Mountain

:slight_smile: ακούν κι άλλοι mountain τελικά… ε τι να πεις απίστευτο συγκρότημα σίγουρα υποτιμημένο…με πολυ χαρακτηριστικό bluesy ήχο by leslie west ,φοβερό μπάσο(felix -R.I.P) και δυναμικό drumming…εκτός απ τα τρία studio albums(climbing, nantucket sleighride kai flowers of evil) προτέινω ανεπιφύλακτα τον πρώτο δίσκο τοy leslie west-mountain και φυσικά τους δύο δίσκους π κυκλοφόρησαν με τον jack bruce των cream(!) στο ρόλο του μπασίστα (why dontcha, whatever turns you on)…όποιος δν έχει ακούσει απλά χάνει :slight_smile:

__Μα ήμουν σίγουρος ότι έχω γράψει σ’ αυτό το θέμα…! :-k

__Τί να πρωτοπείς?!! ΜΠΑΝΤΑΡΑ από τις λίγες και όπως πολύ σωστά λέτε, σαφώς υποτιμημένη. Εγώ τους πρωτογνώρισα λόγω Woodstock, μέσα από κάτι βιντεοκασσέτες που είχα παραγγείλει (ΕΠΡΕΠΕ :smiley: να έχω εκείνο το drum solo στο Soul Sacrifice των Santana, καθώς και κάτι Cocker, Who, Jimi & Joplin), πήγαινα δευτέρα γυμνασίου μάλλον. Η κασσιτίνα είχε 3 βιντεοκασσέτες και 4 cd, οπότε και ανακάλυψα εκτός από τη ΦΟΒΕΡΗ live διασκευή (την στούντιο την ήξερα φυσικά) των CCR στο “I Put A Spell On You”, τους Sly, τους Sha-na-na (χαχαχαχα!!), τον ντράμμερ των Jefferson Airplane (άλλο το να τον βλέπεις στο live) και μερικά ακόμα (για άλλα ήξερα από πριν πως θα κόψω φλέβα, π.χ. crosby, still, nass), αλλά απ’ τις πιο μεγάλες εκπλήξεις ήταν οι Mountain…!

__Δύο κομμάτια και τα δύο ΤΕΛΕΙΑ. Theme For An Imaginary Western και Blood Of The Sun. 8)

__Οπότε, χάρηκα πολύ φέτος που έμαθα πως στην νέα (αμήν και… αμάν πια!) έκδοση του Woodstock '69 που θα είναι όντως η απόλυτη έκδοση (6 cd, 2 παραπάνω, με καλλιτέχνες που δεν είχαν συμπεριληφθεί όπως Greatful Dead!! αναλυτικές πληροφορίες ΕΔΩ), θα υπάρχει ένα παραπάνω τραγούδι και τα δύο υπάρχοντα θα είναι ακόμα πιο ολοκληρωμένα -δείτε εδώ:

Disc 3

  1. “Blood Of The Sun” ‹ Mountain ***
  2. “Theme For An Imaginary Western” ‹ Mountain ***
  3. “For Yasgur’s Farm” ‹ Mountain *

*Previously Unissued = never before released

**Previously Unissued Full-Length Version = previously released on a
Woodstock title in edited form.

***Previously Unissued Woodstock Recording = presenting the actual Woodstock performances here for the first time.

__Μετά, πήρα ένα πολύ καλό best τους και επιβεβαιώθηκαν οι ευοίωνες υποψίες μου, αξίζουν το περαιτέρω σκάλισμα, ΔΕΝ μιλάμε για το συγκρότημα των 1-2 καλών στιγμών, αλλά για ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ δυνατή μπάντα. Ψάξτε τους και δε θα χάσετε. 8)

Mπράβο Shadowcaster που επανέφερες το θρεντ! :slight_smile:
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι! :stuck_out_tongue:

Ωραίοι βρωμύλοι οι Mountain!Xτες άκουγα το climbing!Μετά το Climbing και το Nantucket Sleighride τι να πάρω?

Προτεινω Flowers of Evil , το οποιο εχει και ενα φοβερο 24λεπτο jamming, και το mountain, δισκο του leslie west πριν το συγκροτημα…

Thanks.Πάντως δεν έχω διαβάσει τπτ πραγματικά κακό για κάποια κυκλοφορία τους.

  • αυτα που λεει ο φιλος Earendil

αλλα ριξε μια αυτια κ στο τελευταιο ουσιαστικα δισκο με τον Felix το avalanche το οποιο εχει καποιες απιστευτες διασκευες κ γενικα ειναι δισκαρος!

εχω τον ενα δισκο οπου μπασο παιζει ο Jack bruce κ δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα

Επισκεφτηκα το site μετα απο καιρο και εχει γινει απλα γαματο…οπως φαινεται και ο ozzy τους εχει αδυναμια :p…επισης οταν βλεπεις τα tour dates νιωθεις καποια απογοητευση που δε μενεις στην αμερικη αλλα τι να κανουμε…να πουμε στην cosmote να βαλει κανα mississippi queεn σε διαφημιση να τους μαθουν και οι ανιδαιοι για να ρθουν οπως οι ten years after γιατι αλλιως δν βλεπω προκοπη…:lol:

http://www.mountainrockband.com

Ξεθαβω θρεντ για να δειξω αυτο το video
http://www.youtube.com/watch?v=Vz41XV4-eHQ

Ρε ο ανθρωπος ειναι θεος παντρευτηκε στη σκηνη της επετειακης συναυλιας για το woodstock…δηλαδη Leslie west=:respect:

Έλα ρε, αυτό το είχα χάσει! :smiley:
Είναι μεγάλη μορφή.

Ήξερα για τον Steve Morse πως είχε παντρευτεί στη σκηνή σε συναυλία των Purple πριν μερικά χρόνια (και με παπά τον πατέρα του!)

γαμάτο group!