Muse - The Resistance

Δεν ειπα τπτ για κλεψιες απλα μου θυμιζει ιδιο στυλ…εκει που πιανει την ψηλη

Παει κ ο τεταρτος σταθμος, μεχρι την Τριτη θα το εχουμε ολοκληρο!! Μακαρι να εκαναν ετσι κ για το Uprising, παμε κ διακοπες τον Αυγουστο 8)

Ε, λογικά αρχές με μέσα Αυγούστου θα διαρρεύσει… Το Black holes έβγαινε 3-4 Ιουλίου και το ακούγαμε από τέλος Μαΐου.

K εγω που ημουν???8O8O8O8O
Το Uprising κατι ειχα διαβασει για 8/8! Δε θα εχω ιντερνετ τοτε :frowning: Κ δε νομιζω φετος να διαρρευσει τπτ πολυ πριν, μονο λιγοι δημοσιογραφοι το εχουν ακουσει κ μονο 2 φορες τους επιτρεποταν, σαν φρουριο θα ηταν το σπιτι του Matt#-o

Βγηκε κ το 5ο part !!! http://ununitedeurasia.muse.mu/music/

Πλεον το United States of Eurasia μπορεί να κατεβεί σαν mp3 από το site των muse (http://ununitedeurasia.muse.mu/music/download). Το κομμάτι είναι καταπληκτικό! Η ομοιότητά του με queen είναι εμφανής, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα, έτσι κι αλλιώς οι Muse είναι επηρεασμένοι από queen και αυτό δεν φαίνεται μόνο σε αυτό το κομμάτι. Ειδικά το μελαγχολικό κλείσιμο με το πιάνο, είναι υπέροχο… Οι muse επανέρχονται… δριμύτεροι!! =D>

Εντάξει, μιλάμε για κομματάρα. Το κλείσιμο με το πιάνο είναι απίστευτο, όπως κορυφαίο είναι και το ανατολίτικο πέρασμα στο τραγούδι. Τεράστιο tribute στους Queen, αλλά έχει και τα χαρακτηριστικά Muse στοιχεία. Φοβερό δείγμα του επερχόμενου άλμπουμ, δε το συζητάμε!

Εδώ και το τραγούδι στο youtube. 8)

Πολύ καλό κομμάτι… Εντάξει, το tribute στους Queen είναι εμφανές όπως είπατε… Ωραίο δείγμα που μεγαλώνει την ανυπομονησία μας…:slight_smile:

Ωραιο τραγουδακι, ειδικα οσο ειναι δυνατο.

Παντως δεν ξερω …οπου βαζουν πιανο και λοιπα οι Muse βαριεμαι μεχρι αηδιας.

Γι’ αυτο αν και σε γενικες γραμμες ηταν καλο, δεν ξετρελαθηκα με το κομματι.

Δε νομίζω να μπορούσα να τα πω καλύτερα. Τώρα το άκουω για δεύτερη φορά. Νιώθω ότι οι Muse συνεχίζουν ακριβώς από εκεί που σταμάτησαν στο Black Holes & Revelations…

__OK, προσωπικά μ’ αρέσει ΠΟΛΥ, αλλά διαβάστε και το εξής: :wink:

[B][I]"Hmmm ok

United States Of Eurasia (Collateral Damage) has been released

The intro is identical to Ocean Colour Scens’s (Better Day) but its no big thing

& the piano outro (Collateral Damage) is Choplin

The strings part is actually ripped from the Lawrence of Arabia OST by Maurice Jarre

& vocal arrangment in falsetto reminiscent of Bohemian Rhapsody.

It’s ok on the whole though taking into account the above, its rubbish, its like a cover of 2 different artists."[/I][/B]

Ο τύπος που το 'γραψε αυτό πραγματικά πιστεύει πως έκατσε και ψάχτηκε ο Bellamy να " αντιγράψει " κάποια συγκεκριμένα σημεία κάνοντας τέτοιο arrangement; Η μπάντα έχει επιδείξει τέτοιο ταλέντο στην μέχρι τώρα δισκογραφία της που μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο να το υποστηρίζει κανείς αυτό.

Να δούμε αν θα το θυμάται κανείς αυτό όταν ακούσουμε ολόκληρο το album με το καλό.

__Μέσα σ’ αυτούς που αγαπάνε το συγκρότημα και θεωρούν πως έχει γράψει ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΕΣ και εύχεται το νέο να είναι το καλύτερό τους (υπάρχουν πρώτες απόψεις ατόμων που το άκουσαν -2 νομίζω- οι οποίες όχι απλά είναι ενθαρρυντικές, είναι διθύραμβοι! μιλάνε για ότι καλύτερο έχουν βγάλει!!), είμαι και εγώ.

