Metal Solid@rity #2 - Α' ΦΕΠΑ - Σάββατο 21 Οκτώβρη

Να πεταχτώ κι εγώ και να πω ότι το συγκεκριμένο λογότυπο είναι όντως αρκετά ευανάγνωστο για τα δεδομένα του χώρου όπου κινείται το συγκρότημα.

Αυτό το κόλλημα που έχουν οι σκηνές του black και του death με τα ακαταλαβίστικα λογότυπα όντως μπορεί να κουράσει. Οι παλιότεροι ίσως θυμούνται εδώ τον Prosatanic, ο οποίος το είχε κάνει σύστημα να ποστάρει στο “τι ακούτε τώρα” σκέτα εξώφυλλα από black/death, χωρίς περαιτέρω πληροφορίες, με αποτέλεσμα να τον παίρνει στο ψιλό το μισό φόρουμ, κάθε μέρα τον ίδιο δίσκο ακούς κ.λπ.

Από την άλλη είναι αξιοσέβαστο για μένα το κίνητρο όλων αυτών να προωθούν την ακρότητα στην τέχνη ακόμα και σε επίπεδο σημειολογίας. Απόδειξη, το ότι όταν μια στις τόσες βγαίνει ένα black/death συγκρότημα με απολύτως ευκρινές λογότυπο, σχεδόν μοιάζει παράταιρο, λες και βλέπεις εξώφυλλο συγκροτήματος που παίζει alternative rock ξέρω γω. Απλά θα μπορούσαν πολλοί απ’ αυτούς να είναι λίγο πιο πρωτότυποι και να παίζουν και με άλλα πράγματα, όχι όλη την ώρα κλαδιά δέντρων και ιστοί αράχνης (good one @jonkyr).

Για παράδειγμα, θεωρώ απίστευτο το λογότυπο των Torture Chain - για όσους δεν ξέρουν, black metal project του Brendan των Pagan Altar / Magic Circle κ.λπ. Παίζει με την extreme metal παράδοση των χαοτικών λογότυπων / της κλείνει το μάτι αλλά πηγαίνοντας το όλο πράγμα τελείως αλλού αισθητικά και αποτυπώνοντας με φοβερό τρόπο το νόημα του ονόματος της μπάντας. Θέλω γνώμη και από τον @Ironman1 επ’ αυτού.

4 Likes

3 Likes

“Mavan Sear” or something :stuck_out_tongue:

edit
Melan Selas, κοντά έπεσα (?)

1 Like

Star το κατω. Το πανω μπορει να ειναι απο Moon Star μέχρι MVVVVVN Star η MMMMMMN Star. Ίσως και Brontosaurus Star, άλλωστε δεν έχει καμία σημασία τι βλέπεις, μπορεί η κάθε μπάντα να αυτοαποκαλείται διαφορετικά. Σημασία έχουν τα σχήματα, όχι το όνομα :sunglasses:

1 Like

Που είναι ο τσάρος Ελένη ;

Μα καλά , δεν βλέπεις τους Ατρείδες;

Btw, αυτά τα logo τα διαβάζετε ή μπα; :stuck_out_tongue:


2 Likes

Εντωμεταξυ τους Aetherian τους ανακαλυψα πολυ προσφατα και ειναι εξαιρετικοι, ωραιο timing.

2 Likes

Ναι αλλά το logo τους μπορείς να το διαβάσεις;
Απ’ ό,τι καταλαβαίνω είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα το συγκεκριμένο.

1 Like

Grindcore entered the chat:

image

Καλησπέρα.

4 Likes

Δεν καταλαβα αν θες τη γνώμη μου πάνω στο θέμα λογοτυπων/αισθητικης κλπ.
ή πανω στους Torture Chain!

Με την συγκεκριμένη μπάντα δεν έχω ασχοληθεί, οπότε δεν έχω άποψη
(πάντως όσον αφορά το παραπάνω
λογότυπο, από μένα είναι ναι).

