Linux

Επιτελους το εφτιαξα!
Thnx οσους βοηθησαν!:smiley:

Εξωτικο hardware ειναι οντως tricky να το κανεις να δουλεψει.

εχεις ομως σχεδον το 80% των νεων pc και 95% προηγουμενου hardware να τρεχουν σχεδον απ’την πρωτη εγκατασταση, στην οποια τυχαια διανομη κι’αν διαλεξεις.

Το VOIP δικτυο με Asterisk στο σπιτι μου (πειραματοζωο) τρεχει σε πεντιουμ 2 500ρι…μην τρελαθουμε…εδω σκεφτομαι να βγαλω την Αmiga απ’το παταρι και να τη βαλω κι’αυτη να τρεχει κερνελ.

Η πρωτη μου επαφη με το linux ηταν το Suse 7.1, το '97…

2008 και μεχρι πριν βαλω MacOSX στο λαπτοπ ακομα με Suse 10.3 δουλευα…

Γειά κι από μένα…η δική μου επαφή με το λίνουξ ήρθε μέσω της σχολής πρώτα (Η/Υ)…τώρα το χρησιμοποιώ ανελλιπώς όταν πρόκειται για τη δουλειά μου, που αφορά ασφάλεια δικτύων & προγραμματισμό. Χρησιμοποιώ debian, και τώρα τελευταία σκέφτομαι τη μετάβαση στο ubuntu…έχετε κανένα σχετικό σχόλιο?

Γενικά πιστεύω το λινουξ είναι ότι καλύτερο όταν χρειάζεσαι πλήρη έλεγχο πάνω στο σύστημα, δυστυχώς υστερεί ακόμα στο επίπεδο των applications. :frowning:

ναι δικιο εχεις το .deb πακετο ηθελα να γραψω…απλα ειχα αλλου το μυαλο μου… σορυ για την παραπληροφορηση…:stuck_out_tongue:

Εγώ από linux έχω δει πολύ λίγα πράγματα. Έχω δοκιμάσει λίγο το ubundu από live δισκάκι. Θα με ενδιέφερε μα το δοκιμάσω λίγο παραπάνω, αλλά επειδή δεν έχω πολύ χώρο στο δίσκο και δε θέλω να μπλέκω με partitions, δεν το κάνω.
Πάντως συμφωνώ με τον crabsody για τις κατηγορίες… Πχ κάποιος που χρησιμοποιεί το pc κατά κύριο λόγο για παιχνίδια, δεν έχει λόγο να βάλει linux.

Στην περιπτωση σου ταιριαζει απολυτα το wubi, που ειναι ενας installer και αναλαμβανει να εγκαταστησει το ubuntu μεσα στο partition των windows χωρις μπελαδες.
[CENTER]


http://wubi-installer.org/

How do I install Ubuntu?

Run wubi, answer the few questions, reboot and select “Ubuntu” from the boot menu, go grab a coffee and when you are back Ubuntu will be ready for you.

How do I run Ubuntu?

You have to reboot and choose “Ubuntu”.

How do I run Windows?

You have to reboot and choose “Windows”.

How do I uninstall it?

You uninstall it as any other applications. In windows go to the control panel and select “Add or Remove Programs”, then select Wubi and uninstall it. You can also use the uninstaller that you find in the installation folder.

What version of Ubuntu do I get with that?

Ubuntu 8.04 (which at this point is also a beta version).

Can I use an existing ISO/CD instead of letting Wubi download a new one?

Yes, physical CDs will be detected automatically, pre-downloaded ISOs should be placed in the same folder as wubi.exe. You can find the latest ISOs here

Why is the AMD64 version of Ubuntu getting downloaded and installed?

You probably have a 64 bit machine, the 64AMD installation is appropriate for all 64 bit architectures whether AMD or Intel

Can I force Wubi to download and install a 32 bit version of Ubuntu?

Yes either pre-download the appropriate 32 bit ISO manually and place it in the same folder as Wubi.exe or start Wubi with the “–32bit” argument.

Can I move my virtual disk file to a dedicated partition?

You can use LVPM to transfer your install. A guide and support forum for LVPM is available here.

Where can I find older Wubi versions?

Here

Where can I find additional information and resources for advanced users?

Please see the Wubi Guide for additional tips and tricks on how to make full use of Wubi’s capabilities as well as to see more technical details about Wubi’s inner workings.

Requirements

What are the system requirements?

256 MB RAM and an 1 GHz or faster Intel/AMD processor is recommended for optimal performance, though Xubuntu might work on less. As for disk space, the installation requires a minimum of 5GB free. This space is mostly used by the virtual hard disk file. Most computers purchased within the last 3 years should be able to run Ubuntu fine, and Xubuntu is suitable for older computers. Software raids (aka fakeraid) are not supported.