__Απλά παραθέτω μία γνώμη κάποιου που δε λέει και ό,τι να ‘ναι. Μη βιαστούμε να φάμε όποιον δεν προσκυνά (που μπορεί κατά τα άλλα να προσκυνά)… Ακούμε τα πάντα και βγάζουμε τη δική μας γνώμη. Π.χ. έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για τον Μπέλαμι, αλλά έχω ακούσει και τα χειρότερα όταν ήταν ακόμα άγνωστοι (το άκουσα τότε). Οπως ότι είναι απίστευτα ψωνισμένοι -ειδικά ο Μπέλλαμι- και πως ριχνόντουσαν χυδαία σε κοπέλες απ’ το κοινό μετά τη συναυλία για να τους κάτσουν και είχαν ύφος 100 καρδιναλίων… Πώς είναι οι Cynic π.χ. -το εντελώς αντίθετο. Βέβαια, τότε (μάλλον '99), ήταν πιτσιρικάδες και ίσως την είχαν δει ξερω 'γω με το Muscle Museum. Αν και το παιδί αυτό το είδε με τα μάτια του, οκ μπορεί να ήταν υπερβολές /φήμες και μπορεί σήμερα να είναι οι πιο προσγειωμένοι και γαμάτοι τύποι -αυτό όμως δεν ακυρώνει τη σημασία μιας μαρτυρίας.

__Και ναι, ο Μπέλλαμι κάθεται και ψάχνεται ακούγοντας πολύ άλλες μουσικές (ιδίως από άλλες χώρες), το ίδιο έκανε και στο Black Holes & Revelations… Και τις ακούς τις επιρροές αυτές, είναι εμφανέστατες. Δεν είναι κακό αυτό, άλλωστε όλοι οι καλλιτέχνες κατά ένα τεράστιο βαθμό αυτό κάνουν, συνδυάζουν τις επιρροές τους από άλλους.

[CENTER] [SIZE=“3”] ΙΙ[/SIZE]
[SIZE=“2”] ΙΙ[/SIZE]
[SIZE=“4”]V[/SIZE][/CENTER]

__Δηλαδή αυτό που παίζει το πιάνο στο τέλος ΔΕΝ είναι Σοπέν?!! Η εισαγωγή δε φέρνει τρελά στο Better Day (τα πρώτα μέρη είναι σχεδον ίδια, λες και τους έκανες τρασπόρτο προς τα κάτω)?! Στο 0:55 δεν είναι εντελώς Mercury το στιλ τραγουδιού (μάλιστα και με αυτό το απαλό πιάνο και τα ορχηστρικά θυμίζει και πολύ από τη σόλο καριέρα του, π.χ. τον δίσκο με τη Montserrat Caballé)…; Και στο 1:17 δεν είναι εντελώς Queen το στιλ, ο ήχος της κιθάρας δεν είναι εντελώς May…;! Και πάλι μετά όντως θυμίζει μπολερό+Λόρενς (αν και προσωπικά -παρόλο που δε θυμάμαι όλο το sountrack- δε νομίζω πως το έχει πάρει αναγκαστικά από δω, είναι και το είδος της μουσικής -κλίμακες κλπ- τέτοιο που δύσκολα ξεφεύγεις)… ΟΜΩΣ και πάλι, μετά το πρώτο ορχηστρικό ανατολίτικό θέμα, ιδίως στο 2:32-3, τα φωνητικά που μπαίνουν δεν είναι εντελώς κλέψιμο από Πήτερ Σέλερς και Κλουζό έτσι που κάνει αυτή τη γαλλική προφορά σε αγγλική γλώσσα!!! . . . . . .
[RIGHT]. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . :lol: :stuck_out_tongue: :lol:[/RIGHT]

[CENTER] [SIZE=“4”]Λ[/SIZE]
[SIZE=“2”] ΙΙ[/SIZE]
[SIZE=“3”] ΙΙ[/SIZE][/CENTER]

