Moonspell - κυτταρο, κυριακη 09/10/16

Τι παράδειγμα να πω, δεν μπορούσαμε να κουνηθούμε.Εγω προσωπικα δεν την παλεψα και βγηκα εξω να παρω αερα, γιατι ημουν ετοιμος να κλαταρω. Όταν πηγα να ξαναμπω μετα από 15 λεπτα, ο κοσμος ηταν μεχρι την εξωπορτα,επρεπε να ριξω τρελο σπρωξιδη για να φτασω στην παρεα μου. Όταν πια ειχε φτασει 2 η ωρα και ο πολυς κοσμος ειχε σπασει, τοτε καταφέραμε να “απλωθουμε” λιγο και να ειμαστε πιο “ανετα”. Για μενα, μακαρι να υπαρχει αρκετη ζητηση για Moonspell και να αλλαξει ο χωρος.

Κατάλαβα! Θα ζήσουμε καταστάσεις Stage Volume 1!
Μακάρι να πάμε αλλού γιατί προβλέπω όντως να έχει κόσμο…

Εμενα στο Κυτταρο το Σαββατο δεν μου φανηκαν τοσο τραγικα τα πραγματα. Ναι ειχε φουλ κοσμο, γινοταν χαμος, αλλα δεν ημασταν σαν σαρδελες, σε 2-3 συναυλιες Blind Guardian στο Fuzz, την τελευταια φορα στους Iced Earth και στους Saxon και καποιες αλλες φορες ηταν μακραν χειροτερη η κατασταση.

Κυκλοφόρησαν εισιτήρια σήμερα… πέρασα από Ticket House…22e…

angus δεν ξερω ρε φιλε, αλλα εμενα μου φανηκε αποπνικτικα εκει μεσα και το ιδιο ελεγε και η παρεα μου. Ειμαστε παραξενοι? Μπορει…:stuck_out_tongue:
Παντως εγω θα το αφήσω για τελευταια στιγμη το εισιτηριο, για να δω μηπως αλλαξει ο χωρος. Αν όχι, θα το αποφαισω ισως και την τελευταια μερα.

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το live γίνεται Κυριακή και όχι Σάββατο :stuck_out_tongue:

Λογικά γιατί Παρασκευή και Σάββατο έχει το Desertfest.

Χθες το βράδυ στο Graspop ήταν επετειακό το set… απλά έπαιξαν όλο το Irreligious!

Οι Moonspell ανακοίνωσαν πως τα support για το ‪roadtoextinctiontour‬ part V όπου περιλαμβάνεται και η Ελλάδα θα είναι THE FORESHADOWING και Eleine.

“We are proud to announce a update and the magnificent bands that will be joining us on this ‪#‎roadtoextinctiontour‬ part V. They are as special guests: THE FORESHADOWING from Italy in support of their superb new album Seven Heads, Ten horns out via Cyclone Empire Metal Blade Records (US) and the exquisite Eleine a band that will for sure fascinate you with their epic, pungent symphonic Metal”.

Μωρε αμα δεν αλλαξει ο χωρος, δεν πα να βγαλουν και τανεςπου πανω να τριβονται, δεν παταω.

χαχα μπορείς να πας στην εκδήλωση στο fb και να πεις την γνώμη σου…
https://www.facebook.com/events/1728582327410482/

Σπουδαίο το Κύτταρο.

Απ’ ότι ειδα είναι και στο 8ball την παρασκευή στις 7/10. Άχαστο. Πάμε για 4η φορά.

Κάλυψαν και το κενό ανάμεσα στα δύο live της Ελλάδας.
7/10 Θεσσαλονίκη
8/10 Κύπρος
9/10 Αθήνα

Εχω το εισιτηριο στα χερια μου απο την προηγουμενη εβδομαδα Νο. 117 και μετραμε αντιστροφα, παμε για δυνατο live.

Double post γιατι σημερα ειναι η μερα των Moonspell, γιατι τοση νεκρα στο thread? Παμε για εκπληκτικο live, ερχονται με δισκαρα στις αποσκευες τους και δυνατο setlist βασισμενο στο Extinct και φυσικα στους 2 κορυφαιους τους δισκους τα Wolfheart και Irreligious και καποιες ακομα κομματαρες απο την υπολοιπη δισκογραφια τους. Περιμενω μια ακομα αξεχαστη βραδια απο τους Moonspell, οι τυποι ειναι εγγυηση live.

Προγραμμα:

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016 - Κύτταρο Live

Οι πόρτες ανοίγουν στις: 19:30

ELEINE: 20:20 - 20:50 (30 λεπτά)
THE FORESHADOWING: 21:10 - 22:00 (50 λεπτά)
MOONSPELL: 22:20 - 23:50 (90 λεπτά)

Είμαι σε γάμο και χάνω τη συναυλία πφφφ

Λαηβαρα! Αρκετο βαρος στο τελευταιο (5 κομματια, ναι και το The Future is Dark, αγαπημενο) που δεν μας χαλασε γιατι ειναι δισκαρα και πολλες επιλογες μη-στανταρακια απο τα υπολοιπα, περαν των 4-5 χιτ (Opium, Alma Matter, Full Moon Madness, Everything Invaded) ακουστηκαν αρκετα μη-συναυλιακα κομματια (An Erotic Alchemy, Awake, Luna) που επισης δεν χαλασε κανεναν. Highlight ο κακος χαμος και παλι στο Ataegina που φαινεται να μονιμοποιειται στο σετλιστ με το σπαθι του. Πολυ ορεξατη και φρεσκια η μπαντα, πρεπει να βοηθησε και το 1 μερα ρεπο εξ’αιτιας της απεργιας των ελεγκτων εναεριας κυκλοφοριας, κριμα για τους Κυπριους φανς, μεγαλη ξενερα να χανεις συναυλια ετσι.

Ελειψε κανα κομματακι απο το Butterfly FX και το D&H γαμωτο, απο την αλλη εχουν 10 δισκους πλεον οποτε λογικο να μενει πραμα απ’εξω, με τετοιο σετλιστ κανενα παραπονο.

Το Κυτταρο τιγκα χωρις να ειναι ιδιαιτερα δυσαρεστη η ατμοσφαιρα. Ηχος μια χαρουλα.

Αυτά, μέχρι και στα κόμματα.

Ίσως να ήθελα κάπως περισσότερο ισορροπημένο σετλιστ ή λίγο χρόνο παραπάνω (μόνο ένα κομμάτι της 98-03 περιόδου κρίμα κι άδικο), αλλά μιλάμε για ψιλά γράμματα σε ένα απολαυστικό Moonspell σόου. Ο Ribeiro τεράστιος και η μπάντα πολύ ορεξάτη.

Τα καινούρια κομμάτια πολύ δυνατά κι έδεσαν ωραία με τα παλιότερα/κλασικά. Πολλές αγάπες στη φάση που ανέβηκε η Maxi Nil και είπαν το Luna. Με γύρισε κάμποσα χρόνια πίσω στο Fuzz και αυτό μόνο ως καλό μπορώ να το δω, ακόμα κι αν έμεινα με την όρεξη για Scorpion Flower. Και ναι, ΧΑΜΟΣ σε Ataegina/Alma Mater, όπως πρέπει.

Οι Eleine παραδόξως συμπαθητικοί, ίσως έχει να κάνει με τις κάτω-από-μηδενικές προσδοκίες μου δε ξέρω. The Foreshadowing τρομεροί, ούτε κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα και σε τόσο παλιομοδίτικο doom αυτό κάτι έχει να πει. Ελπίζω να αξιωθούμε κάπως να τους δούμε κι ως headliners.

Μιας και βρηκα λιγο χρονο ας γραψω για το live των Moonspell στις 9 Οκτωβριου. Τι συναυλιαρα ηταν αυτη? Oι αγαπημενοι μας Πορτογαλοι ηταν εκπληκτικοι live και οπως και τις προηγουμενες φορες το τελος της συναυλιας τους με βρηκε με ενα τεραστιο χαμογελο και μια αισθηση ευτυχιας.

Ας το παρω απο την αρχη. Εφτασα στο Κυτταρο λιγο πριν τελειωσουν την εμφανιση τους οι The Foreshadowing τους οποιους προλαβα για 1-2 τραγουδια αλλα μπορω να πω οτι απ’ οσο ακουσα μου αρεσε ο ηχος τους και θελω καποια στιγμη να τους τσεκαρω.

Πιστοι στο προγραμμα στις 22:20 ακριβως μετα την εισαγωγη με το La Baphomette που ακουγοταν απο τα ηχεια οι Moonspell υπο τους ηχους του Breathe (Until We Are No More) ξεκινησαν την εμφανιση τους οπως ξεκιναει και ο τελευταιος τους δισκος το Extinct και βγηκαν στην σκηνη με φορα και αερα μπαντας που ξερει πως να παρουσιαζει live το υλικο της. Ο ηχος ηταν απο την αρχη πολυ καλος και στην πορεια ηταν ακομα καλυτερος, ολα ακουγοντουσαν οπως πρεπει και τα κομματια αποδιδονταν οπως τα εχουμε γνωρισει και αγαπησει απο τους δισκους τους. Το setlist ηταν πανω κατω το αναμενομενο ειχαμε 6 κομματια απο την τελευταια δισκαρα τους το Extinct τα Breathe (Until We Are No More), Extinct, The Last Of Us, Medusalem, Malignia και The Future Is Dark και ολα ανεξαιρετως ηταν φοβερα live και εδεσαν ιδανικα με τα παλαιοτερα κομματια της μπαντας. Απο τις 2 μεγαλυτερες δισκαρες της μπαντας τα Wolfheart και Irreligious ειχαμε 4 κομματια απο το καθενα. Τα Vampiria, An Erotic Alchemy (το οποιο ηταν και η μεγαλυτερη εκπληξη μιας και δεν παιζεται τοσο συχνα στην περιοδεια), Ataegina και Alma Mater απο το Wolfheart τα οποια παιχτηκαν μαλιστα στα καπακια το ενα μετα το αλλο και μας εβαλαν φουλ στο πνευμα του ντεμπουτου, ενω το Irreligious εκπροσωπηθηκε απο τα Opium, Awake!, Ruin & Misery και φυσικα το Full Moon Madness που εκλεισε και την συναυλια. Απο τους υπολοιπους δισκους ειχαμε 3 κομματια, το Night Eternal απο το ομωνυμο αλμπουμ, το Luna στο οποιο ειχαμε ντουετο του Fernando με την Maxi Nil απο το Memorial και το Everything Invaded απο το The Antidote. Μου ελειψαν καποια ακομα κομματια αλλα γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το setlist αφου ακουσα αρκετα τραγουδια απο τους 2 πρωτους δισκους που ειναι οι αγαπημενοι μου και λατρευω και το Extinct το οποιο θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες κυκλοφοριες τους και νομιζω οτι και η ιδια η μπαντα νιωθει ετσι και ορθως το στηριζει παιζοντας αρκετα κομματια απο αυτο. Στην μιαμιση ωρα που διηρκησε η εμφανιση τους οι Moonspell δημιουργησαν την καταλληλη σκοτεινη ατμοσφαιρα και ακομα και η σειρα των κομματιων στο setlist ηταν πολυ καλα μελετημενη.

