of the Dead θα μπορούσε να λείπει, ανετότατα κιόλας, μιας και το νέο αλμπουμ είναι τίγκα σε παρόμοια κομμάτια. Κλπ κλπ κλπ
Ενηγουεη, μένω με τις ΜΠΑΜΙΕΣ_ΠΟΥ_ΕΧΥΣΑ στο endless pain.

Btw, οι Xentrix ήταν πολύ γαμάτοι λάηβ, παιχταράδες, και τέρμα testament ήχος/feeling! οι Evile καλοί επίσης.

Τα ιδια οπως τα περιγραφεις κομματια που παιξανε και σ εμας…
Δυστυχως, εχουν κανει τρελο comeback εμπορικα με τα τελευταια αλμπουμ τους με αποτελεσμα το μεγαλυτερο μερος να αποτελειται απο τα κομματια 2000 + μετα

Μονο Endless Pain, ομως. + -