Maybeshewill - Αθηνα 21/09 & Θεσσαλονίκη 22/09

Idefinatelywill be there.

θα’χει μωρέ :smiley:

θα βρούμε τικετα αύριο στο 8μπολ ε;

Τσίμπησα τα 3 τελευταία 10άρια σήμερα! Φάρδος!

Συναυλιαρα, πανικος χαμος. Το ΑΝ με πολυ χαρουμενο κοσμο, και με μουσικη απο αλλου. Οσοι σκεφτοντουσαν απο Θεσσαλονικη να πανε, μην το σκεφτεστε αλλο, σηκωθητε απο ντιβανια καρεκλες καναπεδες και στρωματα θαλλασης και πηγαιντε οπως ειστε!

μόνο εμένα μου κακοφάνηκε το 1h05m σύνολο?

Παντού τόσο παίζουν νομίζω… Πολύ ωραία συναυλία πάντως!!!

Συναυλιαρα! Πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα, αν και γενικα μ’αρεσουν παρα πολυ οι Maybeshewill (απ’τις αγαπημενες μπλιμπλικο-post/math μπαντες). Επιτελους εχουν και μονιμο πληκτρα, που βελτιωνει απειρα την εικονα τους λαιβ και δεν ακουγονται απλα ξερα samples. Γενικοτερα θεοι. Τα εδωσαν ολα. Κοπανημα, αψογη αποδοση, κομματαρες, πολυ καλος ηχος και γενικα φανηκαν να χαιρονται τη συναυλια, αλλα και την ανταποκριση του κοσμου. Ο κοσμος μια χαρα και αυτος, ειχε αρκετο κεφι και τουλαχιστον εκει που ημουν εγω δεν υπηρχαν και πολλοι τουριστες να χαλανε το κλιμα. Παιχταραδες ολοι τους, με τον κοντο κιθαριστα να ξεχωριζει καθαρα. Επαιξε και πληκτρα στο He Films The Clouds. Μονο αρνητικο η λιγη ωρα που επαιξαν. Θα ηθελα να ακουσω 5-6 κομματια ακομα, αλλα χαλαλι. Οι Θεσσαλονικεις μην το σκεφτεστε καν. Πηγαιντε με τα χιλια!

Τωρα για τις δυο πρωτες μπαντες, καπως ετσι εχουν για εμενα τα πραγματα:

Οι Hope Thinks Infinite, δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα. Ειχαν καποιες παρα πολυ καλες ιδεες, αλλα πολλα σημεια των κομματιων ηταν ιδια, μονοτονα και εμοιζαν αρκετα μεταξυ τους. Επισης δεν μου φανηκαν και πολυ δεμενοι σαν μπαντα. Σιγουρα δεν ηταν κακοι, αλλα ελειπε το στοιχειο της εκπληξης στη μουσικη τους. Τα μπλιμπλικο-πληκτρα σε πολλα σημεια δεν ταιριαζαν αρκετα, ενω δεν ακουγονταν και καθαρα. Παρα πολυ καλος ντραμερ! Γενικοτερα, μπραβο στα παιδια.

Οι Affromance για 2,5 χρονια που εχουν να κανουν λαιβ, επαιξαν παρα πολυ καλα. Προσωπικα μου αρεσουν αρκετα και σαν συγκροτημα. Ωραιες συνθαισεις, καλος ηχος, ομορφα εφε και ατμοσφαιρα. Αλλοτε τρεις κιθαρες, αλλοτε 2 κιθαρες και μπασο, εβγαζαν πολυ ωραιες μελωδιες, ενω και τα σημεια με τον “θορυβο” ηταν αψογα και αυτα. Εχουμε και εδω πολυ καλο ντραμερ, συν τον κιθαριστα με τα γυαλια που ηταν και αυτος θεουλης. Μπραβο παιδια, ελπιζουμε σε πιο συχνες εμφανισεις.

Ειπαν οτι θα επιστρεψουν συντομα οι Maybeshewill με το καινουριο υλικο πλεον. Ελπιζω να μην περασουν τρια χρονια παλι! :stuck_out_tongue:

Ουτε καν προσεξα ποση ωρα ηταν το προγραμμα τους, σε γενικα πλαισια παντως τοσο παιζουν, 12-14 κομματια. Θα ηθελα σιγουρα 1-2 ακομα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσανε να τα βγαλουν. Στο τελος μετα βιας ηταν ολοι ορθιοι, λογικοτατο μιας και η ολη παρουσια τους πανω στη σκηνη περισσοτερο σε πολεμικες τεχνες σαολιν ηταν παρα ως μουσικοι!

