Manowar

Και εγω κάτι μου λέει ότι απλά σιωπούσαν, ίσα ισα να βγει το τελευταιο οπωςλενε τουρ και πουλο. τωρα καλά θα κάνουν αν απαντησουν ΓΡΗΓΟΡΑ και να τον πετάξουν asap. Αλα γενικα αμα ξεραν ή αμα δνε κανουν κατι συντομα (και με ανακοινωση επι του θεματος, οχι απλα να πουνε , επεστρεψε ο Ross ή νεος κιθαριστας) μποικοταζ και να μην πατησει κανεις στις συναυλιες τους

1 Like

Με όλα τα υποτιθέμενα και ξεκάθαρα στραβά του DeMaio, έχω την εντύπωση πως καλώς ή κακώς εδώ και καιρό είναι απόφαση αρχηγική να αποφεύγονται τα κουτσομπολιά και οι δηλώσεις, και τα φώτα να είναι στραμμένα στο εκάστοτε-όποιο μουσικό έργο.

Δεν καταλαβαίνω τα σχόλια φυλακη-σαπισμα-πουλο κλπ, όσο και αν μας χαρακτηρίζει εν πολλοίς ο κανιβαλισμός.

Δεν ξερουμε αν ο Logan είναι-δηλώνει αθώος ή ένοχος.
Δεν γνωρίζουμε αν και τι ξέρει η μπάντα.
Συμφωνούμε ότι εδώ που 'φτάσαν τα πράγματα, πρέπει να υπάρχει επίσημη τοποθέτηση.

Γενικότερα ο Logan πάντα μου φαινόταν ηπίων τόνων και πολύ κουλ.
Για την τεχνική και το στυλ, είναι η κλασσική κοψιά του βιρτουόζου, που περιέργως ρε γαμώτο σε κάποια λίγα σόλο του έχει βγάλει πολύ συναίσθημα, και έχει και μια κλασική hard rock πλευρά που γουστάρω.
Για να είμαστε ειλικρινής, αν ο DeMaio τον ήθελε να παίζει σε πιο classic/vintage στυλ, θα γινόταν. Αλλά μάλλον ποτέ δεν ήθελε.
Καλός, άγιος και αντριχιαστικός ο Ross The Boss, αλλά μετά Manowar δεν έχει κάνει κάτι ιδιαίτερα επιτηχυμένο, εμπορικά ή καλλιτεχνικά, για να αποθεώνεται.

Ίσως ήταν η εποχή, οι συνθήκες και η χημεια που συνετέλεσαν σε κορυφαιο αποτέλεσμα, έχει συμβεί και σε πολλούς άλλους, να μην είμαστε κακοι με κανέναν.

1 Like

Ποτε δεν προσεφερε το κατι παραπανω στην μπαντα και ακομα και στυλιστικα παντα ακυρος ηταν με την μπαντα. Απο εκει και περα πρεπει να βγει ανακοινωση αλλα οπως ειπε και ο Rebel για να γραφτηκαν αυτα “πρεπει να βρηκαν υλικο”. Θα μαθουμε αλλα αν ισχυει φυλακα και πουτσα μεχρι να μην μπορει ουτε να κατσει… Με κατι τετοια με παιδοφιλια και αυτα ειμαι καθετος.

2 Likes

Regarding Karl Logan

With regard to Karl Logan’s arrest and the charges against him:

Due to the fact that Karl and his attorneys are dealing with these issues, he will not perform with MANOWAR.
The new album and upcoming tour will not be affected.