__Μπράβο του που τα συνδιάζει όλα αυτά, αλλά κάποιος που τα έχει ακούσει (τα δάνεια) τα αναγνωρίζει. Και άλλος είναι ξυνός και λέει “μμμ, μπράβο στη Θαυμαστή Μπαλωματού, τα έχουμε ξανακούσει, copy-paste μουσική φτιάχνω κι εγώ”, και άλλος πάλι δεν είναι και λέει “ωραίες αναφορές /ωραίο fusion όλων αυτών των στοιχείων, τέλειο, το έδεσε πολύ ωραία!”. Και άλλος πάλι που δεν έχει ακούσει και πολλά πράγματα γενικά θα πει “πω-πω!! απίστευτοι! πού τα σκέφτηκαν όλα αυτά ρε? και βάλαν και πολλά διαφορετικά νεωτεριστικά στοιχεία σε ένα κομμάτι! prog! ανακάλυψαν τον τροχό μιλάμε! δες πόσες ιδέες σε ένα κομμάτι”…

__Αλλο φαν, άλλο φανμπόι… :wink: :slight_smile:

__Και φυσικά, να πω ακόμα μία φορά, πως το τραγουδάκι είναι ΤΕΛΕΙΟ και προσωπικά μου αρέσει ΠΟΛΥ. 8) Ναι ρε φίλε, ξέρουμε πως ο “μουσακάς” θυμίζει τρελά τα “παπουτσάκια”, αλλά ας το σκεφτόσουν κι εσύ να τον πρωτοφτιάξεις -και αν η μισή τέχνη είναι η συνταγή, η άλλη μισή είναι στο μαγείρεμα, στο συνδυασμό τνω υλικών, στο μαγείρεμα και στο σερβίρισμα…! :wink:

__Αυτά… Αναμένουμε τρελή δισκάρα. 8)

Καλά το ότι ο Bellamy ψάχνεται είναι γνωστό, εγώ έγραψα όμως ότι δεν πιστεύω πως ψάχτηκε για το ποια πράγματα θα αντιγράψει / συνδυάσει κλπ. Μου φαίνεται λίγο κουλό, πώς να το πω.

Καλά το πιάνο στο τέλος ok είναι Chopin αναμφισβήτητα, αυτό κάνει μπαμ. Οι αναφορές στους Queen είναι επίσης εμφανείς. Τώρα για τα άλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σκόπιμη η “αντιγραφή”.

Σκέφτομαι βέβαια μήπως είναι συμβολικό το όλο πράγμα, αν λάβουμε υπόψη μας και τον τίτλο του κομματιού. :-k
Κουλό σενάριο αλλά δεν το αποκλείω κιόλας.

Δεν εκτιμώ καθόλου την αποψη ενός ανθρώπου που χρησιμοποιεί την φράση ripped λες και είναι καραμέλα…Είναι πραγματικά αστειότητα.

Επίσης δεν εκτιμώ τον τρόπο σκέψης κάποιου που το πρώτο πράγμα που θα πει είναι τι του θυμίζει ένα κομμάτι…Το “θυμίζει αυτό θυμίζει εκείνο” είναι μια δημοσιογραφική πρακτική για να βοηθήσει τον αναγνώστη να καταλαβει στο πού περίπου κυμαίνεται η μουσική…Όπως και οι κατηγορίες της μουσικής τον ίδιο σκοπό έχουν…

Είναι πραγματικά η χειρότερη εποχή για κριτική είτε μουσικής είτε κινηματογραφου κτλ…Η μεγάλη πρόσβαση στη γνώση κυρίως μέσω του ιντερνετ, η προσβασιμότητα, μας έχουν αναισθητοποιήσει…Σόρρυ για το οφ-τόπικ. Αν αυτο το σύνολο μουσικής που ακούγεται απο τους Muse το έχει ξανακούσει κανείς αυτούσιο να μας το πει και μας…να έρθουμε στον πλανήτη του να ακούσουμε τι μουσική παίζεται εκεί…

Εντάξει ρε παιδιά, αν είναι σοβαρός μουσικός ο άλλος θα βγει και θα πει πως “ξέρετε, σε αυτό το κομμάτι αποτίουμε φόρο τιμής στον τάδε”. Μερικές φορές εξάλλου το συγκρότημα δεν κλέβει έχοντας το υπόψη του, αλλά ασυναίσθητα. Για να μη μιλήσω για επιρροές, που όλοι οι μουσικοί έχουν και με το παραπάνω (τι επιρροές δλδ, ο κλέψας του κλέψαντος γίνεται, και είναι λογικό σε έναν βαθμό)

Τέλος πάντων, για να μη βγει και κει κανείς πως δικαιολογώ κλπ. Ο Bellamy μας έχει δείξει στο παρελθόν αν είναι καλός μουσικός ή όχι. Και (το σημαντικότερο), μένει να ακούσουμε και τα υπόλοιπα κομμάτια του δίσκου. Αν πια όλα κινούνται στο ίδιο μοτίβο και θυμίζουν υπερβολικά άλλα συγκροτήματα ή μουσικούς, τότε ναι, ας πούμε “τι γίνεται εδώ?”. Για την ώρα μένω προσωπικά με ένα πολύ ωραίο κομμάτι-φόρο τιμής του Bellamy προς αγαπημένους του μουσικούς.