πάντως μετά στον Μαύρο Γάτο που τους πέτυχα με κάτι μωράκια μια χαρά όρθιοι ήταν… μάλλον απ’όλες τις απόψεις… :stuck_out_tongue:

Γ Α Μ Η Σ Α Ν απλά… τρομερή ενέργεια από όλη την μπάντα…
επίσης τρομερό μπάσο…

με χάλασε μόνο η διάρκεια…1:06 ακριβώς και σε μας…νταξ κανα 15-20 λεπτά παίζαν άνετα πιστεύω…και να χαν και κανα μπλουζάκι δεν θα ταν κακό…

βούλγαροι πολύ καλοί και δεν το περίμενα…δεν είχα ιδέα τι μουσική παίζουν και γουσταρα…

[SPOILER]Θα πέσετε να με φάτε αλλά…[/SPOILER]
Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν τόσο οι Maybeshewill (ίσα που βαρέθηκα και σε κάποια φάση στην αρχή) όσο οι Mental Architects που τα σπάσανε. Έβλεπες αυτό το τρίο στην σκηνή και φαινόταν ότι καταευχαριστιούνται αυτό που κάνουν. Οι Maybeshewill μου βγάλαν μια “επαγγελματική” εμφάνιση.

Με αφορμή τη συναυλία των maybeshewill,και μια “maybeshewould” γκόμενα,πέρασα το προηγούμενο τριήμερο στην Αθήνα.Και είπα να γράψω κι εγώ την άποφπσή μου.
Πάμε λοιπόν!
Πρώτον:ο κόσμος.
Φατσούλες όμορφες,καθαρές,ψαγμένες και περίεργες (όχι όμως μυστήριες).Ενδιαφέρον συνοθύλευμα,αποτελούμενο από κάθε καρυδιάς καρύδι,από χίπστερς μέχρι φοιτηταραίους με περίεργες στάμπες στο μπλουζάκι,από πρώην γκοθούδες μέχρι γκόμενες - κλαρίνα που,εν πάση περιπτώσει,μια ροκιά την είχανε.
Είναι η πρώτη φορά που φεύγω από μια συναυλία χωρίς να μυρίζω τσιγαρομπαφοκλανίλα.Οι χυμένες μπύρες στο πάτωμα και το “φρουτς-φρουτς!” που έκαναν τα παπούτσια μου θύμιζαν πως βρίσκομαι στο “Αn”.'Εφυγα ατσαλάκωτος και έτοιμος για ποτάρες.Καθόλου δε με χάλασε.
Όμως κάτι έλειπε…
Δεύτερον:οι μπάντες.
Την πρώτη μπάντα που έπαιζε support την πρόλαβα στο τελευταίο τους κομμάτι,το οποίο δε μου άρεσε ιδιαίτερα,όμως δε μπορώ να τους κρίνω συνολικά.Πάντως είχαν αρκετό πάθος στη σκηνή,και αυτό είναι κάτι θετικό.
Η δεύτερη μπάντα ήταν αρκετά δουλεμένη και δεμένη.Τρεις κιθάρες και ένας αρκετά καλός drummer.Έπαιξαν ορκισμένο post rock με κάποιες sludge επιρροές.Η μπάντα έχει αρκετά καλές προοπτικές,αρκεί να δουλέψει περισσότερο στο συνθετικό τομέα.
Οι maybeshewill έκαναν δυναμική είσοδο με το co-conspirators.Ακολούθησε εκείνο που γράψανε για την Paris Hilton και την επίμαχη βιντεοταινία της.
Ακολούθησαν και κάμποσα άλλα,που η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω τους τίτλους τους,αλλά - διάβολε - δε θα κάτσω ποτέ και για κανένα λόγο να τους μάθω!
Anyway,το set συνεχίστηκε με την απόδοση της μπάντας να βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα,με τον κόσμο από κάτω να περνάει καλά.Το set έκλεισε με το he films the clouds pt2,όπου στο χορωδιακό σημείο του κομματιού η μπάντα κάλεσε τον κόσμο να τραγουδήσει μαζί.
ΑΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΣΙΓΑ ΜΗ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ!
Προσωπικά ένιωσα λίγο αμήχανα,όπως νομίζω και αρκετοί άλλοι.
Ο ήχος ήταν καλός για τα δεδομένα του χώρου,αν και κάποιες φορές ένιωσα ότι τα πλήκτρα ακουγόταν ψηλά σε σχέση με τους υπόλοιπους.
Καλύτερη στιγμή της συναυλίας: to the skies from the hillside.
Χειρότερη στιγμή:η παράλειψη του how to have sex with a ghost.
Σε γενικές γραμμές ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα βραδιά,από κάθε άποφπση!

τελικα, εσπρωξες;

Όχι δεν έσπρωξα.
Νιώθω σαν τον Τοτσε.
Σε κάλυψα;

η ζωη ειναι γεματη απογοητευσεις.

Ναι,πρέπει να υπάρχει πάντα ένα περίστροφο εύκαιρο (σε φάση).
Και χάπια πολλά.

Η σελίδα αυτή μου έφτιαξε όλη την εβδομάδα! Sorry tsakalias αλλά δεν άντεξα!

Να’σαι καλά ρε φίλε!Να σου πάει καλά η βδομάδα,κι άσε τους άλλους να τρώνε χυλόπιτες και να βασανίζονται με post rock…Να λέμε και καμιά μαλακία που και που.