Linkin Park

Συνδυασμός Nu Metal/Screamo/Rapcore. Προσοχή! Όταν λέμε screamo πχ δεν λέμε είναι screamo. Λέμε έχουν στοιχεία. Δηλαδή μην ακούσω τίποτα “έχουν καμία σχέση με τον ταδε”!. Σίγουρα μία μπάντα όπου έχει rap και κιθάρες δεν μπορεί να χαρακτηριστεί με μία ή δύο λέξεις.

edit: Ο όρος rap metal πιστεύω αποκλείεται. Στο rap metal δεν έχει μπακ φωνητικά ραπ. Έχει έναν τραγουδιστή που ραπάρει σε ρυθμό μεταλ οργάνων. Εδώ έχουμε ένα τραγουδιστή που ραπάρει σε δικό του ρυθμό, και παράλληλα ένα τραγουδιστή που τραγουδάει πιο ροκ. Απλά τα συνδυάζουν ωραία.

Όπως σας βλέπω, αν μπορούσατε, άνετα θα φτιάχνατε και ένα είδος μουσικής για κάθε συγκρότημα ξεχωριστά…

Πάω να βάλω τώρα το Meteora να χαρώ…

Πάρτε και μερικά δωράκια:

http://youtube.com/watch?v=R56NnTP-Fm8 (linkin rock metal)

http://youtube.com/watch?v=C5_yI-QJrKU (Nu-Disturbed metal hey)

http://youtube.com/watch?v=v6Y-o9_XGZo (alternative_mas_kserei_i_mana_mas? Saliva)

Όλα αυτά είναι καινούργια είδη (δικιάς μου έμπνευσης) και δεν ακούω κουβέντα! Αυτό παίζουν αυτά τα συγκροτήματα! :lol:

εχεις το δικαιωμα να αμφιβαλεις οπως εχεις και το δικαιωμα να κανεις λαθος.δεν ειναι hard rock,εχουν στοιχεια hard rock!το given up και το no more sorrow δεν εχουν στοιχεια hard rock?τα εχεις ακουσει?Αμφιβαλλω…

δεν γινεται να βαλεις ΜΙΑ ταμπελα σε ενα συγκροτημα που παιζουν ενας ραππερ,ενας mc και ενας τραγουδιστης/screamer

Οι Disturbed μάλιστα… ΕΙΝΑΙ metal…! Kαι μάλιστα απ’τα καλύτερα σχήματα που’χει βγάλει η σκηνή τα τελευταία χρόνια.

linkin εσύ έχεις ακούσει κλασικά hard rock σχήματα (Scorpions κτλ. ξέρεις εσύ τώρα…); Aμφιβάλλω… Το μόνο κοινό που μπορεί να βρει κανείς ανάμεσα στους Linkin Park και τους Scorpions (διαλέγω αυτούς επειδή είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα hard rock μπάντας) είναι η παραμόρφωση στην κιθάρα…
Kαι αν διάβαζες τίποτα απ’τα γραφόμενα του freedom στο thread της συναυλίας δε θα αμφέβαλες για το αν έχει ακούσει το MTM.

Καλά μπορεί να μην είναι μεταλ αλλά σίγουρα επηρέασαν πολύ. Επίσης τον nihilist δεν τον παίρνει να μιλάει γιατί το 90% αυτών που ακούει δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν οι linkin park :wink:

να σου πω godsmack γτ γραφεις πορκ και οχι παρκ?για να κοροιδευεις μπηκες η για να πεις την αποψη σου?πες την αμα ειναι χωρις ειρωνιες.
επισης ο φριντομ εχει πει πολλες φορες οτι δεν εχει ακουσει το ΜΤΜ αρα καλυτερα θα ταν να μιλησει για τα αλλα 2.
τα 2 πρωτα ειναι nu metal δισκοι και το ΜΤΜ ειναι alternative rock.και παλι χωρις αυτο ναναι το σωστο αφου οι ταμπελες μονο μπερδευουν.
συμφωνω ολοκληρωτικα με τον gianni.και γαματος δισκος ειναι και διαφορετικος απο αυτα που μας ειχαν συνηθισει.και ειμαι σιγουρος οτι μολις βγαλουν τον επομενο δισκο σε υφος h.t. η μετεορα θ βγουνε ολοι να πουνε “πω το γυρισανε παλι,ελεος εχουνε κουρασει με αυτο το ειδος,ολο τα ιδια και τα ιδια”

+1 σε ό,τι έχει πει ο Karvou μέχρι στιγμής.

Θα ήταν χρήσιμο να δώσετε έναν ορισμό στους όρους “metal” και “nu metal” γιατί πραγματικά ορισμένες φορές φαίνεται σαν να σας μολύνει το είδος η ένταξη των Linkin Park σε αυτό.

Προκύπτουσες απορίες: Οι Slipknot είναι metal; Το τραγούδι Scarscick των Pain of Salvation είναι metal; Το album St. Anger είναι metal;

Υ.Γ. Ρε συ Wise, σου έχουν κάνει τίποτα οι Metallica;

Οι Linkin Park είναι και metal.
Ανέμπνευστο metal κατά βάση.

πολυ σωστα τα λες greywind…ελεος με τις ταμπελες!
οχι ρε συ!γουσταρω τρελλα μεταλλικα!απλα παει κοντρα σαυτους που λενε οτι δεν ειναι μεταλ οι λινκιν…:stuck_out_tongue:
και αν το οτι δε με κανει τρου μεταλα το να ακουω λινκιν τοτε να ακουσω μεταλλικα που μαρεσουν πολυ να νοιωσω τρου!!(εκει πηγαινε το σχολιακι μου)

Έλα? Τι έκανα εγώ?

xaaxaax!πως προεκυψες??ρε φιλε εισαι παντου!!χαχα

παρτε και ενα μεταλ απο λπ…
http://youtube.com/watch?v=ojqVBIijK9I ε αμα και αυτο δεν ειναι μεταλ τοτε παω πασσο μαγκες μου.

Έτσι, είμαι παντού! 8)

Και επειδή από περιέργεια άκουσα και το τραγουδάκι… καμία σχέση με metal ε. Not even close που λένε και στο χωριό μου.
Το βασικό riffακι που παίζουν απ την αρχή hardcore-ίζει ελαφρώς απλά. Τα υπόλοιπα ασχολίαστα. Ωραίο το beat down μετά το 2.14 αλλά όλο το υπόλοιπο κομμάτι κινείται στην μετριότητα και την αδιαφορία.

Αυτό.

nihilist πατριώτης από USA ε :lol: . Δε σε παίρνει να μιλάς πάντως γιατί όλη η ακραία σκηνή (black/death metal) δε θα υπήρχε χωρίς την τεράστια συμβολή των LP.

:stuck_out_tongue: :lol:

|WISE|, το κομμάτι που πόσταρες, ούτε εμένα δεν άρεσε!!! :lol: Με εκθέτεις όταν μιλάς!!! :lol: :lol: :lol:

scorpions?ποιοι ειναι αυτοι?guns?metallica?ειμαι 20 χρονων,ακουω ροκ/μεταλ απο τα 13 μου αλλα δεν τους ξερω…ω ρε μανα…

Don’t ever lock this EPIC thread please…NEVER :bow:

Aντε ρε παιδια ακομη δεν τους βαφτισατε τους Linkin Park τι ειναι? Τοση συζητηση για κατι που στην τελικη δεν εχει σημασια… ας ειναι και “Alternative Nu Metal Boy Band with an MC and a DJ” . 4-5 μερες δεν θα μπω στο φορουμ, οταν γυρισω ελπιζω να εχετε καταληξει σε μια συμβιβαστικη λυση που να ικανοποιει και τις 2 πλευρες (σαν το σχεδιο Αναν πχ:lol: )

ΥΓ Το τι ειναι δεν ξερω… παντως σκετο “Metal” δεν τους λες…με το Nu διπλα το συζηταμε…

Ε, δεν έχει να κάνει το αν σου άρεσε με το αν είναι metal!

Εμένα το συγκεκριμένο, αν δεν υπήρχαν τα φωνητικά του Shinoda και drummer ήταν ο Joey Jordison, θα μου έφερνε πολύ σε Slipknot. Αν δε λέτε αυτό το κομμάτι Nu Μetal, σε τι είδος θα το κατατάσσατε;

για καποιους τρου μεταλαδες ρεγκε…μην το ψαχνεις…

αστο greywind εδωσα το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα για να αποδειξω τι μπορει να παιξει η μπαντα οταν θελει.απο shadow of the day μεχρι breaking the habbit και qwerty…γιαυτο και ειναι μια κατηγορια μονοι τους…
και για να τελειωνει καπου εδω το θεμα εγω δεν τους λεω κατι συγκεκριμενο.αν με πιεσετε πολυ θα τους πω ή nu metal ή alternative rock/metal