Αγαπημένος metal δίσκος του 1987

γιατι το εκανες αυτο??!! τωρα πρεπει να ψηφισω exodus & kreator :lol::stuck_out_tongue:

Νομίζω ότι έπρεπε να γράψεις τότε αγαπημένα μου album για το 1987 αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ο πιο γαμάτος Helloween είναι το WOJ… Δισκάρα δεν λέω αλλά δεν γίνεται να βλέπω άλλα και άλλα και να λείπει το Keepers :lol:

Να έλειπε μόνο το Keepers καλά θα ήταν… Που είναι το Refuge Denied. το The Legacy, το Abigail…

Πάλι μπλέκουμε, αλλά όχι όπως το 88. Κάτι είναι κι αυτό…

Savatage - Hall of…Candlemass - Νightfall (πού είναι δαύτο;)
Μotorhead - Rock’n’roll
Helloween - Keeper…I (έλεος…)
Udo - Animal house (προσωπικά γούστα)
Guns’n’roses - Appetite…
Anthrax - Among the living
DIO - Dream evil (που ήταν αυτό ωρε;)
Οverkill - Taking over (έπος…)
Trouble - Run to the light (κορφή)

Επίσης το 87 ο μουστάκιας πήρε μεταγραφή στην μεγάλη Αβελλίνο…

Δηλαδή ήθελες να φτιάξω πολλ που θα βάλω τα δικά σου αγαπημένα άλμπουμ του 1987?

Έλα παιδιά όλοι οι δίσκοι που αναφέρετε υπάρχουν σε κάθε αυγουστιάτικο αφιέρωμα του hammer, εδώ οτιδήποτε υπάρχει για κάποιον λόγο.

Edit: Εκτός από το Οrgasmatron που για κάποιο λόγο το έβαλα στο πολλ ενώ είναι του 1986. Οπότε βάλτε στη θέση του ό,τι γουστάρετε.

Αν αναφέρεσε σε μένα δεν εννοώ αυτό αλλά δεν γίνεται να είναι εκτός Abigail, Nightfall, The Legacy… Τουλάχιστον τα δύο πρώτα άμα τα πας βάση κριτιρίων καλύτερου album καλλιτέχνη όπως ανάφερες για τους Helloween δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότ είναι τα καλύτερα τους… Τι Scum και Deathcrash μου λες…

Νάτο πάλι το hammer #-o

Δε φταίω εγώ άμα αγνοείς ότι αυτά τα δύο δημιούργησαν καινούρια είδη.

Σίγουρα το De Mysteriis Dom Sathanas και το From Enslavement to Obliteration είναι σαφώς πολύ ανώτερα απο τα δύο που έβαλες…
ΤΕΣΠΑ μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να σου πω και εν τέλει κάνει καλό καμία φορά να βάζεις και την επιλογή Άλλο το σταματάω εδώ γιατί κάποιοι μπορούν να έχουν άλλη γνώμη απο την δικιά σου… Τι δεν χωράει? Ότι να 'ναι
Τώρα το τι δημιούργησε και το Keepers και το Nightfall μην το ξαναπιάσουμε κουβέντα εδώ και για να μην πω για το αξεπέραστο Abigail…

Ρε φίλε φτιάχνω το θρεντ και βάζω ό,τι επιλογές γουστάρω, παίζει πρόβλημα ξερωγώ?

Το Κίπερς συγκεκριμένα δημιούργησε τη στρουμφοσχολή οπότε να καεί στην πυρά.

#-o:lol::drunk:

Αν και ψήφισα το Sodom, δικά μου αγαπημένα για το 1987(όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά και εκτός αρκετών που είναι στη λίστα) είναι :

  1. Infernal Majesty - None Shall Defy
  2. Death Angel - The Ultra Violence
  3. Sacred Reich - Ignorance
  4. Tankard - Chemical Invasion
  5. Mekong Delta - S/T
  6. Satan - Suspended Sentence
  7. Coroner - R.I.P.
  8. Kreator - Terrible Certainly
  9. Death - Scream Blood Gore

Αν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω…:slight_smile:

Έλα παιδιά πλέον υπάρχει και η επιλογη άλλο!!

Ψήφισα ‘‘Into the pandemonium’’ κατευθείαν, μιας και πρόκειται για έναν από τους πιο αγαπημένους μου δίσκους ever. Αγαπημένος Frost δίσκος επίσης, κάτι ‘‘Mesmerised’’, βιολιά, γκοθιές και riff- άρες δε σε αφήνουν να επιλέξεις κάτι άλλο. Album που σου ανοίγει τα μάτια (ή μάλλον τα αυτιά) στην τελική.

