MOJO psifoforia gia kalitero progressive disko!

  1. Pink floyd… the wall
    2.Yes…keys to accention
    3.Genesis…nursery crime
    4.Roger Waters…amused to death
    5.Pink floyd…dark side of the moon…

(i sira me tin opoia ta evala den exei na kanei me tin piotiki seira)

min mas ta stereis re bluz…
pes mas tin apopsi sou gia floyd esto mia akomi fora…
na tin xana akousoume…

Έχετε πει ωραία γκρουπ και ωραίους δίσκους.
Λείπουν όμως οι θεοί (κατά την ταπεινή άποψή μου) Pink Fairies
Αυτοί οι Άγγλοι αναρχικοί, προοδευτικοί μουσικά και λυρικά έχουν βγάλει τρεις φανταστικούς δίσκους, τους οποίους σας παραθέτω κάτω.
Λόγω των παραπάνω, τους έχουν χαρακτηρίσει protopunk και πνευματικά αδέρφια με τους Hawkwind.Και οι δύο άλλωστε δημιουργήθηκαν το 1969.
Επίσης,έχουν επηρεαστεί αρκετά απ’τους Deviants (οι οποίοι σχετίζονται άμεσα με τους Pink Fairies), άλλη μία θαυμάσια προοδευτική μπάντα, από την οποία έχω μόνο ένα Album,το Ptoof! (1967), το οποίο και θεωρώ καταπληκτικό.

Never Never Land (1971)
What A Bunch Of Sweeties (1972)
Kings Of Oblivion (1973)

να προσθεσω
genesis // selling england by the pound
eloy // floating
εχετε ακουσει καθολου can [γερμανοι]?.προσωπικα εχω ακουσει το monster movie κ μου προξενησε ζαλαδα :? :?

genesis δεν μου αρεσουν με κουραζουν.
eloy γαμαει ο δισκος! o Randow ειναι απιστευτος drummer.
τους can δεν μπορω καθολου να τους ακουσς μα καθολου.αλλα ειναι κορυφαιο group!

οντως θεωουνται πολυ πρωτοπορο γκουπ. Ισως γτ προχωρησαν ενα βημα παραπερα.
Το tago mago π.χ θεωρειται πο πολλους κορυφαιος δισκος… Παντως ο ξερω οτι ο τραγουδιστης τους στο μονστερ μουβι [το οποιο punkizei…] ηταν τρελος :lol:
γενικοτερα φαινεται οτι ειναι σημαντικο γκρουπ αλλα εχουν περιεργο κ ‘‘δυσκολο’’ ηχο

afou to pirame stous rush kai yes …axizoun pistevo afta…
opos… talk apo yes
drama …yes…
open your eyes…yes
rush…rush
grace under pressure…rush
caress of steal…rush
moving pictures…rush
signals…rush
alla kai test of echo…rush

απο yes μου αρεσει πιο πολυ το relayer κ το yes album.
απο τα γουσταρω ολα μεχρι to moving pictures μτα δεν μπορω να τους ακουσω.
απο Journey εχετε ακουσει τα 3 πρωτα? ιδικα ο 1ος εινaι πολυ Prog.
camelspotter in my lonely feeling, topaz, kokoutech :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

an kai den thimame ta onomata ton albums tous…
pragmatika gamane…(gia Journey milao)…

mhpws tha eprepe prwta na orishs re bluezlick ti ennoeis me ton oro prog??

kalo tha itan gia na xeroume pou vadizoume!!!

an to pareis me thn ellinikh metafrash dhl: proodeftiko tote kahkame!

prog einai katheti dhl, pou pige to ekastote eidos ena vima mprosta!
p.x. o hendrix, oi beatles,oi mayhem(!!!), o foivos!!!

me tin koinws gnwsth apodosh tou orou, gia na apantisw kai sto topic, egw psifizw…:

to animals twn floyd.

p.s.: xrhsimopoiw ton oro opws ton anelyse se mia kat’eidian syzhthsh pou eixame o camelspotter. san mia mousikh pou ta tragoudia tou eidous einai ena taxidi… wraios orismos alla dhmiourgei mperdemata…!

