Metallica ή λεφταλικα? ποιο ειναι το πιο σωστο? πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?

Μην μπει κανεις στον κοπο. Το βρηκα στο wiki. Απορω πως μου ειχε διαφυγει. Τα χρονια τελικα σε κανουν και ξεχνας…και οχι μονο…

6 είναι τα κομμάτια του Mustaine στους Metallica:
The Mechanix (έγινε The Four Horsemen με νέους στίχους και ένα έξτρα σημείο)
Jump in the Fire
Phantom Lord
Metal Militia
Ride the Lightning
The Call of Ktulu

Σε όλα τα credits το όνομα του Mustaine είναι τελευταίο αλλά αυτό ήταν πάγια τακτική των Hetfield/Ulrich, καθώς ο James γράφει και τους στίχους και ο Lars συχνά κάνει το arrangement, οπότε έτσι είναι πάντοτε τα credits, ανεξαρτήτως ποιος έγραφε τα riff ας πούμε (το ακριβές αντίθετο δηλαδή που έκαναν οι Slayer)

Φυσικά οι προαναφερθείσες συνθέσεις είναι πρωτίστως του Mustaine (ο οποίος τους είχε ζητήσει να μην τις χρησιμοποιήσουν παρεμπιπτόντως) και σίγουρα κάποια τα είχε φέρει σχεδόν έτοιμα. Και είναι ένας λόγος ακόμη που έχυνε χολή.

Trivia: Τα αρπίσματα του Call of Ktulu στην εισαγωγή του κομματιού μπορείς να τα ακούσεις σαν ακόρντα στην εισαγωγή του Hangar 18.

Ναι για τα υπολοιπα το γνωριζα, για το ktulu & ride δεν θυμομουν (πανε και τοσα χρονια βλεπεις) η το εχω αγνοησει.

Ευχαριστιες για την ενημερωση παντως. Παντα μαθαινεις κατι που δεν γνωριζεις η σου εχει διαφυγει.

Στο ride νομίζω εχει γράψει μόνο το solo, το οποίο κάπως το διαφοροποιήσε ο Hammett γι αυτό και τον εκραζε για πολλα χρονια πως το “χάλασε”.

Και στο Call Of Ktulu μόνο την εισαγωγή έχει γράψει γι αυτό και την πήρε μαζί του στο Hangar 18.

Δηλαδη αφηνουμε ενα υπονοουμενο οτι οι Metallica κλεβουν και τραγουδια ; Ενταξει εχω ξελιγωθει απο τα γελια. Και οτι τι ; Η συνθετικη τους ικανατοτητα ηταν μονο με το Cliff ?
Οτι αυτοι ξεπουλουσαν τα παντα στο βωμο του χρηματος ; Ο Hetfield εγινε αλκοολικος μετα τον θανατο του, νοιωθοντας οτι δεν μπορει να εχει ανθρωπους δικους του που να μην τους χανει. Αυτο πληρωσε και ο Newsted. Την λογικη του Hetfield οτι κανενας δεν μπορει να τον αντικαταστησει. Και ο Newsted ηταν πρωτα οπαδος , του ηταν πολυ δυσκολο να νοιωσει ενας απο αυτους (δεν του εδιναν το περιθωριο και οι ιδιοι). O Cliff ηταν ο μονος που ακουγε διαφορετικα πραγματα απο τους υπολοιπους 3.

Και ναι ο Lars ειναι τεμπελης αλλα οχι τοσο τραγικος οσο θελουν μερικοι να τον παρουσιαζουν.

78 τραγουδια μεσα σε 4 μερες . ΟΚ τεμπελης ! (επειδη καπου διαβασα οτι τα ντραμς τα παιζει στις Live ηχογραφησεις καποιος αλλος…)

Και με εισιτηριο 19,81 δολλαρια για 4 εμφανισεις. Επειδη ολα ειναι για τα φραγκα …

Κανένα υποννοούμενο: Οι Metallica αδιαφόρησαν για την επιθυμία του Mustaine να μην χρησιμοποιηθούν οι συνθέσεις του, θεωρώντας ότι ανήκουν στην μπάντα μιας και δουλεύτηκαν με όλους μαζί και υπήρχαν στο demo. Και οι δύο πλευρές έχουν πόιντς με το μέρος τους και κανείς δεν είχε υπογράψει συμβόλαιο οπότε…

Το ότι οι καλύτεροι δίσκοι των Metallica είναι οι πέντε πρώτοι σίγουρα δεν το ακούς πρώτη φορά, έτσι δεν είναι;

Οχι βρε. Αφου το εγραψα. Εγκυκλοπαιδικα. Το τονισα κιολας.
Η δεινοτητα ειναι κατι που τουλαχιστον αυτοι τo κατεχουν, και εκει τους βγαζω το καπελο (για να μην νομιζεις οτι ισοπεδωνω).

Τωρα για τον Λαρς, κοιταξε να δεις. Ειναι ειδικη περιπτωση. Μια φιλη απο Πειραια ειχε εργαστει ως βοηθος παραγωγης σε load/reload. Εχουν περασει τοσα χρονια απο τοτε και ακομα και τωρα την παιρνει τηλεφωνο δυο φορες τον χρονο να της πει χρονια πολλα και να την ρωτησει αν ειναι καλα. Εντωμεταξυ η τυπισα μου εχει πει: λιγο κουφο μετα απο τοσα χρονια να παιρνει ο Λαρς…ή ειναι παιδι μαλαμα ή πολυ καλος στις δημοσιες σχεσεις…

Το οτι αδιαφορησαν ως ενα σημειο το καταλαβαινω. Αλλα αφου ειχαν πνευματικα δικαιωματα το ειχαν δουλεψει ολοι μαζι κτλ δεν βρισκω που ειναι το περιεργο. Το αντιθετο απο την περιπτωση με τον Hammett που τους ειχε παει το Creeping Death ενω το ειχε δουλεψει με τους Exodus σαν Die By My Hand.

