Megadeth

Δεν ξερω τι νομιζεις οτι καταφερνεις με το να λες για groupies και αλλα τετοια, αλλα αν θεωρεις τον Kirk αμπαλο με τα σολο του στο peak της καριερας του, τοτε θα μεινω στην προταση που λες οτι εισαι τερμα αχρηστος στην κιθαρα και θα το αφησω εκει. Η τεχνικη του Kirk στην κιθαρα δεν ειναι κατι αμφισβητησιμο επειδη εχει μεινει στασιμος επι 15-16 χρονια.

Το να λες οτι ενας πιο τεχνικος κιθαριστας δε θα ηθελε ποτε να εχει γραψει καποιο σολο ενος λιγοτερο τεχνικου κιθαριστα (σιγα την τεραστια διαφορα που εχουν ο Friedman και ο Hammett στην τελικη ε, υπαρχουν δεκαδες κιθαριστες πολυ καλυτεροι κι απο τους δυο) για μενα προσωπικα ειναι απλα οξυμωρο. Η μουσικη ειναι ΚΑΙ τεχνικη, ΚΑΙ συναισθημα, και αυτο εφαπτεται και σε ριφφς, και σε σολος, και σε ρυθμους με τα τυμπανα, και σε μπασογραμμες, και σε οποιοδηποτε αλλο οργανο.

2 Likes

Άσε ρε τελειωμένε γκρούπι, ζούδι.

3 Likes

Παρών!

3 Likes

Σε 5’ όλοι έτοιμοι για προσκλητήριο και αναφορά

Γυαλισμένοι με εξαρτήσεις και G3

1 Like

Ε εντάξει μου την είπες τώρα!! :joy:

Είχες δίκιο πιο πριν, ζούμε σε διαφορετικό σύμπαν εμείς οι 2. Lets leave it at that πριν πάθω και κανένα εγκεφαλικό (μια ανάσα από τα 40 βλέπεις) με αυτά που διαβάζω ώρες ώρες σε κάτι τέτοια thread.

Καλή συνέχεια.

2 Likes
4 Likes

Καλο ειναι να διαβαζεις και καμια αλλη αποψη γενικα στα ιντερνετς για τον Hammett, και οχι μονο το rocking.gr. Ισως εκει περα βρεις το ποσοι αναγνωρισμενοι κιθαριστες παγκοσμιας κλασης εχουν σε πολυ υψηλη εκτιμηση τον Hammett για αυτο που ηταν πριν κανα 2 και 3 δεκαετιες. Οταν το μυαλο τρωει κολλημα δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να ξεκολλησει και μαλιστα οσο βρισκεται αντιμετωπο με την αντιθετη αποψη, τοσο περισσοτερο πεισμωνει.

Παρε ενα ενδιαφερον κομικ, που στην πραγματικοτητα ειναι αρθρο ομως, για τα core beliefs και πως αυτα μας κανουν να “σκεφτομαστε” και να αντιδρουμε. Οταν βγαλεις απο το μυαλο σου οτι ο Hammett ειναι ενας αθλιος κιθαριστας (που αντικειμενικα, ΔΕΝ ειναι), τοτε μπορουμε να ξανασυζητησουμε:

Ψιτ Dead το αντίστροφο γίνεται, παρ’το απ’ την αρχή να το δεις… Λες κάτι για Megadeth και τσουπ “ναι αλλά οι Metallica”. Έγραψε ο quintom κάτι για τον Broderick και η απάντηση είναι για τον drummer των Metallica.

Στα παπάρια μας ρε οι Metallica και τους 2 τους γουστάρουμε αλλά μιλάμε για Megadeth. Δηλαδή αν δε συμμερίζεσαι ότι το Dystopia είναι δισκάρα (single-άρα είναι πάντως) είσαι fanboys.

YΓ: Ο Ηammett μόνο άμπαλος δεν είναι, πάμε παρακάτω.

3 Likes

Εγώ σε αυτό που διαφωνώ με τον dead είναι στο ότι το σόλο είναι κατά βάση τεχνική, στα δικά μου αυτιά και για τα δικα μου γούστα στο σόλο τον πρώτο λόγο έχει το συναίσθημα, προφανώς και των Slayer τα σόλο έχουν συναίσθημα.

1 Like

Σιγουρα τα γαμηστεροτερα σολο ειναι αυτα που σαν ακροατη σου προκαλουν συναισθημα, οχι θαυμασμο για την τεχνικη. ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ε.

1 Like

Το downpicking του Hetfield είναι και υπερβολικά τεχνικό και απαιτητικό και από άποψη ακρίβειας και από άποψη φυσικής κατάστασης.
Άκου τη διασκευή των Theater στο MoP να δεις ότι και ο Petrucci που είναι απίστευτος κιθαρίστας δεν το αποδίδει εξίσου καλά.
Το να λες ότι το σόλο είναι τεχνικό ενώ το riff όχι δεν είναι ακριβές.

κάπου στη μέση η αλήθεια για τα σολο

Κυρίως, όμως , είναι θέμα γνώσεων . Μετά τεχνικής ούτως ώστε να είσαι σε θέση να παίξεις τη μελωδία που σκέφτεσαι και μετά συναισθήματος ώστε να αποδώσεις το θέμα όσο δυνατόν πιο ταιριαστά στο κομμάτι

Σίγουρα η μουσική δεν είναι επίδειξη. Γι αυτό εξάλλου τα ωραία σολο είναι τα ταιριαστά σολο

3 Likes

Θεωρώ τα σόλο του Hetfield , που δεν είναι και κανένας βιρτουόζος, μοναδικά κυρίως γιατί έχουν συναίσθημα. Προσωπικά δεν μπορώ να ταυτιστω με βιρτουοζους κιθαρίστες. Αλλά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου

2 Likes

Πάνω κάτω ότι λένε οι αποπανω αλλά από θέμα τεχνικής αυτό που κάνει ο Het , αυτά που παίζει με τις φωνητικές μελωδίες που κρατάει , το λες και άρτιο τεχνικά .

Τώρα γιατί πρέπει να την μετράμε του φριντμαν και του χαμμεττ για να επιβάλουμε κάτι το οποίο είναι κατά κύριο λόγο υποκειμενικό , δεν το παίρνω χαμπάρι.

Γαμάτος και ο Hammett στα καλά του ( που αυτό που κάνει ανεβαίνει γιατί παίζει σόλο σε κορυφαία κομμάτια και ήταν από τους πρώτους που έπαιξαν έτσι ) και ο Friedman γαμει και πολύ πιθανόν να έχει αποτυπώσει την δεξιοτεχνία του ακόμα περισσότερο από τότε που έφυγε από τους Megadeth ( ευκαιρία που δεν είχε ο Hammett , δηλαδή να δουλέψει και να γράψει μουσική χωρίς τους υπόλοιπους 3) .

Η μουσική θέλει συναίσθημα αρά ναι τα σόλο θέλουν ΚΑΙ συναίσθημα προφανώς. Αλλά απλά αν δεν έχει και την απαραίτητη τεχνική δεν μπορείς να αποδώσεις ούτε το συναίσθημα, simple as that. Είναι όπως όλες οι καλές ιδέες, όλοι έχουν καλές ιδέες, όλοι έχουν βαθιά συναισθήματα αλλά μόνο οι πραγματικά μεγάλοι καλλιτέχνες μπορούν να βρουν τον τρόπο να τα εξωτερικεύσουν με όμορφο τρόπο που θα καταφέρει να συγκινήσει και άλλους είτε μέσω της μουσικής είτε του κινηματογράφου είτε με οποιαδήποτε άλλη μορφή. Επίσης αν ο Kerry King διαβάσει ότι τα σόλο του έχουν συναίσθημα τον βλέπω να σας κυνηγάει όλους με κανένα chainsaw.

Δεν έβγαλα κουλό και άμπαλο τον Kirk. Τουλάχιστον των πρώτων άλμπουμ. Μετά το Black Album έγραψα πως δεν μου αρέσει καθόλου. Η σύγκριση με Friedman είναι που με έχει παλαβώσει γιατί είναι άκυρη, οι 2 τους απλά δεν έχουν καμιά σχέση. Ο Friedman περισσότερο θα μπορούσε να ζηλέψει τον James για τα ριφ του από ότι τον Hammet για τα σόλο. Μην κάνουμε παλαβές συγκρίσεις.

1 Like

Εγώ αυτό που διακρίνω στο forum εδώ και αρκετό καιρό είναι μια ηγεμονία των Metallica. Δηλαδή ό,τι κάνουν οι Metallica το αποθεώνουμε και επίσης δεν σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας όταν τολμήσει να πει κάποιος κάτι για ένα μέλος (για τον Lars πχ). Ενώ για τα υπόλοιπα συγκροτήματα έχουμε πιο αυστηρά κριτήρια (για τους Megadeth εν προκειμένω). Μιλάω για το forum και όχι γενικά.

