Megadeth

Countdown To Extinction και Cryptic Writings.

To Rust In Peace psifizw, oxi apla gia koryfaio Megadeth album alla san koryfaio Thrash Metal Album

Πάρα πολύ δύσκολο να διαλέξω. Πραγματικά είναι πολλά ισάξια.

Rust in peace
Countdown To Extinction
Youthanasia
Cryptic Writings

τι να πρωτοδιαλεξουμε??? :oops: :stuck_out_tongue:

Δυσκολο να επιλεξω.

Φυσικά Rust in Peace… 8)

Η τριάδα “Rust in Peace”, “Countdown to Extinction” και “Youthanasia” είναι ανυπέρβλητη! Την πενταετία 1990-1994 θερίζαν δισκογραφικά! Μάλλον, από κεκτημένη ταχύτητα έχει και το “Cryptic…” κάποιες φοβερές στιγμές. Δώσαν και εκείνο το αξέχαστο live τον Ιούλιο του 1997 στη Ριζούπολη 8) και “έκλεισαν”…
Ούτε να θυμάμαι δεν θέλω το live του 2001… :cry:

Ενταξει κορυφαιο ειναι το Rust in peace αλλα δεν με χαλανε κ τα Countdown To Extinction και Youthanasia

Δεν πιστεύω οτί έκλεισαν. Είναι μάλιστα από τις ελάχιστες μπάντες που ΔΕΝ έκλεισαν. Το The System Has Failed είναι δισκάρα και η τελευταία τους συναυλία στην Θεσσαλονίκη τρομερή. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Συμφωνω! Το “System Has Failed” ηταν γαματο,και η συναυλια στην ΑΘηνα παρα πολυ καλη.

Δεν πιστεύω οτί έκλεισαν. Είναι μάλιστα από τις ελάχιστες μπάντες που ΔΕΝ έκλεισαν. Το The System Has Failed είναι δισκάρα και η τελευταία τους συναυλία στην Θεσσαλονίκη τρομερή. Βέβαια γούστα είναι αυτά.[/quote]

Από το τέλος του “Cryptic Writings Tour” του 1997 μέχρι και την ανακοίνωση της διάλυσής τους (τον Απρίλη του 2002) είχαν πάρει τον κατήφορο για τα καλά… Ένα ένα τα μέλη αποχωρούσαν, τα live δεν βλέπονταν και όσο για τους δίσκους …άστα… :cry: Το κατάλαβε και ο Mustaine και έκανε τη σωστή κίνηση! :wink:
Για αυτό είπα “έκλεισαν”. Μιλάω για το 1998 - 2002 (την μαύρη πενταετία τους).

Όσο για το “System…” είναι αναλόγως με τί το συγκρίνεις!
Συγκριτικά με “Risk” και “The World…” είναι δισκάρα!
Συγκριτικά με την τριάδα που προανέφερα είναι απλώς ένας αξιοπρεπής δίσκος (προσωπικά μου αρέσει αρκετά, αλλά δεν μου βγάζει εκείνο το feeling που ένοιωσα το 1992 όταν πρωτο-άκουσα τα “Skin O’ My Teeth”, “Sweating Bullets” ή “Symphony of Destruction” π.χ.)
…βέβαια, όπως είπες και εσύ γούστα είναι αυτά! :slight_smile:

Το live του Rockwave 2001 έκραξα, όχι τα live του 2005…
Αν ήσουν στη Ριζούπολη το 1997 ξέρεις γιατί… :wink:

To vriskw poly logiko! Tote eixe kai enan Friedman!

…και έναν Menza, για να μην ξεχνιόμαστε! :wink:

Τhe System Has Failed

Και απ’ό,τι φαίνεται είμαι η μόνη… :roll:

…και έναν Menza, για να μην ξεχνιόμαστε! :wink:[/quote]Nai, to skeftika kai ayto alla nomiza oti ekeinh tin xronia efyge… :roll:

Telika to '98 efyge!

…και έναν Menza, για να μην ξεχνιόμαστε! :wink:[/quote]Nai, to skeftika kai ayto alla nomiza oti ekeinh tin xronia efyge… :roll:[/quote]

… η Vic Firth μπαγκέτα του που κοσμεί τον τοίχο του δωματίου μου, μου θυμίζει συνεχώς ότι ήταν εκεί… 8)

…και έναν Menza, για να μην ξεχνιόμαστε! :wink:[/quote]Nai, to skeftika kai ayto alla nomiza oti ekeinh tin xronia efyge… :roll:[/quote]

… η Vic Firth μπαγκέτα του που κοσμεί τον τοίχο του δωματίου μου, μου θυμίζει συνεχώς ότι ήταν εκεί… 8)[/quote]Ayta einai!!

Συμφωνώ ότι ο Friedman είναι κορυφαίος κιθαρίστας,αλλά Megadeth=Dave Mustaine,οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που λένε συνεχώς φράσεις τέτοιου τύπου…αυτός είναι ο λόγος που πέρυσι στο Φάληρο ήμασταν μόνο 1500 άτομα…Λόγω του ότι “ήρθε μόνος του ο Mustaine”…ε και λοιπόν???Αυτός είναι ο λόγος που ακούμε Megadeth,o Mustaine,και όχι ο Friedman ούτε ο Menza…
Anyway…καλύτερο Megadeth album μάλλον είναι το Rust in Peace(riff σαν του holy wars/hangar 18/tornado of souls δεν γράφει ΚΑΝΕΙΣ άλλος),αν και προσωπικά έχω μεγάλη αδυναμία στο Youthanasia…