Leprous - Malina [2017]

Μου αρέσει το black metal, αλλά δε με αγγίζει. Αν με άγγιζε θα έκαιγα εκκλησίες και θα σκότωνα χριστιανούς. Σίγουρα καμία black metal μπάντα δεν είναι πιο ακραία από τους Slayer, ίσα ίσα που μου φαίνεται και λίγο αστεία η βάση του black metal. Επίσης, άλλο το thrash, άλλο οι Slayer, όπως άλλο το thrash και άλλο οι thrash δίσκοι των Metallica.

Σημασία έχει η ποσότητα των δίσκων ή η ποιότητα και η επίδραση στις άλλες μπάντες? Οι Pantera, για παράδειγμα, έχουν περισσότερους δίσκους από τους Tool? Ή oi Rage Against the Machine?

Aenima και Lateralus είναι αποκαλύψεις. Δεν είναι μόνο μουσική. Επίσης, δεν είναι εύκολη μουσική. Προσωπικά κιόλας, απορώ πώς οι Tool έχουν τόση αναγνωρισιμότητα με την τόσο αντιεμπορική μουσική τους, αλλά αυτά είναι τα παράδοξα της music business… Τα κομμάτια που μου λες είναι μεν κομματάρες, αλλά είναι από τα πιο ευκολοάκουστα της μπάντας. Μπορεί κάτι να μην πιάνεις ακόμα, μπορεί να μην έχεις δώσει τις απαραίτητες ακροάσεις, μπορεί όμως και να μην τους πιάσεις ποτέ, γιατί απλά δε σου κάνουν κλικ, μου έχει συμβεί και 'μένα με πολλές μπάντες. Μια από αυτές είναι και οι Leprous να σου πω την αλήθεια. Παιχταράδες μεν, παίζουν τέλεια αυτό που παίζουν, από την άλλη όμως με κουράζουν. Αλλά απατεώνες? Ρώτα τους Leprous αν είναι απατεώνες οι Tool…

1 Like

I give you that χαχαχα, με τάπωσες άσχημα!
Ντάξει μωρέ το είπα και γιατί αρχίσαμε πάλι τα “το νέο άλμπουμ θα βγει του χρόνου” πωωωωω δεν έχουν βαρεθεί;;;

Και ποτέ να μη βγει ο “νέος δίσκος” ή να βγει και να είναι χάλια, τίποτα από τα 2 δεν πρόκειται να αφαιρέσει ούτε μια σπιθαμή από τη σημαντικότητα των Tool. Προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι με το πότε θα κυκλοφορήσει και με όλη αυτή την παραφιλολογία που τον περιτριγυρίζει, υπάρχουν και άλλες μουσικές, οι Tool αυτό που ήταν να κάνουν, το έκαναν και με το παραπάνω.

Πολυ καλοι οι tool, ηταν μια καλη προς αρκετα καλη μπαντα για 10 χρονια, παει, πεθαναν, τελος.

Καταλαβαινω το γιατι υπαρχει τετοια πωλωση και τετοια υπερβολη απο τους fans των tool, αλλα δεν ειναι κανενα μεγαθηριο της μουσικης σκηνης με τεραστια ιστορια και προσφορα. Ειναι μια απο τις πολλες επιδραστικες μπαντες των 1990ς.

Απο κει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Για μενα οι Leprous εχουν καλυτερες κιθαρες, καλυτερα τυμπανα, καλυτερα φωνητικα, καλυτερα τραγουδια, καλυτερες μελωδιες, καλυτερες συναυλιες, καλυτερο image και καλυτερο συναισθημα. Για καποιον αλλον ισχυει το αναποδο. Τωρα γιατι να συγκρινονται αυτες οι δυο μπαντες δεν το καταλαβαινω.

ΥΓ. Δεν ειναι ουτε ηταν ποτε σε κανεναν θρονο οι tool για να τους εκθρονισει κανεις.

3 Likes

Το “νέο album των Tool” είναι ανέκδοτο επιπέδου ακόμα μεγαλύτερου από το Chinese Democracy. Προφανώς και δεν ασχολούμαστε πια με το αν και με το πότε θα βγει. Αν βγει ποτέ, έχει καλώς, θα το ακούσουμε. Αν δε βγει, όπως τα λέει ο @furor, δε θα αλλάξει κάτι. Απλώς είναι κρίμα να μη βγάζουν μουσική εφόσον έχουν ακόμα δημιουργικότητα, that’s all.

