Machine Head - Catharsis 2018

Δεν ξέρω την εγκυρότητα του άρθρου αλλά αναφέρθηκαν πολλά σημαντικά

παραδέχεται κάποια μικρολαθάκια όπως ότι τους είχε ευνουχίσει συνθετικά και αφήνει να εννοηθεί ότι για κάποιο χρονικό διάστημα θα αράξει να “διαλογιστεί”

Ένα διάλειμμα πολλές φορές κάνει καλό. Θα βρει νέα μέλη και όταν επιστρέψει με καλό υλικό, εδώ θα είμαστε και πιστεύω θα ξανακάνουν…κρότο

Κρίμα μόνο που δεν τους είδαμε άλλη μια φορά. Κρατάω μια υπερλαηβαρα στο Βοτανικό και μια πολύ ωραία εμφάνιση στο ροκγουεηβ . Οι παλιότεροι λέτε τα καλύτερα για Γκαγκαριν

2 Likes

Μιας και ξανακουσα σήμερα το Catharsis δεν είναι κακο άλμπουμ όμως είναι αλήθεια ότι είχα να το ακούσω από τον Φεβρουάριο που βγήκε και σε σημεία στράβωσε η μασέλα απ τα χασμουρητά. Όμως αυτό έχει συμβεί με όλους τους δίσκους μετά το Blackening. Οπότε ίσως να είναι και για καλό όλο αυτό που συμβαίνει, ίσως χρειάζεται μια ανανέωση

Τους λογους που αποχωρησαν δεν ξερω αν θα μας το ανακοινωσουν αλλα δεν νομιζω οτι θα τα παρατησει και ο Robb.
Εδειχνε απογοητευμενος απο την αποχωρηση των αλλων δυο αλλα δεν θα σταματησει.
Απλα θα βρει αλλους.

Μάλλον είμαι ο μοναδικός που ακούει το Catharsis μια φορά το μήνα σχεδόν. Το Bloodstones & Diamonds δε με κράτησε για πολύ, για μένα είχαν αρχίσει τη μανιέρα μετά το Blackening οπότε οι - κάποιοι - πειραματισμοί του τελευταίου, ήταν καλοδεχούμενοι.

Η μπάντα είναι του Robb οπότε δε νομίζω να το κλείσει το μαγαζί, in the long term. Ίσως με τόσο σταθερό line up (πλην μπασίστα) να άρχισαν να αναπτύσσονται άλλου είδους σχέσεις μέσα στα χρόνια, οι οποίες έφθιναν σταδιακά και πλέον οι άλλοι 2 να αναγκάζονται να αποχωρήσουν γιατί νιώθουν κομπάρσοι.

Πάντως μην αποκλείετε να πάρουν πίσω την απόφασή τους.

2 Likes

Παντως εγω προσωπικα ξενερωσα πολυ γιατι ο ερχομος του Demmel το 2003 σημανε την αναγεννηση της μπαντας, η περιοδος Through The Ashes Of Empires - The Blackening - Unto The Locust ειναι μακραν η αγαπημενη μου της μπαντας. Ο Dave McClain ειναι στην μπαντα απο το 1997, δηλαδη σε ολους τους δισκους εκτος του ντεμπουτου και μετα το Unto The Locust ειχαμε και την φυγη του Adam Duce που με ειχε χαλασει τοτε. Γενικα ολοι πηδανε απο το πλοιο και αυτο σημαινει οτι καπου εχει χασει τις ισορροπιες ο Robb.

5 Likes

στο να διαλυθουν ειχαν φτασει ξανα το 2001 που βγηκε το Supercharger.
Τωρα χαλαστηκε ο McClain?
Δεν θα διαλυθουν σιγουρα αλλα μεχρι να βρει αντικαταστατες καλους θα παρει χρονο.

βγαλαν και αυτο το βιντεο σημερα

1 Like

Τραγούδι κατευθείαν από το nu metal παρελθόν τους… δεν το λέω για κακό

Όποιος είχε την έμπνευση να του κάνουν λύρικ βίντεο πάντως, είναι ή ιδιοφυία ή για δέσιμο.

Μάλλον το δεύτερο, μιλάμε για τραγικούς στίχους

Εγώ δεν άντεξα να το ακούσω όλο…

1 Like

Το χειρότερο κομμάτι του δισκου.