– Magic Circle Entertainment Management –

από το facebook των Manowar

Shankle / Ross ευκολάκι ο δε δευτερός είναι ο κλασσικός, αν και δεν νομίζω οτι τους νοιάζει και πολύ. Τώρα, απο την άλλη αν ο άλλος τα είχε σε κάποιο PC δεν νομίζω οτι θα το έκανε και βουκινό, στους άλλους. Δλδ αν δεν υπήρχε άκρη να το βρούν, μπορεί να τον έδωσε ο ISP, να βγήκε ένταλμα και τώρα να τον πιάσανε. Third degree είναι κατοχή. Επίσης επειδή γνωστός μου είχε εμπλακεί σε προσπάθεια να τους φέρουν μέχρι την περασμένη εβδομάδα, που ήταν ζεστό το θέμα, ήταν “στα πλάνα”, μετά εξαφανίστηκε για καμια εβδομάδα το μανατζμέντ, οπότε μάλλον το μάθανε τότε και σίγουρα είναι ενα περίεργο θέμα να διαχειρηστείς.

Η ανακοινωση δεν με καλυπτει. Οπως ειπε καποιος αργησανε 2μιση μηνες. Δεν λενε τιποτα γι αυτο.
Περι Ελλαδας εμαθα κ γω λεπτομεριες. Κριμα.

2 Likes

Εδώ είναι δύσκολο να το διαχειριστούμε εμείς, φανταστείτε πόσο θα είναι για τη μπάντα. Μεγάλη απογοήτευση.

1 Like

Εάν αποδειχθεί φυσικά, μιλάμε για μεγάλο αίσχος, το οποίο - κακά τα ψέμματα - αμαυρώνει την ιστορία των manowar .Μιλάμε για μέλος 24 ετών δεν είναι και κανένας περαστικός .
Ως προς τη διαχείριση : ίσως είναι η πρώτη φόρα στην ιστορία τους που θα αναγκαστούν να μιλήσουν με ειλικρίνεια σαν “κοινοί θνητοί”. Αν το κάνουν βέβαια…Κατά τη γνώμη μου όμως μόνο έτσι μπορούν να περισσώσουν ότι μπορούν .

1 Like

Το όλο θέμα, όσο αισχρό κι αν είναι, βαρύνει αποκλειστικά τον Logan κι όχι τους Manowar. Το να “αμαυρώνεται η ιστορία των Manowar” κλπ, ακόμα κι εμένα που δεν είμαι κανένας φοβερός οπαδός τους, μου φαίνεται υπερβολή.

Το λάθος της μπάντας είναι αυτό που γράφει ο @Red_Viper, ότι αργήσανε να βγάλουν μια ανακοίνωση.

Τα μέλη των Manowar, όπως και των Maiden και των Metallica πχ, είναι κάτι τύποι στα late 50’s - early 60’s. Εσείς νομίζετε ότι είναι τίποτα κολλητοί εικοσάρηδες που περνάνε όλη τη μέρα πίνοντας μαζί; Δηλαδή θα πάει ο DeMaio στο σπίτι του Logan και θα δει την παιδική πορνογραφία και θα πει “δεν πειράζει ρε φίλε, δε θα πω τίποτα γιατί σε χρειάζομαι για το τελευταίο tour”… Είναι γελοίο και μόνο που το γράφω, εδώ δεν ξέρεις τι κάνει ο αδερφός/κολλητός σου στην προσωπική του ζωή, θα ξέρεις για τον “συνάδελφό” σου;

Εντωμεταξύ, στη wikipedia κάποιος έγραψε - φαντάζομαι για να τρολάρει:

He was arrested on October 26th 2018. Bassist Joey Demaio was quoted saying “We have no time for pedos, they can leave the hall with all of the wimps and posers”

Επιστροφή Ross the Boss ελπίζω.

Edit: τώρα θυμήθηκα αντίστοιχη ιστορία με τον Dave Holland των Judas Priest, ο οποίος καταδικάστηκε κιόλας. ΟΚ, μακαρίτης πλέον, αλλά δε θυμάμαι να αμαυρώθηκε η ιστορία των Priest.

8 Likes

2 Likes

Η διαφορα ειναι οτι με τον Holland μαθευτηκε χρονια μετα απο οταν ειχε φυγει απο την μπαντα και αν θυμασαι τοτε οι Priest τον ειχαν διαγραψει απο ολες τις φωττογραφιες που φαινοταν στο site τους. Ο Holland αλλωστε κατηγορειται για πραγματα που εκανε μετα την θητεια του στην μπαντα. Σε αυτη την περιπτωση οι Manowar ηξεραν εδω και 2,5 μηνες για τις κατηγοριες.