ρε “κουλε” πληκτρα που δυο χρονια μελετας ενα κοματι :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: θες να σου πω τωρα τι πιστευω οτι ειναι prog? αντε καλα θα σου πω γιατι σε αγαπαω κ ασ μην εμαθες ποτε να παιζεις! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
απλα: το παντρεμα πολλων διαφορετικων ειδων μουσικης με rock ηχο!
εχω κ μια αλλη αποψη: το αντιθετο των Floyd :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
οντως το animals ειναι δισκαρα αλλα το θεωρω κατωτερο απο αλλα!
ταξιδιαρικα κοματια εχουν κ στο south!

Υ.Γ. ρε παπαρα θα το κανουμε το reunion?
συμβουλη: σταματα να τον παιζεις…

tha mou pei kaneis epitelous pio kommati meletaw 2 xronia???

gia to reunion esena perimenw!!! opote peis eimai mesa mexri ta mpounia!!!
kai to xereis!

oi floyd einai prog kai paixe epitelous to arxiko solo swsta!!! (parta)

thn trith mou eipe o kwtsos gia inside alla den exw katholou lefta afth thn evdomada!
thn exw vgalei 3 kai shmera 4 meres mono spiti!!!

το lady fantasy! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
αν θυμαμε καποιος αλλος εκανε λαθΟΙ! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
εγω περειμενω εσενα εσυ εμενα παλι συνενοηθηκαμε! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Aντε να δουμε τωρα που πηρες και τραγουδιστρια ποτε θα κανουμε reuninon :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
…και ποιος ξαναωγαζει το Shine??? ε??? χαχαχαχαχαχαχα
Anyway prog κατ’εμε ειναι ενα κομματι που προοδευει…ξεκιναει ετσι ,παει αλλιως ξαναγυρνα στην αρχη,ξανα κανει αναφορες σε αλλα σημεια και τα λοιπα…Προοδευτικο γιαυτο και σου ειπα Painer_POS οτι για μενα ειναι ενα ταξιδι,μια ιστορια με μεση αρχη και τελος.σα να διαβαζω βιβλιο ή να βλεπω και οταν τελειωνει (το καθε prog κομματι)νιωθω ΚΑΠΩΣ…και καμια φορα δεν εχει νοημα να ακουσω οτιδηποτε αλλο…
Και δεν πιστευω οτι μιλαμε για prog μπαντες (που ειναι αλλο πραγμα απο το να παιζουν prog)
Prog Mπαντες που δηλ σε καθε δισκο προχωρουσαν και ενα βημα (ή και παραπανω) παραπερα δεν σημαινει οτι παιζαν Prog κομματια.
Οπως και μπαντες που παιζαν Prog γραφαν και κομματια που δεν ηταν Prog ή ακομη και δεν ηταν προοδευτικες.(θα υπαρχουν και τετοιες δε μπορει…χαχαχαχα)

και για παραδειγμα εχω Rush : Lessons,Tears ktl…King Crimson : Lady of The Dancing Water,I talk to the wind,Book Of Saturday ktl, …oi Camel …μπα αυτοι στα 5 1α ολο prog ηταν :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Kansas : 2 Cents Worth,ktl
καταλαβαινετε τι θελω να πω ετσι???

Αρα συμφωνα με τη δικια μου αποψη οι Floyd δεν επαιζαν prog αλλα ηταν prog.
ε,ενταξει…παιζαν prog στο Animals!!!

Περιμενω αποψεις περι του θεματος.

Ρε παιδιά έχει νόημα να συζητάμε τί είναι prog και τι δεν είναι; Αν είναι καλός δίσκος, καλό συγκρότημα, καλό τραγούδι, whatever δεν είναι αρκετό;[/img]

μην τρελενεσε κουβεντα κανουμε αποψεις αλλαζουμε! :wink:

Also,

Twink ~ Think Pink .-

δλδ? 8O

Θεωρώ δισκάρες αυτά που ακούει ο john_vla… Με τιμάει αυτό?