Αγαπημένος metal δίσκος για το 1982

Το Total Eclipse είναι φοβερό κομμάτι με φοβερή ερμηνεία από τον Bruce και ορθώς το έχουν περιλάβει πλέον μέσα στον δίσκο. Ειδικά στην τελευταία στροφή των στίχων δίνει άψογη ερμηνεία: “Gone are the days when man looked down. They’ve taken away his sacred crown To be so free, it took so long It’s not the journeys end, it’s just begun”

Αν υπάρχει κάποιο αδύναμο κομμάτι για μένα είναι το 22 acacia και το run to the hills που ποτέ δεν με ενθουσίασαν.

καλά τα λες για το Total Eclipse αλλά

εδώ μου τα χάλασες

1 Like

Προφανως Battle Hymns :smiley:

Πολυ αγαπημενο και απο κοντα το Chase the Dragon των Magnum.
Κ μετα το Metal των Manilla Road

1 Like

Προφανώς γούστα είναι αυτά αλλά θεωρώ το Acacia 22 από τα καλύτερα του δίσκου και από τις πολύ καλές ερμηνείες του Bruce (θα ακολουθούσαν και ακόμα καλύτερες βεβαίως).
Το Run To The Hills είναι αυτό που είναι, ένα ωραίο, απλό, catchy, uptempo κομμάτι. Στην ίδια περίπου κατηγορία με το ομωνυμο του δισκου.
Πάντως οι ερμηνείες του Dickinson, μιας και πιασαμε αυτον και οχι την υπολοιπη μπαντα, ειναι top notch σε όλο το δίσκο (αλλά πάλι, πότε δεν ήταν??). Ακόμα και στο Invaders που δε θεωρείται και καμιά κομματάρα (εμένα μου αρέσει πολύ παρεμπιπτόντως) είναι καταπληκτικός.

2 Likes

Φοβερό μπάσιμο για δίσκο. Βασικά ένα μόνο κομμάτι σε όλον τον δίσκο είναι κατώτερο και αυτό είναι το Gangland αλλά ποτέ δεν με χάλασε και ιδιαίτερα

1 Like

Κάνε copy όλη τη φράση μου όμως, όχι όπως οι δημοσιογράφοι :joy::joy:
Δε θεωρείται από πολύ κόσμο, έχω ακούσει ακόμα και την άποψη ότι “…αν έλειπε το Invaders και στη θέση του ήταν το Total Eclipse θα ηταν γαμώ” ξέρω γω.
Συμφωνώ ότι ο δισκος δε θα μπορούσε να ξεκινάει καλύτερα. Αλλα ούτε και να συνεχίζει καλύτερα (Children Of The Damned)

Βγήκε και το βίντεο με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας εδώ και λίγο καιρό, απορώ πως δεν το ανέβασε κάποιος μέχρι τώρα!

Μια χαρά τα λέει ο μάστορας - ειδικά για το “Screaming…” όπου αυμβαδίζει με αυτά που έλεγα παραπάνω. Μας τα χαλάει λίγο στο σχολιασμό του Νο1 αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα!
Πότε είπαμε ξεκινάει συζήτηση για κάποιο άλλο έτος;