Από εκεί και πέρα, θα επιχειρήσω να ξανακούσω το Malina, μήπως και μου αρέσει περισσότερο. Μήπως και την παλέψω περισσότερο με τα φωνητικά δηλαδή, κατά κύριο λόγο.

1 Like

Εντάξει, καταφέρατε να βγάλετε τους Tool “μια μπαντούλα μωρέ, ούτε τρίχα από τα αρχίδια των Leprous” σε 5 ποστ. Συγχαρητήρια.

Καμια σχεση η μια μπαντα με την αλλη .Οι Leprous δειχνουν τα τελευταια 2-3 χρονια για ειναι η καλυτερη νεο prog μπαντα βγαζοντας δισκαρες και και κανοντας εξαιρετικα live τους ειδα και προχθες οπως και στον Αn το 15 που ητα καμια 300 ατομα. Οταν οι Tool βγαλουν καινουργιο δισκο το ξανασυζηταμε.

Να το θέσω απλούστατα: Αν δεν ήταν οι Tool, δε θα υπήρχε καμία μπάντα τύπου Leprous. Αυτό το γεγονός, δεν έχει να κάνει με το αν παίζουν καλά ή όχι οι Leprous. Οι Tool καλώς ή κακώς δεν έχουν να αποδείξουν κάτι με ένα νέο album.

2 Likes

Διαφωνω καθετα. Βρισκω ελαχιστες ομοιοτητες αναμεσα στις δυο μπαντες, και δε θεωρω πως η υπαρξη της prog σκηνης των 2010ς οφειλει πολλα πραγματα στους Tool.

Ούτε καν.
Να πείς για meshuggah, να πω, αντε πάει στο καλό, αλλά tool? Ούτε απ εξω.

1 Like

θα είσαι άμπαλος.

Μέσα στη ζωή είναι κι αυτό!

2 Likes

Ρε εμένα μαρέσουν :grinning:

Απλά εντάξει οι die hard fan τους, βγάζουν λίγο έναν ελιτισμό καμιά φορά λες και ακούνε Μπετόβεν ξέρω γω και οι υπόλοιποι τώρα κατέβηκαν από το βουνό.

4 Likes

το ιδιο που γινεται και με metallica δηλαδη

αν μιλας για εκεινους που τους “γουσταρουν” μεχρι το τζαστις , ναι ισχυει.

Παλι σε αυτους γυρισε η κουβεντα … Συνεχιστε . :sunglasses:

χαβαλε κανουμε ρε καημενε μου, αφηστε μια κουβεντα να πεσει κατω. Για τους τουλ γιατι επιτρεπεται να μιλατε “εσεις” δηλαδη ενω “εμεις” για τους μεταλλικα οχι; Συνεχιστε.

ΥΓ. να σημειωσω εδω οτι λατρευω τους μεταλλικα, γιατι τα χετε χαμενα λιγο.

Αυτό θα το δούμε, υπάρχουν αρμόδια όργανα που θα αποφανθούν. Προς το παρόν, έλα με συμπληρωμένο και επικυρωμένο αυτό και το ξανασυζητάμε αν περάσεις το πρώτο στάδιο και κληθείς σε προσωπική συνέντευξη:

6 Likes

Ουτε εγω καταλαβαινω τη συγκριση αλλα προτιμω

10,000 Days
Coal, The Congregation
Malina
Aenima
Bilateral, Lateralus
Undertow
Opiate
Tall Poppy Syndrome
Aeolia

ευτυχως υπαρχει και αλλος που του αρεσει το 10,000 days περισσοτερο απο τους προηγουμενους δισκους,αλλα γιατι ρε παιδια γιατι μιλαμε για τοολ εδω μεσα; στα αυτια μου καμια σχεση το ενα γκρουπ με το αλλο…

1 Like

Να ρωτησω κατι @JTN και @Storm; Ποιο ηταν το πρωτο που ακουσατε απο Tool; Γενικως, πως ξεκινησε η επαφη σας με αυτους;

Εγω τους εμαθα αφου τα ειχαν βγαλει ολα και πρωτα ακουσα Sober και The Pot από εναν φίλο στο λύκειο. Νομιζω ακουγα ολα τα αλμπουμ μαζι χωρις να τα ξεχωριζω. Ιδια τακτικη ειχα χρησιμοποιησει και σε αλλα συγκροτηματα οταν αρχισα να ακουω παραπανω μουσικη. Δεν τη συνιστω αλλα δεν ειναι και τοσο χαζο οσο ακουγεται.

1 Like