Morrissey - Live @ Θέατρο Λυκαβηττού - 16/7/2012 - Αθήνα

Ανοιξε με το How soon is now, μερικα ακομα π θυμαμαι συν τα παραπανω : Ι’m throwing My Arms Around Paris, Ouija Board, Shoplifters of the World Unite, Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me,Meat Is Murder, I Will See You In Far-Off Places, Scandinavia, I Know it’s Over.

Ο Morrissey ειναι ενας σταρ,δε νομιζω να αφησε καποιον ανικανοποιητο με τη χθεσινη συναυλια.Ενταξει ελειπαν καποια κομματια αλλα ΟΚ, οσα ειπε ηταν υπεροχα.

Εχω καποιες ερωτησεις,αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.
1)Τα παλια βιντεοκλιπ που παιζαν πριν βγει ο Morrissey στη σκηνη(μονο doors & brigitte bardot αναγνωρισα αλλα οχι τα ονοματα των κομματιων) κ καποια αλλα που δεν τα ηξερα.Αν γνωριζει καποιος τα βιντεοκλιπ???

2)Λιγο πριν βγει ο Morrissey,οταν σβησαν τα φωτα,ακουγοταν επι 4 λεπτα περιπου μια γυναικα να απαγγελει κ στην οθονη εδειξε για λιγο μια γυναικα να ουρλιαζει(ετσι βγαινει παντα νομιζω).
Αν γνωριζει καποιος ποια ηταν???

3)Οταν ανεβηκε πανω στη σκηνη(πριν το how soon is now) αρχιζε να τραγουδαει ακαπελλα καποιο τραγουδι.Ποιο ηταν???

Στις 2 τελευταιες ερωτησεις δειτε αυτο το βιντεο για να καταλαβετε:

1)Ένα από τα πρώτα τραγούδια (ίσως το πρώτο) ήταν Elvis Presley , τα άλλα δεν τα ξέρω ούτε εγώ…

Ας ελπίσουμε σε μια επανένωση των Smiths [-o<

Στα Smiths και ειδικά στα Meat is murder, Ι know it’s over η συναυλία χτύπησε κόκκινα από άποψη απόδοσης. Τεράστιος ο Μοζ, αν και με 2-3 κομμάτια ακόμα θα είχε απογειώσει το λάιβ.(λες κι έχει καλύτερα τραγούδια από το - καλύτερο τραγούδι του γαλαξία - There’s a light that never goes out, το παιζε στην περιοδεία πριν 3 μήνες στους άνιωθους ιάπωνες και δω τίποτα)

Κατά τ΄άλλα, τεράστια θύελλα χτες στο Λυκαβηττό. :roll:

η μπαντα του ειναι η ιδια?

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ταν το λάιναπ του τελευταίου άλμπουμ. Εντωμεταξύ ο Βοοrer είχε ντυθεί γκόμενα (βλέποντας και τις φωτογραφίες που τράβηξε ο μάνος για το ριπόρτ στην κεντρική).

Με αυτά και αυτά μου ανοίξατε την όρεξη κ μένα να τον δω. Ε από Σεπτέμβρη κάπου θα τον πετύχω, και μάλλον και στο hometown του δλδ

προς το παρων εχει 2 uk dates τον ιουλιο

παναγιωτη μενεις manchester?

E, τότε είναι που γίνονται [B][U]τα ωραία[/U][/B]. :slight_smile:

“You Have Killed Me” για τη συνέχεια, με το δεύτερο καλύτερο κομμάτι της solo καριέρας του (το πρώτο δεν το έπαιξε, το “Irish Blood, English Heart”, μα παράπονο δεν έχουμε)

Ε όχι και δεύτερο καλύτερο το “You Have Killed Me”. Γενικά δεν έχει και πολύ νόημα αυτή η ιεράρχηση με τόσους δίσκους και κομματάρες.
Επίσης παίξανε και το Black Cloud.



Tι ερμηνείες κάνει ακόμα ο μπούστης;

To πρωτο βιντεακι ηταν Shocking Blue και οποιος δεν εχει ασχοληθει με αυτους χανει μια τεραστια μπαντα της εποχης εκεινης . Στην συνεχεια παιχτηκε και το all over the world απο Francoise Hardy.