2 Likes

Μακάρι να το έλεγε αυτό ο Deaio… αλλά αντι αυτού μια νερόβραστη ανακοίνωση. Ουτε καν να πουν “το κατακρίνουμε, αυτο δεν τιμά την μπάντα”, η κάτι τέτοιο. Τότε θα τους παραδεχόμουν. Τώρα μόνο ντροπή

1 Like

Εγω θα θελα να ξερα ποτε το μαθανε. Ειναι πολυ σημαντικο για μενα.

4 Likes

Συμφωνω και εγω θα ηθελα να το ηξερα αυτο.

1 Like

Ε δεν θελει και πολλη φαντασια, οι Priest ειναι τοτεμ δεν τους ακουμπαει κανεις, οι Μανογουορ ειναι κατι γελοιοι με baby oil και γουνινα σωβρακακια, ειναι τρεντυ να τους κραζεις.

Καθιστε να δουμε τι βρηκαν πρωτα απ’ολα και αν ειναι οντως ενοχος και τον ξεσκιζουμε με την ανεση μας, αυτο που βγαλαμε ολοι ετυμηγορια οχι μονο για αυτον αλλα και για το τι ηξερε ο Ντεμαιο και αν την βρονταγαν με 10χρονα παρεα μαλλον για ελαφρως προκατειλημμενο μου κανει.

2 Likes

Σε αυτή την περίπτωση είναι λίγο δύσκολο να μην αποδειχτεί η ενοχή (συνελήφθη ακριβώς επειδή είχε στην κατοχή του τέτοιο άρρωστο υλικό), αλλά όπως πολύ σωστά λέει ο @achilleas, μιλάμε για συναδέλφους που κατά πάσα πιθανότητα (ή βεβαιότητα) βρίσκονται μόνο στο στούντιο και κανά 2ωρο πριν τα live και ακολουθεί ο καθένας το δρόμο του. Το μόνο που τους “επιβαρύνει” αυτή τη στιγμή είναι η μη ανακοίνωση, η οποία βέβαια είναι πιθανότερο να είναι προϊόν συμβουλής δικηγόρων παρά προσπάθειας αποσιώπησης.

4 Likes

Εικάζω οτι το μαθανε με τη συλληψή γιατί μια βδομάδα πρίν αυτόν μπουκάρανε. Και δεν είναι ακριβώς κάτι που θα τους έλεγε. ούτε ξέρουν όλοι τους Manowar.

Τα πράγματα είναι απλά , εάν αποδεχθεί ή ομολογήσει, θα πρέπει το συγκρότημα να μιλήσει ευθέως, να τον καταδικάσει απεριφραστα και να συνεχίσει την όποια πορεία του. Δεν πρέπει να κάνει πως “δεν καταλαβαίνει”. Το κακό όμως είναι ότι μιλάμε για ένα συγκρότημα, το οποίο - θα το ξαναπώ- πάσχει από έλειψη ειλικρίνειας. Πολλές φορές στη καριέρα τους έχουν αποδείξει ότι είναι κυριολεκτικά εγκλωβισμένοι σε συγκεκριμένα κλισέ, από τα οποία δεν έχουν παρεκλίνει στο ελάχιστο εδώ και 40 χρόνια. Πως να διαχειριστεί ένα τέτοιο συγκρότημα μία τόσο σκληρή πραγματικότητα ;
Επίσης, για πολύ κόσμο (οχι για μένα) οι Manowar είναι κάτι πολύ παρα πάνω απο μουσική. Δεν είναι priest. Ότι και να λέτε εάν αποδειχθεί αληθές, η εικόνα , το image των Manowar θα υποστεί καίριο πλήγμα …
Προς το παρόν πάντως καλά κάνουν και δεν παίρνουν θέση, αφού ακόμη όλα είναι ρευστά

3 Likes

His favorite chord must be A minor.