[/CENTER]

Ευχαριστώ, ίσως να το τσεκάρω. Το μόνο κόλλημα μου είναι ότι δεν έχω χώρο στο δίσκο και δεν ξέρω τι να σβήσω… :stuck_out_tongue:
¶σε που δεν μου χρειάζεται…

Tελικα κατεληξα στη διανομη Linux Mint, μια παραμετροποιημενη διανομη του ubuntu, με εξαρχης ενσωματωμενους multimedia codecs, java κλπ… κουκλακι ειναι…

Γεια σας παιδια,

εχω βαλει κ εγω ubuntu,κολληματα κ ιοι δεν παιζουν για κανενα site,

το μονο προβλημα ειναι οτι το μονο που εχω να κατεβαζω μουσικη

ειναι απο κανενα warez forum,στα windows ειχα κυριως το soulseek

που ειδικευεται σε undergound πραγματα (εννοω ολα τα σχετικα με μεταλ)

και γενικα σε warez δεν παιζει metal ,

εχετε καμια προταση οι ubunt-αδες απο που να κατεβαζω?

(αν απαγορευεται να στειλετε δημοσιως θα μπορουσατε να στειλετε pm)

many thanks

εχεις δοκιμασει να τρεξεις το soulseek, μεσω wine στο ubuntu???

αυτο ακριβως θα ελεγα κι εγω…λογικα θα παιζει πολυ καλα…

μπα λινουξακιας μικρε???:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ευγε…

ακουμε κ isis να υποθεσω?

many thanks για τις απαντησεις…

σωστα υποθςτεις… :lol: …κοιταξε το και αν δουλεψει πες μας… λογικα θα δουλεψει με το wine…

Μπορείς να δοκιμάσεις το nicotine

ναι ρε!!!εννοειται(εστω κι αν απαντησα καπως αργα):smiley: :smiley: :smiley:

Η πιο φιλικη διανομη, για νεους χρηστες ειναι το Ubuntu το οποιο αισιως εφτασε στην 8.04 εκδοση. Περαν απο την φιλικοτητα του , εχει εξαιρετικο forum στο οποιο θα βρει κανεις λυσεις για οποιοδηποτε προβλημα. Για σερφαρισμα στο ιντερνετ και γενικα για μηχανημα με προσβαση στο ιντερνετ το Linux ειναι η απολυτη λυση. Τοσο στο θεμα ιων, οσο και στο θεμα ταχυτητας. Αλλωστε το ιντερνετ ειναι ο φυσικος χωρος του Linux.
Εκτος απο την βασικη διαφορα στην φιλοσοφια (δισκους, χωρος αρχειων κτλ) δεν εχει καμια δυσκολια για τον νεο χρηστη. Πλεον το περιβαλλον ειναι καθαρα παραθυρικο και ολα γινονται σαν τα windows.
Παρολο που ειμαι υπερμαχος του linux θεωρω απαραιτητο να εχετε το pc dual boot με windows για αποφυγη τυχον προβληματων.
Προσωπικα εκτος απο gaming δεν βλεπω κανεναν αλλο λογο για να χρησιμοποιει κανεις windows.
Αν μη τι αλλο δωστε μια ευκαιρια στο linux. Δεν θα χασετε τιποτα…:slight_smile:

Halo,
Το έχει η μοίρα μου κ σε μουσικό φόρα πάλι για το λινουξάκι θα γράψω :lol:

Καταρχάς να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα Elusive_Cure:

Η open source φιλοσοφια δεν ειναι τζαμπατζιδικη, δεν ειναι πορωμενη, ουτε και μαζοχα…

Εκφραζει την ελευθερια σκεψης…Την δυνατοτητα επιλογης της χρησης ενος εργαλειου (Η/Υ) αναλογα με τις αναγκες του χρηστη

Και να προσθέσω πως εναλακτική είναι, δώστε της μια ευκαιρία κ αν σας αρέσει αρκετά κ ασχοληθείτε με το λινουξάκι σίγουρα θα σας ανταμείψει, είναι κάπως σαν τη μουσική, θέλει επιμονή, αφοσίωση και χρόνο…

Επειδή βλέπω πως έχει πέραση το Ubuntu να προτείνω και το Ubuntu Studio που υποστηρίζει απευθείας τις περισσότερες κάρτες ήχου, εμένα αναγνώρισε την Edirol UA-25 που έχω αλλά το πιο σημαντικό έχει ήδη Codecs, και το θεικό Ardour (DAW σα το Cubase, Sonar κλπ) και το εκπληκτικό Jack που επιτρέπει να δρομολογήσετε το ηχητικό σήμα όπου κ όπως θέλετε, από S/W σε Midi και ανάποδα, αναξαρτήτως φυσικής συνδεσμολογίας! Και από ότι έχω διαβάσει στο μέλλον θα έχουμε κ υποστήριξη για VSTs, hooray :roll:

My 2 cents

Σήμερα είναι μια μεγάλη μέρα. ´Εβγαλα τελείως τα windows από τον υπολογιστή μου. Μόνο ubuntu από εδώ και πέρα. :slight_smile: