Γεια σε ολους!\m/

8ες να πεις κατι για τους COF???

Ααααχ που είναι αυτή η ψυχή ο cradleofmaiden να σκιρτήσει η (βυθισμένη σε πηχτό σκοτάδι) καρδούλα του με την καινούρια.

Τρελή καυλιάρα ο Filth

. . . ειναι ο ατιμος!

γαι τους πρωην οχι για τους νυν…:slight_smile:

γιατι τι εχουν οι νυν?

δεν βλεπονται(ακουγονται) απο το midian και μετα:)
λιγο στους 2 τελευταιους δισκους τους το εσωσαν καπως
παντα προσωπικα μιλαω

Στην ηλικία της μια χαρά λογικό είναι που ακούει Cradle of Filth, περίεργο θα ήταν αν άκουγε Burzum…:stuck_out_tongue: Και όπως και να το κάνουμε υπάρχουν πιο μελωδικά και όμορφα άλμπουμ στο μπλακ μέταλ από τα οποία μπορεί κάποιος να ξεκινήσει να ακούει. Κι εμείς από άλλους μάθαμε και ψάξαμε, κι ακόμα είναι τόσα κι άλλα τόσα που δεν έχουμε ακούσει. Δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο σαν είδος το μπλακ μέταλ, πρέπει πρώτα το αυτί να εξασκηθεί σε πιο μελωδικά και “εύπεπτα” ακούσματα και εν συνεχεία να ακούσει και τα πιο σκληρά.

Χωρίς να είμαι ειδήμων, έχω να προτείνω μερικά που σχετίζονται με αυτό το “είδος” μουσικής. Έχουμε και λέμε λοιπόν: 1 )Windir-1184. Mιας που τους ανέφερα σε παραπάνω ποστ, νομίζω ότι είναι μια χαρά για αρχή.
2 )Bathory-Under the Sign of the Black Mark. Το καλύτερο -γνήσιο-μπλακ μέταλ άλμπουμ των Bathory, μετά απ’ αυτό το γύρισε σε πιο έπικ καταστάσεις.
3 )Summoning-Lugburz.
4 )Agalloch-Ashes against the Grain/The Mantle/Pale Folklore. Έχουν βγάλει άλλα δύο καινούργια studio albums, ένα το ‘12, νομίζω, και άλλο ένα φέτος, με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί δυστυχώς. Γενικώς άκουσέ τα όλα απ’ αυτούς, παλιά, καινούργια, δεν παίζονται.
5 )Immortal-At the Heart of Winter. Απ’ όσα δικά τους έχω ακούσει, αυτό μου άρεσε πιο πολύ.
6 )Agathodaimon-Phoenix. Αυτό μου το είχαν προτείνει στην αρχή, όταν πρωτοξεκίνησα να ακούω μπλακ, και μου άρεσε πάρα πολύ.
7 )Primordial-A Journey’s End. Ίσως όχι το καλύτερό τους, εννοείται, έχει όμως πολλές καλές στιγμές μέσα. Κι εγώ δυστυχώς έχω καιρό να τους ακούσω.
8 )Dissection-Storm of the Light’s Bane. Έχει ένα ωραίο τραγούδι μέσα, μόνο αυτό θυμάμαι, αχαχα. Το Where Dead Angels Lie.
Τα περισσότερα πλέον τα έχω ξεχάσει. Τα περισσότερα μπλακ μέταλ συγκροτήματα που άκουσα τότε δεν τα έψαξα ενδελεχώς. Ελπίζω αυτό το ποστ να σου προσφέρει κάτι.

Καλή συνέχεια!

Έχουν να βγάλουν καλό άλμπουμ απ΄το Dusk… and Her Embrace :stuck_out_tongue:

Αμα εκανα εγω ενα thread κι ελεγα “παιδια γεια σας ειμαι νεος εδω κλπ” και εβαζα καμια φωτο καραμητρος style, ουτε ενα γεια δεν θα επαιρνα.
Παρεπιπτοντως τι μεταλοπαπαριαση ειναι αυτη εδω περα?
Μαλλον metal.gr επρεπε να λεγεται και οχι Rocking.
Παω να ακουσω λιγο fall τωρα.

γιατι ποσο χρονων ειναι?
αν επιτρεπεται
καλα δεν ειναι και καμια νεα μπαντα οι cof!

εγω παντως μπορω και κοιμαμαι και με burzum:)

εγω λεω γεια σε ολους
και με στυλ:wink:

ευχαριστω!ομολογω οτι πρεπει να το ψαξω περισσοτερο σαν ειδος και ειναι αληθεια οτι και γω αρχισα απο πιο ηπια ακουσματα…agalloch εχω ακουσει αλλα ειναι τυπου φολκ νομιζω…

λιγο μικροτερη απο σας…λιγο δισκολο το δεφτερο

fixed:)

17 γράφει. Είναι λογικό με την έννοια ότι οι περισσότεροι που είναι νέοι στο είδος αυτό -του μέταλ- ακούνε συγκροτήματα τύπου: Within Temptation, Nightwish, Cradle of Filth κλπ. Δε μου κάνει εντύπωση αν αναλογιστώ πως κι εγώ και άλλοι τόσοι γνωστοί μου ξεκίνησαν με τα ίδια ακούσματα. Νομίζω ότι για την ηλικία αυτή μια χαρά είναι. Έχει χρόνο μπροστά της να τα μάθει όλα, όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε… άσε το που καταλήξαμε. :stuck_out_tongue:

Όσο για το τελευταίο, τί να πω. Δεν είναι που δεν τον πάω και πολύ τον τύπο, αλλά πραγματικά ρε razor… δεν τη παλεύεις. Εννοείται πως δεν το λέω επικριτικά. Εισ’ωραίος ρε. <3

Παρακαλώωω! Και οι Primordial και οι Summoning δεν είναι καθαρό μπλακ, ωστόσο -αν δεν απατώμαι- έχουν πολλές επιρροές από την μπλακ. Μη νομίζεις, δεν έμαθα ακόμα να τα ξεχωρίζω αυτά.:stuck_out_tongue:

Εμενα εννοεις?

Παρεπιπτοντως πετυχα τον Ντανυ περσι σε εναν χωρο στο Camden (απο τα ελαχιστα μερη που παιζουν metal εδω στο Λονδινο) και ετσι απο περιεργεια πηγα και του μιλησα και του ειπα πως ειμαι απο Ελλαδα. Χαμογελασαν μεχρι και τα αυτια του. Αυτη η καθαροαιμη αγγλικη προφορα ομως ρε παιδι μου…ειναι θεμα γουστου βεβαια. Καλα ουτε και θα το καταλαβαινα οτι ηταν αυτος ο Ντανυ αν δεν μου το ελεγε μια τυπισα που ειναι θαμωνας εκει. Του ριχνω ενα κεφαλι χαλαρα :smiley:

Τον Varg Vikernes των Burzum:!:

Με τα τελευταία δύο ΒΟΥΡΤΖΟΥΜ γίνεται εγγυημένα καλός ύπνος πάντως.