Machine Head - Catharsis 2018

Μετα απο αρκετες ακροασεις εγω ενα εχω να πω: Οι Machine Head ειναι ακομα εδω κ σπερνουν.
Ο δισκος πραγματικα δεν αξιζει το θαψιμο που τρωει απο τις γνωστες ιστοσελιδες.

Σιγουρα υπαρχουν τραγουδια στα οποια υποβοσκουν επιρροες απο αλλες πασιγνωστες μπαντες αλλα who cares; Ειναι τετοια η εμπευση τους που το Machine Head στοιχειο τελικα επικρατει.

Πολυ καλυτερος δισκος απο το B&D το οποιο μου φανηκε αρκετα επιτηδευμενο κ με αρκετη δοση late 90’s-early 00’s στοιχειων οντως (στο Catharsis αναφερομαι).

Υ.Γ. οσον αφορα τον Flynn…ενταξει το εχει παραξεφτιλισει με την υπερεκθεση στα social media αλλα minus that, μιλαμε για ενα καθαρο rock-metal ειδωλο της γενιας των 30something.

1 Like

Α βλεπω ανεβηκε ο χρονος.

1 Like

Μαλακασα δεν ειχες παει?

Σιγουρα θα κανουν και απο δω μερια περιοδεια αλλα μετα το καλοκαιρι.

Δεν συγκρίνεται νομίζω ο κλειστός χώρος με το χωράφι και μάλιστα όχι headlining. σχεδόν είχα χάσει ένα παπούτσι στην κατηφόρα χα χα…

Ήταν η πρώτη επαφή μου με τη μπάντα στο χωράφι

Μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρα και η εμφάνιση τους

Για Το catharsis δεν βρίσκω κάτι καλό να πω δυστυχως
Θα το ξανακουσω αλλά δεν με κέρδισε
Ακόμα και τα τραγούδια που λέτε κάποιοι ότι ξεχωρίζουν για μένα …δεν

1 Like

Θα το ακούσω αύριο ολοκληρωμένο για πρώτη φορά. Μακάρι να έρθουν κ Ελλάδα κάποια στιγμή για αυτό το άλμπουμ, επειδή και το σετλιστ είναι φοβερό αλλά και έχουν φοβερή ενέργεια και σκηνική παρουσία.

Εγώ Ελλάδα τους είχα δει το 2004 και με το Imperium είχα βρεθεί σχεδόν στις πόρτες από τον πανικό συν άλλες 2 φορές εξωτερικό και ήταν πάντα φοβεροί (ένα κλικ κάτω από Gojira ως αποχαύνωση factor/wall of sound αλλά ισάξιοι και ίσως καλύτεροι ως μεταδοτικότητα και ενέργεια μπάντας).

Τι μπαλανταρα το behind the mask!

Το μονο κομματι που με αφηνει μουσικα αδιαφορο ειναι το california bleeding. Ακομα κ το bastards που σε καποιους ηχει περιεργο, εχει την ιδιαιτεροτητα του.

2 Likes

Το άκουσα 2 φορές και είναι μια χαρά για μένα! Ίσως μου είχατε χαμηλώσει τόσο τις προσδοκίες που να λειτούργησε ευεργετικά αλλά όπως και να ΄χει, το βρίσκω φρέσκο και κυλάει αρκετά εύκολα… Κάποια riffs τα έχουμε ξανακούσει, βέβαια, από την μπάντα αλλά ας μην τα θέλουμε κι όλα!

1 Like

Παιδία χωρις να ξέρω τίποτα πιστεύω οτι είναι πολύ μεγάλες οι πιθανότητες να τους δούμε Αθήνα φθινόπωρο ή αρχές 19! Πράγματι δεν έχει ανακοινωθεί καμία χώρα προς Ανατολάς οπότε μπορούμε πάντα να ελπίζουμε σε ένα evening with Machine Head όπως έγινε και το 16. Να θυμίσω ότι το live του 16 είχε γίνει sold out 3 μέρες νωρίτερα-πράγμα πολύ σπάνιο για Ελληνικά δεδομένα σε ένα ακρετά μεγαλό χώρο μάλιστα.

Σήμερα Machine Head τελικά βρήκα εισιτήριο με $40 τελική τιμή :sunglasses:

3 Likes

Επρεπε να σε αφησω εξω καριολη :sunglasses::stuck_out_tongue:!

1 Like

Lucky @&#^$***!^/$

Πάντως δεν είναι το Volatile το “Slipknot” κομμάτι τους (ή έστω το πιο Slipknot) αλλά το Grind You Down όπως είπε και ο @anhydriis.

2 Likes

https://www.setlist.fm/setlist/machine-head/2018/playstation-theater-new-york-ny-4beee32a.html

Δυομιση ωρες, λιωσαμε… δεν ειμαστε για τετοια πλεον, μεγαλωσαμε :joy:

4 Likes

Blood for Blood ρε κουφάλες;!

1 Like

Ναι, δε με τρελαινει αυτο το κομματι, περιμενα το Halo :stuck_out_tongue_closed_eyes:

απίστευτο setlist…

Θα σου εδειχνα βιντεος και φωτος, αλλα ειπες το Λουκ φλωρο…

Ακόμα και στους Machine Head είσαι φολς :stuck_out_tongue:

2 Likes

Θα το παρω ως κοπλιμεντο, αλλα οκ, το πρωτο τους αλμπουμ δε μου λεει τιποτα μπροστα στο Blackening :stuck_out_tongue: