Messa - "Close"

Χαχαχα, κι έλεγα την πρώτη φορά “μπα, ιδέα μου είναι”, γιατί όντως με ήρθαν οι Maiden στο μυαλό, αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο.

1 Like

Ωραία , δεν είμαι τρελός τελικά :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Όχι ρε,έχεις απόλυτο δίκιο.

Με δυσκολία το άκουσα ολόκληρο. Αναγκαζόμουν ξανά και ξανά να πατάω το repeat σε κάθε κομμάτι. Τέλος πάντων.

Άλματα έχουν κάνει από την εποχή του “Feast for water”. Που μου άρεσε, δε λέω, αλλά δεν άντεξε στο χρόνο για ‘μένα. Αυτό θ’ αντέξει.

Είναι τρομερό το “Close”. Τρομερό το τι επιχείρησαν και πώς τους πέτυχε έτσι. Σε κάποια σημεία δεν ξέρεις αν έβαλα oriental στο doom rock τους ή το αντίστροφο. Απίστευτο blend in.

Έμενα απλά άφωνος σε διάφορα σημεία από την 1η ακρόαση κιόλας: το αναπάντεχο jazz (; ) lead στο “Suspended”, τα γκάζια του “Dark horse”, τα πνευστά στο “Orphalese”, το σαξόφωνο στο “0=2” κλπ. κλπ. Καθόλου τετριμμένη ροή, ρε παιδάκι μου.

Εντάξει εγώ γονατίζω και με τις πιο “γήινες”, ας πούμε, στιγμές τους, εκεί που δεν υπάρχουν τέτοια κόλπα και ΟΝΤΩΣ καταλαβαίνεις ότι και χωρίς αυτά κάνουν θαύματα. Π.χ. το “Serving him” στο τέλος. Τι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ. Τα θρηνητικά leads στο “If you want her to be taken”. Κι αυτή η φωνή που δεν έχει αύριο. Μπράβο όποιος έκανε την παρατήρηση για ομοιότητα με την Anneke, είναι ανεπαίσθητη, αλλά ισχύει.

Πραγματικά ένα album που θ’ άξιζε ν’ ακούσεις πολύς κόσμος και θα γούσταρε.

9 Likes

Δυσκολευτηκε να με πιασει το αλμπουμ, μιας και 1-2 φορες που πηγα να ακουσω καποιο τραγουδι δε με τραβηξε ιδιαιτερα.
Το κοννε εγινε με το Dark Horse που λατρεψα και το Pilgrim - σιγουρα grower αλμπουμ και χαρηκα που επενδυσα!

6 Likes

Να πω εδώ ένα εύγε στον @Dr.Feelgood που αναφέρθηκε στις επιρροές Dead Can Dance - αναφορά στην οποία αντιστάθηκα ελαφρώς - αφού η μπάντα τον επιβεβαιώνει!

Έρχεται η συνέντευξη μας!

5 Likes

As promised:

Γαμώ τα παιδιά όλοι τους, προφανώς.

13 Likes

Τυχερούληδες…

7 Likes

Άλλη μία πρωινή ακρόαση σήμερα, αλλά κι ένα από τα καλύτερα και πιο ευρηματικά σχόλια κάτω:

www.youtube.com_watch_v=0hhGPJo4Nwo

5 Likes

9 Likes