Machine Head - Catharsis 2018

την έχει ακούσει ο δικός μας λίγο ε;

1 Like

Wtf was that?

Άραγε κάπως έτσι ένιωσαν “προδομένοι” ορισμένοι από το Load? χαχαχα!

1 Like

Προσωπικά μου άρεσε και το τραγούδι και οι στίχοι.

Yesterday I told my sons, "Sometimes the bad guys win."
And that it made me scared about the world that we live in
But I had to reassure them that it wouldn’t be for long
Sons we have to be ourselves
We have to be strong

I said, “Boys you are the future, so let this be a lesson
There may come a day you have to fight off their aggression
Cause fear and hatred won today, the darkness ate the light,"
But both of you look in my eyes, “it’ll be all right.”

In every step you take
I’m with you all the way
Cause I would die for you
And do what’s right for you
In hopes that when I’m gone
You’ll carry on
These words I wrote for you

'Til then…
I’ll sing

Stand your ground
Don’t let the bastards grind you down
Be bold, be strange
Don’t let their fears make you afraid
There’s hope, they’ll change

Well I looked out to the world today, thought “What a bloody mess!”
They stripped our morals from us, put ‘em under house arrest
"Liberty” and “country” are the words they need to speak
A little “God”, a little “freedom”, if we don’t agree we’re weak

And every politician stood there idle and so smug
Empowering the racists and Second Amendment thugs
Wall Street and the billionaires, convinced us they’re so smart
Screaming, “Vote with your wallets, instead of with your hearts!”

But we won’t go away!
You won’t forget our name!
The pussy generation, the PC and the brave
The protesters that slink along these streets of misery

And so…
I’ll sing

Stand your ground
Don’t let the bastards grind you down
Be bold, be strange
Don’t let their fears make you afraid
There’s hope, we’ll change
We’ll change
We’ll change

No, no, no, no, no
We say, "No, no, no, no, no. Fuck no!"
No, no, no, no, no. Fuck no!

So give us all your faggorss, all your niggas, and your spics
Give us all your Muslims, the so-called terrorists
We’ll welcome 'em with open arms and put 'em in our mix
We’re better off together now, embrace our difference

Remember there is love!
Our words can stop their guns
Forget the rednecks
Living in the past
We’re never going back now, we’ve reached critical mass!

And so…
I’ll sing

Stand my ground
Won’t let the bastards grind me down
I’m bold, I’m strange
Won’t let their fears make me afraid
There’s hope, they’ll change

2 Likes
2 Likes

Το πρώτο που είχε διαρρεύσει μου φάνηκε αδιάφορο ως κακό.

Τούτο εδώ μου φάνηκε Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο

Αν δεν έγραφε machine head θα μπορούσα να το μπερδέψω με dropkick murphys. Και πάλι γαμάει.

2 Likes

Δε μας χεζεις ρε Flynn, τι ειναι αυτα ρε…σοβαρά τώρα, τι ακριβώς σας αρεσε; Μιλάμε για τους Μachine Head ετσι;…
Το οτι ειναι διαφορετικο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Τραγικό κομμάτι.
Btw, το βιντεάκι είναι τίγκα στα thumbs down. Και η απογοητευση απο κατω παραπανω απο έκδηλη…

Ντάξει , συμβαίνει αυτό στους καλλιτέχνες

Αν δεν είναι επιτηδευμένο , εγώ μαζί τους στο να κάνουν πράξη τις ανησυχίες τους. Κάτι διαφορετικό

Αλλά δεν θα ακολουθήσω

Αν δεν έγραφε Machine Head θα το έλεγα ωραίο το κομμάτι . Σαν τραγούδι , με τον τρόπο που εκτιμώ ότι θα το έπαιζαν και ερμήνευαν οι Dropkick π.χ. που είναι το στοιχείο τους

Δέχομαι ότι κάποια στιγμή ίσως αναθεωρήσω . Δεν είναι κακό , ίσα ίσα απαραίτητο

Αυτή τη στιγμή λοιπόν , είμαι υπέρμαχος του " καθείς εφ’ ω ετάχθη’’. Θέλουμε δε θέλουμε δεν είμαστε όλοι για όλα

Συνεπώς , τα λέμε την επόμενη φορά . Κακό λόγο δεν θα πω για κάποιον που δεν γούσταρε να παίξει όπως εγώ θα ήθελα ή τους αγάπησα , είναι μαλακία να το κάνεις εξάλλου

2 Likes

Stand your ground… \m/ \m/ \m/

τουλάχιστον έχει καλούς στίχους καλό είναι να τα λέει κάποιος, τωρα δεν νομίζω να το ξανακούσω πολλές φορές είναι η αλήθεια :stuck_out_tongue:

1 Like

Να πω την αμαρτία μου γούστο έχει …καλύτερα να κάνανε ένα δίσκο πιο κοντα σε αυτό παρά με τα μελωδικα nu metal cheesy στοιχεία που όπως φαίνεται θα έχει πολλά ο δίσκος

5.5/10 sto blabbermouth (ekei pou plironoun ta labels gia na diafimistei to proion tous), so I guess mapa to karpouzi. for me 3/3 kaka kommatia. krima.

Ακουλουθαν την οδο In Flames και τουτοι.Δεν με τρελανε κανενα απτα κομματια,εχουν μια generic συμπαθητικηλα,τιποτα παραπανω.