Απο πλευρας αποδοσης οι Moonspell ειναι παντα εγγυηση και δεν αλλαξε κατι ουτε αυτη τη φορα. Ο Miguel Gaspar στα ντραμς και ο Aires Pereira στο μπασο συνεθεσαν ενα δυνατο rhythm section οντας πολυ καλοι μουσικοι και οι δυο, ο Pedro Paixao ομορφαινε τις συνθεσεις με τα πληκτρα του, ενω δεν επαιξε καθολου κιθαρα οπως αλλες φορες που στα περισσοτερα κομματια παιζει πληκτρα αλλα σε καποια αλλα παιζει κιθαρα. Ο Ricardo Amorim στην κιθαρα ηταν αψεγαδιαστος σε ολα του, απλα μου εκανε εντυπωση η πιο ηπια σκηνικη παρουσια του σε σχεση με το παρελθον που χτυπιοταν συνεχεια, τωρα ηταν με πιασμενο μαλλι και χαλαρος χωρις πολυ χτυπημα. Παντως δεν φανηκε κακοδιαθετος, γενικα ολη η μπαντα φανηκε να ειναι σε καλη διαθεση. Και παμε στο μεγαλο πρωταγωνιστη της βραδιας τον Fernando Ribeiro ο οποιος εκτος απο καλος τραγουδιστης και εξαιρετικος frontman ειναι ενας μοναδικος και ξεχωριστος performer με θεατρικα στοιχεια στην σκηνικη του παρουσια, ενας πραγματικος σκοτεινος ποιητης του metal χωρου. Απιστευτο παθος στις ερμηνειες του, θεατρικοτητα στην φωνη και στις κινησεις του, φανταστικη αλληλεπιδραση με το κοινο. Απο τα highlights της συναυλιας η εμφανιση του με καπα στο Vampiria και γενικα η ολη παρουσιαση του κομματιου με το κοινο να εκστασιαζεται.

Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στον αγαπητο Fernando και στα υπολοιπα μελη της μπαντας για την καταπληκτικη τους εμφανιση και για την ασβεστη αγαπη τους για αυτο που κανουν εδω και 24 χρονια, μπορει καποιες κυκλοφοριες τους να μην μου αρεσαν και να μην συμφωνουσα με την μουσικη τους εξελιξη σε πολλες φασεις της καριερας τους αλλα δεν μπορεις να τους κατηγορησεις με τιποτα οτι δεν ειχαν παθος και ειλικρινια σε ο,τι και αν εκαναν ολα αυτα τα χρονια.

Απο αποψη κοσμου η συναυλια τα πηγε παρα πολυ καλα με το μαγαζι να ειναι γεματο, πρεπει να πλησιασε το sold out και το κοινο να ειναι πολυ εκδηλωτικο και ενθουσιωδες στα σκοτεινα καλεσματα των Moonspell.

Μετα την συναυλια ειπα 2-3 λογια με τον παντα φιλικο Fernando Ribeiro ο οποιος μου τονισε ποσο το απολαμβανει να ερχεται στην Ελλαδα, ενω δυστυχως δεν πετυχα τον Pedro Paixao με τον οποιο την προηγουμενη φορα ειχαμε πιασει μια αναλυτικη κουβεντα περι οικονομικης, πολιτικης και κοινωνικης καταστασης στην Ελλαδα, την Πορτογαλια και την Ευρωπη γενικοτερα και ηταν πολυ ενημερωμενος και ενδιαφερον συνομιλητης. Μακαρι να τον πετυχω την επομενη φορα, γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν θα μας επισκεφτουν ξανα οι Moonspell θα ειμαι εκει για μια ακομα αξεχαστη βραδια Under The Spell.