Σχετικά με το πρωτο θεμα που έθιξες,
συμφωνώ απόλυτα μ αυτό που λες εδώ:

Κ τα μόνα που έχω να προσθέσω είναι τα εξής δυο points:

  1. Το τι θεωρείται ακραίο σε ζητήματα αισθητικής ειναι άκρως υποκειμενικό.
    Για μένα ένα πετυχημένο λογότυπο extreme metal συγκροτήματος ειναι αυτο που θα εκπέμπει/προβάλλει μια αισθηση αντιπροσωπευτική των ηχοτοπιων της μπάντας.
    Από τους αγαπημενους Rapture, μέχρι τους (αιωνίως κορυφαίους του προσωπικου μου συμπαντος) Anaal Nathrakh, κ από τους δικους μας διαβολοθεους Necrotsakal μέχρι τους ίδιους τους Revenge (έτσι για να αναφερθώ σε κάποια αγαπημένα μου λογότυπα)
    η αιχμηροτητα της εικόνας είναι που έχει σημασία, κι όχι το ποσο ευανάγνωστη είναι ή όχι.

  2. Το πλεον βασικό κριτήριο με το οποίο αξιολογω τέτοια θέματα ( λογότυπα, εξώφυλλα κλπ) αφορά την αισθητική συνέπεια της μπάντας, σχετικά με το συνολο της καλλιτεχνικης της πρότασης, κ την δυνατότητα να έχει την δική της φωνή.

Από κει κ περα, όσο θετικά κ αρνητικά κ αν προδιαθετει ένα δυνατό λογότυπο, εξώφυλλο κλπ, προφανως στο τέλος της μέρας η μουσικη ειναι αυτο που μετράει
(να αναφερθω, ας πουμε, στο ενδεικτικο παραδειγμα των μεγάλων Αμερικανών ντεθάδων - κ προσωπικης αδυναμίας - Origin, οι οποίοι έχουν ένα από τα πλεον απλοϊκα κ μη εντυπωσιακα λογότυπα του χώρου, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τη μουσική τους να ακουγεται αποστομωτική - τουλάχιστον σε οποίον αρέσκεται στο τερματισμενο κ υπερτεχνικο τους υφος).

Κ για να το κλείσω με κάτι on topic, να πω καπου εδω πως ουτως ή άλλως θα στήριζα κ φετος το φεστιβάλ,
αλλά αρχίζει κ προκυπτει εντυπωσιακό κ σε καθαρά μουσικό επίπεδο το line up ε!

3 Likes

Why so serious; Ωρες ωρες νομιζω οτι δεν σηκωνετε τα αστεια. Δεν πειραζει, ολα καλα και παλι φιλοι.

Ναι βρε, αυτό εννοούσα ζητώντας τη γνώμη σου

Άκου τους, αξίζουν

ΝΑΙ :bangbang:

1 Like

Σκέφτηκα να γράψω σεντόνι περί reclaim στην αισθητική, και πολιτικοποίηση μέσω της κατάρριψης των ετεροκαθορισμένων ιστορικίστικων αναγνώσεών της που της στερούν δυναμικές κλπ κλπ αλλά η φασούλα είναι μερεμέτια, δραπανοκατσάβιδα, κατεδαφίσεις, ανατινάξεις, τα γνωστά.

6 Likes

Unofficial rocking μαζωξη μαζι με solidarity?

2 Likes

Ελάτε από νωρίς όμως!

Να και η τελική αφίσα. Θα διατίθεται στο χώρο με ελεύθερη συνεισφορά, όπως και ένα 16σελιδο booklet με τις θέσεις μας καθώς και μια τοποθέτηση που θα συνοδεύει σχετική έκθεση εξωφύλλων στο χώρο.

18 Likes

μπλουζάκι έχει βγει;

Ναι!
Θα υπάρχουν φετινά και περσινά αύριο στο χώρο, αλλά προπαραγγελίες επίσης μέσω bandcamp.

1 Like



ΣΠΑΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ

27 Likes

Για αλλη μια φορά εχουν μαζευτεί ήδη καμια δεκαριά λάιβ, απο το καλοκαιρι κ μετά, για τα οποία θα ήθελα καποια στιγμη να γράψω δυο λόγια.

Κ στο διπλανό αγαπημένο θρεντ του 52 πρεπει να έχουν συσσωρευτεί πλεον καμιά 15αρια σεντόνια που “χρωστάω” να γράψω
(από το 96, νομιζω, ή κάτι τέτοιο).

Αλλά για το χθεσινό λάιβ δεν θα το αναβάλω.
Θελω να γράψω άμεσα λίγα λόγια, ξεκινώντας από αυτό:

“Το περσινό ήταν συγκίνηση.
Το φετινό ειναι μανιφέστο.”

Αυτή την κουβέντα θυμάμαι να λέω χθες κάποια στιγμή στον Αποστόλη, κάπου ανάμεσα στις μπυρες, τις αγαπημένες μουσικάρες, κ κάποιες πραγματικά κορυφαίες εμφανίσεις που έλαβαν χώρα στο stage του metal solid@rity.