Λίιιγο παρακάτω το ‘‘Scum’’, ιδίως η πλευρά με τον Dorrian.

‘‘Deathcrush’’ επίσης πολυαγαπημένο, από την αρχή μέχρι το τέλος πορωτικές κομματάρες. Όχι ο αγαπημένος μου Mayhem δίσκος πάντως (προτιμώ ακόμα και το ‘‘Grand declaration of war’’ νομίζω).

‘‘Appetite for destruction’’, ‘‘Hall of the mountain king’’ και ‘‘Among the living’’ ακολουθούν. Τα υπόλοιποα δεν τα έχω ακούσει.

Έλα, του πρήξατε τ’ αρχίδια του ανθρώπου. Μια χαρά σοβαρές επιλογές έχει βάλει.

Πάμε λίγο βιασμό στον Kiske:

για μένα με διαφορά το “nightfall” των candlemass και μου φαίνεται περίεργο που λείπει από το πολλ.τεσπα.
όπως ήδη αναφέρθηκε ο καλύτερος candlemass δίσκος.

Ξεβούλωσε τα αυτιά σου ρε που θες να βιάσεις κιόλας :lol:

Το’ριξα στο Appetite For Destruction γιατί χάρη σε αυτό έμαθα τι εστί κιθαριά βρώμικη σε εκείνη την τρυφερή ηλικία,με το Mtv να παίζει τα 2-3 βιντεάκια ξέρετε :oops:

Αμα έχει μέσα Guns n’ Roses τότε θα προτιμούσα το ομωνυμο των Whitesnake, το Electric απο τους Cult και το Hysteria των Def Leppard. Απο Metal θα ψήφιζα χαλαρά το Part I των Helloween, το Abigail King Diamond, το Dream Evil του Θεού ή το Visual Lies των Lizzy Borden.
Απο το poll μακράν καλύτεροι οι Savatage.
Γενικότερα όμως αγαπημένος δίσκος του 1987 το Tribute to Randy Rhoads του Ozzy, αλλα δεν μετράει…

πωπω!!! είπες δισκάρες τώρα!!!

Καταρχήν όντως καταπληκτική επιλογή χρονιάς.Πολλά και καλά άλμπουμς αλλα κανένα που να το συνοδευουν οι υπεροβολες προηγουμενων ετών.

Εδώ θα είμαι μάλλον με τους σλουγκ- αδες του φόρουμ. Όντως προκειται για μονομαχία μεταξύ Nightfall και Into The Pandemonium. And the winner is… Celtic Frost. Το καλύτερο τους άλμπουμ κατα πολλούς (αν και εγω μάλλον είναι ελαφρώς υπερ του θεικου to megatherion) που για μένα ήρθε και στην σωστή ώρα για να το ακούσω… όταν κάπου είχα ψιλοκουραστεί απο τις ταχύτητες των Slayer και τα χαρουμενα ρεφρεν των power metal συγκοτημάτων (μιας και πάντα είμουν μεταξύ ακραίου και πιο χαρουμενου ήχου… τι να κάνουμε γουστα είναι αυτά 8) ). Ήταν το σωστό άλμπουμ την σωστή στιγμή. Μαυρίλα και απόγνωση όπως λίγα άλμπουμ έχουν μεταδώσει σε ακροατές μέχρι σήμερα.

Πάντως δεν ήταν love at first sight. Οι πρωτες 2-3 ακροάσεις ήταν αρκετά αναγνωριστικές και δεν είχαν προκαλέσει ενθουσιασμό. Χρειάστηκαν ακούσματα και υπομονή ίσως από μεριάς μου μιας και μέχρι τότε είχα συνηθίσει σε πιο “ευκολες” μουσικές. Η ανταμοιβή όμως σαφως και ήταν πλουσιοπάροχη

Λυστε μου μια απορια. Εϊμαι ο μοναδικός που θεωρει το monotheist κατωτερο απο to megatherion και Into the pandemonium?

Mου αρέσουν όλοι οι δίσκοι του πολλ, άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο.
Το Nightfall είναι όντως μεγάλη παράλειψη, αλλά είναι ακλόνητο και το επιχείρημα του κρισπ:

Ακόμα όμως και αν ο Messiah ήταν 100 κιλά ελαφρύτερος, η ψήφος μου θα ήταν η ίδια. To αριστούργημα των Celtic Frost, παίρνει την ψήφο μου με κλειστά μάτια (και …ανοικτά αυτιά). Έτσι κι αλλιώς για μένα το Into the pandemonium είναι ο καλύτερος Celtic Frost δίσκος.

http://www.youtube.com/watch?v=Lcpv2PUfBx8