Προφανως και οι καλυτεροι δισκοι τους ειναι οι 5 πρωτοι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να βρισκει διαμαντια και στις επομενες κυκλοφοριες τους. Και ετσι οπως το καταλαβαινω εγω οι Metallica εχουν μια λογικη οτι δεν χρειαζονται πια να κυκλοφορουν τακτικα καινουργιους δισκους για να γινουν μεγαλοι ή για να συντηρησουν το μεγαλο ονομα τους συν οτι προφανως η εμπνευση δεν ξεχειλιζει, οποτε το κανουν οποτε νοιωθουν την αναγκη (ακομα και για την εμπορικη αναγκη για να ειναι μεσα στο καδρο) .

Ο Lars ειναι ολα αυτα μαζι και πολλα περισσοτερα. Το ιδιο παρλαπιπας ηταν παντα απλα τωρα πια μπορει να μην κουβαλαει τα ιδια κομπλεξιλικια με παλαιοτερα.

Μιλάς για μια ειδική περίπτωση. Δεν είναι ο κανόνας.

Ο Lars χρειάζεται και ένα -e στο τέλος, για να γίνει Larse.

το οτι καθεται και βλεπει πριν απο καθε συναυλια ποια τραγουδια ειχαν παιξει στις προηγουμενες εμφανισεις τους και αλλαζει το setlist μονο τεμπελη δεν τον κανει.

Παντως μιας και μιλησα για δεινοτητα, αλλο δεινοτητα και αλλο εμπνευση. Αυτο το τελευταιο το εχουν απολεσει απο νωρις. Μια δεκαετια κρατησε. Εκανε το κυκλο του το συγκροτημα δηλαδη. Τα υπολοιπα ειναι ΑΕ ΕΠΕ LIMITED INCOPORATED πες το οπως θες. Μια καλοστημενη επιχειρηση θεαματος δηλαδη.

Φίλος μου είχε κερδίσει meet and greet στο Μιλάνο πρόπερσι.
Του ειπε οτι ειναι απ την Ελλάδα. Θυμόταν και τις 4 συναυλίες, έπιασαν και την κουβέντα για τις bootleg συλλογές και του αφιέρωσε 5-10 λεπτά. Και μου έλεγε πως αυτό το έκανε με όλους σχεδόν.

Γενικά, μπορεί να ειναι ο κλασσικός υπερβολικός κ φαφλατάς, αλλα σε οτι αφορά τους οπαδούς και όσους συνεργάζονται με τη μπάντα μου δίνει την εικόνα οτι ειναι ο πιο φιλικός κ προσγειωμένος.

Σε όλους τόσο κρατάει φίλε μου.

Αν και για πολλους τα Load - Reload (ειδικα το πρωτο) ειναι πολυ ψηλα στην εκτιμηση τους οποτε μιλαμε για σχεδον 15 χρονια , αυτο σκεφτομουν και εγω. Για ολους τους πραγματικα καλούς τοσο κραταει…

Οι πιο καλοί δίσκοι βγαίνουν στα πρώτα 10 χρόνια. Από εκεί και μετά, έχουμε κατώτερους δίσκους. Μπορεί πολύ καλούς, αλλά όχι σαν τους πρώτους. Συμβαίνει με ΟΛΟΥΣ (άντε, να εξαιρέσω το Painkiller :p).

Μetallica,γιατι καθιερωσαν το thrash.
Λεφταλλικα,γιατι καθιερωσαν το trash ξεπουλημα.

Χωρίς καμία δόση ειρωνείας (για να μην παρεξηγηθώ) [SPOILER]:bow: Θεωρώ πως δεν θα μπορούσε να κλείσει καλύτερα το thread! :lock:[/SPOILER]

Σωστη και λακωνικη Greektrooper. Τα σφαζω ολα τα ξεπουλαω. Με δυο φρασεις τα ειπε ολα!

Για οσους συνεχιζουν να διαφωνουν, παρτε δυο παιχνιδακια να παιζετε με τους ηρωες σας μεχρι να περασουμε στον επομενο γυρο :roll:

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER]

Ειμαι οπαδός των Metallica εδω και πολλά χρόνια και έχω ξοδεψει παρα πολλά γι αυτούς.
Για λόγους οικονομίας συζήτησης θα αποδεχτω τα λεγόμενα σου και λέω και εγω οτι οι Metallica ξεπουλήθηκαν!

Αν εσύ θέλεις να μου δείξεις οτι δεν έχεις κόμπλεξ με την επιτυχία των Metallica και οτι δεν έχεις κάποιο κόλλημα με αυτούς καλό θα ήταν να άνοιγες και άλλα θρεντ με άλλα συγκροτήματα ίδιου μεγέθους και να αναρωτιέσαι και έκει αν ξεπουλήθηκαν.
Επειδη στο μυαλό σου λόγω ξεπουλήματος ίσως να θεωρείς τους Metallica απο μικρό ως τιποτένιο μέγεθος όταν λεώ ίδιου μεγέθους θεωρώ συγκροτήματα με τουλάχιστον 3 παγκόσμιες περιοδίες σε ανοιχτά στάδια.