Χωρίς πολλα πολλα, η χθεσινή βράδια ήταν υπεράνω των - ουτως ή άλλως - υψηλοτατων προσδοκιων που ειχαν τεθεί απο την πρωτη χρονια.

Η διαμόρφωση του χώρου ήταν σουπερ, η ενεργεια του κόσμου παρέμεινε έκδηλη κ πρωταγωνιστικη μέχρι το τέλος, κ τελικά η ευχη/πρόταγμα του φίλου @ManosOrff ακολουθήθηκε στο έπακρο.

Κοινώς, μπάντες κ κοινό τα εσπασαν με την ψυχή τους.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρευρεθώ από νωρίς,
κ έφτασα εκεί ακριβώς πανω στην ώρα
που έβγαιναν οι αγαπημένοι μου Rapture,
οι οποίοι εμφανίστηκαν λυσσασμένοι όσο ποτέ
κ τα έδωσαν όλα, κ μαζί τους κ εμεις,
με την αντίστοιχη ένταση μπροστα απο το stage.
Tο death/thrash “αντιμουσικό” δόγμα των Rapture (όπως το χαρακτηριζουν κι οι ίδιοι) εξακολουθεί να ηχεί αυθεντικά ακραίο κ κρίσιμο.

Οι Aetherian ακολούθησαν,
ζεσταμενοι όπως έχουν έρθει από το ευρωπαϊκό τους τουρ,
κ έδωσαν ένα πολυ ψυχωμενο κ τίμιο λάιβ με το χαρακτηριστικο επικό τους melodeath,
ενώ αυτό που επακολουθησε με τους λατρεμενους γερμανους επικομπλακοκρασταδες Ancst,
δεν αποτυπώνεται ευκολα με λόγια.
Για λίγο λιγότερο από μια ώρα,
ένταση, ξέσπασμα κ συγκινηση ισόποσα βιωμενα, χάραξαν αναμνήσεις που θα μείνουν.
Με κάτι τέτοιες εμφανίσεις αναπνέει η σκηνη,
θα πω εγω, κ θα το αφήσω εδω.

Οι Ορυμαγδος (που επιτελους κατάφερα να δω, μετά από δυο φορές που τους είχα χάσει),
ήταν τόσο μορφαρες κ σαρωτικοι όσο περιμενα,
με το αχαλίνωτο μεταλοπανκ τους ανεπιτήδευτο
κ φτιαγμένο για λάιβ,
ενώ οι Zakula με το τεχνικο, δυστροπο
αλλά κ σκαλωματικο ντεθοθρας τους
λειτουργησαν σαν ιδανικος επίλογος,
τουλάχιστον για μένα που δυστυχώς έπρεπε να φυγω αμεσως μετα
κ δεν μπόρεσα να δω τους Mammock που έκλειναν τη μέρα.

Ειλικρινά ελπίζω, με την στήριξη όλων,
το Metal Solid@rity να καθιερωθεί κ να συνεχίσει να εξελίσσεται κ να μεγαλώνει, γιατί είναι κάτι που χρειάζεται στη σκηνή κ έχει πράγματα να δώσει.

Εγώ θα πω - και από δω - ένα μεγάλο μπράβο για το όλο στήσιμο, χωσιμο κ τη συνολική διαχείριση, στον Άρη, τον Αποστολη, την Ειρηνη
κ σε όλα τ αλλα παιδια που το τρεχουν,
κ ευχομαι να ζήσουμε κ αλλα τέτοια.

Ps. Cheers σε @ChrisP , @martian , @Sh_Wo_f , @apostolisza8 αλλά κ σε όποιον/όποια
άλλον/άλλη από τη φορουμαρα ήταν χθες εκεί!

24 Likes

Ωραια ηταν, εφτασα οταν βγαιναν οι Dillusive Play (πολυ καλοι) και εφυγα στους Ορυμαγδος για να προλαβω συγκοινωνια. Aetherian και Ancst εξαιρετικοι πραγματικα. Ειδα διαφορους γνωστους (Αποστολης εδινε πονο στους Ancst, καπου πηρε το ματι μου τον Ktn και τον ΚρισΠ) αλλα επειδη δεν σας ξερω τοσο καλα δεν ημουν 100% σιγουρος για να χαιρετισω.

5 Likes