Mael Mordha

Άντε βρες τώρα ξανά τέτοια φωνή.

Κρίμα…

Μεγα κριμα.Ελπιζω να βρουνε αξιο αντικατασταση και να συνεχισουνε να μας χαριζουνε το παθος τους για τον συγκεκριμενο ηχο

Δεν ξέρω πόσοι το έχετε μάθει, αλλά εδώ και κάνα μήνα οι Μόργκα μας έχουν καινούριο τραγουδιστή στη θέση του Roibeard O Bogail. Το όνομα αυτού, [B]Stiofan De Roiste[/B] ή επί το αγγλικότερον, Steven Roche (…).

Υπάρχει ήδη ένα πρώτο δείγμα από τη μπάντα με τον αντικαταστάτη, και προέρχεται από το πρόσφατο Siege of Limerick festival. Είναι πολύ μικρό για να σχηματιστεί ικανοποιητική εικόνα, αλλά απ’ ότι φαίνεται το ερμηνευτικό στυλ δε θα είναι και πολύ μακριά απ’ αυτό με Roibeard. https://www.youtube.com/watch?v=lb5N56mNkyE

Για όσους θέλουν να πάρουν μια κάπως καλύτερη γεύση από τον καινούριο, υπάρχουν κι άλλα δείγματα γραφής. Όπως μαθαίνουμε απ’ τα metal archives, συμμετέχει ή συμμετείχε σε άλλες δύο τουλάχιστον μπάντες.

Η πρώτη είναι οι [B]Celtachor,[/B] οι οποίοι αυτοχαρακτηρίζονται ως “Irish Blackened Folk Metal”. Δεν υπάρχουν εκπλήξεις, η μπάντα είναι μάλλον τυπικό δείγμα της εν λόγω σκηνής, βαδίζοντας στα χνάρια των παλιών Primordial και (κυρίως) των παλιών Waylander. Τίποτα το συγκλονιστικό και σίγουρα τίποτα το πρωτότυπο, αλλά ακούγονται πολύ ευχάριστα, τουλάχιστον σε μένα, ενώ τα φωνητικά του Στήβεν επίσης μου φαίνονται αρκετά δυνατά. Βέβαια είναι αποκλειστικά black/κάφρικα.

The Landing: Amergin’s Conquest

Η άλλη μπάντα του κυρίου είναι οι [B]Olde,[/B] οι οποίοι είναι κατά βάση προσωπικό project του Chad Davis. Ο τελευταίος έχει/είχε ένα κάρο μπάντες, αλλά για μένα προσωπικά φτάνει που είχε τους Hour of 13. Πάντως στους Olde η προσέγγιση είναι εντελώς πιουρίστικη: παραδοσιακό, τίγκα Darkthrone-ικό black metal. Σίγουρα υπάρχουν άτομα περισσότερο αρμόδια από μένα να κρίνουν το αποτέλεσμα. Εμένα απλώς μου φαίνονται συμπαθητικοί - για λίγη ώρα κιόλας.

The Gates of Dawn

Μένει τώρα να ακούσουμε (κανονικά) τον Στήβεν και πώς τα πάει στα καθαρά φωνητικά. Η υπόθεση εν πολλοίς είναι γρίφος, λαμβάνοντας υπόψη και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις (σε feeling) των Μόργκα. Κάτι θα ξέρουν οι ίδιοι και τον πήραν πάντως.

Μια χαρουλα τα φωνητικα, κανενα παραπονο, με τα πνευστα τι γινεται ομως? :confused: