Megadeth -- United Abominations

O Moυστάνας πάντως και οι υπεύθυνοι της εταιρίας επαινούν σε πολύ μεγάλο βαθμό το άλμπουμ. Φυσικά εννοείται ότι δεν περίμενε κανείς τίποτα διαφορετικό. Μακάρι να επιβεβαιωθούν οι ισχυρισμοί τους

παντως το τραγουδακι το sleepwalker, οπως και το preview του gears of war μου αρεσαν

‘A Tout Le Monde’ (Set Me Free) - featuring Christina Scabbia (LACUNA COIL)

Mόλις (δυστυχώς) το άκουσα…
Αίσχος. :thumbdown:

Γιατί;;;

Για τα λεφταααα τα κανεις ολααααα

Πού το άκουσες???Υπάρχει link για rapidshare?

βασικά το έχω ακούσει αρκετές φορές τις τελευταίες μέρες.
δεν μου έκανε εντύπωση γιατί δεν περίμενα να είναι καλύτερο από το αυθεντικό.
και δεν είναι.
όχι ότι είναι τραγικό, αλλά είναι αδιάφορο. Τα φωνητικά τησ Christina δεν λένε τίποτα, αλλά είμαι σίγουρος ότι η παρουσία της στο videoclip θα προσθέσει πολλά…χεχεχε
το solo που έδωσα ιδιαίτερη έμφαση το έχει αλλάξει λίγο και ευτυχώς δεν το έχει καταστρέψει αφού “πατάει” πάνω σε αυτό του Friedman

σαν οπαδός εξαρχής δεν συμφώνησα με τη σκοπιμότητα αυτής της κίνησης, αλλά οι Αμερικάνοι είναι τόσο πρόβατα που ένα τραγούδι που τους απαγορεύαν να το ακούνε, θα τους το περάσουνε τώρα σαν hit (με κερασάκι την pop Christina).

Να βγάλει λεφτά και να φέρει πίσω τους καλούς λέω εγώ…

:lol: :thumbup: :thumbup: :thumbup: Pes ta!

I epanektelesi autou tou tragoudiou tha vrisketai sto album?

__Ναι, υπό τον τίτλο “Set Me Free (A Tout Le Monde)” και ετοιμάζουν και video clip -μη σου πω πως πρέπει να είναι και έτοιμο…

Υ.Γ. [a tout le monde = σε όλο τον κόσμο]

Τώρα που το λέτε,διάβαζα το πρωί μία συνέντευξη του Friedman,και ενώ απέκλειε πιθανή άμεση επιστροφή του στους megadeth,δέν το απέκλεισε εντελώς για το μέλλον,λέγοντας πως ήταν μία μαγική τετράδα…(mustaine-ellefson-friedman-menza)…ρε λέτε???:-k

Tραγικό. Αίσχος. Μακάρι ο υπόλοιπος δίσκος να έχει να πει κάτι

Μόλις το άκουσα…πολύ ποπ αλλά όχι και τραγικό…εντάξει,ο άνθρωπος θέλει να πουλήσει,και αυτό φαίνεται…τουλάχιστον τα μέχρι τώρα υπόλοιπα κομμάτια που έχουν διαρρεύσει είναι πολύ καλά…:slight_smile:

Χάλια είναι.

Και για να θυμηθούμε ποιοί ήταν οι megadeth και πόσο γαμούσαν:

http://www.youtube.com/watch?v=7ywBRX2gHiQ

Συμφωνώ, σε γενικές γραμμές, με τους προλαλήσαντες! :thumbup:

Το κομμάτι, δυστυχώς, δεν έχει τη μαγεία του αυθεντικού… [-X
Η συμμετοχή της Cristina Scabbia στα φωνητικά είναι εντελώς αδιάφορη, τουλάχιστον στο audio! :-s
Στο video (που γυρίστηκε στις 8 Μαρτίου και σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο!) σίγουρα η παρουσία της θα είναι περισσότερο αισθητή …και πιο ουσιαστική… :stuck_out_tongue:
…όπως λέει και ο Outshined!
Το solo, προσωπικά, μου άρεσε! Ίσως είναι το μόνο σημείο που μου άρεσε πολύ! :slight_smile:
Παίζει πάνω στις “γνώριμες” κλίμακες του αρχικού, αλλά βάζει και το προσωπικό του ύφος, χωρίς να το καταστρέφει, όπως ο Al Pitrelli το “She Wolf” στο live του 2001… :thumbdown:

Το ζήτημα όμως είναι το εξής. Ουσιαστικά οι Megadeth έχουν να βγάλουν ΔΙΣΚΑΡΑ ολκής από το Cryptic Writings που ήταν και το τελευταίο βήμα τους μπροστά γιατί μετά επήλθε ο βούρκος.
Το Risk είναι απαίσιο, όχι επειδή έκαναν alternative στροφή, αλλά επειδή προσπάθησαν να γίνουν ακόμα πιο εμπορικοί με αποτέλεσμα να γίνουν αστείοι. Κομμάτια σαν το Crush 'em, που συνόδευε τον Van Damme στο Universal Hero, προκαλούν πολύ γέλιο. Από κει και πέρα προσπαθεί με το ζόρι ο Mustaine να πείσει τον κόσμο ότι οι Megadeth είναι η μπάντα που υπήρχε μέχρι το '97. Λάθος. Ακόμα και η επανεκτέλεση του Α Tout Le Monde δείχνει το τέλμα και την ανυπαρξία στην οποία έχει περιπέσει.

Τα περι reunion μάλλον μου ακούγονται ότιναναι, αν αναλογιστεί κανείς το πώς έφυγε ο Ellefson από την μπάντα.

Προσωπικά, για δισκάρα ολκής θα πήγαινα μέχρι και το Youthanasia! :metal:
To “Cryptic Writings” μαζί με τα κορυφαία, έχει και μέτριο υλικό! :frowning:

οκ ότι έχουν πέσει επίπεδο είναι γεγονός, ότι έχουν ξεπέσει συνθετικά σε καμία περίπτωση.

Το The System Has Failed περιέχει ΜΟΝΟ Heavy Metal ΥΜΝΟΥΣ. ΜΟΝΟ κομματάρες. ΜΟΝΟ riffάρες. Εντάξει τα παραλέω λίγο, αλλά κάπως έτσι είναι. Και καλώς ή κακώς Megadeth = Mustaine. Όλα αυτά τα χρόνια Friedman, Ellefson και Menza ούτε μισό riff του εν λόγω δίσκου δεν έχουν γράψει!

Όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι είναι λάθος κίνηση, αλλά ας ακούσουμε το δίσκο.

Και το Risk είναι πολύ αδύναμο, αλλά έχει μερικά πολύ καλά τραγούδια μακρυά από το ύφος των Megadeth. Και στην τελική πατάτα σαν το St.Anger ο Mustaine δεν θα έβγαζε ποτέ. Όσο αστείο είναι το Crush Em, είναι και το I Disappear.

Ο Mustaine μετέτρεψε και τυπικά, νομικά τους Megadeth σε αυτό που πάντα στην ουσία ήταν. ΔΙΚΟ ΤΟΥ project. Και εγώ θα ήθελα πιο ψηλά τους Megadeth, αλλά σε καμια περίπτωση δεν τους θεωρώ τελειωμένους.

Κατ’εμε η Heavy Metal μπάντα με τους περισσότερους “μεγάλους” δίσκους της δεκαετίας των 90’s. Rust In Peace, Countdown To Extinction, Youthanasia και Cryptic Writings.

Γιατί πρέπει πάντα να συγκρίνουμε τους megadeth με τους metallica; Ούτε ο mustaine που παρακαλάει για μια 2η ευκαιρία δεν συγκρίνει το Risk με οποιαδήποτε δουλειά των Metallica.

Οκ να το κάνει one man’s project, αλλά να μην βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι dvd με ιστορίες, live και επανεκδόσεις των MEGADETH άλμπουμ του. Δλδ έχει παραπάει το αστείο. Όσο για το System Has Failed, απλά ένα μέτριο αλμπουμάκι που όχι μόνο δεν στέκεται δίπλα στα κλασσικά, αλλά και μετά από 5 ακροάσεις σκονίζεται.

__ΔΕΝ έχω ακούσει το “Set me Free”, έχω ακούσει μόνο το Gears… Μόνο προς το σόλο μου άρεσε δυστυχώς!

__Οταν πρωτοείχα ακούσει το Kick The Chair μου είχε αρέσει… Μακάρι να είναι καλό το καινούργιο (το The System το είχα αγοράσει), αλλά δε το βλέπω, μακάρι να κάνω λαθος και να είναι φουλ στα τραγούδια τύπου Kick the chair, The Scorpion & Die Dead Enought (ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ) και ακόμα καλύτερα!

__Πώς μπορώ ν’ ακούσω το set controls for, eee, to “set me free”? 8)

+100000000000000000000000000000000000000000