Metal/rock κομμάτια σε ταινίες/τηλεόραση

[burning mode on]

Nταξ το ξέρω πως εμείς οι μεταλλάδες γουστάρουμε την αίσθηση της μειοψηφίας στις μουσικές μας επιλογές και αδιαφορούμε για τις μουσικές καταναλώσεις των πολλών, ποιος όμως μπορεί να αρνηθεί ότι δεν τινάζει τα αυτία του με αυτή την ιδιαίτερη αίσθηση απορίας και ικανοποίησης όταν στο άσχετο μέσα στο καθιερωμένο πρόγραμμα και μουσικό υπόστρωμα των καναλιών σκάει ένα μπουκωμένο ριφάκι? Από το “The Mirror” των Theater στην εισαγωγή του δελτίου ειδήσεων της Ετ3 σε σωρία από ριφάκια metallica / ac dc/ κλπ που συνοδεύουν συνήθως τρειλερ ταινιών περιπέτειας και καταστροφής (sic), εδώ μπορείτε να γράφετε για το κομμάτι που ακουσάτε στο άσχετο από την τηλεόραση σας και συγχαίρατε νοητά των μουσικό επιμελητή της εκομπής…

[burning process complete]

Μου έρχονται τώρα: Eiσαγωγή “well of souls - candlemass” σε videακι για εξωγήινους από τον Χαρδαβέλα (:lol:), “Fragile dreams - anathema” από το Traction (!) του Μega, το Natural Disaster να παίζει στο repeat στις σειρές του Κοκκινόπουλου (και madrugada εννοείται)…τι άλλο…το “Eulogy” των Tool σε τρειλερ σειράς στον Αnt1 (δεν θυμάμαι σε ποια όμως)…, Ηall of the mountain king - Savatage πάλι σε τρειλερ ταινίας…για συνεχείστε…

Στη σειρά της ΝΕΤ πριν κάτι χρόνια που έπαιζε η Μακυρπούλια και ο Αθερίδης είχε βάλει μια φορά ΑΗΡΟΝ ΜΕΗΝΤΕΝ. Ένα βαθύ συναίσθημα δικαίωσης με κυρίευσε και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω ένα δάκρυ μεταλλικής συγκίνησης

offspring - keep em seperated σε τρεηλερ, porcupiine tree - synthesia σε μια διαφημιση της νοβα σπορ, the clash - london callin σε αλλη μια διαφημιση της ερα σπορ

α , και να μην ξεχασουμε τη ‘‘ζωη της αλλης’’ που συχνα χωνει μεταλιες
(ακομη και fear of the dark)\m/

Πλάκα κάμνεις! :smiley:
Άκουσε εκεί στον Αθερίδη…αφού είπαμε στο άλλο θρεντ ότι δεν είναι mainstream οι ΜΕΗΝΤΕΝ…:stuck_out_tongue:

Aυτό είναι πρόσφατο ε, νομίζω το άκουσα προχθές…? :-k

μπα, εδω και κανα χρονο το παιζει συχνα πυκνα

Σε μια σειρα (στον Αλφα νομιζω) περσυ σχετικα με λογαριασμους και ετσι. Πρεπει να λεγοταν “Για λογαριασμο σας” και εδειχνε καποια πλανα οταν δεν μιλουσε κανεις με την εισαγωγη Silent Waters των Αmorphis! Εκατσα να δω την εκπομπη, περιμενοντας να παιξει στο τελος ολο το τραγουδι (ματαια) :stuck_out_tongue:

Α και Killing In The Name Of σε διαφημιστικο της ΝΕΤ για ματς της Ξανθης!

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7464

Αυτο δεν σου κανει ?

Aν και δεν την είδα στο σερτς, είναι διαφορετικό το θέμα της (μουσικές που υπάρχουν ήδη στις ταινίες - κάτι σαν O.S.T) - οχι τι βάζουν τα κανάλια ή ραδιοφωνο με δικιά τους επιλογή στο προγραμμά τους…anyway στο οφ τοπικ είμαστε, κάντε ότι καταλαβαίνετε (merge - split - delete)…:wink:

Τα έβαλα μαζί εδώ, άλλαξα και τον τίτλο, ελπίζω να είναι όλα κομπλέ.

Υeap!

Mια παλιά ενημερωτική εκπομπη στον Σκαι (μεσα 90s με παρουσιαστη τον Θαναση Βασιλόπουλο)ειχε στους τιτλους εναρξης το burn των Cure…

εγώ θυμάμαι, όταν ο ant1 παλιά έδειχνε (νομίζω) αγγλικό κύπελλο, έβαζε over the hills and far away από Nightwish, όταν το διαφήμιζε.

οκ, κατανοώ ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ήσασταν μικροί/αγέννητοι, αλλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην μπει η πιο ΤΡΟΥ στιγμή της ελληνικής τηλεόρασης.

Στο 4.00

ΝΑΪΤΣΚΑΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥ ΤΩΡΑ!

(Και γενικότερα το επεισόδιο εκείνο ήταν πιο μεταλ απ’το μέταλ!)

δεν είδα να το αναφέρει κάποιος. Στην ταινια old schooll Will Ferrel το master of pupets.

http://www.youtube.com/watch?v=Vw3bPUOE47s

Α ναι! Το ίδιο επεισόδιο (πολύ γέλιο! :lol:) ξεκινάει με enter sandman ε?

Φίλος, η πιο ΤΡΟΥ στιγμή της ελληνικής τηλεόρασης είναι η διαφήμιση των παγωτών boss με το FIGHTING THE WORLD.-

Νομιζω η ΕΤ3 (παιζει να ταν και η ΝΕΤ) ειχε καποτε οταν επεφτε το σημα, την αρχη του Mother of Light των Epica. Επισης, ΑΠΕΙΡΕΣ φορες εχει παιχτει το Ace of Spades, τωρα μου ρχονται τα Smokin Aces, Shoot 'em up και το καλυτερο…σε επισοδειο Black Books που ειναι μεθυσμενοι και κανουν διαγωνισμο χορου \μ/
Θυμαμαι και Holy Diver σε επισοδειο South Park!

Ενα ακόμα: Σε μια παλία σειρά του Μαστοράκη στον Αντ1 (Kαλυνήχτα μαμα νομίζω) σε ένα επεισόδιο ήθελε η μικρή να πάει συναυλία metallica και στο μπακραουντ έπαιζαν όλα τα κομμάτια από το Load! (1996 γαρ…)

συγκρίνεις λοιπόν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ 1991 με παγωτά μποσ. [-X

ΑΥΤΟΙ είστε.