LEPROUS: Live σε ΑΘΗΝΑ και ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Και με τα αυτιά στο χέρι εξαιτίας του παπάρα (δικού τους)ηχολήπτη. Φασαρία και θόρυβος μόνο, από ένα σημείο και μετά. Αν τα 200db για τόση ώρα φαίνεται καλή ιδέα, πάω πάσο και βασικά πάω να πάρω ένα ζευγάρι ωτοασπίδες, μπας και έχω ακόμα ακοή στα 80 μου. Μαλάκες.
Κατά τ άλλα, καλοί, επαγγελματίες άψογοι, χασμουρητά όμως από ένα σημείο και μετά. Υπάρχει και άλλη μουσική και τεχνικές , πέρα απ τα syncopations. Καλύτεροι στα cd θεωρώ, γιατί οι μικρολεπτομέρειες χάθηκαν στην ηχητική σαπίλα.

Έλα ρε, σ’ εμάς ο ήχος ήταν μια χαρά από το 2ο-3ο τραγούδι και μετά, πολύ καλός.

Οι ωτοασπίδες είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για να έχεις ακοή στα 50 σου, όχι στα 80 σου.

θεωρώ πως είσαι υπερβολικός για τον ήχο…δεν ήταν καλός αλλά δεν ήταν και χάλια…
όσο για τo χασμουρητό δε ξέρω τι να πω…
με πονάει ο λαιμός από το κοπάνημα και με όσους μιλήσαμε μετά ήταν το λιγότερο ενθουσιασμένοι

Έχει να κάνει με τα διαφορετικά κριτήρια που έχει ο καθένας υποθέτω και με τις απαιτήσεις του από ένα καλό live ή και από μια prog μπάντα ειδικότερα. :slight_smile:

σίγουρα…!

Το λάιβ δεν ήταν αρκετά δυναμικό και προκάλεσε χασμουρητά σε φάσεις, αυτό λέμε;

Χόκαμ πες 2-3 προγκ μπάντες του σήμερα που ανταποκρίνονται στα στάνταρντς σου όσο αφορά τα λάιβ γενικά και την προγκ αντίληψη στους δίσκους ειδικότερα. Δεν ειρωνεύομαι, σοβαρά το έχω απορία ποια μπάντα μπορεί να σε γεμίζει με την παρουσία της στη σκηνή όταν οι χθεσινοί σε έκαναν να χασμουρηθείς και να σκεφτείς για syncopations (εδώ ειρωνεύτηκα λίγο, οκ)

Ουμφ, δεν πειράζει που ειρωνεύτηκες, καθρεφτάκι και μειδίαμα.Μάλλον είσαι και μέτσαλχεντ. Όλα καλά.

Για πες εσύ μερικές προγκ μπάντες, να σου πω και γω, να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε.

(btw δεν ήταν θέμα δυναμικότητας, ήταν απλά μονότονο.)

Να σου πω εγώ σημερινές προγκ μπάντες που σε ικανοποιούν στα λάιβ και δε σε κάνουν να χασμουριέσαι όπως οι Leprous; Καλύτερα να πω στον Ιαν Μεταλχεντ τι είναι meme, αυτός μπορεί να είναι μετσαλχεντ αλλά καταλαβαίνει τι τον ρωτάνε SIZE=1[/SIZE]

Όχι. Προγκ μπάντες που ικανοποιούν εσένα. Η δική σου ικανοποίηση προηγείται.

-Πω μαλάκα γάμησαν οι Leprous \m/ \m/
-Νταξ, καλοί ήταν αλλά χασμουρητά από ένα σημείο και μετά
-Χασμουρητά;!;
-Ναι, δεν πειράζει που δεν το καταλαβαίνεις βέβαια, μάλλον φταίνε οι διαφορετικές απαιτήσεις που έχει ο καθένας από τα λάιβ και τις προγκ μπάντες
-Συγγνώμη που πετάγομαι σαν θιγμένος συγγενής, πες μου πλζ κ θνκς μερικές σύγχρονες προγκ μπάντες που ικανοποιούν τις απαιτήσεις σου που δεν τις ικανοποίησαν οι Leprous
-OXI EΣΥ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΣ

:expressionless:

Ναι απλά ο παραπάνω διάλογος έγινε αρχικά με τον Savatageordeath.Εσύ πετάχτηκες ως θιγμένος συγγενής των Leprous.:slight_smile:

Αν θες να σου απαντάει μόνο ο σαβατατζ ορ ντεθ να τα πείτε σε πμ ή να τον πάρεις τηλέφωνο και να πάτε για μπύρες, είναι και γαμώ τα παιδιά. Έκανα έντιτ τον διάλογο μήπως πάρω ποτέ απάντηση.

Πω τεράστιε, τι είπες τώρα. Μ έκανες τα μούτρα κιμά σε λέω. Κλαπ κλαπ κλαπ.

Άντε ας το κάνω το έντιτ.
Θεωρώ πως δεν έχει νόημα να σου αραδιάσω 30 ονόματα από Νορβηγικές prog μπάντες που προτιμώ. Ούτε να σου πω για το πόσο αδιανόητα καλύτεροι ήταν για παράδειγμα live οι Riverside στον ίδιο χώρο. Και αυτό γιατί απάντησες ειρωνικά, χωρίς να σε ειρωνευτώ εγώ, οπότε τι να κάτσουμε να αναλύσουμε τώρα, όταν δεν δέχεσαι καν διαφορετική άποψη.

Αν δε κάνω λάθος ήταν τελευταία συναυλία της περιοδείας τους, ο Einar ήταν καταπονημένος και κακά τα ψέματα η δυναμική της μπάντας είναι η φωνή του. Συγχαρητήρια του αξίζουν που έβγαλε το live αξιοπρεπέστατα. O Baard Kolstad απίστευτος στα τύμπανα πάντως.

Δε νομίζω ότι ήταν γιατί μόλις πέτυχα αφίσα τους με λάιβ σε ένα κωλοχώρι 100 χλμ από εδώ, όπου θα παίζουν σε ένα ΜΠΑΡ με 10 ευρώ εισιτήριο… Το αστείο είναι ότι στο ίδιο μπαρ, το οποίο αγνοούσα, έχουν παίξει και οι fates warning… Και ότι σε κάποιες συναυλίες στο εισιτήριο των 10 ευρών (προπώληση βασικά) συμπεριλαμβάνονται 2 μπύρες!!!