Δηλαδή όταν λες ότι το HTSD είναι δισκάρα ενώ το Dystopia είναι για πέταμα και ότι μόνο το ομώνυμο τραγούδι αξίζει, μετά λογικό να γράψει και ο άλλος τις δικές του υπερβολές. Ή όταν λες ότι οι συναυλίες των Metallica γαμάνε ενώ στους Megadeth βαριέσαι τη ζωή σου. Μετά θα βγει και ο άλλος και θα σου πει ότι ο Hammett είναι μάπας κιθαρίστας κάτι που προφανώς δεν ισχύει.

Στην τελική ποιος αμφισβητεί ότι οι Metallica είναι μεγαλύτερο μέγεθος από τους Megadeth και ότι συνολικά έχουν ανώτερη δισκογραφία? Εγώ το ανέφερα αυτό και πιο πάνω.

Απλά λέω ότι το Dystopia μου αρέσει λίγο περισσότερο υπό την έννοια ότι έχει 3-4 τραγούδια που όταν τα ακούω μου δημιουργούν μεγαλύτερο συναίσθημα ευφορίας απ’ ότι όταν ακούω το HTSD. To Conquer or Die για παράδειγμα που το θεωρώ φανταστικό τραγούδι. Από κει και πέρα δεν έχω παρωπίδες για να μην βλέπω και τα fillers που έχει το Dystopia.

Tεσπα, θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλοί δίσκοι και το HTSD και το Dystopia. Εγώ τα γουστάρω πολύ και τα 2. Όπως μιλάμε και για 2 μπαντάρες οπότε είναι λίγο αστείο αυτό το VS που γίνεται.

2 Likes

Δεν υπάρχει VS, απλά αναφερόμαστε συγκριτικά γιατί μπορούμε, εγώ τουλάχιστον :stuck_out_tongue:
Θα μπορούσα να συνεχίσω την “σύγκριση” που έκανα πρίν αναφέροντας ότι μπορεί μεν το HTSD να είναι πολύ πιο τίμιο και επαγγελματικό σε σχέση με τα πασαλείμματα του dave, αλλά αν κάποιος νορμάλ άνθρωπος :stuck_out_tongue: κάνει ένα προσωπικό best of album με όλα τα τραγούδια των megadeth τα τελευταία 17 χρόνια θα είναι πιστεύω πολύ, μα πολύ πιο ενδιαφερόν (έτη φωτός για μένα) από ένα αντίστοιχο best of των 3 άλμπουμ των metallica μέσα σε αυτά τα 17 χρόνια. Το νόμισμα έχει δύο όψεις πάντα.

1 Like

Εγώ δε μίλησα για όλες τις συναυλίες. Έχω δει τους Megadeth 3 φορές με τους Big-4, δύο φορές τον τελευταίο χρόνο -τη μία καλά που ήταν οι LoG και είχα κάτι να με κρατήσει γιατί στους Deth που έπαιξαν 80 λεπτά με πήρε ο ύπνος και περίμενα να τελειώσουν, τη δεύτερη στο Download ήταν πολύ καλοί.

Οπότε δεν ξέρω γιατί ηγεμονία μιλάς, εγώ γράφω για πράγματα που έχω δει.
Το Dystopia καλώς ή κακώς το θεωρώ άνισο. Το έγραψα όταν κυκλοφόρησε, το γράφω και τώρα. Έχει κορυφές, έχει και μετριότητες.
Για του λόγου το αληθές:

Και μάλιστα την ίδια άποψη πάνω κάτω εξέφρασε και ο @_Dead απ’ότι βλέπω που όπως βλέπεις εδώ διαφωνήσαμε - δε χρειάζεται να είσαι δηλαδή φανμπόυς για να μην τραβάς τις κωλότριχες σου από χαρά (βλ. εδώ: [quote="_Dead, post:12, topic:29477"]
Έβαλα να το ακούσω 1-2 φορές ακόμα κυρίως επειδή παντού έβλεπα τόσο καλά σχόλια. Συνεχίζει να μου φαίνεται τρομερά μέτριο άλμπουμ. Καλύτερα κομμάτια είχαν ακόμα και στο 13 (το ομώνυμο πχ που είναι κορυφαίο για μένα). Ειδικά η σύγκριση με Endgame σχεδόν με πονάει κάθε φορά που την βλέπω. Not even close για μένα.
[/quote]

Το ίδιο και το HTSD, έχει και αυτό μέτριες στιγμές (Am I Savage) απλά δεν είναι άνισο. Έχει 1-2 μέτρια κομμάτια σε σύνολο 2 CD.