Βαριεμαι να σχολιασω το κομπλεξικο ποστ που κραζει το τραγουδι. Ειναι κομματαρα, ο ellanor και shadowcater τα ειπαν ωραια.

Σκέφτομαι βέβαια μήπως είναι συμβολικό το όλο πράγμα, αν λάβουμε υπόψη μας και τον τίτλο του κομματιού.:-k
Κουλό σενάριο αλλά δεν το αποκλείω κιόλας.

Καλη σκεψη αυτη. Καλη ερωτηση για μια συνεντευξη!

Επισης οι στιχοι μου θυμισαν κλιμα 1984. Ωραιο και λιτο κραξιμο στην παγκοσμιοποιηση. :slight_smile:

__Σωστή η Lady :wink: (και μιά τέτοια ερώτηση θα είχε πολύ ενδιαφέρον!). Αν έμενε ο τύπος στο να κάνει μερικές παρατηρήσεις και δεν χρησιμοποιούσε υποτιμητικές εκφράσεις, θα συμφωνούσαν πολλοί περισσότεροι μαζί του, ενώ τώρα βλάζει κόμπλεξ και γκρίνια, κάτι που είναι πολύ άσχημο όταν ο άλλος είναι οπαδός και είναι μες την καλή χαρά που θα βγεί καινούργιο άλμπουμ.

__Amazing, σε βρήκα πολύ εντός topic (καλό είναι να σκεφτόμαστε και out of the box και να κάνουμε και κανα σχόλιο λίγο παράπλευρα με το θέμα -δε θαρρώ πως ξεφύγαμε και πολύ).

__Και κατάλαβα και τι ήθελε να πει ο Leviathan (και που αναφέρει πολύ σωστά ο Ellanor ως και “ασυνείδητη” επιρροή). Ναι ο σκοπός του είναι να επιρρεαστεί, να ανοίξει τους μουσικούς ορίζοντες και να εμπνευστεί -αλλά ναι σίγουρα δεν είναι οι μουσικοί που θα κάνουν κοπτοραπτική και κολάζ γιατί δεν έχουν ιδέες. Πάντως για το κουλό σενάριο, θα το δείτε, το κλειδί είναι η κουλή Σέλλερς προφορά του Ματ…! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :smiley:

Ακουσα και εγω το United States Of Eurasia , μου φανηκε αρκετα αδιαφορο θα ελεγα, παντως περιμενω να ακουσω ολο το cd γιατι πιστευω πως οι muse θα εχουν διαφορετικο στυλ σε σχεση με αυτα που ειχαμε ακουσει παλιοτερα. Αυτα περιμενα βασικα τοσα χρονια για να δω αν μπορουν να βγαλουν καλο δισκο σε διαφορετικο στυλ που εκει πραγματικα θα τους παραδεχομουν γιατι εχω την αποψη πως πατανε πανω σε αυτο που τους εχει κανει επιτυχημενους τοσα χρονια και δεν τολμουν να αλλαξουν. Περιμενομεν…

Οι Muse πατάνε πάνω σε αυτό που τους έκανε επιτυχημένους…

ΟΚ…

Και ποιο είναι αυτό?

  1. Οι Radiohead-ισμοί του Showbiz?
  2. Oι RATM κιθάρες των επόμενων δίσκων?
  3. Τα prog στοιχεία του BHAR?

Ωχ, δεν είναι και τόσο στάσιμοι τελικά…

Μάλλον αυτό που τους έκανε επιτυχημένους είναι οι τραγουδάρες! :wink:

Kατά τ’ άλλα το κομμάτι είναι όμορφο, αλλά θα το προτιμούσα για intro του δίσκου και όχι για το γενικότερο ύφος…

Εγω παντως εκτος του showbiz που το θεωρω alternative τα υπολοιπα τα κατατασω ως progressive rock, παντως δεν εννουσα πιο πανω πως εκαναν επιτυχια απο το στυλ τους. Συγχωρα με φιλε αν κανω τοσο λαθος , ειμαι φαν αλλης μουσικης σκηνης αλλωστε, πιο light για τα γουστα σας 8)