Και αυτοι οι τυποι καποτε φτιαξαν το The Blackening…

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση, οι In Flames σταθερά παίζουν αυτό το pop metal εδώ και αρκετά χρόνια, δεν έκαναν ποτέ επιστροφή και δεν νομίζω να κάνουν κιόλας. Οι MH από την άλλη είχαν μια σταθερή πορεία με “ξεχειλωμένο μεταλ” τα τελευταία χρόνια και τώρα επιστρέφουν σε κάτι που φαινομενικά ήταν αποτυχημένο και είχαν φάει κράξιμο γι αυτό.
Δεν έχω ακούσει τίποτα πέρα από τα 3 κομμάτια αλλά η αλήθεια είναι ότι κανένα δεν με τράβηξε να το ξανακούσω, είμαι και αρνητικά προκατειλημμένος λόγω διάρκειας αλλά και λόγω της σχετικής απογοήτευσης από το προηγούμενο. Φυσικά θα του δώσω ακροάσεις γιατί έστω κάποια καλά κομμάτια θα έχει, απλά δεν κρατάω και την αναπνοή μου πλέον.

1 Like

Ειπα ακολουθαν την οδο In Flames,δεν τους εχουν προσπερασει ακομα. Θελει μερικα album συνεχομενης mainstreamιλας για να φτασουν στο ιδιο επιπεδο,αλλα καναν την αρχη

BTW, όταν οι ΜΗ εβαζαν to burning red, οι IN εβγαζαν το colony.
Γενικά άκυρος ο παραλληλισμός. Ίσως και ανιστόρητος.

"BTW, όταν οι ΜΗ εβαζαν to burning red, οι IN εβγαζαν το colony. "

αυτη σου η προταση και αν ειναι ακυρη και ασχετη

Η οδός in flames που λες, η μοδατη, την έχουν ακολουθήσει οι ΜΗ εκείνη την εποχή. Πέρασαν από εκεί όταν οι in flames βγάζανε κλασσικό άλμπουμ. Με λίγα λόγια, τη μοδατη οδο των in flames οι ΜΗ την εχουν ακολουθήσει πολλά χρονια πριν.

Διαφωνω φιλε. Οι MH εχουν βγαλει album με διαφορετικα χαρακτηριστικα στο παρελθον,αλλα ολα λιγο πολυ ηταν MH. Τιποτα δεν ηταν mainstreamιλα που παραπεμπει σε pop στοιχεια. Καταλαβαινω τι εννοεις για το Burning Red και την “ομαλοποιηση” του ηχου τους,ωστοσο μετα ακολουθησαν και αλμπουμαρες που ουδεμια σχεση εχουν με τα τραγουδια που βγηκαν αυτους τους μηνες.

Νομιζω οτι το φετινο αλμπουμ θα αποτελεσει μια και καλη την στροφη του ηχου τους σε διαφορετικο κοινο.Ετσι πιστευω δηλαδη

Εγω πιστεύω οτι με όλα αυτά που συμβαίνουν στην Αμερική, στον κόσμο γενικότερα αλλά και στο χώρο της μουσικής (θυμηθείτε πως είχε αντιδράσει πριν 2 χρόνια ο Flynn στην παπαριά του Anselmo), o αρχηγός περνάει μια “κρίση” μέσης ηλικίας. Καλά κάνει και τα σχολιάζει στα κομμάτια του , αλλά θα μπορούσε να το κάνει όπως το κάνε σε παλιότερους δίσκους. Σέβομαι πάντως τα νεα μονοπάτια καθώς (για μένα παντα) ο προηγούμενος δίσκος δεν πρόσφερε τίποτα περισσότερο και οι ίδιοι μάλλον κατάλαβαν οτι έπρεπε να κοιτλαξουν αλλού, Δυστυχώς τα νεα μονοπάτια βγάλαν σε αδιέξοδο αλλά δεν πιστέυω οτι θα ξανακάνουν το ίδιο λάθος. Κακά τα ψέματα όλοι οι “ήρωες” μας αποσύρονται σιγά σιγά. Μακάρι οι MH να κρατήσουν χρόνοια ακόμα, να βγάλουν δίσκαρες και να παίζουν σε αρένες .

@Alexandros_90 man going a different route se auti tin fasi tis karieras tous, me 20 kai xronia stin plati tous, den nomizo na voi8isei sto na paizoun se megalitera venues. oso gia to 8ema me to na paizoun se arenes, they had their chance and they blew it. des, an den exeis dei, videos meta tin epitixeia tou blackening pou kanane sold out to 02 arena sto london,and similar arenas, not an easy task my man. eprepe meta to blackening na prospa8ousan gia kati e3isou dunato. to locust den tous vgike, upaxoun poloi pou to goustaroun alla polous tous 3enise, alla kai pali paizane se big venues ap to force pou xane ap to blackening. me to bloodstones apla pesane pali se venues tupou an club kai pio mikra, check out their facebook pics ap ekeino to tour kai 8a me 8umi8eis. an tora prospa8oun na piasoun tin amerikaniki agora me autes tis kiniseis apla 8a xasoun kai tin europi. my honest opinion, doesn’t mean its true alla exei kapoia facts pou den boreis na ta amfisvitiseis.