Αυτό που γίνεται εδώ όμως είναι ακριβώς το αντίθετο με αυτό που περιγράφεις. Κανείς δε μίλησε για Metallica, ο Rebel έκανε τη συγκεκριμένη αναφορά [quote=“Rebel, post:908, topic:867”]
Εδώ η μεγαλύτερη μπάντα έχει ντράμερ τον Λαρς και κιθαρίστα τον Χαμετ . Πριν 15 χρόνια μπασίστα τον Νιουστεντ . Σιγά τα ωά . Δεν τους βρίσκω και πουθενά καλύτερους ΑΤΟΜΙΚΑ
[/quote]

(με την οποία BTW συμφωνώ, το έγραψα και παραπάνω) και εκτροχιάστηκε η κουβέντα -και πιο πολύ στο χαβαλέ. Μέχρι τότε μια χαρά τα έγραφαν και οι μεν και οι δε, καταλαβαίνεις από τα γραφόμενα τους ότι την έχουν παρακολουθήσει τη μπάντα και δεν είπαν απλά σούπα το ένα και άριστο το άλλο. Ειδικά ο quintom παρέθεσε καμία 10αριά τραγούδια για να τονίσει τι του αρέσει στο Cryptic πχ.

3 Likes

[quote=“ignatios89, post:902, topic:867, full:true”]Ναι εντελώς άρπα κόλλας ο Μαστέην που καταδέχεται να δουλεύει μόνο με μουσικάρες αντί να προσλάβει τίποτα κουλούς ανεπίδεκτους μαθήσεως, με την ελπίδα να δουλέψει το εγχείρημα όπως για κάποιους όλους.

Για έμπνευση και ιδέες μη λέμε τα ίδια και τα ίδια. Ούτε ίσα με το Risk.[/quote]

Τα πρώτα γραφικά σχόλια τις τελευταίες μέρες ήταν αυτά τα δύο. Έτσι αναφέρθηκε για πρώτη φορά το όνομα των Metallica, οι οποίοι πραγματικά απορώ τι δουλειά είχαν στη συγκεκριμένη συζήτηση. Επίσης, αναφέρθηκαν οι sessionάδες που έχει πλέον στους Megadeth ο Mustaine. Με sessionάδες δεν μπάντα όμως αν δεν είσαι άνθρωπος-ορχήστρα (που ο Mustaine δεν είναι).

Από εκεί και πέρα, ήρθε το ιππικό και κάθε κατεργάρης έκατσε στον πάγκο του!

2 Likes

Αλλα διαβαζεις, αλλα καταλαβαινεις. Οχι μονο δεν καναμε συγκριση του Friedman και του Hammett συνολικα σαν κιθαριστες, μια συγκριση που σε παλαβωνει κιολας, αλλα συγκεκριμενα οσον αφορα την τεχνικη, ειπαμε οτι ο Friedman ναι, ειναι αρτιοτερος τεχνικα απο τον Hammett. Αυτο δε σημαινει για κανενα λογο οτι δε θα ηθελε να εχει γραψει καποιο σολο του Hammett. Κοινως, ειναι Α Σ Χ Ε Τ Ο το ποιος ειναι καλυτερος τεχνικα , με αυτο που δηλωσα εγω.

Και επειδη πολλα μας τα πες για τον Hammett, και μαλιστα σε ενα τοπικ στο οποιο η οποιαδηποτε αναφορα των Metallica ηταν off topic ΚΑΙ με το topic, αλλα και με την κουβεντα, προσωπικα χιλιες φορες να βαλω να ακουσω το σολο του Hammett στο 2Χ4, παρα οποιοδηποτε απο τα 30 σολο του Friedman στο Youthanasia και στο Countdown To Extinction, δυο δισκους που ενω τους εχω λιωσει, απεξω δε θυμαμαι σχεδον κανενα σολο. Κι ας κυλησει δακρυ στο μαγουλο του Friedman που τον μειωνω τοσο πολυ. Εσυ που εισαι groupie του, μπορεις να του στειλεις γραμμα στοργης και αγαπης, και να εκθειασεις καθε σολο που εχει παιξει στους Cacophony και στους Megadeth, αλλα και της καριερας του στην Ιαπωνια.