Mastodon

Σκέφτηκα να σου απαντήσω σοβαρά γιατί κι εγώ όταν βγήκε το Hunter είχα ενθουσιαστεί και το έβαζα 2ο μετά το crack the skye, αλλά μετά από αυτό

λέω να μην κάνω τον κόπο.

καλα θα κανεις

Το Leviathan εννοείται πως είναι κλασσικός δίσκος των 00’ς (και όχι μόνο) είτε σου αρέσει είτε όχι.

για πες μου μερικους ακομα για να καταλαβω τι εννοεις σαν κλασικους δισκους?

Το Lateralus, το Toxicity, το Blackwater Park, το From Mars To Sirius και γενικά οποιονδήποτε δίσκο από οποιοδήποτε συγκρότημα που ήταν μπροστά από την εποχή του και έκανε κάποιον ακροατή να πιάσει μια κιθάρα και να προσπαθήσει να αντιγράψει τον ήχο του. Για πες τι θεωρείς εσύ κλασσικό.

σιγουρα το toxicity (η οποιοδηποτε αλλο θελεις), lateralus, ad astra, prophecy και φυσικα το brave new world με το οποιο οι θεοι ξαναπαιξανε μπροστα σε 200.000 κοσμο

This thread is now about μεταλχαμμερ

ωραιο γκομενακι, . δεν ειμαστε ολοι τοσο ψαγμενοι σαν και εσενα

Ναι, γιατί οι Tool, οι SOAD, οι Οpeth και οι Mastodon είναι πολύ ψαγμένα συγκροτήματα. Καλά, καληνύχτα, Πέσε κοιμήσου και όταν ανακαλύψουμε τη χρονομηχανή θα σε ξυπνήσουμε να σε στείλουμε πίσω στα 80’ς

μαλλον δεν διαβασες παραπανω, σε συγχωρω.

[COLOR="#FFFFFF"]…[/COLOR]

δεν θελω χρονομηχανη, εσυ θες γυαλια

Μα εσύ μίλησες για ψαγμένα συγκροτήματα =/

Φφφφ…κουράστηκα. Δεν περιγράφω άλλο.

εγω απαντησα στο γκομενακι

δεν ειπαμε οτι ειναι πυροτεχνημα αλλα οχι και κλασικοι, κοροιδευομαστε, μονο το remission δεν εχω. απο τα αλλα το crack the skye με διαφορα μετα το hunter που μαλλον δεν σας αρεσει επειδη δεν ειναι πολυ “αντρικο”

Αγαπημενο μου είναι το Crack the Skye.
Τώρα το The Hunter δεν κατάλαβα γιατί δεν είναι “αντρικό”.
Δισκάρα είναι .
Το κλασικό ορίζεται και από την επιδραστικότητα αλλά και από την διάρκεια\αντοχή στον χρόνο.

Σε μια εποχή που ερχόμαστε σε περισσότερη επαφή με την μουσική (πολλές φορές επιδερμικά βέβαια) λόγω του ίντερνετ και της πρόσβασης σε αμέτρητες επιλογές, το να καταφέρνει ένα συγκρότημα να δημιουργεί μουσική με χαρακτήρα που θα ακούγεται και σε 5 χρόνια από τώρα, την θεωρώ μπάντα μεγάλου βεληνεκούς.

Κι επίσης ενώ θεωρητικά έχουν παιχτεί όλα, έφτιαξαν πλήθος μιμητών.

ΥΓ.Το The Hunter το θεωρώ κι αυτό κλασικό, σύμφωνα με τα γούστα μου.

συμφωνω σε οτι λες, η μονη μου διαφωνια ειναι για τους δισκους πριν το Crack the skye και για το οτι αποιος γινεται κλασικος σε 5 χρονια. ας ακουσουμε λοιπον και τον καινουργιο (μακαρι να ειναι σαν το hunter γιατι σαν το crack the skye μαλλον δεν θα ειναι) και βεπουμε

Το Leviathan βγηκε πριν 10 ολοκληρα χρονια.Γιατι να μην θεωρειται κλασικος δισκος για το
μεταλ της δεκαετιας του 2000 ? Ειναι.To Crack The Skye απο την αλλη ειναι αρκετα πιο
προσφατο για να κριθει.Επισης ειναι και ο πρωτος δισκος των Mastodon που εκανε το
ανοιγμα σε πιο ευρυ κοινο με την αλλαγη του υφους.Τοτε αρχισαν να ακουνε Mastodon
μεχρι και οι φλωροροκ συντακτες του ροκιν.Μεχρι και ο Outshined να φανταστεις.(χοχο
τι σου ειπα!)

Βεβαια εδω ειδαμε να λεγεται κλασικος δισκος το Prophecy και το Ad Astra.Ειδικα το δευτερο
θα μπορουσε να ειχε βγει το 1975 και να ακουγεται ακριβως το ιδιο.Δεν λεω οτι δεν ειναι
δισκαρα.Ισα-ισα που το λατρευω οσο λιγα αλμπουμ.Αλλα κλασικο ουτε καν.

Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω και γω.
Δεν ξέρω σε ποιό σύμπαν μπορεί να θεωρείται κλασσικό το Prophesy (ενώ έχει ήδη υπάρξει το Roots πχ) ή το Ad Astra και να είναι νωρίς για να θεωρηθεί κλασσικός ένας δίσκος Mastodon (Gojira, Opeth, Slipknot -σε Tool και SOAD θεωρώ περιττό να αναφερθώ-).

Στα του δίσκου, τον άκουσα επιφυλακτικά και παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ. Ξεχωρίζω μετά από 2 ακοράσεις το Asleep in the Deep και το Diamonds…

σε ενα παραλληλο συμπαν που οι Gojira δεν θεωρουνται κλασικοι. εχετε χασει την μπαλα μου φαινεται,